https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-f.n-mana-nehrozi-statnim-lesum-velka-privatizace-na-cesky-zpusob
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: Nehrozí státním lesům velká privatizace na český způsob?

28.2.2019
Není náhodou drobná informace o privatizaci státních lesů u Hradce Králové pověstným „testovacím balónkem“, který má zjistit ochotu české společnosti tolerovat rozprodávání českých lesů v mnohem větších objemech? Ilustrační snímek.
Není náhodou drobná informace o privatizaci státních lesů u Hradce Králové pověstným „testovacím balónkem“, který má zjistit ochotu české společnosti tolerovat rozprodávání českých lesů v mnohem větších objemech? Ilustrační snímek.
Stručná informace, že státní podnik Lesy ČR připravuje prodej více jak 1300 ha státních lesních porostů městu Hradec Králové, měla v pondělí v České televizi příjemně pozitivní kabát. Radnice je nadšená a LČR souhlasí. Vedení města hovoří o transakci století a MZe přemýšlí. Není divu. Jedná se totiž o 50 let staré porosty listnatých stromů, které hojně využívají občané Hradce Králové k příměstské rekreaci a které budou mít za padesát let pro vlastníka zajímavou ekonomickou hodnotu. Nezazněla přitom jediná úvaha o zachování předkupního práva státu na lesní porosty v případě, že by se město Hradec Králové chtělo za pár let tohoto majetku zbavit a nabídlo jej k prodeji movitým investorům.
 

Podívejme se na tuto „pozitivní informaci“ z jiného úhlu, a to z úhlu pohledu státu jako většinového vlastníka lesů v ČR. Jedním z důvodů zamýšlené privatizace státního majetku ve prospěch Hradce Králové má být provozní ztráta, kterou na těchto konkrétních porostech státní podnik LČR vykazuje. U padesátiletých porostů to nejspíš nebude neobvyklá situace, zvláště pak u lesů zvláštního určení, kde předpokládáme výrazný podíl jiných funkcí lesa, nežli pouhou produkci dřeva a ekonomický zisk. Úvaha LČR, že je správné privatizovat státní majetek v případě, kdy mi nepřináší ekonomický zisk, může být začátkem privatizace státních lesů v ČR.

Jak se bude státní podnik LČR chovat v případech lesních porostů postižených kůrovcovou kalamitou, kde bezesporu dojde k obrovským ekonomickým ztrátám? Začne je snad také privatizovat, aby si neprohluboval ekonomickou ztrátu dalšími náklady na zalesňování kalamitních holin? Není náhodou drobná informace o privatizaci státních lesů u Hradce Králové pověstným „testovacím balónkem“, který má zjistit ochotu české společnosti tolerovat rozprodávání českých lesů v mnohem větších objemech?

Odpovědi na tyto otázky nejspíš nedostaneme. Ukazuje se však, že bylo chybou, když poslanecká sněmovna před třemi lety odmítla návrh zastupitelstva Středočeského kraje zakázat privatizaci státních lesů přímo v lesním zákoně. Proti návrhu se v tehdejší vládní koalici stavěli především lidovci. Dnes můžeme pouze doufat, že se tím definitivně neotevřela cesta k další „velké privatizaci na český způsob“.


reklama

 
foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.2.2019 11:38
Myslím si, že se bojíte zbytečně.
Město H.K. je ze zákona veřejnoprávní korporace a jejím smyslem je zjednodušeně "uspokojování oprávněných potřeb občanů" a nikoli maximalizace zisku jako u podnikatelských subjektů.
Navíc jakékoli majetkové dispozice podléhají ve smyslu zák. 128/2000Sb. veřejné kontrole.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist