Václav Skoblík: Kdy se vyplatí sdílení elektřiny a na co si dát pozor?
V západoevropských zemích je komunitní energetika již dobře etablovaným modelem, kde slouží jako ukázka úspěšné realizace bioenergetické vesnice. K produkci elektřiny a tepla využívají bioplynové stanice a fotovoltaické panely, čímž dosahují energetické soběstačnosti a nezávislosti na vnějších dodavatelích. Podívejme se podrobněji na sdílení elektřiny.
Co sdílení elektřiny v bytových domech obnáší
• Technická příprava: Pokud se jedná o sluneční energii, prvním bodem je instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) je prvním krokem. Vyžaduje posouzení technického stavu střechy a kapacity připojení. Po instalaci je nutné zajistit výměnu elektroměrů za chytré elektroměry s průběhovým měřením, které umožní přesný monitoring výroby a spotřeby.• Legislativní rámec: Od 1. ledna 2023 je v Česku možné sdílet elektřinu v rámci jednoho objektu, což se týká například bytových domů s jednou přípojkou. Pravidla upravuje vyhláška č. 408/2015 Sb. Komunitní energetika se navíc rozšiřuje i na sousedící objekty přes veřejnou distribuční síť.
• Organizační aspekty: Klíčová je shoda mezi obyvateli ohledně financování, rozdělení elektřiny (tzv. alokační klíč) a správy systému. Doporučuje se formální dohoda či smlouva mezi účastníky, která předejde budoucím sporům.
Kdy je sdílení elektřiny vhodné
• Vysoká spotřeba společných prostor: Pokud má dům vysoké náklady na osvětlení chodeb, provoz výtahů nebo jiné společné technologie, může být sdílení výhodné.• Zájem a spolupráce obyvatel: Úspěch projektu závisí na ochotě obyvatel zapojit se a podílet se na investici i správě systému.
• Vhodné technické podmínky: Střecha musí být vhodná pro instalaci solárních panelů – je nutné zhodnotit orientaci, nosnost a stínění.
Výhody sdílení elektřiny
• Snížení nákladů na energie: Efektivní využití vlastní vyrobené elektřiny snižuje účty za elektřinu.• Energetická soběstačnost: Výroba vlastní elektřiny zvyšuje nezávislost na externích dodavatelích a chrání před výkyvy cen.
• Ekologický přínos: Přechod na obnovitelné zdroje snižuje uhlíkovou stopu a přispívá k udržitelnosti.
• Motivace k úsporám: Sledování spotřeby motivuje k efektivnímu využívání elektřiny a energetickým úsporám.
Nevýhody a rizika sdílení elektřiny
• Nerovnoměrné rozdělení výhod: Nastavení alokačního klíče je složité. Byty s vyšší spotřebou mohou získat větší výhody než ty s nízkou spotřebou, ačkoliv investice bývá společná.• Nízký přínos pro domácnosti s malou spotřebou: Zákazníci s minimální spotřebou nemusí zaznamenat výrazné úspory.
• Problémy s přebytky: Elektřina vyrobená během dne, když jsou obyvatelé mimo domov, se obtížně spotřebovává a její prodej do sítě je ztrátový – přebytky se vykupují za nízké nebo záporné ceny, zejména v létě.
• Vysoké investiční náklady: Pořizovací náklady na FVE a akumulační systémy jsou stále vysoké. Bateriová úložiště, která by pomohla využít přebytky, mají dlouhou návratnost.
• Změna smluvních podmínek: Sdílení elektřiny může vést ke změnám v dodavatelských smlouvách, které se mohou promítnout do vyšších cen za zbývající nakupovanou elektřinu.
• Stabilita distribuční sítě: Komunitní energetika nezaručuje vyšší stabilitu sítě. Distribuční soustava musí být stále připravena pokrýt celkovou spotřebu i při výpadku lokálních zdrojů.
• Hodinová struktura spotřeby: Fotovoltaika vyrábí energii v hodinách, kdy je elektřina levná. Obyvatelé ale často odebírají elektřinu v dražších večerních hodinách, což může navýšit průměrnou nákupní cenu.
Komunitní energetika v širším kontextu
Komunitní energetika má své kořeny již v 70. letech, kdy první projekty vznikaly v Německu, Dánsku a Švédsku. V těchto zemích se model postupně profesionalizoval a rozšířil i na malé obce a městské čtvrti. Typickým příkladem jsou bioenergetické vesnice, které využívají bioplynové stanice a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Tyto vesnice jsou energeticky soběstačné a síť využívají pouze pro prodej přebytků nebo krytí výpadků.V České republice se rozvoj komunitní energetiky potýká s řadou překážek. Mezi hlavní patří nedostatečná infrastruktura, pomalá legislativní příprava a neochota obyvatel k zakládání energetických družstev. Přesto se očekává, že s příchodem dotačních programů a větší informovaností veřejnosti zájem poroste.
Doporučení
Před rozhodnutím o zapojení do komunitní energetiky je nezbytné provést důkladnou ekonomickou analýzu. Důležité je také promyslet varianty akumulace a správné nastavení smluvních vztahů, aby byl projekt dlouhodobě udržitelný.
reklama
Dále čtěte |


Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (72)
smějící se bestie
24.2.2025 08:07 Reaguje na smějící se bestienebude ?
Jaroslav Pokorný
25.2.2025 18:58 Reaguje na smějící se bestieLukas B.
26.2.2025 14:48 Reaguje na smějící se bestieněco jako "kdo nechce vypouštět vlastní emise CO2 a nechce se zároveň vrátit na stromy, ten bude bez práv otrokem toho, kdo za něj bude vypouštět ty emise".
já bych byl ostatně fakt rád, kdyby mi konečně někdo z jásavců vysvětlil princip redukce oxidů železa na železo bez uhlíku, který by se dal nějak smysluplně průmyslově uplatnit.
ostatně, tak nějak bych už čekal demošky nasraných chytřejších študentů, že jejich rodiče dopustili, aby se evropa ekonomicky (a následně vojensky a politicky) naprosto zmarginalizovala a ti študenti budou odsouzení k tomu, aby v kostýmu krtečka tančili čínským turistům.
Richard Vacek
23.2.2025 07:30Žádná státem propagovaná varianta sdílení se tomuto ani zdaleka nevyrovná.
Pavel Hanzl
23.2.2025 14:13 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
23.2.2025 16:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.2.2025 07:06 Reaguje na Richard VacekFrantišek Orság
23.2.2025 07:37Honza Honza
23.2.2025 09:10Green Deal je nutný, protože v budoucnu elektřina nebude (v zimě!), spotřeba elektřiny bude enormní (bohužel i v zimě!)- vše bude na elektřinu, že budou stačit JE je fikce: jsou předražené, při odpojení na léto se jejich provoz nevyplatí, bude drahý, ani přenosová soustava tento nápor neutáhne. Proto jsem přesvědčen, že každý bude mít svoji FV, baterie, bude to mít i samo město, elektřinu si bude vyrábět lokálně, z výtopen. Budou zapojeny i plyn. elektrárny. Každý bude elektřinou šetřit a upravovat si svoji spotřebu dle výroby.
Proto i sdílení je potřebné.
Proč to tak bude a proč to nelze jinak (jako dnes, když to funguje zatím normálně): tak jako zmizeli koně a nahradila je pára, po páře přišla nafta, po naftě jisto jistě přijde elektřina a s tím nikdo nic neudělá!
Koně by nás prostě dnes nikam nedovezli a uhlí nebude.
P. Hanzl má v tom pravdu (píše, že ho pomlouvám- není to pravda)
Emil Novák
23.2.2025 10:40 Reaguje na Honza HonzaJestli má někdo ekonomický problém s uplatněním vyrobené elektřiny, tak to jsou naopak vzájemně se kanibalizující obnovitelné zdroje, hlavně se to týká fotovoltaiky, nikoliv jaderné elektrárny.
Honza Honza
23.2.2025 19:18 Reaguje na Emil NovákJá myslím, že JE pojedou stále na svůj optimální výkon, který ale bude stačit jen pro dlouhodobé smlouvy na stabilní odběry podnikům a lidem např. na topení za vysokou cenu. Jinak na své elektroauto, jinou nárazovou spotřebu elektřinu v zimě, kdy nebude svítit slunce prostě mít nebudete. Bude tlak na to si pořizovat nějaké úložiště.
Ale je to jen můj odhad.
Emil Novák
23.2.2025 19:36 Reaguje na Honza HonzaPavel Hanzl
24.2.2025 07:11 Reaguje na Emil NovákHonza Honza
24.2.2025 12:18 Reaguje na Emil NovákJá si právě myslím, že to tak nebude, provoz JE se musí vyplatit, lidi budou rádi mít stabilní elektřinu, tak uzavřou i stabilní smlouvy klidně za vyšší cenu (z JE není důvod moc vysoká cena pokud stále pojedou rovnoměrně na plný výkon)= to říkáte také i vy.
Na druhou stranu ale v případě elektrifikace všeho bude velká nárazová potřeba elektřiny a na to JE nejsou stavěny, musí být plynové e. Pomůže FV, ale tato elektřina bude drahá a nedostupná - dostupná a levná jen když svítí slunce, což nám nepomůže.
Musely by k tomu být baterie, úložiště, regulace spotřeby dle výroby atd atd a to vše dle mého názoru bude, bude to nezbytnost ale nic příjemného to nebude.
Emil Novák
24.2.2025 12:34 Reaguje na Honza HonzaPavel Hanzl
25.2.2025 07:38 Reaguje na Honza HonzaEmil Novák
25.2.2025 07:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.2.2025 10:30 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
25.2.2025 10:34 Reaguje na Pavel HanzlSamozřejmě to ale počítáte za cenu ze sítě, což je pro nás asi 8.20 Kč/kWh.
Emil Novák
25.2.2025 10:49 Reaguje na Pavel HanzlZrovna tak u baterie negarantuje 8 tisíc cyklů navždy ale typicky pouze po dobu deseti let, podle toho co nastane dříve. Na střídač je záruka obvykle taky 10 let. Takže "normální odpis" není na polovině životnosti", natož "při nejhorším případě", jak jste tvrdil, ani v případě že návratnost investice je 10-12 let, což taky není samozřejmost a nezáleží to ani tak na tom jestli to dělá "normální firma" ale na charakteru spotřeby domácnosti. Je spousta případů hlavně u domácností s nižší spotřebou, kdy se elektrárna za 10-12 let nevrátí ani omylem.
Jaroslav Pokorný
25.2.2025 12:09 Reaguje na Emil NovákPůvodně jsem zamýšlel fotovoltaiku, s tím, že kromě ohřevu vody bych přebytky využíval i k vytápění místnosti, která je chladná i v létě. Některé firmy nabízely střídač (či co to bylo) i s druhou zásuvkou, jiné řekly, že připojí jen bojler a že po instalaci si ten kabel k radiátoru budu muset vyvést sám. Všechny spočítaly náklady na 90 000.
Pak mě syn upozornil na systém, kdy za 70 000 byly k dispozici 4 panely, bojler a baterie. Ale na ten systém se ta státní dotace nevztahovala. Nakonec jsem zvolil fototermiku, protože s ní bylo, a bude, méně dalších problémů.
Pavel Karel
26.2.2025 12:02 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
23.2.2025 12:19 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Pokorný
25.2.2025 12:11 Reaguje na Richard VacekJarka O.
23.2.2025 21:37 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Pokorný
25.2.2025 11:59 Reaguje na Honza HonzaAno, koně už jsou jen pro zábavu, nanejvýš na klobásky. Ale uhlí je ještě na moc let, např. u nás min. na 50.
A co se týče atomek - uranu je také ještě hodně a už je vyzkoumaný a vyzkoušený thoriový cyklus, Indie už thoriové elektrárny staví, protože thoria má hodně. A další možnosti jsou ve využití odpadů z atomek. Je to jen otázka techniky a potřeb. A pak je také stále ve hře jaderná fúze.
Ale pozor - já zelenou energetiku nezavrhuji. Jen vnímám, že se realizuje typicky "kapitalisticky" - kdo může, snaží se na ní co nejvíce vydělat, tudíž prosazuje co nejdražší řešení. Ta levná jsou odmítána. A politici tomu většinou nerozumějí a tak jdou těm podnikatelům na ruku.
https://plus.rozhlas.cz › thorium-energeticka-zachrana-li...
vaber
23.2.2025 09:36Když chce někdo sdílet, ať si postaví vedení a nebo si nabíjí baterii a energii v baterii si odveze tam, kde ji chce mít. Bateri jsou přece skvělé, nám říkají odborníci.
Jaroslav Pokorný
25.2.2025 12:14 Reaguje na vaberNo, neberte to.
pepa knotek
23.2.2025 16:51Pavel Hanzl
24.2.2025 07:15 Reaguje na pepa knotekProč to nejde, když máme obrovský příjem z emisních povolenek?
Emil Novák
24.2.2025 07:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.2.2025 08:31 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
24.2.2025 08:44 Reaguje na Pavel HanzlV ČR naštěstí žádné takové území není, které by se takhle dalo větrníky zprznit.
Radek Čuda
24.2.2025 15:30 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
24.2.2025 17:17 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
24.2.2025 17:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.2.2025 20:39 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
24.2.2025 21:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.2.2025 07:44 Reaguje na Emil NovákVy si něco přečtete a význam vás nezajímá, jen hledáte muchy, kvůli kterým to můžete celý shodit. Normálka.
Jaroslav Studnička
25.2.2025 07:52 Reaguje na Pavel HanzlPokud to nedokážete respektovat, tak se vyvarujte diskuzí na webu. V opačném případě se nedivte, že na vaše dojmologie a lži bude patřičně reagováno.
Emil Novák
25.2.2025 07:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.2.2025 09:25 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.2.2025 09:39 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pokorný
25.2.2025 12:19 Reaguje na Emil NovákJaroslav Pokorný
25.2.2025 12:16 Reaguje na Emil NovákKdyž vezmu do úvahy, jak rychle jezdí moderní auta, tak kdyby každé mělo na střeše větrník, tak by si klidně mohlo při jízdě elektřinu vyrábět. Alespoň pro dobíjení baterie.
Emil Novák
25.2.2025 12:30 Reaguje na Jaroslav PokornýEmil Novák
25.2.2025 14:16 Reaguje na Jaroslav PokornýSlavomil Vinkler
24.2.2025 07:55 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
24.2.2025 08:32 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Hanzl
24.2.2025 08:35 Reaguje na Slavomil VinklerEmil Novák
24.2.2025 08:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.2.2025 10:38 Reaguje na Emil NovákJaroslav Pokorný
25.2.2025 12:23 Reaguje na Pavel HanzlKolik (nás) vlastně stály Dlouhé stráně?
Jo, výhodu mají Rakušané, přehrady se naplňují samy.
Pavel Hanzl
26.2.2025 09:20 Reaguje na Jaroslav PokornýBěžná je dolní, malá přehrada s malou hrází a nahoře to samé propojené potrubím na terénu. Samozřejmě je to na potoce, který energeticky neudělá nic, ale doplní ztráty. Náklady násobně menší.
Honza Honza
24.2.2025 12:20 Reaguje na Pavel HanzlMusel byste mít úložiště.
A stabilní zdroje taky musí mít odběr, jinak se z nich elektřina nevyplatí vyrábět, byla by předražená.
Takže čím více FV, tím hůře (bez úložiště)!
Pavel Hanzl
25.2.2025 10:40 Reaguje na Honza HonzaPavel Hanzl
26.2.2025 09:24 Reaguje na Emil NovákJaroslav Pokorný
25.2.2025 12:24 Reaguje na Honza HonzaJane, Jane, tys neslyšel pana premiéra, že aby se ty problémy vyřešily, tak že musíme ještě postavit asi 3x více fotovoltaik?
Pavel Hanzl
26.2.2025 09:22 Reaguje na Jaroslav PokornýPavel Hanzl
26.2.2025 09:27 Reaguje naKarel Valenta
25.2.2025 12:04Dodavatel elektřiny má povinnost mít nakoupeno 70% elektřiny pro zákazníky s tzv. fixem. Myslím, že jaderky se o kšeft bát nemusí.
Jaroslav Pokorný
25.2.2025 14:00Zaujal mě, a proto ho sem dávám. Doporučuji i diskuzi, je "výživná".
Pavel Hanzl
26.2.2025 09:14 Reaguje na Jaroslav PokornýEmil Novák
26.2.2025 09:34 Reaguje na Pavel HanzlKarel Valenta
26.2.2025 13:46 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/belgicka-jaderna-renesance-nova-vlada-planuje-vystavbu-novych-bloku