https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vit-masare-vetsi-posun-v-kauze-cerne-skladky-na-miste-maleho-parciku-v-prazske-pamatkove-rezervaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vít Masare: Větší posun v kauze černé skládky na místě malého parčíku v pražské památkové rezervaci

16.6.2022
Duben 2021.
Duben 2021.
Foto | Vít Masare
Před déle jak rokem pomohl Ekolist publikací textů Malý park rukojmím velkého byznysu a Malý parčík rukojmím velkého byznysu po 4 měsících od doby, kdy měl být opraven k upozornění na roky pražskými politiky a soukromým developerem zanedbávanou ostudu v podobě de facto developerovy černé skládky na obecních pozemcích kapesního parčíku v pražské památkové rezervaci.
 
Stejné místo dnes.
Stejné místo dnes.
Foto | Vít Masare
Foto | Vít Masare
Foto | Vít Masare
Na začátku letošního června, o víc jak rok později, než co tehdy developer sliboval, a co mu vedení Prahy, které mu jde dlouhodobě na ruku, naivně loni na jaře uvěřilo, přesto jsme se však nakonec dočkali realizace kroků, které jsou příslibem, že jednou budem dál.

Ideální stav správy veřejných statků to rozhodně není. To od představitelů pravicové koalice SPOLU, která je ve vedení Prahy zodpovědná za správu majetku, nelze po letech obdobného přístupu k centru Prahy čekat.

Podobně jako před lety představitelé ODS přivedli tento původně veřejný parčík a přilehlou obytnou budovu do soukromých rukou developera, který si z nich udělal smetiště a hotel, nechali jejich dnešní spojenci z TOP09 situaci zbytečně hnít další roky navzdory opakovanému upozorňování ze strany místních obyvatel i opozičních Zelených.

Místo smetiště a náletu dnes nově, pár dní za plotem najdeme záhonky. K místu, které by bylo lákavé a přístupné k posezení má však prostor stále daleko.

O proběhlých úpravách se i obyvatelé z nejbližšího sousedství dozvídají až ex-post, když je hotovo.

Přitom právě takovýto komorní prostor je ideální pro rozvoj sousedských vazeb a místní již tak křehké komunity zapojením sousedů do plánování budoucí podoby místa.

Bohužel, K prostoru jeho veřejný správce, hlavní město Praha přistupuje, jako kdyby to byl prostor soukromý. V rukou soukromého developera. Výsledek tomu odpovídá.

Kdy bude upraven režim místa tak, aby tam mohli lidi zase chodit?

Kdy a jak bude odstraněno torzo vyhořelé boudy na kontejnery, po níž ze země trčí kotvící prvky konstrukce?

Kdy bude na místě opravena/vyměněna lavička tak, aby nebyla utopená pouhých pár centimetrů nad zemí a namířená do nejošklivějšího koutu parčíku?

Nebylo by vhodné pracovat nějak se zdmi zadního traktu přilehlé budovy? Zatažená okna působí velmi nevlídným dojmem…

To vše a mnohé jiné jsou designové a provozní otázky, o kterých veřejný správce dlouho dopředu věděl a které měl již dávno vyřešit. O tom, že by se tak stalo, nic nevíme.

Pražská památková rezervace.

UNESCO.

Vizitka konzervativní správy města, pro kterou park nesahá významem ani po kotníky parkovišti.

Smutné.


reklama

 
foto - Masare Vít
Vít Masare
Autor je člen vedení Zelených, od začátků ve spolku AutoMat v roce 2010 usiluje o udržitelný rozvoj nejen Prahy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist