Tomáš Zděblo: Ovocný sad může být biotop i komunitní prostor
Rapidní ústup těchto výsadeb, ke kterému v minulém století došlo v důsledku intenzifikace zemědělství a demografických proměn, tak představuje velkou ekologickou, krajinářskou a kulturní ztrátu.
V posledních letech jsme svědky obnovy a návratu ovocných výsadeb. Produkční funkce extenzivních výsadeb je dnes sice potlačena, na významu ale nabývají funkce jiné – sady i ovocné aleje se podílí na optimalizaci mikroklimatu a vodního režimu krajiny, brání degradaci půdy vodní a větrnou erozí, městské sady se stávají mírně neregulovaným rekreačním prostorem, jedlými parky i zelenými učebnami. Velmi důležité je také zakládání genofondových ploch – jakési decentralizované genové banky ovocných stromů, které přispívají k uchování, a doufejme i zpětnému šíření, starých a okrajových druhů ovoce, často typického specifickými chuťovými vlastnostmi, odolností vůči škůdcům či výbornou adaptací na místní podmínky.
Aktéři tohoto návratu ovocných stromů - ať už na straně institucí, spolků, či jednotlivců – jsou vedeni dobrými úmysly, často jim ale chybí dostatek znalostí k tomu, aby jimi realizované výsadby naplňovaly potenciál funkcí, který nabízí. Sad či alej založená s dobrou znalostí místních podmínek, s odrůdami zvolenými s ohledem na místní mikroklima a půdní vlastnosti, s jasnou představou o zajištění dlouhodobé péče může růst a plodit dlouhé desítky let. Může se stát místem, kolem kterého vznikne místní společenství, oživit veřejný prostor a ozdravit krajinu.
Naopak nevhodně či bez rozmyslu realizovaná výsadba představuje ztracenou příležitost, která může ztížit cestu k realizaci dalších obdobných aktivit, způsobí nežádoucí zásah do krajiny a v neposlední řadě i ztrátu (veřejných) finančních prostředků.
Naším cílem je poskytnout zájemcům – ať už se jedná o ty, kteří by se do obnovy či založení sadů rádi pustili, či těm, kteří hodnotí či schvalují předkládané projekty - ucelený přehled o základních aspektech obnovy a péče o extenzivní ovocné výsadby a přispět k tomu, aby se nám do krajiny vracely nejen geometrické útvary složené z kulturních stromů, ale zdravé a krásné sady a aleje.
reklama