https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vitn-masare-reseni-koronaviru-odhalilo-cast-systemovych-chyb-letecke-dopravy.vetsina-obcanu-evropy-je-pripravena-je-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vít Masare: Řešení koronaviru odhalilo část systémových chyb letecké dopravy. Většina občanů Evropy je připravena je řešit

15.3.2020 | PRAHA
Omezíme létání? Ilustrační snímek.
Omezíme létání? Ilustrační snímek.
Foto | Andreas. / Flickr

Zpráva o letadlech duchů, která křižují zbůhdarma Evropu jen, aby jejich provozovatelé nepřišli o vzácné sloty v letovém prostoru, zapůsobila jako červený poplach.

 

S mezinárodní leteckou dopravou je toho dnes špatně mnohem víc, počínaje tím, že letecké palivo nepodléhá zdanění a že navzdory celosvětovému úsilí snižovat emise, tento průmyslový sektor nadále počítá s neudržitelným růstem. Proto jsme založili kampaň 55miliard pro budoucnost, nebo do luftu?, která upozorňuje na nesmyslnost vládního záměru utratit 55 miliard na navyšování kapacity pražského letiště.

V době očekávatelné hospodářské krize vlivem pandemie koronaviru si nemůžeme dovolit plýtvání zdroji, jaké letecká doprava doteď předvádí. Podle nejnovějších dat Evropské investiční banky je většina občanů Evropy připravena tyto problémy efektivně řešit, jak srovnáním daňových podmínek s ostatními druhy dopravy, tak rušením letů na krátké vzdálenosti, kde je vhodnější využít cestu po železnici.

Zelení usilují o zásadní revizi evropské dopravní politiky, aby odpovídala stavu klimatické nouze, který vyhlásil Evropský parlament v listopadu loňského roku. Právě v listopadu přijali na základě iniciativy Víta Masare celoevropsky usnesení, které zavazuje Zelené po celé Evropě usilovat o bezodkladnou revizi evropské směrnice TEN-T o podporovaných infrastrukturních stavbách v mezinárodní dopravě.


reklama

 
foto - Masare Vít
Vít Masare
Autor je člen vedení Zelených, od začátků ve spolku AutoMat v roce 2010 usiluje o udržitelný rozvoj nejen Prahy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (53)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.3.2020 06:07
V současnosti máme spojence v podobě vlády a koronaviru. Nelétá se, rozumné aerolinky už mají letadla uzemněná. A bude to trvat ještě cca 3 měsíce, protože Čína se sice vyléčila, ale Evropě to bude trvat déle. Počítejme, že to možná ovlivní i letošní letní dovolené.
Já už počítám s celosvětovým poklesem emisí cca 2%, protože zhruba o 2 % klesá spotřeba ropy, o 3 % emise z uhlí (to už vloni).
Bohužel nám chybí ty rychlovlaky. Takže je třeba bránit tomu, aby se spotřeba rychle vrátila na původní úrovně. Ale třeba státy zjistí, že to jde i jinak, a rozvine se více lokální výroba a i práce z domova pro mnoho úředníků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.3.2020 08:02 Reaguje na Katka Pazderů
Problém je, že právě do té Číny se bude létat (respektive se tam už létá) pro respirátory a další pomůcky v boji s infekcí, které v důsledky prznění ekonomiky zemí EU neomarxisty a zelenými nelze zajistit jinak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.3.2020 14:30 Reaguje na Jan Šimůnek
Ono "prznění ekonomiky", tj. přesunutí výroby do teritorií s levnější pracovní silou, je jedna z výhod globalizace, kterou zde jinak zuřivě obhajujete. To samé se týká např. i léků vyráběných v Indii, které rovněž nejsou u nás ihned k mání. Vše se jeví výhodné do momentu, jako je současná pandemie, kdy najednou z "výhody" je strategická chyba.

Je stará pravda, že každé plus má své mínus, a trvá nějakou chvíli, než nás námi vytvořený problém zabolí. A to tak, že se mažou veškeré výhody "chytrého obchodu", protože naši ekonomiku to sakramentsky zabolí. Takže ono je to opravdu laboratoř, protože nikdo netuší, kam to až může dospět. Nicméně dobré poučení do budoucna...
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:35 Reaguje na Karel Zvářal
Já jsem toho názoru že je docela zásadní rozdíl mezi tím, zda se nějaká výroba ze státu A přesune do státu B proto, že ve státě B to vychází ekonomicky lépe, a tím, když ta výroba ze státu A musí utéct do státu B proto, že ji ve státě A zakážou (nebo jinak omezí) nekompetentní (nebo zkorumpovaní) úředníci.

A obávám se, že naprostá většina přesunů různých ekonomických aktivit mimo EU spíše odpovídá té druhé alternativě.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.3.2020 07:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Zajisté znáte rčení: Když nejde o život, jde o ... V tomto případě o život jde, je to něc jiného, jako přesunutí výroby pneumatik do Asie. Bez chleba nejde žít, bez roušek nelze vzdorovat viru (prskajícímu davu). Chybami se lidstvo učí, a snad i proto zavede zdravotní potřeby do strategických surovin (a zásob). Minimálně pro nejohroženější profese.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

15.3.2020 08:51 Reaguje na Katka Pazderů
V součanosti jsme ve skvělé situaci že musíme do Číny (ta už ho teda nechce...) posílat prakticky veškerý náš opad k jeho recyklaci... Čína ještě bere to co není plat ale naráží to na problém.

Recyklace věcí stojí hodně energie - pokud zdražuje energie a je jí málo, tak si u nás nikdo recyklovat nebude moci dovolit.

Nu a že "OZE" zlevní energii je mýtus vyvratitelný tím že se podíváte na účet od co přijde každý měsíc.

Ano formálně možná klesne cena silové elektřiny (i tak se průměruje) ale rostou stále položky "podpora OZE" a poplatek za distribuci a síťové služby... (tento náklad je u OZE řádově větší než cokoliv jiného)...

Plus... ještě kolik se "decentralizovaným" malým zdrojům bude muset natahat drátů...

Vzhledem k tomu jak absolutně nepromýšlené kroky dělali vám podobní doteď se už děsím toho co zkusíte příště.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.3.2020 06:42 Reaguje na Vaclav Sobr
Decentralizace není o drátech. Decentralizace znamená bez drátů. Jen pro svoji potřebu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:42 Reaguje na Katka Pazderů
Jenže v takovém případě potřebujete fakticky daleko větší výrobní kapacity než v situaci, kdy centralizovaná síť pokrývá větší počet spotřebitelů a přebytky u jednoho posílá druhému.
Mimochodem, že je centralizovaná síť daleko výhodnější, zjistili už ve druhé polovině 19. století, právě na základě negativních zkušeností s oddělenými ostrovy výroby a spotřeby.
Další věcí je, že oddělené zdroje (a spotřeba) začnou mít časem tendenci se oddělovat i v parametrech té sítě a nastane zmatek i ve spotřebičích.

Já ještě pamatuji dobu, kdy část železnice jela na stejnosměrný a část na střídavý proud, a kus Prahy měl o něco nižší napětí v zásuvkách než zbytek státu (historický pozůstatek jakéhosi samostatného "ostrova"). A muselo se to pokrýt extra výrobky na tyto odlišné parametry elektřiny.
Odpovědět
ig

16.3.2020 11:52 Reaguje na Katka Pazderů
Decentralizace "bez drátů" znamená především zvýšení koeficientu soudobosti z běžných 0.3 na 1.0. Tím jde proti ekonomice, podmínkám technického rozvoje i zdravému rozumu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.3.2020 06:43 Reaguje na Vaclav Sobr
Už i Škoda auto má na svých střechách decentrální výrobnu energie.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:42 Reaguje na Katka Pazderů
Jejíž význam je asi stejná, jako kdyby tam měli galerii plyšových autíček.
Odpovědět
ig

15.3.2020 10:03 Reaguje na Katka Pazderů
Lokální výroba se nerozvine, vždyť jste ji (teď myslím strany zelených napříč Evropou) zakázali a účinně zablokovali :-)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.3.2020 06:41 Reaguje na
Proč by se nerozvinula lokální výroba? Ano, nerozvine, těch věcí, co nejsou potřeba, ale jsou ve velkém dováženy a my přesvědčováni reklamou, že jsou pro nás nezbytné. Přitom na vaření mi stačí mísa, dřevěná vařečka a kvedlačka. většinu udělátek do kuchyně, které potřebují elektřinu, doma nemáme.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:54 Reaguje na Katka Pazderů
Je mi velice líto, ale to, že vy máte zrovna takovýto anomální životní styl, neznamená, že ho máte právo vnucovat ostatním.
Odpovědět
ig

16.3.2020 11:56 Reaguje na Katka Pazderů
Vidíte a my je zase máme. Mikrovlnku, indukční plotnu, myčku, ... Nevím jak Vám, ale nám to šetří čas, který pak můžeme věnovat zábavnějším činnostem. A dokonce ani nevyměňujeme se sousedy vajíčka za kozí mléko, ale používáme na realizaci těchto obchodů tzv. peníze.
Odpovědět
ig

16.3.2020 12:27 Reaguje na Katka Pazderů
Ještě vysvětlení k mému příspěvku výše: ta námitka se vztahuje k mému předpokladu, že "lokálním" máte na mysli například soběstačnost ČR ve výrobě železa. Že tím myslíte faktické zrušení technologické civilizace až na úroveň hliněných hrnců mě nenapadlo a tím pádem se to stává bezpředmětným :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2020 12:38 Reaguje na Katka Pazderů
Vy vaříte v míse? Já teda ne. A varnou desku, tu budete mít na to vaření asi taky, mám plynovou, ale nejsem si jist, zda je to z eko hlediska nějaká výhra. Troubu mám ale elektrickou. Pak taky mám lednici. Vy ne? Myčku nemám, neb je nesnáším:-), ale všude se píše, že mýt nádobí v myčce je šetrnější k přírodě (spotřeba vody, energie a mycích prostředků) než mýt všechno ručně. Taky mám mw troubu, neb si jídlo občas ohřívám. A fakt si nejsem jist, že kdybych je místo mw trouby ohříval klasicky, tak to bude energeticky méně náročné. Jo, a vařit vodu na "plotně" oproti rv konvici asi taky nebude energeticky žádná sláva, že jo;-)? Takže je otázkou, kdo se tady vlastně chová zodpovědně a kdo plýtvá ....

A jinak, taky máme chalupu, kde vodu nosím ze studánky ručně, lednice je ve sklepě a sporák je na dřevo. Je to fajn. Hlavně v létě:-). Ale žít tak celý rok, to bych se na to akorát tak zvysoka. Vy asi taky.-).
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.3.2020 08:00
Byli to zelení svazáci, kteří bojem proti plastovým sáčkům a taškám (a dalším jednorázovým plastovým pomůckám) pomáhali rozpoutat tuto pandemii. Právě proti nim musí být nasazena co nejtvrdší represe.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

15.3.2020 08:49 Reaguje na Jan Šimůnek
:D :D :D
Teď jste mě skutečně pobavil. A já Vám to trollení doteď baštil i s navijákem. Smekám.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.3.2020 11:46 Reaguje na Petr Dvořák
Prostě ten pytlík představuje bariéru mezi tím, co strkáte do úst, a rukama pokladního v samoobsluze, kapénkami od lidí, co jsou kolem vás ve frontě, tím, co je už naprskáno na košík (vozík) apod. Takže to nějaký pozitivní efekt má. A mohu použít oblíbené zaklínadlo zelených "i kdyby to mělo zachránit jen jeden život"...
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

15.3.2020 12:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Aha. Nojo no. Vy si házíte rohlíky rovnou do košíku a zelení svazáci způsobili světovou pandemii.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:49 Reaguje na Petr Dvořák
Lepší ochrana těch rohlíků než nějaký specializovaný sáček na jedno použití (respektive my pak tyhle sáčky používáme jako pytlíky na odpad) prostě není.
I když budete používat plátěnou tašku a po každém použití ji budete desinfikovat a prát, tak to bude méně bezpečné (propustnost látky versus propustnost plastu) a přitom ekologická stopa té desinfekce a praní bude daleko vyšší než ekologická stopa plastového pytlíku (konec konců, právě proto byly vymyšleny).

Ještěže se vrátily do prodejen plastové rukavice na jedno použití!
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

16.3.2020 08:44 Reaguje na Jan Šimůnek
Zatavit je do PE folie v pekárně by bylo ještě lepší. Takhle vám na to někdo prskne v regálu. Nebo sáhne. Btw. je zajímavé, že ty PE i papírové sáčky na jedno použití tady na divokém severu běžně v obchodech jsou.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 16:31 Reaguje na Petr Dvořák
Plast je asi lepší a levnější.
Obalení hned ve výrobě (ještě za horka) je trochu dvojsečné, protože co se pod něj dostalo, má téměř ideální podmínky k růstu.
A papír je propustnější než plast, coronavirus papírem projde skoro jako by to nebylo nic.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

16.3.2020 17:00 Reaguje na Jan Šimůnek
PE = polyethylen, klasický igelitový pytlík; u vás nejsou?

obalení byla ironie, asi jsem to měl napsat..
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.3.2020 08:07 Reaguje na Petr Dvořák
Ach tak. Já myslel, že se zajímáte o ty spousty vědeckých studií na téma, zda a jak balit pečivo už v pekárně.
Odpovědět

Lenka Č.

18.3.2020 13:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Dle průzkumů koronavirus drží nejlépe na plastu a kovu. Vydrží tam žít až tři dny, kdežto na potravinách se nedrží...proto prý nebalené pečivo není problém. Tak až si přinesete se svou nenávistí k zelené barvě ještě zásoby potravin v plastu, nezapomeňte, že za to budou moci opět zelení.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.3.2020 08:24 Reaguje na Lenka Č.
Je otázka, nakolik je to odhad, nakolik to někdo reálně zkoumal a zda to není jen záměrná uklidňující desinformace.

Na mastném pečivu koronavirus asi nevydrží interakci svého povrchu s lipidy (mastnotou). Na suchém - opravdu nevím.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.3.2020 21:22 Reaguje na Petr Dvořák
Z příspěvků pana Šimůnka usuzuji na to, že není barvoslepý. A zelenou barvu prostě nemá rád.
Odpovědět

Lenka Č.

18.3.2020 13:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Jo, tohle že za všechno můžou zelení mi připomíná jistého psychicky nemocného jedince.
Jen tvrdil, že za všechno můžou Židé...
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.3.2020 18:31 Reaguje na Lenka Č.
Takže zelení a další ekologové proti plastovým taškám a jednorázovým pytlíkům nebojují?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.3.2020 08:34
Zelení jsou tak jako vždy úplně mimo. Dnes během pandemie řeší stavbu letiště.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.3.2020 06:38 Reaguje na Richard Vacek
Svět se s koronavirem nezastaví. A letiště řešíme už delší dobu, než je tady koronavirus. Praha a tento stát obecně by už také konečně měl řešit výstavbu obecních bytů. Proč to ve Vídni funguje už od 60 tých let? Mít svůj městský majetek? Proč v ČR se všechen městský majetek raději prodal? Za všimné úředníkům a dalším? A teď ho Praha kupuje zpátky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 07:52 Reaguje na Katka Pazderů
Patrně nepamatujete dobu, kdy o domy pečoval "komunál" a výsledkem bylo, že kolem řady domů muselo stát lešení, aby z nich nemohly padat kusy omítky a cihel chodcům na hlavu.
Ve Vídni neměli socialismus a jsou příliš stupidní, aby se poučili z našich zkušeností.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2020 12:22 Reaguje na Katka Pazderů
Protože ti, kteří v těch obecních bytech bydleli, chtěli mít možnost si je koupit. No a vedení obcí holt hlas svých voličů vyslyšelo. Já se s vámi shodnu, což mne samotného překvapuje, že se to neudělalo zrovna nejchytřeji. Ale fakt si nepamatuji, že by ta vaše slavná strana proti tomu v Praze nějak vehementně vystupovala.

Jo, já od obce žádný byt neměl a nemám, a ani nikdo z rodiny a podobně.
Odpovědět
ig

16.3.2020 12:34 Reaguje na Katka Pazderů
Prodal se proto, že stát je nejhorší vlastník. Státní úředníci nemají invenci, jen pravidla a ta jsou jednotná jak pro Pařížskou, tak pro Chánov. Druhý důvod proč jsem rád, že stát nevlastní byty je ten, že komunální byty se nepřidělují po linii peněz, ale sociálních kontaktů, což mi přijde nespravedlivé :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2020 12:41 Reaguje na
Tak zase je potřeba být spravedlivý, že se to u nás dělá tradičně blbě je pravda, ale ne všude tomu tak je. Vídeň je docela hardcore socík, ale třeba v Norimberku jsem měl obecní bydlení takřka z první ruky (byť jen jako častý divák), a smysl to docela dávalo.
Odpovědět
ig

16.3.2020 13:43 Reaguje na Svatá Prostoto
Já se zase děsím řešení jako je v Paříži. Spousta bytů je tam komunálních a kdo nemá známé, má to těžké. Byty v soukromém vlastnictví, ať už na pronájem nebo koupi jsou tam (i vlivem toho množství komunálních) příšerně drahé. Mně ideálně vyhovuje situace v Praze, stačí mít peníze, nemusím nikomu podlézat nebo se doprošovat a dokazovat, jak moc ten byt potřebuju.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2020 14:19 Reaguje na
Tak ono je potřeba rozlišovat regulaci nájmů a sociální bydlení. To první je zhovadilost už z podstaty a kde to zavedli, tam to totálně dojebalo vše. To druhé záleží, když je ten systém dobře nastavený a provozovaný, tak má víc výhod než nevýhod.
Jinak jak jsem psal, v tom Nor. to fakt fungovalo velmi dobře (netuším, zda se něco za posl. 10 let změnilo).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.3.2020 11:20
Zelení se nezapřou. Čím méně se bude létat, tím lépe. Čím hůře se má vést lidem( aby se méně létalo), tak tím to je podle zelených lépe.
Odpovědět
JS

Jiri Slavik

16.3.2020 05:47
Proc tenhle clanek nabizi seznam.cz? To seznam.cz zacal delat reklamu Zelenym?

No a jestli navrhovana zmena projde, tak to bude mit na klima opacny ucinnek, lidi zase zacnou vice jezdit autama a ikdyz se to nezda, tak obsazene letadlo ma mensi uhlikovou stopu nez kdyz v aute jede jen jeden clovek. Znam ze sveho okoli par lidi, kteri radeji jezdi po Evrope autem uz ted, nez aby cekali 1/2 dne na letadlo a pak 2h letu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.3.2020 06:35 Reaguje na Jiri Slavik
protože je to téma i pro seznam.cz Seznam ten článek převzal z Ekolistu. jenže ho tam seznamoví komentátoři upraví.
Odpovědět
JV

Jan Vašíček

16.3.2020 10:01
Ale ano, proč omezovat největší světovou dopravu, nejekononičtější, nejrychlejší a NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ v poměru překonané vzdálenosti a množství lidí. Raději pojedu vlakem do Brna a z Brna poletím do Bratislavy letadlem než si ničit záda v hnusných vlacích. Popřípadě autem a ejhle, nadělám za tu cestu autem větší bordel než vyjde na jednoho člověka v letadle. Nemluvě o tom, že vlaková doprava je drahá jak kretén na poměr doby cesty a konfortu. Nikdy se vám nepodaří omezit leteckou dopravu, bude jen vzkvéttat, než si uvědomíte, že člověk má na planetu malej vliv. Je divný, že velký civilizace na blízkým východě vymřely na globální oteplování... Ale před 3000 lety, celkem divný ale neměli jak zasrat atmosféru co2.
Odpovědět
ig

16.3.2020 12:36 Reaguje na Jan Vašíček
Protože se Zeleným nelíbí, že letadla dělají vžžžžž. Jinak si to fakt neumím vysvětlit :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.3.2020 16:35 Reaguje na
Vzpomeňte, jak hystericky reagoval na letadlo Dustin Hoffman ve filmu Rainman.
Odpovědět
MG

Milan G

16.3.2020 21:14
A opět taková ta manipulace. Doprovodný obrázek k tomu textu:62% občanů podporuje zákaz letecké dopravy na krátké vzdálenosti, a dokonce 72% podporuje uhlíkovou daň z létání. Samozřejmě je to taková pololež, polopravda. Chybí slůvko 62% DOTÁZANÝCH občanů. Takže je to cca 15 tis. lidí v celé EU. Pro Masareho, v EU žije nyní přibližně 512 000 000 . Argumenty s nějakou poměrností atd, ne prosím. To rádi používají demagogové, kteří navíc rádi žonglují s procenty, takže zelení.....
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.3.2020 08:13 Reaguje na Milan G
Pokud nemáte zaručen skutečně reprezentativní výběr (což je dost náročné), tak je to skoro stejné, jako by si někdo ta čísla vymyslel, nebo je určil třeba házením kostkou. Zejména, pokud existuje zadání nějakého konkrétního výsledku.

Pro představu: Některé agentury, které dělají průzkumy trhu, jsou s to udělat opravdový reprezentační výběr podle zadaných parametrů. Zpravidla chtějí několik stovek až několik tisíc Kč za jednoho respondenta.
Takže takový průzkum, aby byl k něčemu, by musel stát miliony.
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2020 17:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Nejsme v rozporu. Jak říkám demagogie a manipulace, pracovní nástroje Masareho, a na to je třeba upozornit.
Odpovědět
KK

Karel Karel

19.3.2020 16:07







Ten koronavir není výplodem přírody. Kdyby totiž byl,tak bychom to již dávno poznali. Zplodili ho lidi a to hodně zlí lidi. Že se ví o jeho
vysoké nakažlivosti vědí amíci, kteří berou nohy na ramena a žádné vojenské cvičení zde v Evropě nebude...


Odpovědět
PD

Petr Dvořák

19.3.2020 20:15 Reaguje na Karel Karel
Jste na něj mrknul lupou a je tam SPZ?
Odpovědět
KK

Karel Karel

20.3.2020 13:47 Reaguje na Petr Dvořák
Obraťte se na doktorku Soňu Pekovou. Ona vám sdělí,jestli
ten vir má SPZ "Made in USA"...
Odpovědět
KK

Karel Karel

20.3.2020 13:48 Reaguje na Petr Dvořák
Obraťte se na doktorku Soňu Pekovou. Ona vám sdělí,jestli
ten vir má SPZ "Made in USA"...
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.3.2020 18:35 Reaguje na Karel Karel
Pořádná biologická zbraň by začala zabíjet až tehdy, když by byli všichni nakažení. Nebo by nezabíjela vůbec a jen vyvolala neplodnost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist