https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/utajovana-reorganizace-statnim-lesum-neprospeje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaromír Bláha: Utajovaná reorganizace státním lesům neprospěje

20.8.2020 | PRAHA
Obnovený mokřad na Hodonínsku.
Obnovený mokřad na Hodonínsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Hnutí DUHA považuje reorganizaci za zcela netransparentní a nesystémový krok. Zejména návrh na slučování některých lesních správ je naprosto nepochopitelný. Ředitelství LČR chce sloučit lesní správy na severní Moravě, na kterých kalamita proběhla, nebo které ji aktuálně musí čelit. Tedy lesní správy s největším zatížením - jak s ochranou proti kůrovci, tak s obnovou lesů. Mají vzniknout větší celky, které budou mnohem obtížněji řiditelné a to bude mít jednoznačně negativní vliv na kvalitu hospodaření na úkor péče o lesy. Podivné je, že přitom jde převážně o kvalitně vedené lesní správy (konkrétně LS Město Albrechtice, LS Janovice, LS Jeseník, LS Loučná nad Desnou), které jsou známé uplatňováním moderních přírodě blízkých lesnich postupů.
 

Důsledkem slučování lesních správ bude mimo jiné i to, že LČR sníží počet dobře fungujících honiteb, v nichž si myslivecké hospodaření řídili sami lesníci. Státní podnik tak další lukrativní honitby pronajme bohatým podnikatelům, kteří mají zájem na vysokých počtech jelenů k lovu, ne na stavu lesů, ve kterých ale přemnožená spárkatá zvěř limituje možnosti obnovy zejména listnáčů a jedliček. Stejně tak předpokládáme, že vodní nádrže budované v rámci programu “Vracíme vodu lesu” budou ve velkém pronajímány třetím osobám k intenzivním chovu ryb. Plánovaná miliarda korun investovaná do těchto nádrží tak nepomůže proklamovanému posílení biodiverzity v lesích a zadržení vody [2], ale rybářským aktivitám..

Je to krok, který není v souladu se Strategií rozvoje Lesů ČR, kterou podnik nedávno vypracoval. Žádnou vizi, ke které má tato utajovaná reorganizace směřovat, jako například zřízení dalších lesních závodů, ve kterých by efektivněji zajišťovali činnosti zaměstnanci Lesů ČR namísto současných tendrů pro velké lesní akciovky, přitom vedení podniku nepředkládá a nesdělilo ji ani svým zaměstnancům.

Rušení krajských ředitelství jako mezičlánku v řízení podniku by mělo smysl, kdyby ředitelství v Hradci Králové zároveň přeneslo větší kompetence, pravomoci a zodpovědnost na jednotlivé lesní správce a revírníky. Nic takového ale návrh reorganizace nepřináší.

Změny mají patrně přinést úsporu nákladů rušením pracovních míst. Ani z návrhu reorganizace ale není jasné, na koho dopadne. Revírníci Lesů ČR přitom již dnes mají tak velké revíry a nedostatek pomocného personálu, že není v jejich silách věnovat lesu všechnu potřebnou péči. Jejich propouštění a zvětšování revírů by mělo pro lesy neblahé důsledky. Jsme zvědaví, zda vedení podniku bude skutečně propouštět jen administrativní pracovníky, jak dnes tvrdí.


reklama

 
foto - Bláha Jaromír
Jaromír Bláha
Autor je expert na ochranu lesů Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

20.8.2020 14:22
Pokud Duha a spol najde ve svých řadách osoby které mohou mít zbrojní průkaz a rozeznají dańka od pampelišky bez Wikipedie, může se přihlásit do výběrového řízení. Konec konců je to právě Jaromír Bláha, kdo tvrdí jak myslivci vydělávají.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.8.2020 15:17
Vypadá to, že Hnutí Duha je expertem i nařízení firem a vlastně na všechno. Některé LS jsou skvělé , jiné horší , všech se pronajme bohatým podnikatelům ( a nám nic). Skoro to vypadá na zpřetrhání nějakých čímsi držených vazeb na personální obsazení rušených pozic :-). A takovou práci to dalo ...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.8.2020 15:26 Reaguje na Petr Pekařík
Dříve se tomu říkalo personální čistka. Dnes je to HR managing. Dopady jsou stejné. S tímto jevem však Hnutí Duha nesouvisí. Provádí to ti, kterým ono všelikeré hnutí vadí. A proto není ve smyslu cesty k řešení a výsledkům vlastně pohnutí. A odborníci jsou pohnuti, ba někteří z důvodu přežití i ohnuti. A před průšvihem není vyhnutí. A dávní privatizační zloději jsou k sobě opět přihnuti. A slušným lidem hrozí ....
<rýpal lesní>
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.8.2020 11:32
Za těch 30.let bylo těch reorganizací už nespočet. Kdysi každý ve vesnici
znal místního revírníka, chodil s ním na pivo a domlouval dříví na otop.
Hned druhý den mu označil kůrovcové stromy a do dvou dnů bylo dříví na
dvoře toho zájemce. Dnes je jeden revírník na celý okres a ani mnohdy
nezná celý revír. To,že mu někde žere stromy kůrovec zjistí, až už je
kůrovec vylétlý, ale to není vina toho revírníka, to je vina všech těch reorganizací. Nové koště mete, ale nemusí vždy mést dobře. Mnoho košťat metlo hlavně pod sebe a ne od sebe a tak to dnes tak dopadlo. Duhu já
jinak nemusím, ale taky pochybuji o prospěšnosti dalších reorganizací.
Sotva si lidé k sobě tak nějak sednou, tak je zase rozsadí a přitom
chybí to podstatné a to lidi v terénu. Těch ubylo a složitost při
výběrových řízeních nepřispívá k rychlým akutním zásahům při kůrovci,
či větrných kalamitách. Zde je každý den prodlení zločinem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.8.2020 15:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi tak ... i slepá Duha občas zrno najde.

Odpovědět
MG

Milan G

25.8.2020 10:55
Naštěstí názory bláhy a hnutí duha jsou pouze k pobavení, nic víc.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.8.2020 11:59 Reaguje na Milan G
V tom s Vámi nesouhlasím.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist