Kateřina Rozbrojová: V náruči průmyslových gigantů
Na Ostravsku obsahuje vzduch po větší část roku nedovolené množství velmi škodlivých imisí. Karcinogenní látky, jako např. arzen a benzoapyren, se váží na jemné prachové částice (označované jako PM 10), které jsou zde lidé nuceni vdechovat. Důsledkem jsou nemoci, již nejmenší děti trpí astmatem, bronchitidou, laryngitidou,záněty dutin i středního ucha, exémy a alergiemi. Lidé zde žijící mají oslabenou imunitu, dožívají se nižšího věku, máme největší počet spontánních potratů a neplodnosti. Naše ovzduší je nejhorší v republice a dokonce v Evropě!
Tato situace je způsobena především velkými průmyslovými podniky, které však většinou svou odpovědnost popírají a snaží se ji přehodit na nás, lidi zde žijící. Tvrdí, že znečištění si způsobujeme sami, protože v zimě topíme nekvalitním palivem. Tento argument však neobstojí, protože situace je v létě stejná nebo horší. V době veder a inverzí zde máme skutečnou smogovou situaci a v takovém případě umožňuje zákon zastavit výrobu. Odpovědné instituce tak neučinily ještě nikdy. KÚ se jeví v této věci jako slabý a neochotný, vymlouvá se na složitost situace. Zdá se, že potřebujeme pomoc a podporu celé země.
reklama
Online diskuse
mohou pomoci i stromy... - 20. 3. 2008 - Jan SmolaZjišťuji, že nabírají obrátky snahy obyvatel měst Ostravska o odstraňování stromů. Důvody jsou mnohdy malicherné (nemožnost bezdrátového napojení na internet, problémy s příjmem satelitní televize, nevidí na zaparkované auto, nesvítí jim slunce přímo na balkón, listí musí uklízet, listí ucpává střechy apod.) Uvedený článek bude vhodné předkládat žadatelům o kácení stromů, aby se rozmysleli, co vlastně chtějí. Nejen průmyslové podniky, ale doslova každý z nás je zodpovědný za to, jaký stav ovzduší na Ostravsku i jinde budeme mít. |