Mgr. Věra Petrová: Tajemný pan GaVex - otevřený dopis panu ministru zemědělství ČR Mgr. Petru Gandalovičovi (č.II)
Upozorňuji Vás, že zaměstnáváte na svém ministerstvu za peníze daňových poplatníků naprosto nekompetentního pracovníka, který zneužívá hlavičkový papír MZe s Vaším jménem, píše na něj v tzv. „ichformě“, tedy v první osobě jednotného čísla (chce patrně vyvolat dojem, že jde o Vaši odpověď), podepisuje se „v.z.“ a podpis je nečitelný. První písmeno by mohlo být „V“. Nazvala jsem jej pracovně GaVexem; dostali jsem od něj už dva dopisy a nějak jejich pisatele označit musím.
Vážený pane ministře, ve svých dopisech jsme Vám opakovaně položili otázky, na které jsme nedostali odpověď. Dovolte, abych je zopakovala:
Pan GaVex se nám však opakovaně snaží vnutit nepravdivou genezi zákona 449/01 Sb.
Stručně, jak to bylo doopravdy:
Vládou připravovaný návrh nevyhovoval zájmům myslivecké lobby a proto tehdejší poslanec Palas, později ministr zemědělství, dnes předseda ČMMJ, člen KSČ, od roku 1992 ČSSD, urychleně přišel s “poslaneckou iniciativou“. Na ni pak reagovali vlastníci honebních pozemků, kteří se až do té chvíle podíleli na vypracovávání vládního návrhu. Spojili se s pravicovými poslanci a ti podali svůj návrh zákona. A začalo dohadování. Dnešní slepenec zákona má však daleko k tomu, na čem se obě strany domluvily. Poslanec Palas nedodržel gentlemanské dohody (jak charakteristické pro zdravé jádro KSČ!) a Poslanecké sněmovně předložil k jednání paskvil. Nakonec ani ten neměl dlouhého trvání a jeho navrhovatelé si vynutili novelu, kterou zbavili vlastníky pozemků de facto jakékoliv možnosti chránit svůj majetek. Původní znění ukládalo každoroční svolání valné hromady Honebního společenstva (tj. vlastníků honebních pozemků té které honitby) s tím, že každý člen bude písemně pozván a že součástí pozvánky musí být i zpráva o hospodaření Honebního společenstva. Podle současného zákona se valná hromada pravidelně scházet nemusí a písemné pozvánky se neposílají (známe i případy, že, hrozí-li, že by na valnou hromadu přišla většina majitelů honebních pozemků, je místo jejího konání desítky kilometrů vzdáleno a pokud možno v nepřístupném terénu, nejlépe v soukromé lovecké chatě uprostřed obory v úplně jiném katastru, než jsou honební pozemky, o něž se jedná). Přitom příjmem Honebního společenstva, jehož předsedou podle platného zákona může být i člověk, který žádný majetek, tedy ani honební pozemky, nevlastní, mohou být i půjčky a úvěry. Členové pak za jejich úhradu ručí. Pan GaVex je nicméně „přesvědčen, že přijatá dohoda znamená ve své podstatě uklidnění…“. Chtěla bych vidět, jak by byl klidný on, kdyby měl svůj majetek permanentně ohrožen, jako mají vlastníci honebních pozemků !!! V témže dopise (čj. 23137/2007-10000 z 20. 7. 2007) nám tento pán oznámil, že ministerstvo nebude se Sdružením vlastníků honebních pozemků v ČR „vést v uvedené věci již další korespondenci“.
Druhý dopis nám pan GaVex napsal 5.12.2007 (čj. 41913/2007-10000 a čj. 43812/2007-10000). Měla to být reakce na náš otevřený dopis Vám, kterým jsme odmítli střílení vyhládlé zvěře v odchytových a aklimatizačních zařízeních a sdělil nám:
b) že zničení travních porostů černou zvěří tak, že jsou k nepoužití a majitelé musí pro svůj dobytek kupovat krmení „není nic nového nebo zásadního, co by se vymykalo mysliveckému hospodaření“
c) že ministerstvo v současné době nevidí důvod iniciovat změnu zákona o myslivosti.
Další polovinu dopisu věnoval pan GaVex parafrázování toho, proti čemu jsme v otevřeném dopise č. I. z 16. listopadu 2007 protestovali a zdůvodnil rozhodnutí myslivecké lobby MZe tím, že „ministerstvo považuje škody na lesních porostech a polních plodinách za problém velmi vážný.“
Vážený pane ministře,
jak to tedy je? Jsou škody na majetku vlastníků tak velké, že vyžadují masakrování hladové zvěře, nebo to není nic, co by se vymykalo mysliveckému hospodaření? Podle nás je problém někde úplně jinde a proto Vás znovu prosíme o osobní jednání s Vámi. Například i probírání stanovisek k Evropské chartě pro lov a biodiverzitu přímo s majiteli pozemků, na nichž lov probíhá a kteří jsou za biodiverzitu odpovědni, by před naším předsednictvím EU bylo víc než potřebné.
Na kongresu ODS jste řekl, že nebudete jednat se zájmovými organizacemi. Upozorňujeme Vás, že Sdružení vlastníků honebních pozemků v ČR není zájmová organizace, ale sdružení majitelů půdy, která spolu s půdou státní tvoří území naší vlasti. Naopak zájmovou činností je myslivost, která má na Vašem ministerstvu samostatné oddělení a vyčleněné pracovníky státní správy. Je to pozůstatek předlistopadové éry, který měl už dávno zmizet a měli jsme se vrátit k předúnorovému chápání honebního práva, jako je tomu ve vyspělých nepostkomunistických státech celé Evropy. Přineslo by to skutečnou ochranu zvěře a to nejen lesní, ale i polní, která by šla ruku v ruce s ochranou přírody samé. A za podstatně menších nákladů státu, než jsou ty dnešní. Ty se navíc za Vašimi zády zvyšují jako např. pro myslivce bezplatným softwarem poskytovaným za 250.000 Kč ročně, který za ně daňoví poplatníci platí společnosti YAMACO, kterou vlastní Ing. K. Janeček z Prostějoviček u Plumlova. Rozhodli o tom úředníci Vašeho ministerstva a patrně mezi nimi byste měl hledat i pana GaVexe. (Viz http://www.mze.cz/Index.aspx?deploy=2623&typ=2&ch=77&ids=2623&val=2623.)
Vážený pane ministře, doufáme, že k našemu setkaní dojde co nejdříve a že nám na něm sdělíte, nejen odpovědi na otázky, které nám dlužíte již několik měsíců, ale i to, jak jste postupoval v případě svého podřízeného GaVexe. Máme na to, jako daňoví poplatníci, právo.
Děkujeme Vám za čas, který věnujete problémům našeho venkova.
Za Sdružení vlastníků honebních pozemků v ČR
Mgr. Věra Petrová, předsedkyně
reklama
Autorka dopisu je členkou Myslivecké rady ministra zemědělství ČR a předsedkyní Sdružení vlastníků honebních pozemků v ČR