https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/trvale-udrzitelne-dziny?ids%5Bx552d9b05ee3034bd3f592a8d249623f0%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach: Trvale udržitelné džíny

14.6.2006
Ve zpravodajstí EkoList se objevila zpráva ČTK Praní džín může podle vědců přijít Zemi draho, kterou původně otiskl The Guardian. Někteří čtenáři se v diskuzi vyjadřovali ke zprávě kriticky. I podle mého soudu je zpráva nešťastná.
 
Jistě, je užitečné podívat se na životní cyklus nějakého výrobku, tedy co všechno stojí za tím, než se vyrobí například jedny obyčejné džíny, co je spojené s jejich užíváním a co se stane, až doslouží. Pokud však taková studie dospěje ke konkrétnímu závěru, že mám džíny nosit dva dny v týdnu a prát je jen každý pátý den, myslím, že je něco špatně.

Předpokládám, že vědci chtěli svou prací přispět k trvale udržitelnému rozvoji. Trvale udržitelný rozvoj se ale jistě nemá zvrhnout ve výčet přikázání a zákazů, nemá se stát diktaturou, která bude ordinovat, kdy vzít na sebe džíny a kdy je vyprat. Trvale udržitelný rozvoj spoléhá na svobodné rozhodování každého jednotlivce, který je informován o dopadech svého chování a je za své chování odpovědný. Proto se asi vědci pustili do výzkumu džín: aby nás vytrhli z naši všednodenní samozřejmosti a upozornili nás, že i taková věc, jako nošení džín, má vliv na životní prostředí. A že tento vliv lze zmenšit, třeba tím, že nebudu prát džíny každý den, ale jen (jak říkávala moje maminka), když už to opravdu potřebují. Že je šetrnější nepoužívat sušičku, ale nechat prádlo uschnout na vzduchu, že ne všechno se musí žehlit.

A ještě jedna věc mi vadí. Bojím se, že současnost zapomíná na jednu důležitou ideu trvale udržitelného rozvoje - dobrovolnou skromnost. Je pozitivní, že se výroba začíná zajímat i o ekologická hlediska, že existují nejrůznější ekoznačky nebo certifikáty pro "ekologické" firmy. Ale i když bude firma mít sebevíc ekoznaček a certifikátů, vždy bude potřebovat své zboží nebo služby prodat. Můžeme se pak octnout v paradoxu, že všechno bude eko, ale trvale udržitelné to nebude, pokud zároveň nebudeme skromní ve své spotřebě. A to je také to, co mi v článku "Praní džín..." chybí. Škoda, že to vědci nepodali třeba takto: Tady máte informace o tom, co znamenají jedny džíny pro životní prostředí a vy se teď zamyslete. Skutečně potřebuje prát džíny dvakrát týdně? Skutečně potřebujete sedmery džíny? Nestačily by vám třeba jen dvoje, troje?

Protože dokud se nebudeme ochotni každý sám o své vůli uskromnit i v takových zdánlivých drobnostech jako jsou džíny, zůstane trvalá udržitelnost jen hezkou ideou.


reklama

 
Martin Mach
Autor je redaktorem EkoListu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Trvale udržitelný rozvoj - 19. 6. 2006 - Martin Mach/EkoList

Obávám se, že pojem udržitelný rozvoj naplňujete obsahem, který mu nenáleží. Začnu od konce: TUR jistě není jen ekonomickým pojmem, týká se i duchovních hodnot, sociálních potřeb, kvality životního prostředí.
To, že hovoříte o nutnosti expandovat do okolního vesmíru, ukazuje, že si udržitelný rozvoj pletete s udržitelným růstem. Jde o záměnu kvality a kvantity. Udržitelný rozvoj se zabývá tím, jak to udělat, abychom na téhle planetě mohli žít teď i v budoucnu, abychom nepřišli o kulturní, přírodní a jiné hodnoty, ale rozvíjeli je. Úběžníkem je kvalita a respektování limitů, které naše konečná planeta. Kolonizace okolního vesmíru je znakem kvantity - Země nám nestačí, šup na jinou planetu, lidský genom je nedokonalý, šup do laborky, vytvoříme nadčlověka.
Osobně se domnívám, že lidstvo má šanci přežít bez genetických modifikací člověka, bez kosmického výzkumu. Výzkum v oblasti energetiky je jistě důležitý, byť FV články kolem Slunce mi přijdou opět mimo.
Zmiňujete, že úloha jednoho člověka je malá, jako mravence v mraveništi. Úloha jednoho člověka je taková, jak dalece si uvědomuje svůj podíl na stavu tohoto světa. Myslím, že v tom je naděje i bolavé místo TUR. Dokud si lidé nebudou uvědomovat svou spoluzodpovědnost za stav světa, zůstane TUR jen ideou. A teď nemluvím o bezejmené mase, ale o konkrétních jednotlivcích. Dokud většina mravenců v mraveništi nebude chtít, mraveniště dříve nebo později zanikne, i kdyby se nakrásně povedlo osadit vedlejší louku.
Jde totiž o změnu myšlení a změnu hodnot. Přestat chtít víc, ale dbát kvalitu života, kvalitu životního, kulturního a sociálního prostředí.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist