Kateřina Rozbrojová: V náruči průmyslových gigantů
Na Ostravsku obsahuje vzduch po větší část roku nedovolené množství velmi škodlivých imisí. Karcinogenní látky, jako např. arzen a benzoapyren, se váží na jemné prachové částice (označované jako PM 10), které jsou zde lidé nuceni vdechovat. Důsledkem jsou nemoci, již nejmenší děti trpí astmatem, bronchitidou, laryngitidou,záněty dutin i středního ucha, exémy a alergiemi. Lidé zde žijící mají oslabenou imunitu, dožívají se nižšího věku, máme největší počet spontánních potratů a neplodnosti. Naše ovzduší je nejhorší v republice a dokonce v Evropě!
Tato situace je způsobena především velkými průmyslovými podniky, které však většinou svou odpovědnost popírají a snaží se ji přehodit na nás, lidi zde žijící. Tvrdí, že znečištění si způsobujeme sami, protože v zimě topíme nekvalitním palivem. Tento argument však neobstojí, protože situace je v létě stejná nebo horší. V době veder a inverzí zde máme skutečnou smogovou situaci a v takovém případě umožňuje zákon zastavit výrobu. Odpovědné instituce tak neučinily ještě nikdy. KÚ se jeví v této věci jako slabý a neochotný, vymlouvá se na složitost situace. Zdá se, že potřebujeme pomoc a podporu celé země.
reklama
Online diskuse
mohou pomoci i stromy... - 23. 3. 2008 - Kateřina RozbrojováPane Smolo,obávám se, že odstraňovat stromy si nepřejí obyvatelé (těch pár, co se takto veřejně vyjádří je pouze propagandisticky využito), ale přejí si to firmy, které tuto velmi lukrativní činnost provádí. Vytěžovat stromy ve městě je jednak jednodušší než v lese, jednak se neplatí za materiál, ale právě naopak - za odstranění "nebezpečných, starých a nemocných" stromů ještě inkasují. Přitom se většinou jedná o zdravé, vzrostlé stromy, případné nedostatky lze řešit probírkou. Další zájemci jsou firmy, které rádi a draze vyprojektují a zrealizují novou výsadbu. Proč tomuto barbartví a nesmyslnému utrácení peněz dávají zelenou zastupitelé, se lze jen domýšlet. |