https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-vyvoj-cen-elektriny-a-plynu-behem-dvaceti-let-v-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Vývoj cen elektřiny a plynu během dvaceti let v EU

19.5.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Během dvaceti let členství ČR v EU prošel tuzemský trh s energiemi výraznými změnami. Dřívější monopolní struktury a nedostatek konkurence vytvářely prostředí se stabilními cenami elektřiny postavenými na lokálních zdrojích primární energie, v ČR zejména pro uhelné a jaderné elektrárny.
 
Ceny plynu byly také stabilní, postavené na dlouhodobých kontraktech na dodávky plynu odvozenými cenovými vzorci na ceny ropy. Celkové ceny byly tedy stabilní. To se výrazně změnilo. Přijetí evropských směrnic a regulací umožnilo liberalizaci trhu, což otevřelo dveře pro nové obchodníky s elektřinou a plynem a posílilo konkurenci.

Regulace cen distribuce zůstala zachována. Výsledkem procesu liberalizace byly na jedné straně nižší komoditní ceny elektřiny a plynu na velkoobchodní trhu, které vznikly v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Na druhé straně jsou vždy nižší velkoobchodní ceny spojeny s vysokou volatilitou a rizikem nečekaných období s nárůstem cen. To se ukázalo zejména v letech 2007-2008 a všem známým obdobím let 2022-2023.

Cenová volatilita a obecně nižší ceny odradily téměř všechny investory a nebyly dokončeny žádné projekty výstavby nových systémových elektráren. To se nyní ukazuje jako vážný problém energetiky nejen v ČR, ale v mnoha zemích EU. Tato cenový volatilita se přenesla i do cen pro končené zákazníky.

Nesmíme zapomínat na to, že v posledních 15 letech došlo k obrovskému nárůstu objemu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, jejich podpora se promítla přímo do faktur spotřebitelů elektřiny. Zákazníci tak mají možnost vybrat si svého dodavatele podle vlastních preferencí. To vše je spojené s nutností sledovat zněny na trhu s energiemi a jednoduše řečeno se o své účty starat, tak jak je to zcela běžné u všech dalších nákladů.

Namísto cíle sbližování rozdílných cen v jednotlivých regionech očekávám tzv. market decoupling, tedy jev, kdy se rozdíly cen elektřiny v sousedních zemích začnou zvyšovat. Vidíme to již nyní na spotových trzích a tento efekt se bude přenášet i na trhy forwardové.


reklama

 
foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.5.2024 07:15
Hezký, že !

Že by právě proto, se zvonilo klíčema, před těmi 35roky, co ?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.5.2024 09:38 Reaguje na smějící se bestie
Neblázněte, americké a kanadské penzijní fondy musí někde vklady zhodnocovat (jako majoritní akcionáři lipské energetické burzy)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.5.2024 11:53 Reaguje na Pavel Karel
Jo, na rozdíl od těch v ČR.
!
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.5.2024 12:42 Reaguje na smějící se bestie
Co vím, tak v žádné anglosaské kolonii nemělo domorodé obyvatelstvo nárok na penze...to jen v sověty kontrolovaném východním bloku nás mučili plnou zaměstnaností, dostupnými cenami bydlení a energií... přitom všichni toužili po jediném - možnost klepat se v zimě ve 2 svetrech s cenově dostupným zdrojem nezávislých informací v ruce (smartphone), se kterým se dá i svítit;-)
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 14:15 Reaguje na Pavel Karel
Penze a plná zaměstnanost v gulagu nebo na "v sověty kontrolované" Ukrajině, kde chcíplo několik milionů lidí hladem, jsi chtěl říct. Kdo z vás to má soudruhu ?
Odpovědět
PE

Petr Elias

21.5.2024 13:35 Reaguje na Pavel Karel
A kam to ten socík dotáhl. K bankrotu. :)
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 14:16 Reaguje na Pavel Karel
Kdo by to řek, že americké a kanadské penzijní fondy donutily gazprom nedodržovat smlouvy, soudruhu.
Odpovědět
pk

pepa knotek

19.5.2024 19:03 Reaguje na sv
Proč by Gazprom nevyhověl našim politikům, co se chtěli odstřihnout od plynu a doporučovali plést svetry.
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 19:23 Reaguje na pepa knotek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

20.5.2024 19:29 Reaguje na sv
To jsem si nevšiml, že masový vrah puťka v minulých letech doporučoval opakovaně plést svetry, soudruhu práskači.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.5.2024 10:42
EU tlačila na to, aby se odstoupilo od dlouhodobých kontraktů. A nakonec se jí to podařilo. Cenová nejistota pak vedla k tomu, že si žádný podnikatel neriskne investovat do takového nového zdroje, který se má splácet dlouhodobě - typicky jaderní elektrárna.
Namísto toho dá přednost rychloobrátkové fv elektrárně Bruselem podporované, i když její elektřina je nepotřebná, což se stále častěji projevuje zápornými cenami na spotu.
A tyto nesmysly dělají z EU ostrov s nejdražšími cenami energií. Každý si může nacvakal libovolné roční období a podívat se že i spotové ceny jsou vyšší než jinde ve světě:
https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/real-time-electricity-tracker?tracker=true&from=2024-4-1&to=2024-4-30&category=price
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.5.2024 11:59 Reaguje na Richard Vacek
Dlouhodobé kontrakty mezi státy, bez všelijakých těch příživníčků protekčních !
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.5.2024 12:50 Reaguje na smějící se bestie
Škoda, že to nesleduje Energo trhy ve 3.světě. Asi by jim to totálně rozkalibrovali barevnou škálu a následně způsobilo masovou migraci ze Západu do dříve označovaného "rozvojového" světa:-)
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 14:20 Reaguje na Richard Vacek
Jen to jaksi nevysvětluje skutečnost, že přes ty stále v maďarsku platné dlouhodobé kontrakty jim gazprom vyšrouboval cenu plynu nad průměr EU a ta státem garantovaná rosatomem stavěná elektrárny jaksi nestojí a nestojí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.5.2024 17:20 Reaguje na sv
Na to jste přišel jak? Nesmíte čerpat z informačních zdrojů, které šíří dezinformace. Podívejte se na data eurostatu, tam máte, že v Maďarsku je cena plynu pro domácnosti téměř 4x nižší než u nás:
https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/nrg_pc_202/default/table?lang=en&category=nrg.nrg_price.nrg_pc
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.5.2024 18:10 Reaguje na Richard Vacek
To je novodobý politruk, který to ví ze školení a mimo vládní propagandu ničemu jinému nevěří. On třeba neví jaký je důvod zpoždění výstavby JE, kterým jsou klacky EU pod nohy ohledně překladů dokumentace a schválení kdejakého prdu orgány EU. Co je totiž v EU Ruské, tak se musí kontrolovat o mnoho více, než to
co je z EU a USA, aby byl důvod odradit Rusy zde
něco dodávat a stavět. Je to zažitá praxe z doby
studené války, kdy na naše výrobky byly na Západě
kladeny takové nároky, které by nesplnila většina
jejich produkce. Konkurenci je totiž třeba odradit
a nebo zakázat, aby nebyla konkurenceschopná.
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 19:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Takvou míru sebekritiky, bych od tebe politruku machačku nečekal. ANo, víš kulové. Tupé výmluvy jak ze školky o tom jak jsou bobečci rusáci "kontrolovaní" a jak jsou všichni vůči nim nespravedliví může skutečně vymýšlet jen někdo s mentální úrovní předškoláka. Opak je samozřejmě pravdou. "Kdejaký prd" si nikdo nevycucal z prstu, ten kdejaký prd vyžaduje MAĎARSKÁ legislativa. Rosatom samozřejmě musel roky dopředu vědět, jak složitá je zákonná povolovací procedura v Maďarsku. Žřejmě si ta banda rusáckých nýmandů a korupčníků myslela, že když tam vládne spřátelený soudruh diktátor, který tu zadupe tu podmázne, že nebudou muset nic dělat. Jenže i v Maďarsku jsou stále odborníci kteří si nechtějí nechat sr.t orbánem na hlavu a svou nečinností přispět k nějaké katastrofě, za kterou by pak byli obviňování především oni sami.
https://ekonomickydenik.cz/kauza-paks-2-rusko-madarska-jaderna-spoluprace-se-nedari-tak-jak-si-ji-orban-naplanoval/
Takže odoborníci maďarského jaderného dozozru odstupují, nebo jsou špehování a vyhozování a nekomepetentní rusáci ani po 4 letech nejsou sto doložit všechno potřebné.
Mimochodem, politruku, už jsi podal trestní oznámení na anonistické podržtašky ve vedení MSK, které ti pod barákem zařídili toxickou fabriku?
Odpovědět
PE

Petr Elias

21.5.2024 13:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Macháčku, ty nároky, to sis vycucal kde? Dej sem nějaký odkaz, jo? ;)

Zkus si dohledat co o exportu škodovek říkal šéf exportu československý automobilů Andrej Barčák. Co říkal o propadu prodejů škodovky ve Velké Británii v roce 1977 (ten rok došlo k propadu prodejů z 4 000 kusů na cca 300 kusů kvůli špatným výsledkům v testech).

Jako vždy Macháčku víš kulové a plácáš nesmysly o tom jak to za socíku bylo super.
Odpovědět
sv

sv

19.5.2024 19:36 Reaguje na Richard Vacek
Soudruh nác .. é tedy vacek jaksi stále nechápe či vytěsňuje skutečnost, že se nebavíme o z maďarského rozpočtu stále DOTOVANÉ (a tedy fatální deficity způsobující) ceny pro spotřebitele ale o to za kolik soudruh orbán nakupuje a (hrubě přeplácí) u soudruha puťky. https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/madarsko-rusko-plyn-nakup-prodelek.A240303_184621_eko-zahranicni_bro
https://forbes.cz/levny-plyn-pro-madarsko-tohle-jsou-ctyri-myty-o-energiich-kolujici-evropou/
https://dailynewshungary.com/cs/hungarian-gas-prices-five-times-the-market-value/
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.5.2024 20:41 Reaguje na sv
Ať si nohsledi oligarchů klidně svoje idoly sponzorují, ale ať to nenutí dolním 10 milionům. Argumentovat informačními kanály vlastněnými stejnými oligarchů, kteří na tom vydělávají, vyžaduje vysokou inteligenci. Jinak dle oficiálních statistik zemřelo mezi lety 1948-1989 v československých věznicích necelých 5 tis. vězňů. Troufám si tvrdit, že po převratu, tj. za dobu kratší (35 let), zemřelo následkem sebevražd m, špatné životní situace v důsledku exekucí, bezdomovectví, nezaměstnanosti atd. minimálně stejně ne-li více spoluobčanů. Bohužel ideologové establishmentu stále nějakým zázrakem přežívají. Nebo to sem do diskusí píše už AI (strojově produkovaný text umísťovaný naprogramovanými boty)? Některé stále se opakující floskule a kliché by tomu nasvědčovaly...
Odpovědět
sv

sv

20.5.2024 19:53 Reaguje na Pavel Karel
Tos to soudruhovi nejbohatšímu oligarchovi puťkovi nandal, nohslede. Bohužel tu svou informační žumpu, tvým nízkointeligentním prostřednictvím nutí normálním lidem. Odhaduješ to správně, jen časová souslednost ti nesedí. Komunističtí zločinci krom oficiálního vraždění zničili statisíce nevinných lidí, připravili je o majetky na kterých hospodařili celé generace, vyhazovali je z práce, ze studií, z vlastních bytů prakticky na ulici. Kdoví jak tyto oběti plundrování české ekonomiky komunistickou mafií dopadli. Dobře určitě ne.
Odpovědět
PE

Petr Elias

21.5.2024 15:26 Reaguje na Pavel Karel
Husté porovnání. :D :D :D Ale tak nějak tam chybí všechny ty prasárny co tu rudý mor za tu dobu vyvedl. Prosím o doplnění. ;)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.5.2024 09:57 Reaguje na sv
Aspoň si přečtěte ten dezinformační maďarský odkaz, co jste dal. Píší tam, jak kvůli drahotě Maďaři oblékají druhý svetr, zatímco eurostat dokládá ceny pro obyvatele několikrát nižší než u nás. A vy do toho přidáte dezinformaci o dotování maďarské ceny. Ideologicky správné dezinformace může tvořit kdokoliv, ale my snad dáme přednost tomu, co je ověřené.
Odpovědět
sv

sv

20.5.2024 19:39 Reaguje na Richard Vacek
Chápu, fakta ti nejdou pod čumák, dezinformační odkaze. Zkus si zjistit, jak vysoká byla inflace v orbánistánu. Zjistíš, že přes miliardy vyhozené ze státního rozpočtu na dotování předraženého rusáckého plynu, byla s přehledem nejvyšší z celé eu. Pro info, na to abys něco tvořil, byť dezinformace, nemáš kapacity.
Odpovědět

Radek Čuda

20.5.2024 12:33
Ten předposlední odstavec mi tedy nedává moc smysl. Čím větší roli bude hrát v celkové/konečné ceně její regulovaná složka ... jedno z čeho všeho se bude skládat ... tím naopak menší váhu bude mít výběr dodavatele a tím méně bude možno se nějak aktivně "starat" o své účty. Protože tou proměnlivou složkou je cena vlastní silové elektřiny, která ale bude mít čím dál menší váhu v ceně celkové.

A ten poslední odstavec ... pokud se toto bude dít i v rámci EU, tak to bude slušný průser. Ne že by nebyl i v případě EU vs zbytek světa.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist