https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-f.n-mana-o-rodicich-a-detech-v-case-klimaticke-zmeny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: O rodičích a dětech v čase klimatické změny

20.3.2019
Studentská stávka upozorňující na nedostatečný zájem politiků o boj s klimatickou změnou, byť je součástí popsaných zákonitostí života lidské společnosti, by mohla mít celou řadu pozitivních efektů na českou společnost.
Studentská stávka upozorňující na nedostatečný zájem politiků o boj s klimatickou změnou, byť je součástí popsaných zákonitostí života lidské společnosti, by mohla mít celou řadu pozitivních efektů na českou společnost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Vrabec / Fridays for Future
Jeden tři tisíce let starý hieroglyfický text říká: “Svět se kazí, děti neposlouchají rodiče a každý blbec chce napsat knihu.” Text vytesaný do kamene tisíc let před Kristem charakterizuje pocity jakékoli starší generace včera, dnes a velmi pravděpodobně i v budoucnu. Lidská společnost se v zásadě nemění, ať je vybavena jakoukoli technologií. Mladá generace měla vždy potřebu kritizovat své rodiče. I to je přirozenou součástí lidské společnosti. Snaha vymezit se, osamostatnit a prosadit se, je zcela normální. Energie a odvaha, se kterou se mladí lidé vrhají do životních situací, je stejně důležitá, jako zkušenosti a rozvaha těch starších.
 

Studentská stávka upozorňující na nedostatečný zájem politiků o boj s klimatickou změnou, byť je součástí popsaných zákonitostí života lidské společnosti, by mohla mít celou řadu pozitivních efektů na českou společnost. V první řadě by mohla probudit širší zájem o aktuální problémy v oblasti životního prostředí, které naše spoluobčany v posledním desetiletí téměř nezajímají. Možná by mohli nejenom studenti, ale také jejich rodiče začít volat po tom, aby některé zájmové skupiny typu Agrární komory přestaly blokovat zavádění účinných opatření na ochranu zemědělské půdy před erozí. Aby zákonodárci bezdůvodně neschvalovali postupné omezování legislativních nástrojů na ochranu české přírody. Abychom neuctívali “zlaté tele” v podobě naší neomezené spotřeby čehokoli a abychom přestali žít v iluzi, že si vždy všechno koupíme v supermarketech a že zdravá krajina a čisté vodní zdroje nemají žádnou hodnotu.

“Mysli globálně a jednej lokálně” není pouze heslo, které ve 20. století formuloval Jacques Ellul, ale praktický návod pro každého z nás. Rád bych dodal, že jednat je třeba nejen lokálně, ale také aktuálně a s vědomím reálnosti či nereálnosti výsledku našeho konání. Doufejme tedy, že současná vlna demonstrací za ochranu klimatu přinese víc, než několik televizních reportáží a komentářů v celostátních médiích. Bude skvělé, pokud se promění ve zvýšený zájem českých občanů, rodičů i dětí, o praktickou ochranu životního prostředí v ČR a v ideálním případě nás všechny přivede k přehodnocení našich životních hodnot.


reklama

 
foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

22.3.2019 20:41
Pane Mano, mohl byste mi prosím objasnit, čím Agrární komora blokuje "účinná opatření" na omezení eroze?
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.3.2019 10:11 Reaguje na pavel peregrin
Pochopitelně ničím. Erozi tlačí hlavně ekologové (přes EU), protože nás nutí pěstovat na naprosto šílených rozlohách kukuřici na bioetanol. Přičemž je známo, že je to silně proerozní plodina. A ani řepka na bionaftu se půdě nechová zrovna příznivě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.3.2019 11:47 Reaguje na Jan Šimůnek
Bingo. Jen jsem byl zvědav, zda mi odpoví autor. Ještě malá připomínka- mezi řepkou na bionaftu a řepkou pěstovanou pro potravinářský olej není rozdílu z hlediska agrotechniky a vztahu k půdě. Řepka je plodinou zlepšující, jen nesmí jít ob tři roky po sobě, jak se bohužel děje, ale zase to není tím, že bychom to nevěděli, ekonomika nás neúprosně tiskne.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.3.2019 10:00 Reaguje na pavel peregrin
Opět souhlas. Problém je, že té potravinové řepky stačí podstatně méně, protože jí konkuruje z našich plodin slunečnice a konkurují jí i dovážené oleje.
Odpovědět

Jan Škrdla

24.3.2019 22:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Jen pro informaci. Náš pan premiér prosadil ještě vyšší podíl plodin pro biopaliva, než nám ukládá EU.
Proč to asi dělal?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.3.2019 07:17 Reaguje na Jan Škrdla
Pan premiér jako podnikatel v oleji apod. jen maximalizuje zisky. Začal s tím ale až v momentě, kdy náš parlament, přesně podle onoho příměru V. Klause mladšího, vyrobil příslušný zákon na základě diktátu EU.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.3.2019 10:14
Zcela obecně:
Pokud by tato "klimatická změna", a hlavně její údajné zavinění člověkem, nebyla ryzí podvod, naprosto jasně čitelný každému, kdo má trochu více rozumu, vzdělání a životních zkušeností, tak by nebyli hloupí, nevzdělaní a osobnostně nevyzrálí středoškoláci jedinou pro tyhle podvodníky dostupnou cílovou skupinou.
Odpovědět

Jan Škrdla

24.3.2019 22:22
Čím Agrární komora blokuje účinná opatření:
Např. oddalování protierozní vyhlášky, viz:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2174689-vyhlaska-ma-omezit-erozi-podle-agrarni-komory-neni-potreba

https://plus.rozhlas.cz/protierozni-vyhlaska-je-prisna-zemedelci-nehospodari-spatne-tvrdi-viceprezident-7605601
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist