https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-sieger-strucna-historie-lesoparku-na-trojskem-vrchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Sieger: Stručná historie lesoparku na Trojském vrchu

16.5.2016
Pro zvětšení klikněte na infografiku.
Pro zvětšení klikněte na infografiku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti plotu
Na rozhraní sedmého a osmého pražského obvodu mezi Bohnicemi, Trojou, Salabkou a Havránkou leží lesopark o rozloze cca 17 ha, jehož historii se zde pokusíme stručně shrnout (detaily najdete na Proti plotu). Lesopark se rozkládá na pozemcích hl. m. Prahy, které jeho obhospodařováním pověřilo Botanickou zahradu hl. m. Prahy (BZ). Od konce 60. let minulého století až do roku 2007 sloužil tento lesopark k rekreaci, sportu, ale i jako pěší komunikace (foto 1 v infografice).
 

Počátkem roku 2008 vybudovala BZ kolem lesoparku nevzhledný plot (foto 2 v infografice), a to bez jakékoli předchozí diskuze s veřejností. Výstavbu plotu BZ zdůvodňovala bezpečím obyvatel - prý bylo nutné uzavírat území při probírkách lesních porostů. BZ však přitom opakovaně slibovala, že lesopark zůstane volně přístupný (foto 3). „Nové expozice, které na stráni a v lese připravujeme, budou řešeny extenzivně. Naši návštěvníci do nich budou moci vstupovat bez placení vstupného. Nemusíte se tedy obávat, že vám chceme vzít krásný kus Troje!“ zní závazek BZ na stránkách prazskestezky.cz. Podobně se vyjadřovalo vedení BZ i na kameru České televize 30. března 2009: „Abychom území nezavřeli úplně, tak zanecháme průchozí koridor mezi severem, jihem, východem, západem, to znamená mezi sídlištěm Bohnice a Trójou.“.

Místní vnímali oplocení oblíbených zelených ploch velmi citlivě, ale věřili, že až skončí kácení, budou se moci opět lesem projít. 1. dubna 2011 však BZ mapky s nápisem „Uzavírka části zdarma přístupných expozic“ nahradila cedulemi „Služební vchod“ a lesopark přes všechny sliby uzavřela (foto 4, 5 v infografice).

Slibem nezarmoutíš...
Slibem nezarmoutíš...
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti plotu

Pocity příkoří a zklamání demonstrovaly více než čtyři stovky místních občanů 30. dubna 2011 průvodem do Botanické zahrady (foto 6), kde s transparenty předaly řediteli Botanické zahrady otevřený dopis ostře odsuzující uzavření lesoparku. Zároveň začali místní sbírat podpisy pod petici „Za zachování přístupnosti a průchodnosti Botanické zahrady“. Tuto petici podepsalo přes 5000 lidí a 26. 5. 2011 ji projednával Magistrát hl. m. Prahy (foto 7), který je zřizovatelem BZ. Přestože požadovaného plného zpřístupnění lesoparku dosaženo nebylo, Magistrát alespoň pro místní zajistil bezplatné vydávání tzv. „sousedských permanentek“, které opravňovaly obyvatele přilehlých ulic k volnému vstupu a průchodu lesoparkem v návštěvních hodinách BZ. Tyto sousedské permanentky začala BZ vydávat 11. 7. 2011. Zároveň byly v plotě kolem lesoparku budovány a 29. 9. 2011 zprovozněny dva nové samoobslužné vstupy (foto 8 v infografice).

V letech 2011-2016 pokračovala BZ v kácení zdravého borového lesa (foto 9, 10 v infografice), který tak průběžně ustupuje cizokrajným rostlinám. Ty však na rozdíl od lesa neposkytují žádný stín a vyžadují náročnou údržbu a závlahu (zajišťovanou v současnosti pitnou vodou).

Máte permanentku?
Máte permanentku?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti plotu

Na konci března 2016 skončila platnost sousedských permanentek, které byly od roku 2011 místním bezplatně vydávány a každoročně obnovovány, a BZ odmítla vydávat permanentky nové. Vlna protestů na sebe nenechala dlouho čekat: občané začali znovu naléhat jak na BZ, tak na radnice Prahy 8 a 7 i na Magistrát hl. m. Prahy s požadavkem, aby jim byl lesopark opět zpřístupněn alespoň v míře, jak tomu bylo v minulých letech. 12. 4. 2016 Rada hl. m. Prahy doporučila, aby BZ výdej sousedských permanentek obnovila, avšak s výrazným omezením: na permanentku by měli nově mít nárok obyvatelé pouhých 35 z původních 175 ulic. Po neutuchajících protestech o týden později 19. 4. 2016 Rada hl. m. Prahy svůj názor změnila a BZ tak začala (za symbolickou 1 Kč) roční sousedské permanentky opět vydávat. Tyto nové sousedské permanentky, které je možno vyzvednout až do července 2016, mají platnost do konce března 2017.

Co bude dál? Podaří se sousedské permanentky udržet i nadále? Nebo přijdou obyvatelé Prahy 7 a 8 o další volně přístupnou zelenou plochu? Nebo se naplní některý z ještě pesimističtějších scénářů?


reklama

 
Tomáš Sieger
Autor je členem občanské iniciativy Proti plotu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist