https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/veronikan-silhova-fotovoltaika-zaziva-po-celem-svete-nebyvaly-rust-postoj-ceskeho-statu-se-zda-byt-prinejmensim-ambivalentni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veronika Šilhová: Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst, postoj českého státu se zdá být přinejmenším ambivalentní

8.8.2021
Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst. Ilustrační snímek.
Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst. Ilustrační snímek.
Nové solární elektrárny v Česku přibývají podobně rychle jako loni. Za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo po celé republice přes 3 800 nových fotovoltaických elektráren o výkonu cca 25 MWp. Po několika letech strmého růstu se nyní trend zpomalil a většinu nových projektů opět tvoří malé domácí instalace. Vzniklo naopak výrazně méně větších elektráren na střechách podniků a továren. Zpomalení růstu částečně ovlivnila pandemie COVID-19 a její dopad na dodavatelské řetězce, který způsobil zdražení komponent. Velkou brzdou pro velké střešní elektrárny je ale i čekání na vydání stavebních povolení a nesjednocené postupy stavebních úřadů. Podle Solární asociace je třeba nastavit jasné a jednotné postupy. Současné problémy poukazují na to, že Česko nesmí být v rozvoji fotovoltaiky závislé pouze na střešních projektech, ale musí stavět nové pozemní elektrárny.
 
Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst. Podle nedávné zprávy Global Solar Outlook evropské asociace SolarPower Europe lze letos očekávat nárůst ve výši 163 gigawatt z nových elektráren. V Česku se však ukazuje, že mu pomalu začíná ujíždět vlak. V prvním pololetí 2021 se postavilo zhruba tolik elektráren, jako ve stejné době loňského roku.

Malé elektrárny rostou, větší brzdí byrokracie

Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo celkem 3 859 nových projektů s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Drtivá většina těchto projektů má výkon menší než deset kilowattů, jedná se totiž především o realizace na střechách rodinných domů. Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám (NZÚ), díky němuž vyrostlo v prvním pololetí roku 2021 v Česku celkem 3162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 MWp. V porovnání s dřívějšími roky jde o další nárůst, což dokládá i fakt, že instalovaný výkon v tomto segmentu za první dva kvartály letošního roku překonává celkový součet za roky 2016–2018 a blíží se i celkovému součtu za rok 2020. Jako již v minulých letech roste i podíl projektů s domácí baterií. Podíl elektráren s akumulací energie meziročně vzrostl u domácích projektů z 55 % na 68 %, v Praze dokonce na 80 %.

Naopak větších projektů na střechách podniků a hal vzniklo za první pololetí pouze 66 s celkovým výkonem 3,3 megawattu. Dalšímu rozvoji brání především administrativa spojená s jejich výstavbou. Velký počet projektů, které vznikají v rámci operačního programu OP TAK, čeká na stavební povolení. Právě ve vydávání stavebních povolení vidíme jeden z největších problémů z hlediska realizace nových projektů. Důvodem jsou nesjednocené postupy stavebních úřadů, které jsou často pro instalační firmy nepředvídatelné. Celému sektoru by pomohlo nastavení jasných a jednotných postupů tak, aby nebrzdily čerpání dotačních titulů, kterých bude v budoucích letech dostatek. Za Solární asociaci jsme připraveni ve spolupráci s našimi členy z řad instalačních firem být nápomocni při řešení problému.

Další bariérou se ukázala být pandemie COVID, která měla negativní vliv na ceny technologií a dodavatelské řetězce. Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy.

Česko musí zaujmout rozumný postoj

Solární asociace dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že z hlediska energetické bezpečnosti nelze stavět pouze na růstu střešních elektráren. Pokud chce Česká republika splnit cíle, které si sama nastavila, a připravit se na budoucí dekarbonizaci energetiky, je nutné, abychom opět začali stavět i velké pozemní instalace. Velké solární elektrárny jsou klíčové pro dosažení cílů národního klimatického plánu. Proto potřebujeme restartovat jejich výstavbu co nejdříve, a to především v bývalých průmyslově znečištěných lokalitách.

Postoj českého státu k fotovoltaice se ovšem zdá být přinejmenším ambivalentní. Velkou překážku vidíme v přístupu českých zákonodárců, kteří neustále a opakovaně do světa vysílají signál, že Česko není vhodnou a bezpečnou zemí pro investice do zelené energetiky. Důkazem může být především situace kolem novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která ohrožuje více než tisíc firem, které v nejhorším případě nezvládnou splácet bankovní úvěry. Jsou to bohužel ty stejné firmy, které mají zájem nové projekty stavět, stejné banky, které je mají financovat, a stejní investoři, kteří mají projekty podpořit, které nyní stát ohrožuje a trestá. Zásahy do stávajících projektů z doby solárního boomu vážně ohrožují nové projekty v oblasti zelené energetiky.


reklama

 
foto - Šilhová Veronika
Veronika Šilhová
Autorka je výkonná ředitelka Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (148)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 06:52
na to aby si někdo dal fotovoltaiku na střechu, nepotřebuje požehnání státu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.8.2021 21:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Však také nejde o panely na střechu ale o dotační parazitismus.
Odpovědět
VK

Václav Kain

8.8.2021 07:53
Máme stovky hektarů žlutého svinstva z kterého má užitek jenom jeden člověk.Proč nezlikvidovat polovinu této plochy a osadit ji panely?I když fotovoltaika není stabilní a bez stabilních zdrojů jsme nahraní.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 10:11 Reaguje na Václav Kain
trochu naivní představa je v tom, že všechno co je žluté na poli musí mít pouze jeden člověk. FVE má smysl hlavně jako doplňek mixu...jako stabilizátor sítě je takřka k prdu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:29 Reaguje na Václav Kain
Z řepky úplně happy nejsu, ale než FVE, tak to radši tu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.8.2021 07:56
NEPŘECHVÁLIT !
Odpovědět
SM

Stanislav Mikeska

8.8.2021 07:59
No jo, článek je jen propagace a marketing. Dvě věci k FTV. Nejdou uhasit a pokud je máte na střeše........a druhá závažnější věc je stabilita sítě. Čím více OZE , tím více nestability a emisí!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.8.2021 09:22
V této ódě na fotovoltaiku zazněla věta, že Česko musí zaujmout rozumný postoj. Podle mě už Česko ten rozumný postoj zaujalo, protože výroba fotovoltaiky je všechno jen ne ekologická a totéž se dá říci o její likvidaci. A to nemluvím o tom, že prakticky čtvrt roku je, s ohledem na nízkou intenzitu slunečního záření, prakticky nevyužitelná.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.8.2021 10:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A o tom to zde je !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 10:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
ono dneska FVE lze vytvořit i bez panelů. Prodávají se i FVE ve střešních taškách...ta účinnost není zrovna nějaký zázrak s kombinací rozmarů počasí je výsledek docela smutný
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 20:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je jen primitivní demagiogie, FVE je vysoce ekologická, moderní panely vyrobí 100x tolik energie, než kolik je spotřebováno na jejich výrobu i likvidaci. A to nemusí být fosilní, ale taky z OZE.
Potřebuje jen sklo, kotvení a plastový rám (plně recyklovatelný) a minimální množství křemíku a kovů.
Čtvrt roku je nanic, ale TŘI ČTVRTĚ roku dává čistou elektřinu. To je vám pořád málo??
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.8.2021 21:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Už zase !
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 21:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 21:26 Reaguje na Pavel Hanzl
S roční využitelností 12% to není nanic nejenom čtvrt roku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:39 Reaguje na Jaroslav Studnička
Proč? Vaše auto má výkon 70 kW a na kolik ho vužíváte. 12% bude až moc.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 22:48 Reaguje na Pavel Hanzl
nebuďte vtipný, je to asi tak ekologické jako je igelitový pytlík ve větru a pet láhev v řece.
Odpovědět
ig

9.8.2021 11:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Nedává. Třeba v Praze je doba slunečního svitu 1500 hodin ročně, rok má 8766 hodin, to je nějakých 17/100 roku a ne 3/4. Proč pořád opakujete věci, které se dají bezespornými fakty a prostým výpočtem úplně vyvrátit?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:30 Reaguje na
To byla v případě pana Hanzla doufám pouze řečnická otázka:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:32 Reaguje na
Tři čtvrtě roku jsou měsíce únor až říjen včetně.
V těch je dobře dimenzovaná fve v plusu, listopad prosinec, leden je normálně v mínusu.
Nechápu, proč něco tak jednoduchého někdo chce zase zkomplikovat a dopizdit, to je dost ropácký postup. Samozřejmě noční provoz není problém, je ošetřen akumulátorem...........
Odpovědět
ig

10.8.2021 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
A že těch akumulátorů všude je :D :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:26 Reaguje na
Většinou každý, kdo má domovní fve, má právě na přetoky olověný akumulátor, takže 3/4 roku je zcela nezávislý na síti.

Pokud mu do toho organizačně vyjde i elektromobil, je úplně ve zlatě a může zaplatit celý systém do osmi let v pohodě.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty baterky to naopak hodí ekonomicky úplně do autu. Teda , pokud je nedostanete skoro gratis. A gratis není nic , všechno zaplatí jiní poplatníci
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 19:10 Reaguje na Petr Pekařík
Omyl. Baterky jsou problém jen tehdy, kdy počítáte jen energii z nich a platíte jen firemní elektřinu ze sítě. A s benzínem se to srovnávat nedá vůbec.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.8.2021 11:45
Nejsem zadny misogyn, ale svet v dobach, kdy zenske ve volnem case (kdyz se zrovna nezabyvaly detmi a domacimi pracemi) okopavaly na poli brambory a sbiraly kameni a obdobne jejich muzi - se mi zda byt v retrospektive nejak normalnejsi. Nez dnes, kdy temer kazda/kazdy ma "vysokoskolske" vzdelani a chce menit svet/resit globalni problemy od stolu v prazske kavarne, nejlepe pak v cele nejake ne/ziskove organizace

Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst, postoj českého státu se zdá být přinejmenším ambivalentní
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.8.2021 12:06
ANOfert a ekologisti na něj navázání mají zisk z biopaliv a bioplynek. Takže podporují devastaci přírody tímto způsobem. Devastaci přírody fotovoltaikou doufám už tolik podporovat nebudeme. Ápropó už se ví jak bude probíhat rozumná likvidace fotovoltaických panelů? Nebo to bude zase devastace přírody?
Odpovědět

vladimír šmídl

8.8.2021 14:52 Reaguje na Michal Ukropec
Záleží na tom,kolik průmyslu ještě zůstalo schopného funkce. Hliníkové profily by neměly být problém, sklo by se mělo vrátit do FV (vyšší čistota s ohledem na průhlednost) a firma, která likviduje křemíkové články z panelů (oddělování kovů a Si) pracuje v Rožnově p. Radh. Přeprava do Bangladéše v žádném případě není nutná .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 20:01 Reaguje na vladimír šmídl
Přesně tak, fve se likviduje naprosto elegantně a prakticky stoprocentně, (i když je to pak dost drahé) ale prakticky to není potřeba. Při průběžné údržbě se vyměňují vypálené prvky stále a pak to může fungovat prakticky nafurt.
Srovnávat to třeba s likvidací JE je zcela mimo realitu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2021 14:09 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte pravdu. JE například potřebuje mnohem méně materiálu (kovů, betonu...) na MWh než větráky a FV.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Jenže se to prakticky nedá zlikvidovat, megatuny tvrdě radioaktivního odpadu a hlavně vyhořelého paliva (stále se slibují množivé reaktory), reaktor se snad nedá zlikvidovat vůbec.
Při skutečně masivním nasazení po celém světě (což se už vlastně děje) je z toho skutečně strach.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste fakta místo dojmů...

https://oenergetice.cz/nazory/kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny-1-cast
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 14:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak to bude prudce elegantní se pozná za pár let , až skončí podpory těm zrůdnostem na orné půdě a sníží se jejich výkon. Tipuji na řízený krach a likvidace vlastně černé skládky na účet katastrální obce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 08:32 Reaguje na Michal Ukropec
Devastace přírody se provádí především uhelnými a ropnými postupy, to je úplně jiný level než OZE.
Odpovědět

Jirka Černý

8.8.2021 12:09
Paní Veroniko, máte schopnost většiny žen a to hrozně nenápadně někoho tlačit směrem který potřebujete. Na nezkušené muže to bude zabírat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2021 23:28 Reaguje na Jirka Černý
Dobře jste tu demagogii trefil, je to nátlak. Soláry zdražují, ale zdroje budou, střešní fve jim už nestačí, musí být velké pozemní, banky a firmy čekají na pomalé zákonodárce,... Za ty peníze do lobbingu za OZE mohl snad už být postavený i 1 blok JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 08:34 Reaguje na Jarka O.
A proč dávno není?
Protože se naši mašlonci nejsou schopni domluvit ani na tom, koho vůbec vzít do tendru.
Natož, kde na to vezmou peníze.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
To už jste zase zapomněl, že to je již dané?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:09 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co je proboha v babišistánu daný?? Jen to, že jdeme do hlubokého propadu, nic jinýho.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Co vy budete dělat, až toho Bábu v tý Strakovce mít nebudete:-)? Teda, pokud nevěříte, že se s někým jiným něco ZÁSADNĚ změní k lepšímu. Což je tedy zrovna v případě JE je opravdu odvážné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud bába vypadne, dostáváme další šanci. My jsme ovšem mistři světa v pomrhávání šancí i v případě, že nám všichni pomáhají. Tak bych to viděl spíš optimisticky, ale málo.
Šance by byla, kdyby národ osvítil Duch Svatý, nebo vypadl od moci Putin a přišel tam někdo rozumný.
Obě možnosti vidím s pravděpodobností blízko nule.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 12:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Zcela upřímně, tam musí místo jednoho Putina přijít druhý, jinak tam bude bordel jak za Jelcina. A věřte, že na toho se tam fakt nevzpomíná v dobrém ... právem.

Rusko, a tak nějak celý bývalý Sojuz (snad s výjimkou těch chudáků v Pobaltí) je prostě jiný svět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Rusko má minulost vytvořenou součsnými demagogy dle Orwellových zákonů.
Mohl by tam přijít někdo, kdo se nebude montovat do Evropy a nabude ji rozeštvávat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč by to dělal? Asi je to baví ... a když se Evropa nechá ... ;-).

Vy jste hroznej plašan:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Evropa se samozřejmě nedá, jenom my a Maďaróni....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 21:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Daný jsou nabízející na nový blok v EDU.
Chápu, že vám váš operátor opět přemazal paměť a nepamatujete si, co se tu psalo minulý týden.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 12:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud bude z tendru vyřazen Rosatom, nepoství se nic. Aspoň s touhle politickou garniturou, která naoko Ruské agenty vyhodila, ovšem expozitura Fsb na Hradě to celé jistí.
Pokud tam se neudělá ordnung, nepostavíme ani ťok.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Rosatom nebyl přezván.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
přizván
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nebyl přizván k čemu? Už je ten tendr vůbec vypsán?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím , že už jedna závislost na Rusku stačí dodávky plynu náhradou za uhlí) , nač mít další v JE ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:34 Reaguje na Petr Pekařík
Pokud nás začnou Rusi vydírat přes plyn, stačí změnit dodavatele. Ale naši JE budou mít vždycky pod kontrolou.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.8.2021 12:35
Nejen s fotovoltaikou jsme na tom špatně. Ještě horší to je s přílivovými elektrárnami. Snad tu nerovnost napraví stát dotacemi.
Odpovědět
ig

8.8.2021 13:44 Reaguje na Richard Vacek
+1
Odpovědět
ig

8.8.2021 13:43
Zaplať pánbůh za současný aspoň ε-rozumný postoj státu. Situace, kdy jsme jako občani byli provozovateli solárních elektráren za aktivní účasti státu okradeni za bílého dne se už nesmí opakovat. Výkonná ředitelka by měla chodit z titulu své funkce kanálama a ne se tu ještě rozčilovat a poučovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:35 Reaguje na
Tento "rozumný" postoj ovšem znamená, že do pár let přestaneme být soběstační ve výrobě elektřiny. To znamená nakupovat a tím brutální zdražení. Tento svět není stavěn pro blbý.
Odpovědět
ig

9.8.2021 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Blbí nás převálcovali a aktuálně dokazují, že svět je stavěn právě pro ně...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 12:15 Reaguje na
Ještě ne. Ale chystá se czexit a tím pád pod ruský bič. To bude výhra blbosti naprosto stoprocentní, bestia triumphans.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Instalací OZE zaplatíme výrobu elektřiny 2x - zdroj a pak jeho záloha. Nebo si holt postavíme za ty peníze jen další bloky. Přechod na paroplynky je zbytečný jako stěhování tábora na druhou loku , kterou to zaplaví až za hodinu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 12:11 Reaguje na Petr Pekařík
OZE a z přetoků dělat zelený vodík nebo syntetické palivo (biouhlík a vodík).
Tohle je zatím cílový stav, samozřejmě v tom určitě figuruje jádro, ideální by byl tokamak.
Z fosilního uhlíku tam není ani ťok.
Dá se to rozšířit do průmyslu i do dopravy, může na tom jet celá cirkulární ekonomika i s recyklace úplně všeho.
Já vím, pohádky ovčí babičky, babišistán bude čadit ze všech výfuků a komínů, dokud nedostane počuni a pak bude bečet jak jsou všichni zlí..
Odpovědět
PB

Petr Blažek

8.8.2021 16:49
Jestliže je to tak výhodná investice tak si na sebe může vydělat bez nějaké podpory státu. Cena elektřiny z fosilních zdrojů je již dnes zatížená daní emisních povolenek tak nevím co by jste ještě chtěli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 19:59 Reaguje na Petr Blažek
Chtěli by zákonný rámec, třeba energetické aukce.
Pokud vrazíte bambilión do FVE a nemáte jistotu, že elektřinu prodáte, tak ji postavíte třeba v Polsku nebo Německu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.8.2021 21:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud vrazíte bambilion do výroby deštníků, také vám nikdo nic nezaručí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Taky po nikom nechcete, aby to dělal.
Jenže my tu elektřinu budeme zoufale potřebovat.
Proto v Evropě dávno zavedli systém energetických aukcí, který se velmi osvědčil a proto v babišistánu, kde je vše naopak, nemůže projít.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 22:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Sami propagátoři nedávno ještě tvrdili, že se FVE vyplatí bez provozních dotací.
A ejhle, najednou jim miliardy v investičních dotacích nestačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jste schopen pochopit můj příspěvek o 3 výše?
Elektřina je specifická komodita, nedá se skladovat a je nestlačitelná, takže obchod s nímusí mít jiná pravidla. U nás neplatí, takže naši investoři staví radši v zahraničí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy tu něco vykládejte o chápání příspěvků :-))).

Existují nízkoemisní zdroje, které tyto vaše pravidla nepotřebují.
To OZE trh z výrobou el. energie pokřivily.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
Taky se využívají, taky potřebují jiná pravidla.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 21:20 Reaguje na Pavel Hanzl
A která?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 12:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vodní elektřina z přehrad, větrníky, geotermály, přílivovky, přečerpávačky, jaderky, biopaliva, atd. atd.
Každá má svoje špecifiká.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to jste vyjmenoval zdroje OZE.
Jaderky žádné takové výhody ovšem nečerpají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
JE je extrémně drahá a složitá technologie, má gigantickou spotřebu vody, má problém s regulací výkonu. Potřebuje masivní a tím drahou přenosovou síť, potřebuje gigantickou zálohu pro případ výpadku, potřebuje dýzlagregáty na vlasní provoz, má problémy s likvidací vyhořelého paliva, v neposlední řadě hrozí nejhorší technologická havárie.

Přesto ji považuji dnes za nutný doplněk OZE, v budoucnosti se bez ní třeba obejdeme. čort znajet.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak stavějte přehrady , větrníky s garancí rychlosti větru , geotermály v K. Varech, přečerpávačky u vás na zahradě, kde jistě pěstujete šťovík na biopaliva :-) . Vždyť je to pohoda , na všechno je dotace , samo se sklidí a uloží do baterek ( asi tužkových)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 12:14 Reaguje na Petr Pekařík
Pokud by stát vedli politici, už by se ve velkým stavěly soláry hlavně ve vytěžených jámách po uhlí a všude mimo půdu. Jenže na to je potřeba podpora státu, naši solárníci staví radši v zahraničí.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-slunci-nepreje-solarni-investori-miri-do-polska-ci-rumunska-116560
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

6.11.2021 12:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde polde Vás fungují geotermály?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.8.2021 06:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel v době, kdy ji budeme potřebovat (zima/noc), FV nic nevyrábí. Takže z toho zoufalého nedostatku nám pomůže jak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:22 Reaguje na Richard Vacek
Tak, že v zimě pojedou jiné (třeba plynové) zdroje. Tím se ušetří v prvním kole 3/4 fosilního a drahého plynu, ve druhém by měl být nahrazen vodíkem. To je cílový stav do roku 50.
Současná uhelna překopaná na vodíkový paroplyn s těžební jámou pokrytou fve panely a s několika větřáky může dát tolik čisté elektřiny a ve stejném režimu, jak současná špinavá uhelna.
Jen to potřebuje gigainvestici, kterou je ovšem z velké části ochotna zaplatit Unie.
Jenže to dopadne jak dycky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.8.2021 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud to potřebuje gigadotaci, tak se jedná o ekonomický nesmysl. Podívejte se co ty výhodné dotace do skvělých zelených projektů udělaly s cenami elektřiny v Německu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:12 Reaguje na Richard Vacek
Srazily ji o 20% dolů.
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Včera není dnes ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceny-elektriny-rostou-ani-zakaznicka-nevera-pred-tim-neochrani-171472

A bude hůř, protože odklon od uhlí doprovázený současným opuštění JE v řadě zemí západní Evropy prostě bude znamenat nutně zvýšenou poptávku po plynu. Co to udělá s cenou je jasné.

A ne, přes zimu fakt topit elektřinou z OZE nebudeme, to ani prd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 12:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Neznám tu řadu zemí, ale jádro opuští pouze Němčouři, nikdo jiný. Naopak dost zemí chce budovat nové jaderné zdroje, většinou ale v moderní formě SMR.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
No, Švédové to taky tlumí ... a pak se diví, jako letos zimě a pak prosí sprostý lid, aby moc nespotřebovával:-).

A ti Germáni jsou zásadní, tam ta JE bude chybět fest. V tomto směru je jediná klika, že aspoň v něčem mají Frantíci rozum ... i když u nich je to spíš z nouze cnost, bo s jejich energetickým mixem by od jádra přešli rovnou k loučím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:47 Reaguje na Svatá Prostoto
Švéďákům ta jaderka dojíždí a stojí to příliš nato, aby to vůbec provozovali.
Jen naši mašlonci si myslí, že Dukovany pojedou 60 let za hubičku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... pointa nebyla v tom, že odstavili. Pointa byla v tom, že odstavili a pak se divili a neměli.

Ale ok, už jste měl i slabší chvilky:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Naši ropáčci nám nakecávají, že se Švéďáci divili. Když už chcete přesnost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 16:03 Reaguje na Pavel Hanzl
No, s ohledem na to, že to bylo v zahraničním tisku, včetně toho švédského, tak to jsou naši ropáčci docela frajeři.

Ale možná je to ta proslavená putinovská dezinformační kampaň;-). Voloďa prostě umí!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Švédi udělali chybu , zapomněli si v elektře koupit ty gigantické záložní baterky. Musk má jen ty malé , co utáhnou Švédsko tak 10 min.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 19:57
FVE je pro nás jediná OZE, která se dá masivně použít.
Jenže ropácký babišistán se stále propadá už snad ve všem, naši mašlonci za 8 let vlády nevyřešili ani ťok a nám ujždí vlak už velmi svižně. A úplně blbý národ si ty totálně zkorumpované a neschopné mašlonky zvolí asi znovu. Tak proč se diví, že jsme pořád poslední, že se bude zdražovat a životní úroveň půjde dolů???
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 21:15 Reaguje na Pavel Hanzl
to v každém případě nebo si myslíte, že v Rumunsku nebo v Bulharsku na tom jsou líp...tohle chcípne na parametry a v podstatě se to zastavit nedá...schudnem v každém případě i to tolik opěvované Německo až na Polsko, protože vyrábí jídlo ne auta. Autama se nikdo nenají, pokud nebudou z čokolády...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Obávám se, že i Bulhaři i Rumuni nejdou tak dolů, jako my. Možná vůbec, možná se polepšují pomalu, to fakt nevím. Ale německo a celá Západní Evropa roste zcela normálně a pořád, covit s tím zamíchal ale už to jede dál.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi bude v jiné zeměpisné šířce větší Wp ? No , ale na pólech je zase denní světlo půl roku , to by vašim teoriím mohlo vyhovovat. Takže FTV pokrýt oba póly a pak mezi nimi přepínat :-))))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:46 Reaguje na Petr Pekařík
Slunko svítí vždy na půlku Zeměkoule, tak elektřinu posílat dokola. Jules Verne byl proti vám žabař.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 20:50
ČEZ je daleko rozumnější než vedení babišistánu, ovšem není jasné, jestli jim to nezablokuje:
"Polostátní firma dnes oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW), převážně fotovoltaických elektráren, a to primárně v Česku. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/analytici-nova-strategie-cez-reaguje-na-realitu-evropskeho-energetickeho-trhu
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.8.2021 21:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, až postaví ty Dukovany a Temelín II
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 21:35 Reaguje na smějící se bestie
to chce klid, na rozvoj OZE nejsou bateriová úložiště...legislativně se můžou vytvářet jen menších kapacit. Radovat se z FVE, které má sotva 20% efektivního výkonu i to uhlí má skoro dvakrát větší smysl nedává. Zcela jednoduše, kdyby se efektivní výkon jádra přepočítalo na FVE, tak by se prznila Země černým " odpadem" o 2/3 méně...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:23 Reaguje na smějící se bestie
Při rychlosti, kterou to nabralo, to nepostaví NIKDY.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:08 Reaguje na smějící se bestie
Nejdříve musí postavit Dukovany a ty pak budou zálohovat ten OZE nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 07:05 Reaguje na Petr Pekařík
Dukovany už stojí přes 30 let a tak můžou OZE dávno zálohovat, kdybychom nějaké teda měli.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 21:25 Reaguje na Pavel Hanzl
tohle má větší perspektivu...https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/na-svetove-vystave-expo-bude-i-model-reaktoru-ktery-vyviji-centrum-vyzkumu-rez
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"Jednotka by měla být plně funkční do deseti letů.

Oni jsou naprosto úžasní, zpoždění asi 20 let, které jsme nabrali za komárů, dnes protáhneme na možná 40.
Ovšem s pravděpodobností blízko nule, že se to vůbec dodělá.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 21:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolovrátku Hanzle a víte vůbec kolik ročně el. energie vyrobí 6 GWe FVE a kolik Dukovany?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:50 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud to počítáte v píkách (což tam uvedené není) tak to podělíte osmi a vyjde vám to v MWh. Samozřejmě hrubý odhad,většinou podstřelený.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak jo, z takového instalovaného výkonu FVE dostanete za rok cca 6,3 TWh.
Dukovany loni vyrobily 14,3 TWh.
Není instalovaný výkon jako instalovaný výkon...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dukovany půjdou za chvíli do šrotu a nahradit je neumíme. Tak musíme makat na fve a zeleném vodíku, moc jiných možností nemáme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Až půjdou Dukovany do šrotu, ta vy ... tak vy už tady Hanzl nebudete:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 14:41 Reaguje na Svatá Prostoto
To se dá těžko odhadnout předem.
Pokud udeří další pětisetleté sucho, (což je pravděpodobnost velmi vysoká), tak nepůjde JED uchladit.
Jihlavka je čůrek a žádná voda v okolí není.
To sice nepovede k trvalém odstavení, ale výkon bude silně omezen a nikdo neví, na jak dlouho.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.8.2021 16:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen ho nechte, ať se bojí:-))).

Sucha tu už byla ... mnohokrát a podstatně horší .... https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-ceskoslovensko-sucho-pocasi-pice-dobytek-krava.A210804_194754_pred-100-lety_vojt

A to je jen jeden z příkladů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 07:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Sucho v letech 2015 - 2019 bylo snad nejhorší za 500 let.
Jenže s klimatickou změnou se dá prakticky stoprocentně očekávat další a horší období, tj. voda nebude ani pro stávající JED, natož pro ten nový blok.
Původně se plánovalo, že jak ho postaví, JED půjde do penze, takže by to vyšlo (bude mít poloviční výkon). Ale dnes si myslí, že to pojede souběžně. Nepojede.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 22:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pan Hanzl se tu rozplývá nad úžasností ČEZu, že chce instalovat FVE na 6000 MW, ale už se jaksi zapomíná, že to není nadrženost k FVE pana Hanzla co je pohání, ale obyčejný pragmatismus toho, nahradit výkon tepelných elektráren, které shodou okolností je taky 6000 MW.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jistě. My musíme něčím nahradit uhláky a nic jiného, než slunce nemáme. To došlo už i čezákům, jenže to nedošlo mašlonkům, kteří vedou tuhle zemi už 8 let.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Teď je mezi firmami módou se prezentovat ekologickými akcemi , i kdyby na jejich realizaci měl padnout les vč. tůní :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.8.2021 21:41
FVE bez levné a spolehlivé akumulace jsou holý nesmysl.
-
Chtělo by to vyrovnání podmínek - aby provozovatelé FVE dodávali podle potřeb sítě a byli penalizováni za nedodržení smluvních podmínek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2021 21:48 Reaguje na Viktor Šedivý
Totální pitomosti vám jdou. Babišistán je na tom ovšem postavený.
Ale v EU to efektivně řeší a jdou cestou zeleného vodíku, který bude postupně nahrazovat zemní plyn.
Na to se musí vybudovat obrovské kapacity právě v OZE, což u nás není schopen nikdo pochopit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.8.2021 22:41 Reaguje na Pavel Hanzl
S tím potenciálem OZE v podmínkách ČR je holý ekonomický nesmysl, pokud nebude patřičně zadotovaný.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 23:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
souhlas, sotva se do tý kotliny vejdeme a ještě tu budeme prznit zbytky půdy OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nikdo nepotřebuje zemědělskou půdu na OZE, biopalivový tunel je prasárna čistě z babišistánu.
Máme obrovské plochy totálně zničené půdy ve velkolomech na uhlí, máme asi 10% země pokryté zpevněnými plochami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 07:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
V Německu mají už dnes ve FVE asi 40 TWh za rok, což dělá víc, jak polovinu naší spotřeby celého státu.
Ropáci jsou mistři ve zdůvodňování, proč to nejde.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedině "experti" jako vy dokážou srovnávat výrobu v Německu a spotřebu v ČR....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jenom expert jako vy se nikdy nenaučí číst. Já nesrovnávám spotřebu v Německu, ale výrobu z fve. To je jiný systém.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)))). Tak si ještě jednou přečtěte, co jste naspal a na co jsem reagoval.
Máte v tom guláš, jako vždy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 11:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
To máte vy. Já psal: Němci mají už dnes ve FVE......a vy melete cypoviny o spotřebě Německa a ČR.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak že váš komentář: "V Německu mají už dnes ve FVE asi 40 TWh za rok, což dělá víc, jak polovinu naší spotřeby celého státu."

Tedy srovnáváte výrobu v Německu se spotřebou v ČR.

Já jsem reagoval: "Jedině "experti" jako vy dokážou srovnávat výrobu v Německu a spotřebu v ČR...."

Tedy reagoval přesně na ten nesmysl, který jste napsal, tedy že srovnáváte výrobu v Německu se spotřebou v ČR
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.8.2021 22:58 Reaguje na Viktor Šedivý
to je přece blbost... FVE nemůže dodávat jak se komu zlíbí, proto musí být úložiště. Je to vlastně jasné přiznání, že OZE nefunguje jako konzistentní zdroj energie a ani na něm není možné být závislí. V opačném případě by hrozilo zhroucení celé sítě.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Proto potřebujete ten zelený vodík vyrobený ze zelené vody s účinností nula nic. Ale je to zelené, tak je to dobré
Odpovědět
VK

Václav Kain

9.8.2021 07:22
Zvyšující ceny (úmyslně)emisních povolenek zdraží el.energii natolik,že to mnohé domácnosti neutáhnou.Je naprostý nesmysl na který šeredně doplatíme.Likvidovat uhelky které mají dokonalé odsíření a nebo čistou enrgii z JE je stupidnost která nemá obdoby a to ještě chtějí zavést ještě větší stupidnost elektromobilitu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 08:31
Naši občané mají pocit, že mají právo mít tolik elektřiny, kolik chtějí a ještě zalevno, jen otočením vypínače, ať to čadí co to kouří.
Jenže jsou na omylu, už to došlo tak daleko, že se musí naučit počítat a hlavně sahat hodně hluboko do kapsy.
Pokud chce lidstvo přežít, musí přestat pálit fosil prakticky za každou cenu, což ropáčci silně obrečí, ale jinou možnost nemáme.
Odpovědět

Jirka Černý

9.8.2021 10:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Pavle, vaše nadšení pro FV je legendární, ale tady nikomu o ekologii nejde, jedná se jen a jen o velký kšeft. Paní není výkonná ředitelka pro to že by byla ochránkyně klimatu ale pro to že je zřejmě dobrá obchodnice, protože ten článek je fakt dobře napsaný, tlačí směrem kterým chce, dokonce pochválí něco co jí nejspíš leží v žaludku ale pro tentokrát se s tím musí ztotožnit aby to celé zapadlo do nosné ekomyšlenky, obsahuje snad všechny obchodnické finty a hlášky které jsou jen lehce modifikovaná varianta nátlakových akcí prodejců zázračných hrnců. Buďte v klidu, soláry budou a bude jich moc, to už je posichrované, ale investoři chtějí své zisky ještě dřív než brzo a na tom se musí zapracovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:44 Reaguje na Jirka Černý
Ekologie se musí taky zaplatit a zcela zákonitě v ní musí být i ten kšeft.
Pokud někdo produkuje čistou energii, musí být za to placen lépe, než ten, který čadí z uhláku.
Tomu se říká elementární spravedlnost.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud bude chtít lidstvo přežít , musí eliminovat tu skupinu zelených bezmozků se sklonem k sebezničení
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.8.2021 11:14
50MWp z FVE je jako 10 MW z JE. Tímto tempem teoreticky můžeme nový Dukovanský blok nahradit za 100 let, jenže mezi tím budeme muset FVE ještě navíc 4krát přeinstalovat (skončí jejich životnost). Takže toto tempo průběžného nahrazování bude odpovídat výkonu 1/4 Dukovanského bloku. Tedy nic moc! Hlavně, že víme, jak zajistit naši CO2 neutrální budoucnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 11:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak proč teda nepostavíme několik bloků JE? Kde to vázne, když ropáčci to tak milují???
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Prachy na JE vyčerpávají zelenomozci pro OZE ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 07:13 Reaguje na Petr Pekařík
Omyl. V našem ropákistánu mají Zelení asi 1% hlasů a tunel solární a biopalivový je čistě korupčně- komerční záležitost, s OZE to nic společného nemá.
V normálních zemích s daleko menšími dotacemi staví mohutné kapacity v OZE, u nás ani ťok.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2021 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
V naší ČR mají naštěstí zelení pouze 1% hlasů. FTV a biopaliva jsou OZE , jen poznamenané těmi aktivitami. Jsou tu prostě velké prachy a tak se supi slétají. Čím jsou v normálních zemích ty ohromné kapacity OZE zálohovány ? Jo , už vím , dodávkami z Polska a ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 18:08 Reaguje na Petr Pekařík
Německo má z OZE asi 50% své spotřeby a pokud bychom tam směřovali celý náš vývoz, bude jim to dělat možná až 2% spotřeby. Tak mohutnou zálohu si ani nezaslouží....
U nás se nedotují OZE, ale baroni....
Odpovědět
JZ

Jaroslav Zapletal

9.8.2021 14:12
Ja mam na strese 8 panelu a za rok usetrim polovinu elektriny. Bez dotaci, zadna véda. Zdrazeni se nebojim.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 20:45 Reaguje na Jaroslav Zapletal
Tudy vede cesta prakticky pro každého, kdo má kousek střechy, nebo aspoň kůlnu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.8.2021 21:24 Reaguje na Pavel Hanzl
No vidíte, dotace nejsou potřeba, tak na co si pořád stěžujete Hanzle?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2021 11:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Protože nejste schopen pochopit vůbec NIC.
Pár panelů na střeše NEVYŘEŠÍ energetickou soběstačnost státu, ani tohle nedáte??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.8.2021 21:57 Reaguje na Pavel Hanzl
FVE nevyřeší energetickou soběstačnost ČR nikdy "experte".

Jinak např. v Německu mají střešní instalace právě ty nejvyšší dotace na rozdíl od utility-scale.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2021 10:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jenže tam skutečně nepočítají s tím, že jim to vyřeší energetiku státu.
Tu řeší obrovské větrné parky a velké fve, doplněné vodíkovou industrií.
Kdyby si trúbelíni nazablokovali jádro, už dnes jsou zcela bez uhlí a jiných špinavostí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:20 Reaguje na Jaroslav Zapletal
No , jakou máte spotřebu a jak velká to byla investice a kdy se to zaplatilo ?
Mám malý panel na desce auta a nemusím v zimě dobíjet za mrazu baterky při delším stání. Návratnost je ale asi 30 let :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 07:15 Reaguje na Petr Pekařík
Nemám žádný panel na desce auta a v zimě startuji zcela bez problémů, minulá baterka mi vydržela 12 let.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2021 15:16 Reaguje na Pavel Hanzl
To vám gratuluji. 12 let , takže to jste měl v autě ještě bez těch všelijakých ekokurv...tek , co berou energii z baterky. I tak běžně baterka vydržea kolem 6-10 let a pak rychlý konec Jezdím už jen kolem 60-70 tis/rok, takže na baterky a budoucí ekoauta jsem docela zvědavý. Auto parkuji venku, po vánoční pauze s mrazy ta baterka fakt úpí s každým startem dieselu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2021 10:30 Reaguje na Petr Pekařík
Pokud najezdíte 70 tisíc za rok, tak děláte vůbec něco jiného, než že sedíte pořád za volantem??
Já musel jeden rok kdysi dávno najezdit 30 tisíc a silně jsem si to celé přeorganizoval, to bylo úplně mišuge.
V normálním pracovním i rodinném a sportovním životě jsem najezdil 16 - 18 tisíc ročně, teď v důchodu možná 3 tisíce.
Auto (malý nissan NOTE) mám asi 14 let a v servisu mě řekli, že je to držák, nemá žádné problémy a do konce řidičské kariéry mi vystačí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.8.2021 06:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, zkuste si představit , že jsou i lidé , co nepracují 8 hod na píchačky , ale končí s poslední zakázkou. Jojo , zlatej socialismus. I když tam sem tam bylo taky :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.8.2021 07:46 Reaguje na Petr Pekařík
Já u píchačky nedělal NIKDY, hned po plyšáku jsem si založil firmu a přes 20 let pracuji jako OSVČ. Za volantem jsem taky strávil kus života, ale tohle by mě zabilo.
Odpovědět
ms

10.8.2021 11:49
Tak autorka je vrchní lobbistka za soláry, chápeme. Rozhodující je, že už jednou, do roku 2010, se jim podařilo prolobbovat zločinnou investiční i provozní podporu (12 Kč za 1 kWh na 20 let + inflační doložka). To nás občany do roku 2030, kdy se panely mj. rozsypou s nevyjasněnou recyklací (rozdrcením do silnic?), bude stát spolu s větrem a biomasou bilion korun. No chápu to vzrušení, když např. FVE s kapaictou 10 MB vydělává majiteli díky dotacím ostatních spoluobčanů 50-60 milionů čistého ročně. Základním problémem je, že do roku 2010 bylo ve FVE naistalováno 2,2 GWE, ale loni tato kapacita vyrobila 3 % elektřiny, ale jenom, když svítilo slunce a hlavně od jara do podzimu, kdy je menší poptávka po energii. Boj za velké FVE není nic jiného než zápas o co největší dotace. S ochranou životního prostředí to nemá nic společného. Je příznačné, že Evropská komise pro fotovoltaiku s panely z 95 % vyráběnými v uhelné energetice Číny nepožaduje posouzení celkového vlivu na životní prostředí. Protože by se FVE ukázaly ve svém důsledku jako zločin na přírodě a kapsách daňových poplatníků. Ale pseudozelená ideologie bruselské byrokracie fakta neepotřebuje, potřebuje strachem a ekohysterií zdůvodnit svou nesmyslnou a nedemokratickou existenci. Už to vidíme na explozi všeech cen komodit v čele s elektřinou. A bude hůř, pokud se voliči a v jejich zájmu politici rychle neprobudí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2021 15:22 Reaguje na
Hurá , líp by to nenapsal ani p. Hanzl :-)
Odpovědět
VA

Vladimír Anděl

10.2.2022 09:59
Problém není ani tak postoj státu, jako postoj polostátního ČEZu a ostatních distributorů energie. Střešní FVE od ČEZu je brutálně předražené. Když si spočítáte ceny komponent (počítal jsem to pro panely 6 KWp + měnič a bez baterie), montáž je cca 90000 Kč. Dal jsem poptávku k jedné montážní firmě. Poptával jsem FVE, abych mohl využívat net metering, tedy přes léto energii do sítě dávat a v zimě si ji na topení vybírat. Oni mi to namontují, ale nastaví to bez přetoků do sítě. Do vyřizování těch papírů se nikomu nechce. Slyšel jsem o problémech podobných montážních firem, když chtěly dodávku energie do sítě pro zákazníka zařídit. Pořád někde chybělo nějaké lejstro, něco bylo špatně vyplněné, nebo pozdě podané. Stačí když se podíváte na podmínky distributorů na provedení sloupku.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20379-porizujete-fotovoltaiku-pozor-na-povinne-upravy-elektromerovych-sloupku
Pokud má někdo ve starším domě elektroměr na domě, dokud energii jenom bere, nikomu to nevadí. Když chce energii dodávat, musí předělat přívod a sloupek vybudovat v plotě. Každý distributor má ty podmínky jiné, to taky o něčem svědčí. Dokonce když už nic jiného, na drátech ve sloupku musí být návlečky s označením. No měly by být, ale kdo je tam dává a když je to pod zaplombovaným krytem, uživatel ani nemá šanci zjistit, jestli tam jsou. Takže stejně musí přijít elektrikář, sloupek otevřít a zkontrolovat. Obstrukce, které většinu zájemců spolehlivě odradí.
FVE na střechách je sice dobrý nápad, nezabírá se zemědělská půda a ta plocha je obrovská. Tak uvidíme, co s tím nová vláda zmůže.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist