https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vera-soukupova-zastavky-v-pisku-ozily-a-ptaci-mohou-letat-bezpecneji.tam-kde-vstricni-urednici-prirode-pomahaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Věra Soukupová: Zastávky v Písku ožily a ptáci mohou létat bezpečněji. Aneb tam, kde vstřícní úředníci přírodě pomáhají

30.5.2020 | PÍSEK
Děti ze základních škol v Písku se rozhodli zabezpečit zastávky proti kolizím ptáků.
Děti ze základních škol v Písku se rozhodli zabezpečit zastávky proti kolizím ptáků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ZŠ Edvarda Beneše / ZŠ Cesta
ZŠ Cesta v Písku se v rámci svých přírodovědných a ekovýchovných aktivit snaží kontinuálně podílet na praktické péči o životní prostředí. Před rokem jsme pro žáky školy připravili osvětovou hodinku o úhynu ptáků po nárazu do skel. Během aktivit v hodině žáci zjistili, že skleněné a zrcadlící plochy jsou rizikové pro řadu ptačích druhů. Dál je motivovat k akci již nebylo náročné: stačilo mít povolení k polepení zastávek samolepkami.
 
S podporou muzejního ornitologa jsme oslovili místní odbor životního prostředí. Předložili jsme návrh na pilotní zabezpečení zastávky poblíž ZŠ Cesta. Byl přijat. Žáci poté vytvořili návrh polepů a zastávku zabezpečili. Odezva byla okamžitá – žádost o zabezpečení další zastávky.

Věděli jsme, že není v našich silách „oblepit celé město“. A i kdyby ano, nepůjde o udržitelné řešení do budoucna. S rozrůstajícím se městem se zvyšuje i podíl zastávek…

Zastávka zabezpečená proti kolizím ptáků.
Zastávka zabezpečená proti kolizím ptáků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ZŠ Edvarda Beneše / ZŠ Cesta

Ve spolupráci s odborem životního prostředí jsme proto zrealizovali setkání zájemců z řad pedagogů píseckých základních a mateřských škol a představili jsme jim možnosti, jak se do projektu na ochranu ptactva zapojit. Učitelé absolvovali úvodní teoretickou schůzku, získali základní informace k ochraně ptactva, potřebě polepů skleněných ploch i zkušenosti se zabezpečováním ploch v terénu, dostali nabídku další metodické pomoci, materiály ČSO i návrhy, jak atraktivně představit téma žákům.

S odborem životního prostředí jsme se domluvili na společné koordinaci zabezpečování zastávek ve městě. S úředníky jsme vytipovali rizikové zastávky, odbor domluvil s jejich majiteli možnost polepů, a zabezpečil jejich omytí. Finančně podpořil celou akci nákupem ptačích siluet, zejména pro místa v historickém centru města a uhradil UV samolepky pro dolepení prosvítajících míst.

Během krátké doby si aktivní učitelé MŠ, vychovatelé, asistenti i pedagogové škol základních zastávky k zabezpečení rozebrali. A chystali se s dětmi a rodiči vytvořit polepy.

Zástavka Za Pazdernou v Písku.
Zástavka Za Pazdernou v Písku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ZŠ Edvarda Beneše / ZŠ Cesta

Celoroční snaha měla vyvrcholit na jaře 2020. V té době měly být zastávky pro ptáky zabezpečeny. Naši snahu však přerušila „akce karanténa“ a tak projekt není dosud dokončen a část zastávek dosud čeká na své obrázky… Přesto se i v této době našli pedagogové (konkrétně paní vychovatelky ze ZŠ E.Beneše v Písku), které polepy dokončily i bez dětí. Ty v září čeká překvapení ve formě osvěty.

I tak již dnes můžeme říci, že se podařilo aktivizovat nejen pracovníky MŠ a ZŠ do smysluplné/praktické ochrany přírody/ptactva přímo ve městě, ale (což je možná ještě důležitější) dovést vstřícné pracovníky odboru ŽP MÚ k zamyšlení nad potřebou podchytit tento problém již na začátku a investovat do primární prevence, tj. rozhodnutí povolovat budování pouze těch zastávek MHD, které mají zabudované prvky ochrany ptactva (např. tvrzené sklo či plast rovnou s proužky). A to se povedlo. Město se tak může stát příkladem dobré praxe, ukázkou otevřenosti a vstřícnosti v oblasti životního prostředí.

V Písku se tak veřejnost může radovat ze stále přibývajících „oživlých“ zastávek a ptáci mohou létat zase o něco bezpečněji.


reklama

 
foto - Soukupová Věra
Věra Soukupová
Autorka je učitelkou v Základní škole Cesta v Písku.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.5.2020 10:00
Klobouk dolů, je vidět, že v Písku nestrkají hlavu do písku. Jen by mě zajímalo, jakým osudem se tyto ptačí hřbitovy přibývají po Evropě jako houby po dešti. Nehledám v tom symboliku, jen si říkám, že v 21. století už snad máme architekty-odborníky. Tohle je na ropáka tisíciletí...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

31.5.2020 17:49
Příklad hodný následování. Zlaté paní učitelky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist