https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/unie-ceskych-a-slovenskych-zoologickych-zahrad-stanovisko-k-odstraneni-drapu-u-zabaveneho-nelegalne-chovaneho-bileho-tygra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unie českých a slovenských zoologických zahrad: Stanovisko k odstranění drápů u zabaveného, nelegálně chovaného bílého tygra

11.12.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) reaguje na znepokojivé zjištění Ministerstva životního prostředí, které v úterý 5. prosince odebralo zabaveného nelegálně chovaného bílého tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly.
 
Při kontrole zdravotního stavu před odjezdem do záchranného centra TIERART organizace FOUR PAWS v Německu totiž bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Předchozí držitel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit. Soukromý veterinární lékař ale uvedl (a odborní pracovníci UCSZOO se s tímto stanoviskem plně ztotožňují), že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy na obou končetinách.

Ministerstvo životního prostředí proto upozornilo Státní veterinární správu, která prověří, zda nedošlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Podle prezidenta UCSZOO a zároveň ředitele Zoo Olomouc Radomíra Habáně může odstranění drápů zvíře nenávratně vážně handicapovat.

"Nejsme orgánem ve věci činným, tudíž neanalyzujeme, kdy, kým a za jakých okolností byly zvířeti drápy odstraněny, to necháme na jiných. Zveřejněná zpráva nás však velmi pobouřila, zvláště v období, kdy se připravuje úprava zákona o zoo. Pevně věřím, že připravované změny v zákoně o zoo přispějí k vyšší ochraně zvířat, aby se podobné případy v budoucnu již neopakovaly,“ konstatuje Radomír Habáň.

Neexistuje žádné zdravotní hledisko, které by tento postup v takové míře obhajovalo. Když se na velké kočkovité šelmě spáchá obdobný čin, nevratně se stigmatizuje, přijde o část své přirozenosti, protože drápy zastávají mnohé funkce v životě těchto zvířat.

„Pokud se k odstranění drápů přistupuje z důvodu zmírnění dopadu při kontaktu majitele se šelmou, který si z divokého zvířete dělá ‚plyšovou hračku‛, upřednostní se tak zájem lidský před zájmem zvířecím. Současně se majitel dopouští porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání," dodává Radomír Habáň.

Úmluva CITES

Tygřice Ramba byla zabavena z chovu Karla Vémoly, který nebyl schopen prokázat původ a legální způsob nabytí zvířete chráněného podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Účelem Úmluvy CITES je ochrana ohrožených druhů a regulace obchodu s nimi.

Radomír Habáň
Prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad


reklama

 
Unie českých a slovenských zoologických zahrad

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

13.12.2023 12:10
Měli jsme štěstí číst články o bílých tygrech, jaký to jsou vlastně bezcenný odpad, vzniklý lidskou blbostí, a že snad brzy tato přítěž zmizí........ bílá tygřata se prý nepodařilo udat - byla utracena?......nikoho nenapadlo spojit do páru bílého a normálně zbarveného, recesivní geny by byly potlačeny.......asi příliš složitá myšlenka....a najednou se bílý tygr odebírá, zachraňuje.....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.12.2023 09:58 Reaguje na Josef Mozek
To by asi zelení řvali, že se udržuje nepřirozená nepřírodní linie a podobné žvásty.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist