https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-ceny-komodit-budou-letos-nizsi-nez-v-roce-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Ceny komodit budou letos nižší než v roce 2023

13.2.2024
Elektrické vedení
Elektrické vedení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rok 2024 bude pro energetiku opět velice zajímavý. Očekávám další změny legislativy jak české, tak i evropské. U nás to bude zejména LEX OZE III s definováním parametrů sdílení elektřiny, její akumulace a dalších významných podmínek. V Evropě budou pokračovat snahy další regulace tržních principů. Zajímavý bude vývoj komoditních cen.
 
Ceny povolenek se v loňském roce dostaly ze svých maxim 100 EUR/MWh pod cenovou úroveň 70 EUR/MWh a s nimi klesala i cena elektřiny. Je vidět, že Evropa má v povolenkách nástroj, kterým lze snižovat cenu elektřiny a mohou být tímto způsobem využívány jako prostředek pro generování peněz pro další a další dotace. Vývoj cen povolenek se dá obtížně předvídat. Závisí zejména na objemu z trhu postupně stahovaných povolenek a bohužel i spekulacím společností, které nemají s energetikou nic společného.

K poklesu ceny elektřiny přispěl další nárůst výroby obnovitelných zdrojů, který jde, a i letos půjde ruku v ruce s vyšším počtem záporných cen elektřiny na denním trhu v době vysokých výrob elektřiny v solárních elektrárnách. Zcela jistě se díky tomu bude rozdíl spotových cen v průběhu dne zvyšovat a ceny v době temných tišin (bez větru a slunce) budou vysoké. Dalším pozitivní vliv na nižší ceny elektřiny měl i pokles cen plynu, který bude roce 2024 pokračovat. To ale za předpokladu, že nenastane žádný další geopolitický konflikt ovlivňující těžbu nebo dopravu.

U cen elektřiny jsme svědky dlouho neviděného jevu. Její aktuální cena na německé burze EEX je pro rok 2024 93 EUR/MW a pro rok 2025 98 EUR/MW. Je to poprvé od prosince 2021, kdy cena pro rok 2025 byla vyšší, než ta pro rok 2024. Je to jasná předpověď toho, že výrobci nebudou při nejistých cenách vstupů ochotni prodávat za nižší budoucí ceny. Uvidíme, zda se tento trend potvrdí.

Abychom skončili pozitivně, je zřejmé, že ceny komodit budou v roce 2024 nižší než v roce 2023 a nejpozději pro rok 2025 by pokles komoditních cen měli pocítit na svých účtech jak domácnosti, tak na svých nákladech i podnikatelé.


reklama

 
foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.2.2024 07:00
Datum už je stanoveno ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.2.2024 07:19 Reaguje na smějící se bestie
:-) nejde o to, že je před volbama?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.2.2024 07:17
Emisní povolenky jako cesta ke snižování cen elektřiny? No to je pak spotřební daň na benzín cestou ke snižování ceny benzínu. A jak je na tom energetická politika EU ve srovnání s jinými státy ukazuje třeba cena elektřiny: 2x vyšší než v USA a 5x vyšší než v Číně. Až se bude někdo divit kam zmizel průmysl, může se na ceny podívat:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.2.2024 07:21 Reaguje na Richard Vacek
chtěl jsem se taky zmínit...o takové podivnosti. Bez dotací by si ani neškrtli a teď budou dělat ramena, to je jak sen ale hodně špatný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2024 09:02 Reaguje na Richard Vacek
Ty počty vám fakt nejdou. Vezmu údaje z vašeho odkazu:
Cena pro průmysl 2023 v dolarech:
ČR - 0.155
China - 0.090
USA - 0.147
Takže násobky naší ceny proti USA: 1.054x
China - 1.722x
A tak je to s váma se vším, nejste náhodou taky přesvědčen, že u nás je nejdražší el. z celé EU?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2024 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajímavé jsou i jiné údaje. Francie, která má 5x levnější el. (dle všeobecného mínění) má cenu 0.207, Nemecko 0.139 (proto firmy z Německa utíkají do USA), Maďarsko, které kupuje levný krvavý plyn z Ruska 0.169. A taky obdivované Slovensko 0.412. To je 2.65x dražší, než my.
Dobře, ale to nebezpeční je jinde. Naše veřejné mínění je je ovládáno lžemi, demagogiemi a bludy, přitom stačí jedna tabulka. Tu si ale skoro NIKDO neotevře a pokud ANO, tak stejně nepochopí, co v ní je.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.2.2024 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, dle uvedeného odkazu nemá Německo 0,139 USD/kWh pro průmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2024 09:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
Sorry jako, to je Dánsko. Němčouři mají 0.289.
Odpovědět

Radek Čuda

13.2.2024 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Plus, když se podívám třeba na nás a Frantíky, když o nich píšete, v té vaší tabulce a sem ...
https://qery.no/consumer-energy-prices-in-europe/

Tak to vypadá zase docela jinak ...

Takže já bych tady byl ale kua opatrnej.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2024 09:05 Reaguje na Radek Čuda
V každé tabulce jsou jiné údaje, to je normální.
Já to dělám tak, že si vezmu tu informaci z odkazu, který je v příspěvku a hodnotím tahle data, ne něco jiného, jinde vyštrachaného. Takhle mi vždy načadí Pat a Mat.
Odpovědět

Radek Čuda

14.2.2024 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
To není úplně ideální, už třeba proto, že sazby se liší podle výše odběru. A hlavně výjimečně:-))) nepíšu, že tu hlásáte blbosti, ale jen upozorňuji, že při srovnání těch cen nelze se spoléhat jen na údaje z jedné tabulky, a stejně tak tedy možné na základě takových údajů dělat nějaké kategorické závěry.
Odpovědět

Radek Čuda

13.2.2024 12:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono je to trochu složitější.
V prvé řadě je to elektřina, u plynu je to pro nás i pro EU o dost horší, tam jsme v případě cen pro podnikatelský sektor oproti USA na dvojnásobné ceně, Německo je na tom ještě hůř. A je otázkou, zda ta lepší situace v případě elektřiny není v důsledku toho, že u nás hraje dominantní roli JE+uhlí a v Německu uhlí+plyn.

V druhé řadě je to konec června 2023 a třeba v případě ČR by mne zajímalo, s jakou cenou tam operují, bo 2023=cenové stropy. Ale přiznám se, že nemám čas se v tom hrabat jak bába v uhlí, takže to vypustím.
Co je ale zcela zásadní problém, primárně u té elektřiny, že se jedná o ceny silové složky, tedy BEZ složky regulované ... a právě díky ní to pak je tak "veselé".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2024 09:09 Reaguje na Radek Čuda
Samozřejmě je to daleko složitější, ale Evropa, která nemá vlastní energetické zdroje, musí být na tom logicky nejhůř. Čína těží z Ruska energie za hubičku a USA mají vlastní zdroje a průmysl stavěný taky trochu jinak.
Odpovědět

Radek Čuda

14.2.2024 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa by vlastní zdroje měla a má. Některé jen nejsou úplně green a eko, z jiných zase mají někteří pupínky.

V případě EU je ale zásadním problémem neskutečná míra regulace, která s těmi cenami dělá neskutečné psí kusy a to způsobem, který je pro spotřebitele v EU extrémně nevýhodný ... a jak se ukazuje, i kdž technicky patříme furt ke špičce, nejsme moc schopni s těmi cenami být konkurenceschopní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2024 17:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Víte pane Hanzl, já myslím, že greendeel už umřel, ale neví o tom. Poštvali jsme Rusko. Buď musíme ohromně zbrojit, aby nás nenapadl, nebo nás sežere. V obou případech je po GD.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.2.2024 11:04
Hezké, cenu energie i nadále nebude ovládat jen tržní nabídka a poptávka po energii, ale i spekulace obchodníků na burze s fiktivními povolenkami, které musí ze zákona nakupovat za reálné peníze každý provozovatel spalovacího zařízení spalující fosilní palivo, s příkonem nad 20 MW, a tím si uměle zvyšovat svůj provozní náklad, který se pak promítne v ceně energie pro spotřebitele.
A toto skryté parazitování na všech firmách a na obyvatelstvu EU, je prý prováděno ve jménu snižování produkce životodárného oxidu uhličitého a údajné ochrany klimatu.
Odpovědět

Radek Čuda

13.2.2024 12:58
Já myslím, že z článku vyplývají pár věcí. První je, že ceny by neměly výrazně stoupat a s trochou štěstí půjdou i dolů. Na šáňo to není, ale lepší než drátem do voka.
Druhá věc je ta, že způsob implementace povolenek byla a je echt prasárna. Cena by měla být jednoznačně určena EU a ne trhem.
Další "radostnou" věcí je v článku uvedené, a to, že trh jde dále do kopru.
A poslední hřebík do rakve ... je víc a víc šajs egal co se bude dít s cenami na trzích, když čím dál větší roli budou hrát regulované složky cen.
A tam to z pohledu konečných spotřebitelů vypadá do budoucna ... no, to víme všichni.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.2.2024 20:47 Reaguje na Radek Čuda
Asi talk jak to napsal teď dezolát: Milan Smutný
Na neviditelném psovi https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/brusel-zelenou-chudobu-vsem.A240211_160130_p_ekonomika_nef

BRUSEL: Zelenou chudobu všem

U předáků EU i vlád členských zemí nastoupila po opojení ze zelené tranzice kocovina. Zelený ráj je v nedohlednu, obří náklady dekarbonizace devastují rozpočty států a peněženky voličů. Rozjetá mašina ideologie Green Deal skřípe.

„Rozsvítíme slunce štěstí, pro každého bude hřát, poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát“. Ne, to není heslo dnešních stoupenců zelené ideologie vyjádřené v podpoře naší údajné planetární spásy, tedy hlavně v dotovaných solárech a větrnících, neboli občasných zdrojů energie. Je to úryvek z české častušky z roku 1955. Hudbu složil Alois Paloušek a slova napsal Václav Čtvrtek.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.2.2024 23:29 Reaguje na Radek Čuda
Ceny samotných komodit půjdou dolů. Ale emisní povolenky (a případné další "uhlíkové daně") zase cenu spolehlivě zvednou.
A v elektřině bude zapotřebí platit stále víc nesmyslných OZE a šílené náklady na řízení sítě.

Vysoké ceny energií nejsou porucha, to je prostředek k řízenému ožebračení společnosti.
Odpovědět

Radek Čuda

14.2.2024 10:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Ono se možná ukáže, že povolenky budou ještě ten menší problém a větší problém bude přímo ta regulovaná složka ceny. Protože jak píšete, jasně se ukazuje, že stávající sítě, které se budovaly desítky let a stály fakt raketu, si s výrazným podílem OZE úplně nerozumí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.2.2024 10:14 Reaguje na Radek Čuda
S výrazným podílem OZE si nemůže "rozumět" žádný systém, protože extrémně preferované nasazování náhodně vyrábějících zdrojů je totálně nesystémové.

To se nedá nijak rozumně řídit, dokud má ideologie přednost před ekonomikou i technickou realitou.

(Dnešní sítě jsou levné, při uvážení služby, kterou odvádějí. Co je to "raketa" teprve uvidíme.)
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.2.2024 07:50
to je dobře. Hospodářství půjde nahoru, lidi budou mít víc peněz (ještě více by měli, kdyby nebyly povolenky a podpora OZE!), budou více kupovat elektroauta (tam, kde ho nemusí nabíjet kabelem z okna 5. patra paneláku), kde třeba mají levnou elektřininu ze své FV, budou i více kupovat FV elektrárny (třeba tam, kde je výhodné mít elektroauto) a kdyby bylo úložiště energie, tak i pro TČ. Ekologové a p. Hanzl by měli radost, jak vše dobře funguje. S povolenkami, daní za OZE, předraženou elektřinou, zákazem topení plynem však hospodářství bude kolabovat, lidi budou rádi, že si koupí rohlík a vytopí domácnost na 17 st, aby děti nedostaly zápal plic a neumřely! a na žádné TČ, elektroauto a FV elektrárnu ani nepomyslí!!!
Odpovědět
ZK

Zan K.

16.2.2024 12:55
Budou? Možná o haléře. Je třeba se dívat a srovnávat s oním rokem 89 a 90. Vše se totiž dělá onou metodou cukru a biče. Co se vezme nyní, tak se z 50% vrátí před volbami. Inu chytrému napověz a .......
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist