https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-prais-co-lidem-prinese-komunitni-energetika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Prais: Co lidem přinese komunitní energetika?

18.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V České republice stále chybí zákonná úprava komunitní energetiky. Ta by občanům a obcím umožnila zakládat energetická společenství a v nich vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu, sdílet ji mezi sebou a přebytky prodávat do sítě. Potenciál decentralizovaného trhu s energiemi je velký a přinese občanům řadu konkrétních výhod jako nižší výdaje na energie a posílení lokální ekonomiky.
 

Praktické výhody výroby a sdílení energie

Komunity, které si samy vyrobí elektřinu, z významné části pokryjí své náklady za energii. Nedávná studie EGÚ Brno zjistila, že komunitní energetika má potenciál pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností. Obce a lidé angažovaní v energetických společenstvích si tak vyrábí vlastní elektřinu, nasdílí a spotřebují a případné přebytky prodají. To vše bez nadměrné administrativy. O tolik, kolik vyrobí, se jim sníží účet za energii od centrálního dodavatele.

Sdílení umožňuje využít vyrobenou elektřinu co nejvíce v rámci komunity. Pomocí průběhového měření je možné sdílet energii v reálném čase za využití stávající distribuční soustavy. To umožňuje členům komunit mít jejich energii co nejvíce pod kontrolou. Většina z ní se tak využije přímo v jejich domácnostech, což je stále ekonomicky nejvýhodnější varianta.

Komunitní energetika jako řešení energetické krize

Současná energetická krize ukázala, že pomoc od státu přichází často pomalu a neefektivně. Kdybychom už dnes měli rozvinutou komunitní energetiku, jako je tomu již v mnoha evropských zemích, lidé by nemuseli čekat na zásah státu, ale se spoustou problémů by si uměli poradit sami. Více drobných výrobců na trhu zvyšuje konkurenci, a tím výrazně snižuje ceny energií. Peníze tak nemusí plynout do Ruska a na účty velkých společností, ale zůstávat přímo u českých občanů.

S rozvojem soběstačných komunit se také výrazně zvyšuje energetická bezpečnost a nezávislost. Ceny jsou odolnější vůči výkyvům na trzích a významně se snižuje riziko energetické chudoby. Společenství, která se do vlastní výroby z obnovitelných zdrojů pustí, pak získají finance z prodeje přebytků, které jim budou kompenzovat současné vysoké náklady způsobené energetickou krizí.

Podpora lokální ekonomiky a nová pracovní místa

Rozvoj místních zdrojů energie s sebou přinese nové investice. Jejich zajištění bude vyžadovat vytvoření nových pracovních míst, která budou skvělou příležitostí pro mnoho techniků, architektů, ale i manažerů z regionu. Peníze investované do energetické soběstačnosti obce tak v kraji zůstanou a budou moc dále podpořit zlepšování života místních obyvatel.

Komunity tvořené na demokratickém principu zároveň ponechají rozhodování v rukou občanů, kteří si sami určují, jak se zdroji naloží a do čeho investují. Ušetřené peníze a zisky z prodeje přebytků, pak mohou být využity v navazujících projektech, ať už půjde o nákup dalších solárních panelů nebo zateplení místní školy.

Zapojení občanů má také velký potenciál posílit komunitní život v obci, zlepšovat sousedské vztahy, komunikaci s radnicí a rozjet další projekty, které budou zvyšovat kvalitu života.

S financováním pomohou instituce

Pro řadu lidí může být odrazující fakt, že investice do komunitní energetiky vyžadují značné finanční prostředky. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se o náklady rozdělit se státem nebo Evropskou unií. V evropských fondech jsou na rozvoj komunitní energetiky připraveny desítky miliard korun. Například Modernizační fond je schopný pokrýt až 75 % investic obecního projektu. Banky navíc pro podobné záměry poskytují, zatím pouze v zahraničí, zvlášť zvýhodněné úvěry.

Unie se zasazuje o změnu energetického zákona

Aby se vše výše uvedené stalo realitou, musí dojít ke změně energetického zákona. Unie komunitní energetiky pracuje na návrzích s cílem prosadit rychlé, avšak komplexní změny. Teprve kvalitní legislativní změny, které umožní efektivní fungování energetických společenství, skutečně odstartují rozvoj komunitní energetiky.

V současnosti česká vláda připravuje novelu, která komunitní energetiku v Česku konečně definuje. Zástupci Unie tento proces pečlivě sledují a prosazují, aby se energetická společenství stala v Česku reálnou alternativou, která pomůže vytvořit čistou a bezpečnou budoucnost.


reklama

 
foto - Prais Václav
Václav Prais
Autor je pracovník Unie komunitní energetiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (147)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LP

Ladislav Pícha

14.10.2022 10:06
"Potenciál decentralizovaného trhu s energiemi je velký a přinese občanům řadu konkrétních výhod jako nižší výdaje na energie a posílení lokální ekonomiky."
"Pro řadu lidí může být odrazující fakt, že investice do komunitní energetiky vyžadují značné finanční prostředky. (...). Například Modernizační fond je schopný pokrýt až 75 % investic obecního projektu. Banky navíc pro podobné záměry poskytují, zatím pouze v zahraničí, zvlášť zvýhodněné úvěry."
Aneb když nám na to někdo dá, nebudeme to muset zaplatit.
Uznávám, že tohle jistou logiku má. Naprosto mi ale není jasné, jak zlepší sousedské vztahy skutečnost, že se sousedi musejí dobrovolně podělit o nedostatkové zdroje, neboť - ó objeve - slunce nesvítí ani vítr nefouká na objednávku, takže celá záležitost bude nejspíš fungovat tak, že si večer (po návratu z práce) všichni naplní myčky a pračky, chytrá síť si zapamatuje, kdo zmáčkl knoflík jako první a v příslušném pořadí bude stroje zapínat, jakmile počasí elektřinu spustí. Ti první komunitně zadarmo, ti na které nezbyde, za peníze za elektřinu od ČEZu nebo někoho takového.
Půvabná mi přijde představa komunitních kontrol, jsou-li pračky dost plné a nesprchuje-li se paní domu nepřiměřeně často.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

18.10.2022 08:01 Reaguje na Ladislav Pícha
Pane Pícho,
doporučuji Vám si přečíst malou knížku Karla Čapka " Proč nejsem komunistou ".
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.10.2022 08:12 Reaguje na Zdenek Wenzel
komunitní energetikou rozumí se obecní energetika, a tam se dá očekávat dříve nebo později stejný konec jako u obecní pastviny. ideální způsob jak se přestat zdravit se sousedy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2022 08:32 Reaguje na Lukas B.
V podstatě otázka zní, zda "komunitní energetika" dřív zničí sama sebe nebo kvůli ideologickému zvýhodnění rozvrátí reálnou energetiku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:26 Reaguje na Viktor Šedivý
Proč by se měla zničit? Přestane svítit Slunce?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:25 Reaguje na Lukas B.
čecháček je zaprděný a nenávistný tvor, který všude vidí podraz a tunel. Proto je stále chudý a o to je nenávistnější.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.10.2022 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
už jste se někdy podílel na provozování společného hřiště, společné chalupy (třeba sportovního oddílu), společné kočárkárny, společné předzahrádky, společného ovocného sadu ve vnitrobloku, společného grilovacího koutku, společného nafukovacího bazenu v chatové osadě a podobně?

je to pokaždé stejné, hurá nadšení, které ovšem velmi rychle poleví, a je-li štěstí, tak se najde jeden, který všechno táhne, tráví odpoledne, neděle a část dovolené brigádničením, ale nikdo mu nemůže přijít na jméno, protože se koupe nejvíc, má v kočárkárně nejvíce kol, sklidí nejvíce jablek, zabere na chalupě nejlukrativnější termín, a nakonec má pověst vyčůraného zloděje a prudivého dědka, který kazí pohodu a furt jen někoho prudí že je třeba udělat tohle támhleto. až ho ostatní vyštípou a společný statek zpustne, protože další takový blázen se nenajde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:03 Reaguje na Lukas B.
Samozřejmě jsem byl členem spolku vlastnící dvě horské chaty a jiný majetek, bydlím v domě s více majiteli atd.atd. atd.
Tady je důležité, jak je systém nastavený.
Pokud se spolíhá na práci dobrovolníka, ze kterého se zcela logicky stane prudivý dědek, tak to nedopadne.
My máme ale vše postanoveno na komerční bázi. Správce kamarád je za správcování placen (taky jich bylo více a střídali se), členové využívající službu ji platí, přebytky se investují do údržby. Vede se zcela průhledné účetnictví. Funguje to už od 60. let, za komára i zlého kapitalisty.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.10.2022 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Mno, ale toto je mnohem komplexnější problém, do kterého je navíc zatažen i vnější subjekt, který má zajistit předistribuci a zálohování. Jakoby se počítalo, že ten to bude dělat pro krásné oči komunardů.

Už jste viděl nějaké ekonomické parametry, které by říkaly, kolik by měla stát redistribuce a kolik zálohování pro takové komunity?

Takovéto články jsou koncentrovaná tragédie. Omýlají se výhody pro komunardy a zavírají se oči před obrovskými potížemi, které to vně komunity nutně vyvolá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Záleží na systému. Dost tragický někdy bývá vlastnctví bytů v jednom domě. Bo ti lidé tam nejsou dobrovolně, takže stačí jeden opruzér atd. atd.
Pokud v dědině mají ocelokolnu, kravín, prasečák atd. po JZD (třeba ve vlastnictví sedláka) která má dost střech, můžou se domluvit. Organizaci a vše bude dělat placený jedinec, přihlásí se ten, kdo bude chtít, dráty si pronajmou od majitele drátů. čus
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
A třeba sedlák bude časem orat elktrikou a řekne: "súsedi, během žní spotřebuju všechnu šalinu pro sebe, na jarní práce polovinu. Tak to dokoupíme ze sítě, jinak to uživí všechny, v zimě dokoupíme taky, v létě budeme prodávat." čus
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.10.2022 16:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, Hanzlovský přístup: dělat vše, co je dobré pro komunitu, a nestarat se, co to udělá s okolím.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

18.10.2022 19:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže mimo to, že jste člen Společenství vlastníků nic.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

18.10.2022 19:45 Reaguje na Lukas B.
Máte pravdu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

18.10.2022 11:03 Reaguje na Lukas B.
1* Všem komunardům přeji aby jim to fungovalo co nejdéle ale lidskou přirozenost nelze změnit. Skončí to tak jak popisuje Lukas B.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.10.2022 19:47 Reaguje na Dalibor Motl
popravdě - nejsem za to rád. ale vidím to bohužel ve všech zájmových spolcích kde jsem členem a ve všech spolcích kde nemůžu být nečlenem (třeba společenství vlastníků, kde jsem v pominutí smyslů kývl a jako správce pobírám odměnu řádu stokorun měsíčně, což znamená, že za práci pro barák mám hodinovou mzdu řádu málo desetikorun a jako bonus mě sousedé považují za kreténa a zloděje)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:23 Reaguje na Ladislav Pícha
Pán se těší na Orwellů rok 1984. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.10.2022 09:52 Reaguje na Ladislav Pícha
Pokud budeme všichni dělat komunitní energetiku, bude to vést k zdražení a nedostatku vstupních komodit. Když velké množství energetiky bude z dočasných zdrojů ohrozí to energetickou soustavu. Když budou k mání na trhu MMR ( Malé Modulární Reaktory) dá se teprve hovořit o decentralizace zdrojů. Decentralizovat zdroje má smysl vyrábět el. tam kde se spotřebovává ale není možné kvůli tomu ničit přenosovou soustavu, kterou ještě potřebujeme
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já vím, zdraží nám Slunko. Vstupní komodity se průběžně vyrábí, instalují a po skončení životnosti recyklují, jako jakékoliv jiné výrobky.
Nikdo nic neohrožuje a nikdo přenosovou soustavu neničí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Slunko nezdraží, ale polysilikon zdražil za rok a půl skoro 4×...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:42 Reaguje na Emil Novák
A kolik ho tam je? Vše se zdražuje, soudruh estébák nám založil na velmi poctivou inflaci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
"Soudruh estébák" zdražil polysilikon v Číně 4×? Vy musíte mít v hlavě slušný kolotoč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 18:33 Reaguje na Emil Novák
Píšu o poctivé inflaci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 18:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste hlavně psal "slunko nezdraží", demagogu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.10.2022 12:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Inflace v ČR ... 17,8 % ... což je fakt běs a hnus, vo tom žádná. Ale třeba Nizozemí má 17,1 % ... EURO mají. Babiše neměli, jak je to kua možný?

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/foto/BUR96dfdf_inflace.jpg

Teď se ukaž, odborníku na peněžní oběh:-))).
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 08:11
"Komunitní energetika má potenciál pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností" - tady se zase někdo zasnil...
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2022 08:30 Reaguje na Emil Novák
Ale jo, v letních dnech určitě lze pokrýt hodně.
Jenže problém energetiky není těch 80% v době, kdy slunce svítí a vítr fouká, to umí vyrábět každý jouda.
Problém je pokrýt spotřebu v době, kdy levné a snadné zdroje nedávají.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 08:36 Reaguje na Viktor Šedivý
No právě, české domácnosti nespotřebovávají jen v létě, naopak spíš v zimě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:12 Reaguje na Emil Novák
A pročpak? Pokud fve netopí (což skutečně skoro nejde), tak bude spotřeba srovnatelná. pokud ovšem nepoužívají klímu. Pak je léto daleko energaticky náročnější.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
No to samozřejmě nebude a léto rozhodně daleko energeticky náročnější není. Už jen proto, že se v zimě víc svítí, víc ohřívá teplá voda, víc vaří atd., i kdybyste bůhví proč ignoroval to topení, které má v celkovém měřítku daleko vyšší spotřebu než ty vaše klimatizace.
Abych nebyl jako vy a nešířil tu jen nějaké své nepodložené dojmy, tak se stačí podívat do ročenky ERÚ. Spotřeba elektřiny domácností v loňském roce v prosinci byla 1921,2 GWh a v červnu 1027,4 GWh, tedy téměř poloviční.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:45 Reaguje na Emil Novák
Asi dost lidí topí elektřinou. V zimě se víc svítí (to je ale naprosté minimum), ale vaří, sprchuje atd. úpně stejně. Jenom jsou lidé na dovolených, na chatách atd., to asi něco udělá. Ty klímy se používají minimálně, ale začne to. Mrkněte se na letní spotřeby na Jihu. V Kalifornii kvůli tomu kolabují sítě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč bych se mrkal na letní spotřebu na jihu, když nejsme a nikdy nebudeme na jihu, vy demagogu?
A tím okecáváním faktu, že nikoliv léto jak jste tvrdil, ale zima je daleko energeticky náročnější, chcete dosáhnout čeho přesně?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 16:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektřinou moc lidí netopí a pokud ano, například moji známí co mají klasický elektrokotel, tak jde o nové baráky, kde ty náklady na vytápění jsou relativně malé.

A pokud je někdo přes léto na chalupě, tak té elektřiny spotřebuje většinou stejně, jako když je doma ... opět vaří, chladí, ohřívá vodu, občas se i pere a často se používá nejrůznější elektrické nářadí, ať už v dílně, nebo na zahradě.

Takže spotřeba neklesá, jen je realizuje jinde. Ten týden dva někde u moře to taky nevytrhne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Realita je taková, že pokud topíte na plyn, vy stejně jako já, tak té elektřiny zase tolik nespotřebujete. Já tedy ne. Takže pokud je slušně, nemám problém si představit, že zejména od cca půlky jara do cca půlky podzimu velkou část elektřiny fakt pokryji z nějaké FVE.
Potud dobrý.
Problémy jsou nicméně dva. První je návratnost takové investice, která bude značná ... pokud mi to někdo z dotací nezacáluje, což je samozřejmě prasárna.
Vůbec to neřeší náklady na topení, které přitom tvoří drtivou většinu nákladů na energie, a navíc jsou koncentrovány jen do určitých období roku.
FVE by mohly trochu fungovat v kombu s tepelným čerpadlem, ale na to jednak musíte mít dost plochy na ty panely, jednak u starších baráků ten dům musíte v podstatě napůl postavit znovu, bo TČ na stávající otopnou soustavu prostě nenapojíte ... a když jo, tak se budete kua divit. A klepat u toho kosu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Já spotřebuji ročně 3.2 MWh (dva lidé, vše na el. kromě topení) a počítám, že fve mi dá skoro všechno (v létě prodám, v zimě dokoupím). Návratnost vychází na 4 roky, bez dotace by byla 8 let. Ale s dost složitou montáží a ve starých cenách el.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
"Komunitní energetika má potenciál pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností" a zároveň všichni počítají že "v létě prodám, v zimě dokoupím". Bude to fungovat? Nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 20:52 Reaguje na Emil Novák
A prečo nie?
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.10.2022 08:07 Reaguje na Pavel Hanzl
A kde budou ty sudy, co se v nich bude od léta do zimy naspořená elektřina skladovat?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 13:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak se schválně podívejte na vyúčtování/zálohy ... kolik konkrétně zacálujete za plyn a kolik za elektřinu. U vás to bude asi lepší, bo já bydlím v RD, ale i tak je ten rozdíl mezi platbami za elektřinu a plyn prostě nebe a dudy.

Jako beru, že dobrá hospodyně a koruna ke korunce, ale kvůli elektřině se mi ten oser s FVE nevyplatí, a s platbami za plyn mi nepomůže.
Navíc nemám nijak velkou střechu a navíc členitou jak sfiňa.

Což samozřejmě neznamená, že u někoho jiného to může vycházet podstatně lépe.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 13:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Ještě doplním, pokud bych dnes stavěl funglovku, tak samozřejmě budu s FVE počítat, stejně jako s TČ a zcela jinou otopnou soustavu ... ale to je úplně jiný příběh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 20:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Já zaplatil dřív za plyn o něco míň, než za el., teť plyn mohutně vaskočil, aeleto nebude tak žhavý. Dáváme nový kotel a stahujeme teplotu. A pokud ušetřím 2 tis za šalinu, is vyšším plynem jsem stále v lambádě.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

19.10.2022 09:13 Reaguje na Pavel Hanzl
To je právě ten problém: v létě, kdy je elektřiny ze slunce řekněme dost, ji budete prodávat velmi obtížně, pokud tedy někdo nemá ze zákona povinnost kupovat, a v zimě, kdy elektřina běžně není několik dní, vám ji těžko někdo prodá.
Neboli se opět dostáváme k problému skladování elektřiny na zimu (baterie ve sklepě, přečerpávací vodojem na návsi), případně záloh: v komunitě asi dieselagregát, ve velkém nejspíš plyn; protože uhelná elektrárna se reguluje obtížně a jaderná úplně blbě.
Čímž se ukazuje, že technika, včetně té elektro, nefunguje lépe či hůře podle toho, komu říká pane.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.10.2022 12:10 Reaguje na Ladislav Pícha
On Hanzl tak úplně ještě nepochopil, že ty jeho FVE na střeše nebudou jediné a že když jemu pojedou na plné koule, tak stejně tak pojedou i všem ostatním ... a tím myslím primárně velké FVRĚ elektrárny, ne baráčníky, kteří si tim v nejhorším budou vytápět bazén z Hornbachu:-))).

Takže když bude mít elekřiny přebytek Hanzl, budou jej mít i všichni ostatní a cena bude tam kde bude. A v zimě, když budou mít všichni, opět včetně elektrobarona Hanzl prd, zatopí Tykač pod kotlem a Hanzl mu pěkně zacáluje úplně jinou cenu, než byla v to léto.
Odpovědět
MH

Milan Hladký

22.10.2022 21:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Víte, problém je, že i když si FVE nepořídíte, pořídí si to kde kdo a tak budete platit elektřinu i v létě a v zimě ještě dráž. Ti co si to pořídí ji budou mít zadarmo aspoň část roku. Stejně jako TČ. Když si na to nepředěláte topení, budete topit o to dráž. Protože energie už půjdou jen nahoru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2022 22:18 Reaguje na Milan Hladký
Žádná elektřina není zadarmo, ani ta z FVE kterou si pořídíte. Elektřinu tedy platíte tak jako tak a který způsob se vyplatí je velmi individuální a rozhodně jej nelze paušalizovat, jak to děláte vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 20:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Pán žije asi na Paroubkově Marsu, denní elektřina je špičková a všechny střešní fve nedají dohromady dnes ani ťok, v budoucnu se to bude hýbat minimálně. Každý si maximum spotřebuje pro sebe a s lepšími baterkami nebude prodávat skoro nikdo.
A s nástupeme klimatizací to bude úplně někde jinde, tenhle sytém je přímo pro fve jak dělaný.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 12:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak to jste Hanzlovi zavařil mozkovničku :-))).

On si vystačí se svou plánovanou elektrárnou, ostatní je mimo jeho možnosti vnímání...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Naprosto. Ještě kachňál a tím to končí....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.10.2022 07:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět se připomínáte s tím, že kachňálu nerozumíte?
Odpovědět
ji

18.10.2022 09:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Nejen v letních dnech. Mnoho majitelů domů s fotovoltaikou na střechách má i v těchto říjnových dnech přebytky.
Každá kWh z obnovitelného zdroje se prostě počítá, o to méně se potom v těch dnech budou muset zapojovat jiné zdroje. Má to smysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:13 Reaguje na
Zvláštní, i na ropáckých listech rozumný názor.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tohle tady většina lidí nijak nezpochybňuje, to jen máte ty své dojmy. Problém je, že na to ale musíte mít barák ... na městskou řadovku moc FVE nenacpete a té elektřiny spotřebujete vcelku stejně (furt ta samá lednice, myčka, vaření, ohřev vody). A pak jde taky o ekonomickou návratnost. Která zásadně závisí na dotacích, které ale znamenají jen to, že mi tu vyrobenou elektřinu cálují i ostatní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Když napíšu to samé, zdupete mě jak hada.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 13:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdy se to stalo? Napovím vám ... nikdy.

Jak píšu výše, stavět dnes nový barák na nějakém rozumném placu, tak jsem eko jak sfiňa ... až by Hanzl koukal:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Pánovi asi stále uniká zařízení zvané akumulátor, nebo baterie, kam se dají denní přetoky schovat pro noční použití.
Není možné to použít ve velkých, celostátních systémech, ale pro domácí, nebo komunitní použití je to v pohodě.
A cena téhle energie se moc zatím nezná, záleží na životnosti. Pokud by baterie zkolabovala ihned po skončení záruky, což je asi 10 let a 6 - 8 tisíc cyklů, vyšla by 1kWh na skoro 3 kč.
Ovšem běžná životnost může být klidně 3 - 5x delší. potom se vůbec o ceně nemusíme bavit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Spíš vám uniká, že řeč je o období kdy žádné "denní přetoky" nejsou. A ta vaše další zbožná přání, jako obvykle vycucaná z prstu, ani nemá smysl komentovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 11:56 Reaguje na Emil Novák
Elektrárna 15 kWp dá v průměru 45 kWh denně. V létě je to ale klidně 60. Tehdy jsou obyvatelé na dovolených a chalupách, študáci doma.
Průměrná spotřeba je asi 30 kWh denně, takže v létě musí být přetoky velmi výrazné.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 12:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Stále jste nepochopil o čem je řeč.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, to jste vážně tak hloupý?
Odpovědět
MH

Milan Hladký

22.10.2022 21:32 Reaguje na Emil Novák
Víte, problém je, že i když si FVE nepořídíte, pořídí si to kde kdo a tak budete platit elektřinu i v létě a v zimě ještě dráž. Ti co si to pořídí ji budou mít zadarmo aspoň část roku. Stejně jako TČ. Když si na to nepředěláte topení, budete topit o to dráž. Protože energie už půjdou jen nahoru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2022 22:24 Reaguje na Milan Hladký
Když si tu FVE pořídí kdekdo, bude mít i kdekdo v létě přebytky, které nebude umět využít a které bude možné levně koupit. Žádná elektřina ve skutečnosti zadarmo není, vždy ji někdo musí zaplatit. Provoz tepelného čerpadla se samozřejmě bez energie také neobejde, takže když půjdou nahoru energie, půjde nahoru i ta energie z TČ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:07 Reaguje na Emil Novák
Elektřina z fve je špičková a i v létě má spotovou cenu. Výkup se dělá za paušál, nebo za spot, fungují taky virtuální baterky. Na zimní spotřebu máte normální smlouvu dle normálního tarifu, ale pořád se to mění. Od příštího roku nebude asi ani potřeba licence do 50 kWp atd.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.10.2022 21:31 Reaguje na Pavel Hanzl
A co jste tímto gulášem chtěl sdělit, pokud něco vůbec?
P.S.: FVE se mezi špičkové zdroje neřadí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.10.2022 08:13 Reaguje na Pavel Hanzl
"Virtuální akumulátor" není nic jiného, než nepříliš dobře skrytá masivní dotace.

Za nevyžádanou dodávku bezcenného produktu můžu později čerpat vzácnou energii.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.10.2022 09:54 Reaguje na Emil Novák
Tak akorát ve zkumavce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:10 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, jaký výkon dělá v Německu FVE?
Udávají asi 40 TWh ročně, ovšem to je jen to, co projde přenosovou soustavou. To, co spotřebuji doma nebo ve firmě se tam neobjeví vůbec. Takže počítají jen přetoky, což může dělat jen nějakých pár procent.
V tom ale jedou velké instalace, které všechen výkon dávají do sítě.
Jaký teda může být výkon, který se vůbec do sítě nedostane?
To je ten rozdíl mezi velbloudem a kachnou.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 10:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Výkon se neudává v TWh, Hanzle, takže vaše otázka i odpověď je úplně nesmyslná. Navíc si račte všimnout, že řeč je o komunitní energetice a s tou výkon FVE v Německu vůbec nesouvisí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:21 Reaguje na Emil Novák
Sorry jako, já se jen ptal velkého odborníka, už se to nestane. Právě v Německu ta komunitní energetika funguje ve velkým.
Hnidopich to vědět nemůže, moje chyba.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 10:43 Reaguje na Pavel Hanzl
"Právě v Německu ta komunitní energetika funguje ve velkým" - zase další vaše ničím nepodložené dojmy a zbožná přání, nebo to "ve velkém" dokážete nějak kvantifikovat?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
No, právě TEĎ jim celá slavná solární energetika dává celých a úžasných 5% spotřeby. Vítr necelých 10 %. Ale uhlí 35 % a plyn dalších 18 %.

Je těch 5 %, resp. 15 % lepší než drátem do voka? Je. Rozhodně. Dá se na tom stavět robusní energetický systém? Ani smykem.
Odpovědět
MH

Milan Hladký

22.10.2022 21:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Víte, smutný je, že celá západní Evropa už na FVE a vítr dávno jede, jen Češi furt ví, že to nefunguje. Každý straší black-outem, ale už v Německu nějaký byl ?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2022 22:16 Reaguje na Milan Hladký
Smutné je spíš to, že se předstírá jak celá západní Evropa jede na FVE a vítr, ve skutečnosti si ale ale zatím jen pár zemí vedle své tradiční energetiky za ohromných nákladů vybudovalo druhou do dobrého počasí, pro špatné počasí ale zatím žádné řešení nemá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2022 08:40
Tohle by smysl mělo - ale pouze tehdy, pokud by bylo přiměřeným způsobem vyřešeno připojení k veřejné síti. Podobní odběratelé by totiž čerpali zejména v době, kdy levné zdroje naprosto nestíhají a okamžitá cena stoupá do nadoblačných výšin. To by mělo být zohledněno i v tarifu pro tyto spotřebitele.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 09:00 Reaguje na Viktor Šedivý
Již to někde psali, že se budou připravovat a upravovat tarify, které by toto zohledňovali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:37 Reaguje na Viktor Šedivý
Přetoky fve jsou nejvyšší právě, když je denní špička, takže něma problema.
Pokud budeme naopak kupovat v zimě, bude elektřina dražší (jedou tradiční zdroje), ale nijak závratně. Energetici (na rozdíl od ropáků) ví dost předem, že bude zima a dokážou to řešit stadndardními metodami.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Denní špička vs zima ... jako že v zimě denní špičky nejsou, jo:-)?

Plus jak sám píšete, furt musíte mít ty tradiční zdroje, které musíte hezky zacálovat. A jsme rázem tam, kde jsme byli. OZE jako super dodatkový zdroj, a fosil s JE jako zdroj stabilní. Fajn kombo, každý mu tady zatleská. Pokud si z něj fanaticky nevyřadíte to jádro, to jste pak rázem v ....
Odpovědět
MH

Milan Hladký

22.10.2022 21:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Kdepak. Ve dne sice bude elektřina z obnovitelných zdrojů, ale lidi nejsou doma a pojede na ni hlavně průmysl. A doplněné to bude klasickými zdroji. Večer jsou lidé doma a klasické zdroje najedou na vyšší výkon. Stejně tak, jako v zimě. A lidi co nebudou, nebo nemohou mít FVE, třeba z měst, tak stejně budou stále jen nakupovat. A když si FVE nepořídíte, budete stejně jen platit, platit a platit ... S FVE budete mít elektřinu aspoň v létě zadarmo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2022 22:26 Reaguje na Milan Hladký
Žádnou elektřinu zadarmo mít nebudete ani s FVE ani bez ní.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, místo dojmologie existují weby, kde si můžete projít průběh celého roku.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/18.10.2021/18.10.2022/today/
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.10.2022 09:14
Přežitek předválečných let, kdy bylo plánováno Větrníky, slunečníky a když nejsou, tak mezery pokryje levný plyn. Kde že ty loňské sněhy jsou?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2022 09:21
Komunitní energetika neznamená nic jiného než to, že selhává centrální zásobování elektřinou. Jak s potřebnou kapacitou tak i sociálně dostupnou cenou elektřiny.
Je to výmysl německých a bruselských zelených romantiků , navíc drahý, nestálý a s mizernou účinností.
Dovedu si představit FVE panely na horských chatách ,popřípadě obdobných záležitostech typu ostrovního provozu, ale nikoli v běžných sídlech.

Prostě operační plán dekarbonizace v podání EU je ukázkovým příkladem ,jak se věci dělat nemají a nesmějí. Reálný výsledek duševní činnosti těchto super babralů teď všichni ochutnáváme plnými doušky.
A nějaká komunitní energetika nás z toho nevytrhne.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vás určitě ne, nebojte. Ale tisíce (v Německu třeba statisíce) střešních fve dává dohromady několik temelínských bloků a hlavně - v době největší denní špičky.
Tím se šetří fosil, hlavně špičkový plyn.
Proč asi v Německu s obrovským rozvojem OZE zálohovanými plynem vůbec spotřeba plynu nestoupla?
Protože se plyn šetří, když svítí a fouká a používá se jen, kdy je tma a klid.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.10.2022 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Když něco není, nemůže to stoupat. To dá rozum, ne?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte nějaký zdroj, kde by byla uvedena produkce těch střešních FVE v Reichu, nebo zase jen máte pocit/někde jste to kdysi četl?

A střešní FVE dávají elektřinu v době největší denní špičky, jo? Já myslel, že dodávají podle toho, jak svítí:-))). Nebo už jste zase v módu "poručíme větru dešti", jako zamlada v Sovětském svazu:-)))?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Svítí většinu roku a i pod mrakem to dává slušný výkon. Problém je spíš délka dne.
Ale sluneční špička se kryje do značné míry s lidskou, bo člověk je denní zvíře a historicky byl na Slunci závislý.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2022 14:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy chodíte u vás na vsi spát za soumraku? To máte zajímavou zimu:-))).

Většinu a slušný ... není nad přesnou kvantifikaci:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Zcela vyjímečně to řeší můj oblíbený kachňál.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 12:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět tradiční lži:

https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-statistics-data-browser?country=GERMANY&fuel=Energy%20supply&indicator=ElecGenByFuel
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

19.10.2022 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Od kdy je v poledne denní špička?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:32 Reaguje na Ladislav Pícha
Od okamžiku, kdy Bůh řekl "budiž světlo".
V teorii Velkého třesku to nastalo v okamžiku, kdy se ze směsi všemožných částic zvané ylem oddělila hmota od záření, takže se ve Vesmíru rozsvítilo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2022 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak se oddělila hmota od záření, tak vzniklo poledne a v něm denní špička, jo? Kéž by se jednou rozsvítilo taky vám.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2022 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, Hanzl se montuje fakt do všeho. Teď i do astrofyziky:-))).

Za chvíli přijde s tím, že tenkrát Stvořiteli radil, akorát ten to zmastil:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Nezmastil nikdy nic, nebojte. V knize Genesis se píše, že "vody se oddělily od vod a vznily oceány a oblaka".
To byl okamžik, kdy teplota zeměkoule klesla pod 100° C a vodní pára začla kondenzovat.
Odpovědět

vladimír šmídl

18.10.2022 22:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Součástí komunitní energetiky může být například povinné zatajování komunitního blackoutu a to na veřejnost nesporný vliv mít bude.
Odpovědět
ig

18.10.2022 09:28
"To je skvělá věc ta komunitní energetika. Už nikdy nebudete muset platit za elektřinu, to je přece báječné, ne? Já vím, vyžaduje to značné finanční prostředky, ale máme skvělou banku, ta má na tohle připravený speciální program a poskytne vám na to zvlášť výhodný úvěr. Fakt, nic nebudou chtít, stačí když dáte do zástavy barák, ale to je jen taková formalita, však uvidíte."
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 11:48 Reaguje na
Nestrašte!
Jaký úvěr, prostě jim to z daní zadotujete:-)))
Odpovědět
ig

18.10.2022 14:22 Reaguje na Svatá Prostoto
No a co ten barák? Sebrat jim ho v exekuci na nedoplatek daně?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 16:20 Reaguje na
Fuj!
Nelido.
Prostě jim nabídnout odkup ze strany státu ... to se tu v 50. letech velmi osvědčilo:-))) ... a v nějaké cimřičce budou dokonce smět dál bydlet a o zbytek nájemníků se postará OPBH:-).
Odpovědět
ig

19.10.2022 08:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Pravda, trocha sociální citlivosti nikdy neuškodí :-)
Odpovědět
va

vaber

18.10.2022 09:32
co to má být ,,změna energetického zákona,,?
chtějí změnit zákon ,aby obstály v konkurenci velkých zdrojů, kdo na ně bude doplácet?
někdo vymyslel slovo komunitní energetika a nyní se čeká ,až stát do ní nasype peníze, může to být bezedná studna
dnes je snad zakázáno si pořizovat energetické zdroje?
lidé a společnosti si prý vyrobí energii pro sebe a přebytky prodají,
tak proč to nedělají dnes ? proč tyto malé elektrárny chtějí jen dodávat do sítě drahou energii a kupovat za sítě levnější,
nevím jak jsou připojeny k síti dnešní domovní FVE,
dodávají do sítě stále, nebo jen když je spotřeba menší než výroba?
myslím ,že není problém a vyhodnotit ekonomiku ,náklady , výrobu, spotřebu ,cenu energie ,u jedné malé fungující elektrárny,
kde jsou čísla která přesvědčí veřejnost a vládu ,že to není tunel?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 09:54 Reaguje na vaber
Vše je dávno nejen spočítané, ale taky postavené a dávno plně funkční. Jenže ne v zaprděném čecháčkistánu.
Finančně to vychází dobře, ale právě u nás je potřeba to nakopnout a podpořit jen v prvním kole, kvůli zaprděnosti vesnického občanstva.
Domácí FVE dodává do sítě samozřejmě přetoky, což je v létě a když je špička. Takže jsou velmi žádané.
Denní cyklus včetně noci a mraků zvládá domovní baterie, ovšem listopad, prosinec, leden se musí dokupovat ze sítě.
To je sice proud dražší, ale pořád to vychází silně do plusu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.10.2022 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono bude moc záležet na tom, jak rozdílně bude dodavatel elektřiny přistupovat ke komunardům a nekomunardům.

Řešením by měla být chytrá síť, která bude každému účtovat odebranou/odevzdanou elektřinu podle její aktuální ceny a k tomu se přičtou poplatky za její (re)distribuci.

Pak by vlastně žádná komunitní energetika nemusela existovat a každý by jel sám za sebe buď jako převážně výrobce nebo jako převážně spotřebitel.

Komunita by mohla vzniknout způsobem, že by vytvořili nějaký větší celek v jednom místě napojený na vnější síť. Tak by se ušetřilo za redistribuci v rámci komunity.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2022 11:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Komunardi ať si založí komunu a neotravují obyčejné lidi.
Distribuční soustava musí být robustní, stabilní a stojící na tvrdých zdrojích, nejlépe JE.
Tohle OZE smetí dělá jenom problémy a je dobré leda na dvě věci. Na nic a na h...o.
Lidé typu Hanzl a spol. by se měli od soustavy odpojit a předvést se v ostrovním režimu - tady bych i přispěl , jen abychom se jich zbavili a byl by klid.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je ono, ropák by prostě všechny buzeroval, zdaňoval, odpojoval a jinak šikanoval, aby mohl všem čadit smradlavým uhlákem.
To je silně bolševické myšlení, že?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.10.2022 15:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak to jste napsal dobře. Takhle to funguje v komunitní energetice. Každž jede sám na sebe jako výrobce i spotřebitel a o přebytky se dělí. Pomáhá tomu průběžné měření i smart grids (chcete-li, chytré sítě), co vedou energii oběma směry.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2022 23:13 Reaguje na Katka Pazderů
Hm, přebytky. A jak se podělí, když nepřebývá ale chybí?
Budou chtít z rozvodné sítě?
No to by ale měli sakra tvrdě zaplatit, protože kvůli nim s bude nakupovat ta úplně nejdražší elektřina v celém roce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:38 Reaguje na Viktor Šedivý
V noci je naopak nejlevnější.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.10.2022 16:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Od toho by měla být ta chytrá síť, která bude účtovat elektřinu levně v době přebytku a hodně draho v době nedostatku. Pak se začnou solárnící divit, jak jsou jejich systémy nerentabilní. Proto zřejmě proti poctivému tržnímu prostředí bojují. Chtějí jen výhody a žádnou chytrou síť.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Asi tak. Hlavní důvod je ale prostor na panely, ne každý má na to střechu nebo pozemek. Bývalé areály JZD, dnes využívané sedláky jsou na to velmi vhodné a můžou živit celou dědinu.
Odpovědět
va

vaber

19.10.2022 08:22 Reaguje na Pavel Hanzl
když to vychází silně do plusu, mohou začít stavět už dnes, nemusí na nic čekat
každý podnikatel se na takovou kalkulaci třese,
jejich elektrárny mohou přebytky jen dodávat a odebítat nemusí nic ,stačí když si postaví DG,
a budou v balíku a nemusí chtít žádný nový zákon
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:39 Reaguje na vaber
Ono je to složitější, už od stavebního povolení atd. atd. snahy velkých distributorů je šikanovat atd. atd.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.10.2022 11:24
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zatímco je normální, aby energetické potřeby společnosti zajišťovaly energetické společnosti, v upadajících zemích probíhá návrat k samozásobitelství i v energiích. Může to mít podobu vlastní elektrárny nebo kamen na pevná paliva. U zoufalců a jedné političky postačí i dva svetry.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.10.2022 15:51
Tady se někdo bojí, že velcí hráči na trhu nebudou mít komu dodávat. A stát se bojí, že nebude mít koho ovládat.
Přitom komunitní energetika funguje. U nás máme jen asi 160 obcí fungujících na tomto principu.
V zahraničí to jsou i celé regiony: https://www.communityenergypembrokeshire.org/
Tohle už, trollové, neukecáte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2022 16:27 Reaguje na Katka Pazderů
On je tu někdo proti komunitní energetice?
Kdopak to je?

Jinak bych to zase tak nepřeháněl, s těmi vašimi celými regiony ... abych citoval z vašeho odkazu ... "We have just completed construction of a 900kW wind generator in East Williamston, ..."

Přeloženo ... mají jednu vrtuli.

A taky je tam za co ... "This is funded through the LEADER programme, which is part of the Welsh Government Rural Communities – Rural Development Programme 2014 – 2020, Funded by the European Agricultural Fund for Rural Development and the Welsh Government."

To nás má jako vytrhnout, jo?

Běžte si raději přepočítat těch svých pár voličů, u vás se každý hlas počítá:-))).
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.10.2022 18:38 Reaguje na Svatá Prostoto
To je fajn, že to čtete.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 18:58 Reaguje na Katka Pazderů
Aspoň někdo z vás dvou to četl, že...
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

19.10.2022 10:25 Reaguje na Katka Pazderů
Paní Katko, tak tohle bylo od Vás ošklivé.Na těch stránkách je mapka s umístěním a pak fotografie toho větrníku.Mimo špičkového výkonu turbíny (900kW)tam ale nejsou žádné další údaje(nebo jsou dobře skryté) kolik elektřiny se skutečně vyrobí a nakolik to pokryje spotřebu okolí.Zato tam jsou popsány kvalifikace vedoucích projektu.Bohužel tak nejde posoudit nakolik je to přínosné.
Velcí hráči budou mít komu dodávat, ale je otázka ,nakolik budou schopni reagovat na rychlé změny odběru způsobené fluktuací OZE - ovšem zde se může uplatnit inteligentní řízení spotřeby a v případě nedostatku elektřiny Vám může začít vypínat zbytné spotřebiče(pračku, troubu, konvici,topení), jste ochotná to akceptovat?Pokud se s tím smířit nebudeme chtít, budou muset dodavatelé udržovat bud natopené uhelky(obsluha pracuje,kotel hoří s menší spotřebou,elektřina se nevyrábí - ekonomicky špatně) a náklady budou chtít zaplatit nebo postaví další paroplyny se stejnými problémy a navíc drahým palivem.
Pokud by měla být komunitní energetika skutečně masová,bylo by třeba, aby byla soběstačná po celý den a rok a ne aby jsme chtěli v nepříznivých podmínkách stejný komfort.V tom případě bude nutné ji doplnit generátorem poháněným něčím spolehlivým(plyn,bioplyn,nafta),pak to bude dostatečně robustní ale náklady?
Ovšem před 100lety a dříve jednotná sít nebyla a proud se vyráběl lokálně.Pradědeček měl ve mlýně od cca 1920 turbínu, která poháněla i generátor a pokud bylo dost vody, tak se elektricky svítilo i mimo mletí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:41 Reaguje na Katka Pazderů
Omyl. Ropák se vylže úplně ze všeho, ti místní jsou na to fakt kadeti.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2022 11:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Největší kadet na lhaní jste tu vy, Hanzle, jak už bylo mnohokrát dokázáno.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2022 14:16 Reaguje na Emil Novák
Třeba mu křivdíte. Třeba nelže. Třeba je to fakt mentální porucha. Ale tedy fakt vážná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:18 Reaguje na Emil Novák
Když se píchají hnidy, dostanete mě dycky. Ale širší souvislosti vám unikají. Nejste sice naivní věřitel na zlého grýndýla, jako Vinkler nebo Studnička, ale taky dost věcí vám uniká. Hlavě co se týká Ruska.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.10.2022 07:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Největší hlupák, lhář a demagog tu bude někoho posuzovat.
Tak to jste mě při pondělním ránu pobavil :-)

Jinak Hanzle, několikrát jsem vám vysvětloval, jak to je s energetickou krizí.
To, že si to nepřečtěte, nebo nepochopíte opravdu je pouze váš problém.
Nikdy jsem totiž netvrdil, že za současnou energetickou krizi může pouze Green deal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 18:31
https://www.fonetech.cz/morska-vetrna-turbina-vyrobila-za-den-rekordnich-359-mwh-elektriny-elektromobil-by-na-to-ujel-18-milionu-kilometru/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context

Pro Vinklera, jedna vrtule vyrobila za den 359 MWh. To je skoro stejně, jako smradlavá uhelná elektrárna vyprodukující tuny kouřů a strusky a jiného bordelu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2022 18:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Ochladněte z extáze ! Každý energetik vám řekne, že nejdůležitější vlastností libovolného zdroje je jeho stabilní , v nejhorším v čase predikovatelná výroba. Výkon je až daleko za tím.
Což vaši miláčci, OZE, lépe přerušované zdroje neuměly, neumí a umět nebudou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Šak nemosí. Z přetoků se nabublá vodík, načerpají přečerpávačky, nabijí akumulátory a všemožné systémy ukládáni elektřiny a zbytek se prodá zalevno těm, kterým nefučí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2022 11:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádný vodík přetoků nenabublá, nikdo neplánuje vyrábět vodík z žádných přetoků, je to totiž naprostý ekonomický nesmysl. Už si to konečně zapamtujte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:42 Reaguje na Emil Novák
Dobře. Tak se bude jen měnit výkon dle ceny na trhu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2022 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže budou větrníky a slunečníky vypínány zrovna v době kdy nejvíc fouká a svítí. To ale moc nevydělají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2022 21:31 Reaguje na Emil Novák
Vy jste fakt dub, nebo si děláte čurinu. Měnit se bude výkon toho bubláku, ne OZE.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.10.2022 22:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste "dub", Hanzle, výkon "bubláku" se nebude měnit podle ceny na trhu, ten váš "bublák" je velice drahé zařízení, které potřebuje co nejvyšší využití (nad 50 %), v žádném případě nemůže čekat jen na nějakou nízkou cenu elektřiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2022 10:10 Reaguje na Emil Novák
Staví velký bublák někde u móře a bude živen parkem vrtulí. Takže vůbec nepůjde přes přenosovou síť. Cena vodíku je dost daná cenou elektřiny, takže si tam stanoví, za jakou maximální cenu se jim to vyplatí.
Pokud bude na trhu vyšší, pustí svoji elektřinu místo do bubláku do sítě. Tím se stává špičkovou a snižuje cenu.
OZE mají svoje špecifiká a kdo to pochopí, funguje mu to, ovšem ropák je marný.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2022 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ropák Hanzl je marný, to naprosto souhlasím. Elektrolyzér je investičně drahý, takže nemůže jet jen v době kdy je elektřina levná, nikdy by se nezaplatil. Proto se připravují projekty elektrolyzérů s přesně opačným přístupem než si ropák Hanzl bláhově představuje. Naopak přebytek elektřiny v malém procentu času, kdy přilehlý zdroj vyrábí více než je kapacita elektrolyzéru, se bude pouštět do sítě. Tím pádem problém s přebytky elektřiny elektrolyzér nejen že neřeší, ale naopak ještě zhoršuje. Viz následující odkazy nezávislých studií ekonomiky elektrolyzérů:
https://www.pv-magazine.com/2022/05/31/green-hydrogen-price-may-drop-to-e5-kg-by-2025/
https://www.cgoa.cz/casopisplyn/pdfdoc/archiv/ak2022_3_11.pdf
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2022 23:21 Reaguje na Emil Novák
Tu úroveň ceny si přece stanovím sám. Vodíku musím udělat denně za x eur, aby se mi vyrentoval.
Pokud si tu haldinu nastavím na x + nějaký zisk, tak vyšší se mi vyplatí pouštět přímo do sítě a vydělává mi víc, než bublák.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.10.2022 08:15 Reaguje na Pavel Hanzl
S tímhle přístupem byste zjistil jedině to, že x=0, tj. do sítě budete pouštět všechno a nebudete potřebovat žádný elektrolyzér.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 21:19 Reaguje na Emil Novák
Prodávám vodík a ten bude za chvíli terno.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, to vyrobí Chvaletice za půl hodiny. To je skoro stejně jako za den...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.10.2022 12:15 Reaguje na Emil Novák
Nechte toho!
Právě jste zmařil jedinečnou šanci, že Hanzl střelí barák, odstěhuje se někam k Sev moři a postaví si tam vrtuli a bude si užívat výnosu své skvělé investice.
Nebo ho manželka za ten nápad vezme pánví a bude pokoj:-).
To vám teda pěkně děkuju:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:24 Reaguje na Emil Novák
Myslel jsem malý uhlák.......
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2022 14:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako Petry?
Jo tak to pak jo:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2022 11:25 Reaguje na Emil Novák
Ty mořské farmy mívají desítky (stovky??) vrtulí. Kolik Chvaletic ještě vypotíme, než nám dojde uhlí? Vsadím gatě, že žádné.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2022 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, vy jste myslel. Jaký malý uhlák jste myslel? Jaký znáte malý uhlák? Nic o žádném malém uhláku jste nepsal. Tvrdil jste "To je skoro stejně, jako smradlavá uhelná elektrárna vyprodukující tuny kouřů a strusky a jiného bordelu."
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.10.2022 19:35
Tohle je program německých zelených, bývalých komárů, a zavádějící článek. Takže rušíme modernizované fungující elektrárny a budem rozvíjet "lokální " ekonomiku a energetiku jak v Afghánistánu, která upevňuje závislost na Číně. Vesnice může mít svůj energetický podnik, a stejně postupem času zjistí, že je výhodnější spojit energetiku s vedlejší vesnicí, a ještě s další vesnicí, atd atp., až se dostane k velikosti skoro dnešních nebo soc., vlastně taky regionálních, podniků. Dovedu si představit lokální energetický podnik tam, kde jsou vodní elektrárny. Jak by mělo sdílení a regulace nedostatkové elektřiny zlepšovat sousedské vztahy a bránit energetické chudobě a vydírání státem?
"Peníze tak nemusí plynout do Ruska a na účty velkých společností, ale zůstávat přímo u českých občanů." Zatím plynou na druhou stranu, u českých občanů nezůstávají, ale že to zlepší občasné lokální oze nebo že se takhle vyřeší " energetická krize", je spíš iluze.
Odpovědět
Pe

Petr

18.10.2022 20:00
Sdílet elektřinu? Nasdílet elektřinu? Není v tom cosi nesmyslného?
A pokud je tím myšleno prosté připojení více spotřebitelů, tak v tom případě elektřinu už dávno sdílíme.
Odpovědět
ms

19.10.2022 01:16
Autor je lobbista za dotační systémy, když tento "energetický zázrak" mají ze 75 % zaplatit spoluobčané/daňpví poplatníci. Prostě krádež posvěcená úřady a ideologií. 22 let není německá Enertgiewende schopna se zbavit dotování OZE. Takže když si na sebe vstupní investice neumí a nemůže vydělat, v čem je žádoucí? Ale samozřejměě generuje milionáře a miliardáře z řad dotačních zelených lobbistů a instalačních firem. Také velký čínský vůdce Mao si myslel, že dožene Západ produkcí oceli v každé obci Číny. Jeho "Velký skok" sebral pracovníky ze zemědělství do nefunčních metalurgických minisystémů, rolníci falšovali výsledky zemědělské produkce, takkže státní odvody je ožebračily. Do začkátku 60. let zemřelo v Číně hladem při tomto "Velkém skoku" 30-40 milionů lidí hladem. No a co by na tuhle zelenou komunitní/komunardovou revoluci řekl Tomáš Baťa? "Tak vy si idioti myslíte, že tisíce malých ševců je lepších/efektivnějších než moje velká továrna ve Zlíně?" No ano, skvělý pane pane Baťo, jehož systémy řízení, organizace práce a sociální zajištění zaměstnanců dodnes kopírují přední firmy po celém světě - ale v Bruselu a v podvolených metropolích členských států EU si neomarxističtí soudruzi chtějí vyzkoušek socialistickou distribuci bídy s pomocí zelené ideologie. Dopadne to stejně jako s předchozími hnědými či rudými ideologiemi. Jen to bude krvavě drahé.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.10.2022 10:09
Nejenom komunitní energetika! Co se tak EKOsvazáci vrátit ke komunitní
ekonomice? Zemědělec pěstuje potraviny a chová zvířata, lesák vypěstuje
stromy pro tesaře a stolaře, kteří postaví domy a vyrobí nábytek, kovář
jim vyrobí nástroje atd. Navzájem si zboží a práci smění, ale co nabídnou
EKOmudrlanti a čím zaplatí za ty potraviny a ostatní produkty? Dnešní
společnost už není pouze o dělbě práce, ale hlavně o tom, že jedni
produkují i pro ty druhé, kteří jim nemají co nabídnout, ale navíc jim
házejí klacky pod nohy. Co je tak nechat bez příjmů a zkusit, jak se
ta jejich "komunita" sama o sebe postará? Myslím si, že je načase už
nepodporovat ty, kteří pouze sosají med a nenosí do úlu nektar. Oni
si za dotace ze zisku jiných pořídí komunitní energetiku a nepotřebné
přebytky jim povinně odebere distributor, aby jim spolehlivě dodal
energii v nouzi. Co tak úplný ostrovní systém a bez dotací? Aha, tak
do toho nikdo nemá chuť investovat, protože je to nesmysl. Daleko
nejhorší je ale oblbování, že komunitní energetika je řešením pro
všechny! Kolikpak se vleze solárů na střechu paneláku se 100 byty?
Odkud budou brát proud všichni obyvatelé těch bytů? Bohužel z jejich
daní si pořídí ty soláry i ti, kterým možná spotřebu pokryjí, ale
proč za dotaci a dotované výkupní ceny? Není to tak okrádání těch,
kteří tu možnost nemají a jsou pouze investory? Ano beru, komunitní
energetika, ale bez dotací a jako ostrov bez nároků na regulaci
sítí z jejich náhodných dodávek a odběrů.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

19.10.2022 11:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste se ale rozpálil, bohužel oprávněně.Komunitní energetika jak ji prezentují počítá s tím v období nepřízně se o ni centrální distributor postará ale provozovatelé kom en už by se nechtěli podílet na nákladech na udržbu centrálních zdrojů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.10.2022 19:56 Reaguje na Jarda Bobr
Víte mne už ty dotované kraviny neskutečně vytáčejí. To stojí tolik peněz, že už tu mohl stát nový Temelín a bylo bylo by to daleko efektivnější a navíc bez nároků na záložní zdroje. Bohužel EU zachvátilo zelené šílenství, kterému se
musí podřídit všechno. Ústup od fosilu byl podle zelených
pomalý a přitom jim nevadil plyn pro zálohy. Neustálým navyšování podílu OZE v mixu narůstala potřeba záloh a spotřeba plynu. Navíc nakupovaného nikoliv průběžně, ale podle potřeby za spotové ceny a tím i nárazově zvedli
cenu elektřiny na burze. Pro negramoty uvedu přirovnání:
V létě nastává doba grilovaček( výpadek OZE) a tak se
cena vepřových žeber( plyn) zvedne na násobek, ale restauracím (zálohy) to nevadí, protože to započtou do
ceny grilovaných žeber( elektřina ze záloh). Vadí to
ale stálým konzumentům( spotřebitelé ), kteří je kupují
i mimo sezónu , kdy leží bez zájmu restaurací na pultě.
Plyn prostě nárazově poptávají zálohy a tím ho zdraží všem,
ale zálohy se zhojí na zvýšené ceně elektřiny. Lékem by
bylo podmínit provoz OZE vlastními zálohami a výsledná
cena elektřiny by obsahovala nejenom ty zálohy, ale i
transformace a přetoky. Tak dotované a jinak zvýhodněné
OZE slízávají smetanu a spotřebitel hradí vícenáklady na zálohy a sítě! Prostě zelený hnus, jak zdeformovat energetiku a ekonomiku EU.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist