https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vlastimiln-waic-tvrda-prace-myslivcu-pro-ceskou-prirodu-ma-hmatatelne-vysledky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlastimil Waic: Tvrdá práce myslivců pro českou přírodu má hmatatelné výsledky

18.6.2020
Stromy vysazené myslivci.
Stromy vysazené myslivci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Českomoravská myslivecká jednota
Čeští myslivci v roce 2019 založili více než 700 napajedel pro zvěř, vypustili více než 1200 chráněných koroptví a vysadili více než 13 000 stromů a keřů. Myslivci ve svém volném čase a často i na své náklady konkrétně pomáhají české přírodě.
 

Již jednašedesát let je měsíc červen spojen s myslivostí. Tradice propagace myslivosti v červnu vznikla v roce 1959 a přes společenské změny se udržela až do současnosti. A právě v současnosti, kdy ochrana přírody podléhá ideálům různých aktivistických skupin, nabývá prezentace skutečného přínosu české přírodě na významu.

V myslivosti se spojují vzdělání, tradice, znalost přírody a láska k ní. Výsledkem je řada konkrétních opatření, která zlepšují životní prostředí, napravují negativní dopady sucha či se v krajině snaží udržet ohrožené druhy živočichů.

Boj se suchem je v posledních letech stále aktuálnější. Tam, kde mohou, se myslivci snaží na svých pozemcích a na své náklady budovat tůně, jinde se snaží životní podmínky volně žijících zvířat zlepšit alespoň zřizováním napajedel. Takových napajedel myslivci udržují a obvykle pravidelně ručně zásobují vodou přibližně 15 000 napříč celou Českou republikou. V roce 2019 jich bylo zřízeno více než 700. Zvěři slouží také téměř 100 000 slanisek a 82 000 krmelců.

Pachový ohradník
Pachový ohradník
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Českomoravská myslivecká jednota

Součástí opatření proti suchu a na podporu biodiverzity je rovněž obnova mezí, remízků či výsadba stromů, které pomáhají udržet vodu v krajině a zároveň poskytují kryt a potravu řadě živočišných druhů. V roce 2019 myslivci vysadili nejméně 5700 stromů a 8000 keřů.

Ve stínu ochrany velkých šelem a dravců bohužel zůstává snaha o záchranu méně nápadných živočichů, například koroptve polní. Dříve hojný pták, jehož výskyt se počítal v milionech, se dnes v Česku vyskytuje v počtu několika málo desítek tisíc kusů. Přestože se nejedná o lovnou zvěř, zabývá se řada myslivců jejich odchovem a ochranou. Mezi lety 2010 a 2019 myslivci do volné přírody vypustili více než 18 000 koroptví, a zásadně tak přispěli k udržení jejich populace. Ještě o hodně vzácnější je v Česku tetřev hlušec, jehož přirozené životní prostředí prakticky vymizelo. Tetřevů myslivci ve stejném období vysadili více než tři stovky.

Nedílnou součástí myslivosti je ochrana zvěře a lidských majetků v podobě budování pachových či akusticko-světelných ohradníků kolem silnic. Statistika, kolik kilometrů silnic myslivci tímto způsobem chrání, se nevede, plašiče ale při svých cestách českou přírodou nepřehlédnete. Jsou to kůly, které v pravidelných intervalech lemují silnice. Na jejich vrcholu se obvykle nachází smotek dřevité vlny, PU pěny či elektronická akusticko-světelná krabička. Prosíme, nepoškozujte tato veřejně prospěšná zařízení. Významně snižují nejen škody na vozidlech, ale také množství zranění plynoucích z dopravních nehod se zvěří.

Na všechnu svou práci pro českou přírodu myslivci vydělávají hospodařením se zvěří, v malé míře čerpají veřejné prostředky, a především významně přispívají svým časem a penězi. V souhrnu jsou za celou ČR myslivci bez pochyb největší silou praktické ochrany přírody: ročně odvádí více než 50 000 000 dobrovolnických hodin práce a ze svého hradí náklady v řádu miliard korun.

Prezentovaná data pocházejí z myslivecké statistiky, čerpání příspěvků státu na myslivecké hospodaření a propočtů Českomoravské myslivecké jednoty.


reklama

 
foto - Waic Vlastimil
Vlastimil Waic
Autor pracuje pro Českomoravskou mysliveckou jednotu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (183)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jaroslav Olšanský

18.6.2020 08:54
Opravdu hmatatelné! Přemnožená černá nebo jelení zvěř, devastující lesní porosty i zemědělská pole.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.6.2020 10:40 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Patrony jsou drahé, o puškách ani nemluvě, ovšem také kdo by ty divočáky střílel, když se schovávají v kilometrech nepřetržitých porostů kukřice, které jim zase naservírují jako samoobsluhu s noclehem zemědělci.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.6.2020 12:43 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Jasně! Jak říká Jan Metzl: Veškerou zvěř mimo obory a zoo vystřílet! S ekologismem na věčné časy a nikdy jinak!
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 09:51
Skoro mi slza ukápla dojetím.

Strašně ráda bych pány myslivce potkala v okolí extenzivního sadu v extravilánu, který se ve volném čase a za nemalý peníz snažím obnovit. Ten nemalý peníz plyne hlavně z nutnosti budovat opevnění hodná koncentráku kolem každého stromku a keříku, neb na přilehlé louce není výjimkou potkávat stáda daňků a muflonů čítající desítky zvířat. V přilehlých lesích v zimě navezené metráky řepy, obilí, brambor, zkrátka výkrmna, co není oplocené nebo trnité, sežrané až k zemi.

Jo a ještě jsem zapomněla, omotávat kmínky zvlášť drobným pletivem proti myším, protože ta jediná odvážná kočka, která se z cca 0.5 km vzdálené vesnice na louku, posetou děrami od hrabošů, odváží zabloudit je dle "myslivecké tradice" škodná a zaslouží odstřelit, žeano.

Pánové myslivci, nezlobte se, ale pokaňhali jste si renomé u široké veřejnosti zcela vlastní vinou.

Přesvědčte mě, prosím, o tom, že se něco změnilo a změňte svůj postoj k chovu zvěře, a to nejen deklarativně v PR článcích, ale i v praxi. Pak vám možná uvěřím, že to myslíte vážně.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 11:28 Reaguje na Anežka M
Sad je nehonební pozemek, tak co vlastně po myslivcích chcete?
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 11:38 Reaguje na Hunter
Sad možná nehonební je, ale louka a les které ho obklopují zcela jistě honební jsou.

Smyslem mého příspěvku bylo úvést příklad toho, že díky určitému důvodu (práce v sadu) mám celkem dobrou možnost pozorovat v průběhu roku stav zvěře v krajině a její dopad na obnovu porostů (v mém případě sad, ale též majitelé okolních lesů, jejichž zkušenosti jsou podobně tristní). Všechna ta stáda se jistě nevylíhla pouze v mém sadu, čítajícím chabých 4000m2, z čehož dovozuji, že se převážně vylíhla v přilehlých lesích tak skvěle obhospodařovaných zelenými kamizolkami.

Kapišto?
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 11:50 Reaguje na Anežka M
Nemáte sebemenší kvalifikaci něco takového posuzovat o jak se vám to jeví nikoho nezajímá, protože tomu rozumíte asi tak jako koza petrželi nebo já jaderné elektrárně. Pletete si pojmy a dojmy. Kapišto?
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 12:02 Reaguje na Hunter
ňu ňu ňu...
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 12:04 Reaguje na Anežka M
Argumenty došly?
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 12:24 Reaguje na Hunter
Ehm, a o jaké argumenty máte zájem, pane Hunter? Jediné, čeho jste se dopustil v předchozím příspěvku je útok ad hominem.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 12:55 Reaguje na Anežka M
Ale jděte, kvičíte kvůli škodám na nehonebním pozemku a když se vás dotáži, jaká je vaše kvalifikace k tomu, abyste posuzovala stavy zvěře v dané honitbě, tak je to najednou ad hominem? Já bych čekal, že tady vyšlehnete tu svoji kvalifikaci a konkrétní údaje. Ale jak se zdá, tak jsou to jenom kecy a kydání špíny. A silně pochybuji, že podle toho, jak to dojemně popisujete, že vůbec nějaký sad máte.
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 22:30 Reaguje na Hunter
Ono stačí, jestli tam jsou " desítky daňků a muflonů" jejichž počet ve volné krajině by měl být 0.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 06:31 Reaguje na Čech M.
Ono je otázka, zda jsou to desítky, zda jsou to daňci a mufloni. Kolik takových oblastí u nás je? Hlavně že máte jasno.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.6.2020 14:33 Reaguje na Hunter
Pokud je zvěř tak drzá, že likviduje porost v těsné blízkosti obydlí, je zcela zřejmě přemnožená.
Odpovědět
RT

Richard Toman

19.6.2020 14:57 Reaguje na Viktor Šedivý
No podle teto logiky musi byt premnozeni I vlci a medvedi, kdyz se odvazi az k lidskemu obydli.
Odpovědět
mr

19.6.2020 20:23 Reaguje na Richard Toman
Nyní jste krásně vystihl celou myslivost a její tzv. "péči o přírodu" - plný mražák a masožravci musí pryč, jelikož mohou ten mražák ohrozit. Proto ta dojemná péče o krmelce. https://www.televizeseznam.cz/video/krmelec/jelenovy-parohy-311972
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.6.2020 09:36 Reaguje na
No myslivci za to, že po vás již ani pes neštěkne a mrazák nikdo nenaplní pane emeritní ....., zase tak moc nemohou. Sklízíte co jste zasel a tak vám zbývá pouze ta vaše jedovatá slina. Není to dojemné, je to ubohé.
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 19:23 Reaguje na
Co jsem vystihl? Nekdo o voze, nekdo o koze, jinak si Vas prispevek nedovedu vysvetlit.
Odpovědět
dm

david matoušek

20.6.2020 21:20 Reaguje na
Ty seš ty vole kouzelník, všechno převést na plný mrazák. A není to na tomhle webu poprvé. Má to takovou tu pachuť " podle sebe soudím tebe", jinak si to nedokazu vysvětlit, ty tvé myšlenkové pochody.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.6.2020 20:52 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak to jsou asi evidentně přemnožení vlci, když napadají ovce v těsne blízkosti obydlí. Není nad moudra ekologistu.
Odpovědět
JJ

Josef Jakubů

20.6.2020 17:48 Reaguje na Hunter
„Spárkatá zvěř je ve stavech, které na řadě míst vyžadují jejich zásadní redukci,“ líčí Eva Jouklová, mluvčí státního podniku Lesy ČR, který spravuje takřka polovinu lesů v zemi. Lesy proto budou rázněji postupovat vůči pronajímatelům honiteb, kteří neloví podle plánu.
xxxxxxxx
Krátký výtažek z článku. Je tam toho víc a výživnějšího, ale nebudu Vás tolik trápit.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.6.2020 21:24 Reaguje na Josef Jakubů
No a co já s tím?
Odpovědět
JJ

Josef Jakubů

21.6.2020 21:52 Reaguje na Hunter
Z Vašich příspěvků mívám dojem, že spárkaté zvěře je v přírodě akorát a že kromě myslivců tomu nikdo nerozumí. Ovšem blýská se na lepší časy. Bohužel 5 minut po dvanácté, ale lépe pozdě, než vůbec.
Odpovědět
Hu

Hunter

22.6.2020 05:36 Reaguje na Josef Jakubů
Ano, jsem toho názoru, že laická veřejnost tomu nerozumí a tupé papouškování brožurek HD, TV reportáží nebo tiskových zpráv (tzv. od laiků pro laiky) zrovna dojem odbornosti nedělá. Moc nechápu, co jste tou citací mluvčí LČR chtěl dokázat. Jistě je na místě v honitbách LČR, kde se plán lovu neplní, zasáhnout a přijmout opatření k nápravě stavu. LČR k tomu mají ve smlouvách dostatečné nástroje. Naprosto s tím souhlasím, takže nechápu, proti čemu chcete protestovat nebo co já s tím. Netuším, co konkrétně máte na mysli tím, že se blýská na lepší časy, pokud budete konkrétní, tak se k tomu jistě rád vyjádřím :-). Pokud myslíte nějaké legislativní úpravy, tak já si zase myslím, že stávající Zák. 449/2001 jistě není dokonalý (spíše by bylo na místě nebát se využívat řadu jeho ustanovení), ale zatím všechny nové návrhy, které jsem viděl, jsou podle mého názoru horší.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

18.6.2020 18:42 Reaguje na Anežka M
Zeptám se jinak . Lesníci a lesnípracovníci nejsou totožní s myslivci. Jak se tedy zmněnilo vzdělání lesnických škol a fakult v 21. století ?? Myslivcem se může stát kdokoli s mysliveckými zkouškami a honebním lístkem. Myslivcem nemusí být majitel lesa a polností včetně obocných polních sadů. Myslivec je podobným rozdílem v praxi hajných a lesních techniků - jako je rozdíl mezi profesionálním hasičem a dobrovolným hasičem nebo členem červeného kříže a zdravotníkem s atestací ! Pokud v ekologických organizacích a stranách zelených budou převažovat laici z řad herců a umělců nad vzdělanci v oboru, nikam to nepovede. Včetně opravdového vzdělávání v rodinách a základních školách. V dnešní době je už myšlení trochu jinde ne v době Ondřeje Sekory a jeho Brouka Pytlíka a Ferdy Mravence.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.6.2020 11:36 Reaguje na Anežka M
Plně chápu vaše rozhořčení,ale některým vámi popsaným škodám je možno zabránit.Naši předkové vysazovali v sadech záměrně velmi vysokmené ovocné stromy,aby se pod těmito stromy mohl pást dobytek (taky okusuje stromy)a kosit pod nimi trávu na seno.Kmínky chránili
plůtky z planěk a odrůdy bývaly roubovány až těsně pod korunou na
takzvané odkopky a semenáče nechutné pro hlodavce i zvěř.Váš
dobrý záměr vysazovat odrůdy na typizovaných podnožích je krmením
hryzců,hrabošů a nízké koruny lákají zvěř k chutnému okusu podnoží
a ušlechtilých odrůd.I tak se nikdy neubráníte ztrátám,ale tomu tak
je se vším.Sdružování zvěře do stád je dané druhově,ale i podmínkami
v dané krajině.Stáda se přesouvají z místa na místo za zdroji potravy a pokud narazí na váš prostřený stůl,tak se zdrží.Kdysi
se v sadech pásl ten dobytek a nezbyla tam potrava pro zvěř.Nyní je váš sad oázou v polích,kde zvěř nachází zpestření jídelničku jinak jednotvárné potravy.Jsou zajisté oblasti s přemnoženou spárkatou a zvláště s černou zvěří,ale jsou i jiné oblasti,kde to myslivci drží v mezích úživnosti.I jeden jediný srnec v revíru vám může v období strouhání(zbavuje se lýčí z parůžků)zničit nechráněné kmínky většiny stromků a nemusí to být zrovna stádo,Neházejte všechny myslivce do
jednoho pytle a nehaňte i ty srdcaře a vysmívané "ozbrojené brigádníky",kteří konají mnohdy více,než ekologové-kritici a aktivisté.Mnohý z myslivců zasadil více stromů,keřů než možná
vy a vy jim jako celku nadáváte za okus stromů a zastřelení "nevinné"kočky.Víte ona né každá kočka chytá pouze myši a žere
doma Whiskas.Jsou i někteří specialisté na ptáky,ptáčata a malé zajíčky.Půl kilometru od vesnice to bývají právě takoví specialisté a vím o čem mluvím,neboť jsme kdysi jednoho takového lumpa měli. Ještě se s přinesenými zajíčky přišel pochválit a dojel na to,když se pokusil ulovit sousedova kuřata.Jednou tak ležel za plotem s rozbitou hlavou.No a přemnožení hraboši?Haněná černá zvěř je účinně likviduje a i jiní dravci a predátoři.Bohužel se tu jedná o cyklické přemnožení a jejich přirozená likvidace je vždy s určitou setrvačností.Dědeček kdysi v sadu hraboše vyháněl karbidem z děr,kdy plyn i zapálil a nechával bouchnout.Netrávil tak jedem dravce a ty hraboše buď zabil,ohlušil a nebo alespoň odpudil.Taky se nespoléhal na své kočky a nečekal na namnožení predátorů.Hraboše zlikvidoval
v začátcích a nemusel pak už čelit jejich přemnožení.Ono hospodář stromy pouze nezasadí,ale musí se o ně starat stále.I staré stromy se musí ošetřovat,aby je nezničily dřevokazné houby a dřevokazný hmyz,ale i ty jsou nyní předmětem ochrany.Pamatuji ochranu jmelí a nynější problémy s jeho přemnožením.Každá ochrana od zdi ke zdi je nesmysl,který se vymstí katastrofou.Chce to pouze zase ten pověstný selský rozum a zkušenosti předků.Jinou radu vám nedám a plně s vámi cítím,jak vás štve maření vaší snahy.O tom je bohužel mnohdy každá snaha,když nepočítáte i s neúspěchem.Přeji do budoucna pouze ty
úspěchy a zkuste převzít zkušenosti našich dědů,kteří čelili
stejným ,ne-li i horším problémům.
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 11:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Sázím špičáky pvodních odrůd na semenných podnožích, plánovaný tvar polo až vysokokmen. Prostě tak, aby to po odrostení stromku a vytvoření borky zvěř ohrozit nemohla.

Samozřejmě nesázím bez ochrany - spolu se stromkem šel od země i tubus ze svařovaného pletiva 150 cm, nad zem to jde cca 130 cm, na srnce by to stačilo, ale daněk to i tak seshora okouše. Takže jsem ještě v průběhu jara a zimy výškově nastavovala. Plus proti ohryzu myším kmínky dole ještě obaluju. A stejně budu nejspíš na příští zimu dělat kolem stromků zvlášť i ohrádky, protože mám pocit, že se ty mrchy naučily postavit na zadní a o pletivo se opřít (dle pomačkání a vyvrácení tubusu).

No vidíte, a já znám zase jednu kočku, která chodí jenom na ty myši. Do sadu ani nepáchne, a v torzech původních stromů, které jsem nechala stát jako doupné, vyhnízdilo letos neúrekom sýkorek.

Myslivcům nenadávám "jen" za okus svého sadu, ale, ehm, jaksi za celoživotní zkušenost s touto komunitou. Jistě, je to generalizace, a budu teda ráda, když mě nasměrujete na nějakou disentskou mysliveckou organizaci, která se otevřeně distancuje od praktik a názorů, které tu já spolu s dalšími kritiky zmiňujeme.



Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 18:25 Reaguje na Anežka M
Tubus se nezahrabává do země, dává se na kolíky, takže výška tubusu 150=150 ochrana, do země by to zahrabával jen idiot. Kecy, kecy, kecy......
Odpovědět
AM

Anežka M

19.6.2020 16:42 Reaguje na Hunter
Až vám ten srnec vydrbe tubus zachycený jen drátkem nebo hřebíkem nahoru a vytluče vám stromek, tak pochopíte.

Člověče, já jsem se vám ale dostala pod kůži, co? Heleďte, běžte to radši rozdýchat do lesa. Ale flintu si neberte, co kdybyste v rozčilení trefil soudruha.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.6.2020 17:13 Reaguje na Anežka M
Vás problém je, ze evidentne vůbec nevíte, jak se ten tubus kotví.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.6.2020 22:29 Reaguje na Anežka M
Proti myším zkuste ještě natřít kmínky obyčejným
vodou ředitelným gumoasfaltem,nebo pokud jste striktně ekologicky vyhraněná,tak nějakou ekologičtější látkou,jako jsou nátěry na ochranu lesních stromků.Mimochodem vyasfaltované cesty lesní cesty a cyklostezky přírodě nevadí?Gumoasfaltem se podařilo kamarádovi zachránit zájmové stromy před bobry a tak je vynechali a káceli pouze ty ostatní.
Ten nátěr stačí obnovit co tři roky a proti myším můžete natřít stromy klidně i třicet centimetrů vysoko.Stromům to nijak zvlášť nevadí a hrabošům
ten gumoasfalt nechutná.Možná by stačilo i nabílení kmínků,které má sice jiný význam,ale možná ty hraboše a zvěř odradí taky.Chce to prostě zkoušet
a pak vybrat to nejvhodnější.Co však až nakonec nastoupí,mšice,zavíječi,plísně,dřevokazné houby,
dřevokazní brouci a jmelí?.Sad je práce bez konce,pokud má sloužit svému účelu a nebýt
pouze ovocným pralesem,za který vás okolní ovocnáři nepochválí,protože bude rezervoárem chorob a škůdců.
Přemnožení škůdců pak nezvládne ani hejno sýkorek
z vašeho doupného stromu a je smutné se dívat na
živořící vlastnoručně vysazené stromy a nebo pak
nakonec použít tvrdou chemii.Mnohdy dobrý úmysl
nemusí být dobrým počinem.Keře zkuste proložit hlohem,šípky,trnkami,ostružiníkem,rakytníkem,akáty
a jinými ostnáči.Ty budou svými plody taky zdrojem potravy ptáků a dobrou ochranou jejich hnízd před některými predátory.Zvěř se taky nerada prodírá těmito pichláči a tak můžou být částečnou ochranou
i před ní.Ohraničení políček ostnatými keři je nejstarší ochrana,kterou používají dosud zemědělci
v Africe a jinde.My bohužel na toto vše zapomněli a chcete pouze vybít zvěř škodící okusem.Vybitím černé,srnčí a jiné vysoké vyhladovíme opěvované vlky a zatoulané medvědy.Čím nižší stavy zvěře,tím méně té staré,nemocné,mláďat a tím i menší potravní nabídka pro predátory.Jaké pak budou mít v naší přírodě opodstatnění?A vaše špatné zkušenosti s myslivci jsou jako mé s některými pseudoekology
(nejsem myslivec!),kteří by nejraději měli všude pouze pralesy bez jakékoliv lidské činnosti a vše nechali samoregulaci.To je ale utopie a musíme přírodě pomáhat při extrémech jako je kůrovec,
vymírání ptáků a zvířat a taky i při regulaci
predátorů a škůdců.Jste odpůrkyně norování,budiž.
Je to riskantní i pro norníky z hlediska velkého
výskytu prašiviny u přemnožených lišek.Co by jste řekla na nepoužívané vykuřování nor?To by vám
nevadilo?Jak jinak lovit lišky,když se nesmí ani
používat masové újedi a nebo se nemají lovit vůbec?Pak přírodě moc nefandíte,protože vědomě podporujete vyhynutí veškeré drobné zvěře a na zemi hnízdících čejek,skřivanů a jiných ohrožených ptáků,žab a raků.
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 23:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Gumoasfalt jsem ještě nevyzkoušel, jinak snad všechno :) Dík za tip. Opravdu existuje nějaký vodou ředitelný?
Odpovědět
JD

Jan Drbušek

19.6.2020 08:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Absolutně není pravda, že by se zastavení lovu lišek rovnalo vyhynutí veškeré drobné zvěře. Když populace predátora nemá dostatek potravy, tak klesá. Jenže když populace kořistné zveře nemá predátora, tak roste, jak to u nás všude vidíme.

Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:53 Reaguje na Jan Drbušek
Pane Drbušek, v nedotčené přírodě ano. Ale tam kde má predátor jinou alternativu např.díky činnosti člověka, tak to tak úplně neplatí. Jako to u nás všude vidíme...kormorán, vydra...
Odpovědět
AM

Anežka M

19.6.2020 16:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháčku, i když s Vámi zdaleka ve všem nesouhlasím, oceňuju Vaši snahu aspoň nějak poradit a vcítit se do situace někoho jiného.

Děkuju za tip s gumoasfaltem, nenapadlo mě, že by se dal takto použít. Vystudovala jsem chemii tak snad můžu zodpovědně říct, že přehnanou fóbií ze "zlé chemie" netrpím.

Ano, při klučení jsem si na pozemku na vhodných místech nechala některé hlohy a šípky, byť teda i ty hlohy mají kmínky dost vytlučené.

K té moudrosti předků. Ledacos je dobré si z ní vzít, ale ne všechno a nekriticky. Svět se mění, s ním i klima a dostupné technologie. Naši pradědové se sice chovali dobře k půdě, ale taky přibíjeli netopýry na vrata. Příkladů na obě strany byste našel bezpočet. Takže ano, učit se, ale ne nekriticky přebírat.

Vaše přesvědčení, že liška, kuna straka atd. je škodná, bez jejíhož hubení by veškerá ostatní zvěř vymřela, považuju za nepodložené Jasně, teď se na mě vrhnou titulovaní myslivci, abych dokázala, že by se tak nestalo. Inu, nedokážu, studii z rukávu nevytáhnu. Můžu jenom poukázat na to, že evoluce nenadělila ptákům zajícům a jiné zvěři nenápadnost, postřeh, křídla a rychlé nohy jen tak pro nic za nic. A že kdyby se jim ty křídla, nohy atd. v boji s predátory neosvědčilo, tak bychom tu už ty ptáčky a králíčky dávno neměli.

Druhá stránka věci je etická, týká se způsobu, jakým má být zvěř případně regulována. I když si můžu myslet, že vysoká je přemnožená, ještě to neznamená, že schvaluju sečení srnčat. Takže se nezlobte, ale praktiky typu norování nebo trávení považuju za nepřijatelné a budu i nadále přispívat svou troškou k tomu, aby byly vymýceny a stíhány.

Doupné stromy si ponechám, děkuju za radu, ony jsou už uschlé a nově vysazeným stromkům nijak nevadí. Dřevokazné houby a brouci se na vitální strom nevrhnou, takže jsem v klidu.

Názoru sousedních ovocnářů se neobávám, neb tito místní ustarousedlíci zdědivše sady od svých pradědů neuměli nic lepšího než je pronajmout místním kolchozníkům z vedlejší dědiny, kteří je rozorali a zaseli tam řepku, posléze trávu. Po dvaceti letech je tato půda dědiců venkovské tradice světle hnědá a jako prach.

O každém by měly rozhodovat jeho činy. To, že se někdo narodil jako vidlák (ostatně já sama jsem z vesnice, i když se přiznám k dočasnému pobytu ve městě a následné emigraci zpět na vesnici) ještě neznamená že s mateřským mlékem nasál jakousi mystickou moudrost dědů. A naopak, člověk z města se může ledacos naučit, když chce. Místní diskutéři ať si mě tu nálepkují jak chtějí, je mi to celkem fuk.

Jinak ale s úctou a s díky za věcnou diskuzi.

Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 12:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Nemluvě o tom, že bych po okrajích ráda vysadila keře jako kalina, ptačí zob nebo dřín, aby to bylo celé "hežčí" a ptáčci měli co zobat a kde hnízdit. A s keři už je to tuplem problém zapěstovat vysokokmen, že.

O kočkách se tu prosím nehádejme, mně je jasné, že jedna kočka těch deset hektarů louky sama nevychytá a že zkušenosti se mohou dost lišit. Já jejich střílení uvedla spíš jako příklad tradiční myslivecké činnosti, jejíž ekologický přínos je přinejlepším sporný, zato sociální dopad (nas.ání veřejnosti) zcela zjevný.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 16:53 Reaguje na Anežka M
To je ale záhada, myslivci vysadí remízek z keřů a nic jim to nesežere a u vás je to neřešitelný problém. Čím to asi je?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.6.2020 22:23 Reaguje na Anežka M
Paní Anežko jen jedna otázka. Jste pro přítomnost a rozšíření vlků u nás?
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

19.6.2020 13:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Vysokokmenné ovocné kultury jsou výsledkem snahy o zefektivnění pěstování a sklizně ovoce. Nic více a nic méně. Sklizen z vysokokmenných stromů je náročná na práci česáčů. Dnes v ČR více jak 50% úrody z vysokokmenů zůstává nesklizených na a pod stromy. Nepořádek po "nájezdu" klátilů je patrný každoročně na silnicích a komunikacích čech a moravy. Pěstování ovocných druhů na pomalu rostoucích podnožích včetně dnes moderních sloupovitých je otázkou max desetiletí, potom vyžadují obmněnu novou výsadby. Kořenový sistém semenáčů a M9 nebo Gisel je na jiném požadavku, právě v nástupech plodnosti. U vysokokmenném pěstování je nezanedbatelným počinem pravidelný průklest a úprava koruny i před častým zavlkováním. To vše v době počátku dvacátého století dělali sadaři a majitelé zahrad. Zpustlé a neudržované zahrady včetně obecních pozemků v 21.století jsou tipické pro českou krajinu včetně majitelů vyznávající eko,bio bez patřičných selských vědomostí.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

19.6.2020 13:43 Reaguje na Krejcar Stanislav
Mimochodem - vznik ovocných podnoží M9 a Gisel není výdobytkem socialismu a sovětských komunistů - ale britského ovocnářského šlechtění a vývoje. Nikomu neberu snahu návratu k odrůdám Matčino, Oldenburg nebo McIntosh. Na různých podnožích, otázkou může být i to, co vedlo a vede ovocnáře ve šlechtitelských firmách ke snahám odstranit negativa právě u odrůd ovocných jedinců. Platí to nejen o ovoci ale i o bramborách, cibuli a česneku atd. Skládkové choroby jež jsou přirozenou součástí sklizených produktů, zde byly i v minulých staletích s vysokým odpadem v krechtech a sklepech na ovoce a zeleninu. Dnes se občané spoléhají na nabídku v obchodní síti, a vlastní sklizen a uchování na zbytek roku neřeší.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2020 16:26 Reaguje na Krejcar Stanislav
Já jen reagoval na snahu pěstitelky zachránit
jí vysazené stromy do neoploceného sadu.Se vším
co píšete souhlasím a znám taky dnešních trendy
v ovocnářství.To ale vyžaduje oplocení sadu,chemii
a to ona předem vyloučila.Podle mne je její práce tak trochu nadšením bez domyšlením všech negativ.Jak
píšete sad bude trpět nájezdy setřásačů a možná
i sklizečům s pilou.Ovocnáře z okolí navíc nebude
těšit blízkost zanedbaného sadu jako rezervoáru
chorob a škůdců.Já ji jen chtěl ušetřit dalšího
zklamání a zbrzdit i její nenávist vůči zvěři a
myslivcům.Zachování starých odrůd má smysl také,
ale musí být řádně ošetřované a neponechané osudu.
Bohužel si tak mnoho lidí pěstování ovoce představuje,že zasadí strom a pak budou pouze
sklízet a nebo plody nechat ptákům,zvěři či shnít
pod stromy.Nepřipouštějí si,že to není moudré,
ale o to více to prosazují.Takže mě neberte jako člověka propagujícího její záměr divokého sadu.
Kdysi měly tyto sady své hospodáře,kteří je ošetřovali,dobytek vypásal trávu a konzumoval padavčata.Nic nepřišlo nazmar a taky nebylo tolik chorob a škůdců jako nyní,které napadají ušlechtilé odrůdy vyjma těch rezistentních a nebo těch intenzivě chemicky ošetřovaných.Trh si žádá bezvadné a chutné plody a ty její sad nebude k produkovat.
Její ovoce tak poslouží pouze jako doplněk potravy zvěře a ke konzumaci bionadšencům.Pak možná bude za tu zvěř ráda,když ji zbaví padavčat,pro které nenajde uplatnění a budou zahnívat pod stromy.
Odpovědět
AM

Anežka M

19.6.2020 16:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenom poznámka k tomu, co jsem vyloučila a nevyloučila:

Jak jsem psala, sad je v extravilánu, tudíž oplotit jej můžu jen na územní souhlas. K tomu potřebuju souhlasy sousedů, vyjádření OŽP apod. Proto jsem zvolila cestu ochrany individuální, která nenese tyhle administrativní překážky.

2) Chemii nevylučuju ani zdaleka, pouze se domnívám, že nějaký nátěr před zvěří dostatečně neodradí. Možná ještě na listnáči, ale určitě ne na ovocném stromku. Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekla.

3) Co si "žádá trh", je mně srdečně jedno. Sad nezakládám s úmyslem dodávat jabka do Teska. Na zahradě rodičů jsme mívali jabloně všelijaké, vzrůstné i malé, různých odrůd, dokonce jeden dva náhodné semenáče s bujným růstem a skvělými plody. Ano, nestříkali jsme, takže ovoce bylo někdy míň, někdy víc, občas nějaký ten flíček. Pro mě dobré dost.

A že z toho nebude mít nikdo užitek ani potom, co já tu nebudu? Víte co - já to nechám na budoucích generacích, aby to posoudily, co vy na to?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2020 10:27 Reaguje na Anežka M
Ommluvám se za to,co jsem vám připsal po
přečtení dřívějších příspěvků,neboť jsem
se domníval,že jste striktně eko a bio
zaměřená a patříte do skupiny snílků,kteří
zastávají utopické představy o přírodě.
Vaše přání zanechat budoucím generacím
daný sad je hezké,jen vám držim palce,aby
o to stáli a nenechali ho v budoucnu pouze svému osudu,jak se mnohde zachovala naše generace k sadům a stromořadím stávajícím.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

18.6.2020 20:44 Reaguje na Anežka M
mám podobnou zkušenost.Na mých dvou pozemcích mám vysazené jednotlivé listnáčky(bezdotačně),
řekněme 1-2metry vysoké.Kolem každého kůly a pletivo,150cm vysoké a
je to málo,vršky jsou ulámané, někdy celý kmínek zlomený, až si říkám,jak se to těm potvůrkám povedlo), cokoliv vyleze z pod oka pletiva je ožráno, často i pletivo je pohozený na pozemku,atd, atd.
Je to beznaděj, ačkoliv tu ochranu stromků dělám čím dál pečlivěji.
Nic to není platné.
Když se jdete projít po okolí, narážíte a 5 min na ohromná stáda sik, všechny stromky do jednoho orašplované.Dokud se toto nezačne řešit,přirozená obnova lesa je a bude rovna nule.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

18.6.2020 20:44 Reaguje na Anežka M
mám podobnou zkušenost.Na mých dvou pozemcích mám vysazené jednotlivé listnáčky(bezdotačně),
řekněme 1-2metry vysoké.Kolem každého kůly a pletivo,150cm vysoké a
je to málo,vršky jsou ulámané, někdy celý kmínek zlomený, až si říkám,jak se to těm potvůrkám povedlo), cokoliv vyleze z pod oka pletiva je ožráno, často i pletivo je pohozený na pozemku,atd, atd.
Je to beznaděj, ačkoliv tu ochranu stromků dělám čím dál pečlivěji.
Nic to není platné.
Když se jdete projít po okolí, narážíte a 5 min na ohromná stáda sik, všechny stromky do jednoho orašplované.Dokud se toto nezačne řešit,přirozená obnova lesa je a bude rovna nule.
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 22:26 Reaguje na Jakub Brenn
Ohromná stáda invazních Sika myslivcům nevadí, zato 50 vlků to je katastrofa a musí se ihned začít řešit.
Odpovědět
dm

david matoušek

18.6.2020 22:34 Reaguje na Čech M.
Tak vlk se řeší kvůli chovatelům dobytka především, kvůli myslivcům by jej nikdo neřešil. Ale na koho se většinou jako prvního ti chovatele obrati? A na koho se obráti státní správa až to zase z druhé strany časem přeroste všem přes hlavu? Méně zášti bych vám přál.
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 23:18 Reaguje na david matoušek
Zas takovou záští netrpím a chovatele chápu.
Už aby se státní správa obrátila ohledně přemnožené spárkaté !
Odpovědět
RT

Richard Toman

18.6.2020 22:55 Reaguje na Čech M.
Vy nechcete ve svem lese siku, protoze skodi porostum, chovatel nechce na sve pastvine vlka, protoze skodi ovcim. Oba mate teoreticky moznosti jak svuj zajem chranit. Kdo je v pravu, kde je rozdil?
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 23:06 Reaguje na Richard Toman
Vlk je tu původní druh.
Odpovědět
RT

Richard Toman

19.6.2020 04:21 Reaguje na Čech M.
Tak proto musi mit chovatel se skodami pochopeni a nema takove pravo branit svuj majetek na svem pozemku jako majitel lesa? Navic v lese nejde jen o nepuvodniho siku, ze.
Odpovědět
ČM

Čech M.

19.6.2020 15:00 Reaguje na Richard Toman
Ne, nejde jen o siku, ale ten názorně dokazuje, že ČMMJ neřeší to co by měla zato neustále omílá nutnost regulace vlka, takže už nadpis tohohle článku je tak trochu lež.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 06:15 Reaguje na Čech M.
Kravina. Plocha lesa poškozeného zvěří v ČR vs.plochy s dobytkem "navštěvovaných" vlky, úměra škod z právního hlediska stejná. Zase je někdo rovnější? Co je chovatelům po škodách zvěří na porostech, když to tak vemete. Dobře, pro vás je vlk spása, budete ze svýho hradit mimoškody jinde?
Odpovědět
ČM

Čech M.

19.6.2020 14:43 Reaguje na david matoušek
Škody vlkem jsou zanedbatelné v porovnání se škodami spárkatou zvěří. Jen škody po střetech s auty jdou ročně do stovek mil a nikdo je neplatí.
Vlk rozhodně není a ani nemůže být spása. Spásou bude jen jasná snaha státu umět stanovit a kontrolovat počet daného druhu zvěře v krajině a vymáhat po majitelích honiteb dodržování toho stavu.
Potom by mohly jít všechny škody ze st. rozpočtu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2020 18:49 Reaguje na Čech M.
Jakou máte představu o stavech zvěře
aby se s ní nepotkávaly na silnicích
auta a aby jí bylo dost jako potravy
pro vlky?Neobhajuji stáda siků ani
tlupy černé,ale obojí je dílem nového pojetí myslivosti a potravní nabídce.Některé komerční honitby
se vymkly řádnému hospodaření a
pro černou se nabízí neuvěřitelný
zdroj potravy a krytu v kukuřičných
lánech pro bioplynovky.V málo
atraktivních honitbách k přemnožení nedochází a stáda tam dorazí pouze při migraci za potravou.Něco jiného je černá půl roku ukrytá v kukuřici a po sklizni migrující za jinými zdroji potravy.
K vysedávání na posedu chybí mnohdy
motivace a čas si černou"vysedět".
Po ulovení jediného kusu se pak tlupa místu obloukem vyhýbá a opět trvá pár dnů obeznat její výskyt a "vysedět"si další kus.Při přemnožení by měla padnout doba hájení a umožnit i způsoby lovu použité při likvidaci černé u prasečího moru.
Vše ale pouze v místech přemnožení skutečného a né pouze zdánlivého z pohledu laika či zaujaté osoby.
Nejsem fandou černé,která plení
i drobnou zvěř,obojživelníky,ale
ona likviduje i hraboše a odstraňuje
mršiny.Škody na vozidlech po srážkách se zvěří jsou i díky rychlé jízdě v místech jejich migračních
koridorů a stádnímu chování,kdy vůdce přeběhne,ale ostatní to už nestihnou.Ale to ani vlci nestačí uhnout rychle jedoucímu vozidlu.S koňským potahem se zvěř nesrazila
a černá do války přežívala pouze v oborách a nebo horských lesích.Její nebývalý vzestup je dílem nové doby a ideálních podmínek.Je tomu tak po celém Evropě a nezachrání to ani vlci.Ti dají vždy přednost pro ně méně nebezpečné potravě,jako každý predátor.Statistiky o potravní
preferenci vlků jsou přesnými součty nepřesných čísel a zaujetí pro něco je horší než skutečnost.Nerad to rozvádím,ale v hustě obydlené krajině už nelze čekat tuto dobře míněnou predaci zvěře vlky.V době výchovy mláďat má omezený lovecký
revír a dá přednost blízkému a snadnému zdroji.Pokud získá tuto zkušenost, tak se k lovu zvěře
vrací pouze v krajní nouzi.Postrádá totiž špatnou zkušenost z člověkem-lovcem a člověkem vůbec. Vědomě ho tak deformujeme jako už v minulosti vše,co ztratilo plachost díky totální ochraně.Kdysi běžné zastřelení pár špačků je naučilo,
že se mají vinici vyhýbat,Po zkušenosti,že po výstřelu plynového děla,se jim nic nestane,tak už ani
neodlétají.Podobně to chápe i vlk,
medvěd,liška a jiní predátoři.
Omezený lov jim vštěpí ostražitost
vůči lidem,jejich obydlím a stádům
ovcí.Takovýto predátor nemá pro
přírodu smysl a je třeba nalézt
míru a kompromis tam,kde to má
opodstatnění.Nechci se dočkat medvědích kreatur žebronících svačiny kolem silnic v USA a
kříženců vlků se psy potulujících
se vesnicemi v Německu.To není ochrana přírody,to je prosím debilita!

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.6.2020 09:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Bohužel pane Macháčku, tohle u nás moc lidí, tedy hlavně ti co chtějí "divočinu za každou vsí" slyšet nechtějí. To co se podaří ekologům uchvátit již nechtějí za žádnou cenu pustit. Je to taková ochrana "až za hrob", bez jakékoliv snahy o porozumění.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.6.2020 06:20 Reaguje na Čech M.
To zajíc, srnec nebo jelen taky.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

19.6.2020 11:54 Reaguje na Čech M.
Ano! Navíc pěstitelé stromků žádnou kompenzaci nedostávají(nebo?), na rozdíl od chovatelů.
Odpovědět
Pa

PavelA

19.6.2020 07:31 Reaguje na Jakub Brenn
Oploťte pozemek elektrickým ohradníkem s pořádnou mašinou,aby se jim rozsvítilo až dostanou.
Funguje to na prasata a na vysokou taky.
Mám to vyzkoušené.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

19.6.2020 11:56 Reaguje na PavelA
Taky už mě to napadlo. Je to tedy nákladné,
ale jednou k tomu asi přistoupím.
Odpovědět
FN

František Nenadál

18.6.2020 10:55
pan Waic jakožto tiskový mluvčí dlouhodobě odvádí dost bídnou práci. ČMMJ by měla najmout opravdového profíka.

1: V ČR je necelých 7000 honiteb. Loni tak nová napajedla vznikly jen v každém desáté honitbě. To je žalostně málo, myslivci by měly zabrat.

2: V ČR je cca 100 000 myslivců. Průměrně tak každý z nich vysadil jen 0,13 stromku nebo keře. Za stejnou dobu jimi obhospodařovaná a dlouhodobě přemnožená zvěř způsobila majitelům lesa ztráty v hodnotě mnoha miliard korun.

3: Myslivci pořád nepřišli k rozumu a vypouštějí krotké koroptve a tetřevy, kteří jsou snadnou kořistí predátorů.

4: Myslivci nejprve ochrání pár stovek srnčátek, aby si je mohli sami odtřelit, hlavu pověsit nad manželskou postel a maso narvat do mražáku.

5: Největší pecka je však ke konci článku: 50000000 dobrovolnických hodin. To si jako vážně máme myslet, že jízda tereňákem v noci po lese, ponocávání v zateplené kazatelně a chlastání při norování liščat je dobrovolnická práce věnovaná ochraně přírody?

6: Proč pan Waic nezveřejnil počet zastřelených lidí, kterým myslivci vzali život? Nebo počty mrtvých při dorpavních nehodách, které způsobila přemnožená zvěř? Nebo počty utýraných liščat při norování? Nebo počty soudních sporů s majiteli pozemků o náhradu škod?


Vyhoďte toho hochštaplera.
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 11:17 Reaguje na František Nenadál
No zas nebuďte na pana mluvčího přísný, fakt to nemá lehké, z hovna bič neupleteš. Tady by byl krátký i Prchal.
Odpovědět
VW

Vlastimil Waic

18.6.2020 14:33 Reaguje na František Nenadál
1: Honiteb je zhruba 5500. Ten počet založených napajedel se opakuje každý rok. Limit pro jejich zakládání je samozřejmě vlastnictví pozemků (dohoda s majiteli, nebo zřizování na vlastním).
2: Zhruba 80 000. Stejně jako u napajedel jsou i počty stromů jen "minimální" čísla vycházející z čerpaných dotací. Realita bude vyšší. Škody zvěří vykazují Lesy ČR v malých milionech korun.
3: Mají je nechat vyhynout? To je přesně ono - upřednostňování atraktivních predátorů na úkor "obyčejných" druhů.
Odpovědět
ČM

Čech M.

18.6.2020 22:57 Reaguje na Vlastimil Waic
"Realita bude vyšší. Škody zvěří vykazují Lesy ČR v malých milionech korun."

Přehoďte pořadí těhle vět a bude to čistá pravda :)
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 06:37 Reaguje na Čech M.
Obraťte se na LČR, ať se vyjádří, nebo snad víte všechno lépe než ostatní?
Odpovědět
ČM

Čech M.

19.6.2020 13:51 Reaguje na david matoušek
Já jen vím, že vedení LČR vykázalo škody zvěří v průměru na 19 Kč/ha.
Asi jediné místo v ČR, kterému se zvěř vyhýbá.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 19:04 Reaguje na František Nenadál
Proč by ho měli vyhazovat? Nejvyšší čas aby se laická veřejnost dozvěděla, co všechno myslivci dělají za svoje finanční prostředky a ve svém volném čase pro přírodu, na rozdíl od kydačů špíny, kteří jakeš takeš jsou schopni tak leda zasadit stromek zásadně jen a pouze na svém soukromém pozemku a pro svůj prospěch. Nejsem člen ČMMJ, ale p. Waic má moji plnou podporu v této aktivitě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.6.2020 06:18 Reaguje na František Nenadál
Hned bod číslo 1 ukazuje na váš úžasný přehled pane Nenadál. Můžete mi říci proč by se měli budovat napajedla ve všech honitbách? Ono ve většině honiteb je dost vodních zdrojů. No a napajedla se budují pouze tam kde je těch přirozených vodních zdrojů nedostatek. Tedy většinou jde pouze pouze o polní honitby nižších poloh, kde chybí přirozené vodní zdroje. Myslivci by možná mohli přidat, vy byste mohl začít myslet.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 06:58 Reaguje na František Nenadál
Kolik teda ročně zastřelí lidí myslivci? Ať jsem v obraze. Děkuji.
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 08:38 Reaguje na František Nenadál
I kdyby dělat sebelepší práci, tak téhle organizaci nepomůže nic. Ryba smrdí vždycky od hlavy. Stačí se podívat na ty komentáře taky, pořád dokola stejné nesmysly, které papouškují už pár desetiletí, ačkoliv s realitou nemají nic společného.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:42 Reaguje na Lara E.
No ty vaše komentáře jsou taky jak přes kopírák, tak kde je pravda? Co konkrétně Vy děláte pro nápravu stavů věcí?
Odpovědět
JL

Jiří Liška

18.6.2020 10:58
Myslivci – to je parta správných chlapíků! Flinta a zelená uniforma jim dodávají pocit důležitosti, který zřejmě ztratili kdysi v dětství. Ten pocit ještě umocňuje fakt, že patří ke kmeni Zabijáků. Není totiž nic více vzrušující (v každém smyslu toho slova), než vynořovat lišku a pozabíjet její mláďata. Vždyť les žádné predátory nepotřebuje, má přeci myslivce!
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 11:04
Stačí pár minut a už nám v komentářích zvrací svá moudra zástupy Duhových všeználků a všudybylů...
Jen tak dál, předvádějte svoji ubohost a hloupost.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 11:36 Reaguje na regis24
Tyhle jejich zvratky ani nestojí za komentář.
Odpovědět
ar

arbiczech

18.6.2020 14:01 Reaguje na Hunter
Vystudoval jsem aplikovanou ekologii s předměty jako biologické lesní hospodářství, technické lesní hospodářství, dendrologie aj. Vyrostl jsem v rodině se třemi myslivci, s nimiž jsem v lese, na brigádách a v bažantnicích strávil nemalé množství svého dětství. Domnívám se, že se na věc dovedu podívat z různých úhlů pohledu. Tak jestli projdu Vaší kádrovací komisí, velmi rád se s Vámi pustím do diskuze týkající se prospěšnosti mysliveckého sdružení vzhledem k ochraně přírody. Abyste neřekli, rovnou vykopnu pár značně komplikovaných věcí:
1/ zřejmě se shodneme, že vysoká a černá zvěř jsou na většině území přemnožené. Pak se zde nabízí otázka, proč v mnoha honitbách stále přikrmují jak vysokou tak černou.
2/ Přemnožená zvěř činí na nově vysazovaných listnatých stromech ztráty. A to v takové míře, že změna druhové skladby ze smrkových či borových monokultur na přirozenější smíšený les, je v podstatě nemožná. Co přesně dělají myslivci, aby tomuto zabránili?
3/ Nemohu si nerýpnout - znáte jiný spolek v ČR, v rámci něhož bylo střelnou zbraní usmrceno několik osob a tento spolek stále funguje?

On asi nikdo nezpochybňuje, že myslivci umí udělat i kus práce a mnoho z nich přírodě skutečně rozumí. Jako zásadní problém ale vidím nulovou sebereflexi a nulovou snahu zbavit se těch, kteří vaše jméno poškozují. Myslivost se v současné době redukovala ze stavu porozumění, ochrany a regulace na chov a odstřel. Tak to bohužel je.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 14:16 Reaguje na arbiczech
Absolvent aplikované ekologie :-). Tak to jo :-).
Odpovědět
JD

Jan Drbušek

18.6.2020 14:17 Reaguje na Hunter
Očividně to za komentář stálo, i když s nulovou hodnotou..
Odpovědět
JD

Jan Drbušek

18.6.2020 14:16 Reaguje na arbiczech
Top odpověď.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 14:29 Reaguje na Jan Drbušek
No já shodou okolností tak trošku znám ten studijní obor, garanta i přednášející. Takže za komentář to opravdu stálo :-).
Odpovědět
ar

arbiczech

19.6.2020 23:50 Reaguje na Hunter
Aha... garanta i přednášející... a že jsem ani neřekl na jaké škole...
Odpovědět
Hu

Hunter

20.6.2020 05:49 Reaguje na arbiczech
CZU, ale to jedno, podstatné je, co se na tomto bakalářském studiu učí. O odbornosti pak dostatecne vypovida argumentace TV reportáží atd.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 15:10 Reaguje na arbiczech
Vážený aplikovaný ekologu.
1. vysoká zvěř (jelen evropský) není v ČR premnozena nikde. Existují oblasti, kde je nadměrný počet zvěře jelena siky (fakt to není vysoká, je to sika). Toto je převážně v honitbach pronajatých státním podnikem Lesy ČR za účelem zisku. Státní správa a majitel honitby (Lesy ČR), mají možnost a i povinnost stavy řešit. Ale neřeší. Stěžujte si tedy u nich, nikoliv u ČMMJ a běžných myslivců.
Stavy černé zvěře jsou po celé ČR velké. Ale tam kde mají černou ve stavu, musí ji dle zákona prikrmovat. Tak to je, zákon to nařizuje. Doporučuji nastudovat zákon o myslivosti a vyhlášky okolo normovani zvěře.
2. Kde se to děje? Uveďte konkrétní příklady, tohle je papouskovani výkřiků Bláhy z Duhy. Navíc dle zákona je vždy první povinnost ochránit (les i zemědělské plodiny) na hospodáři, nikoliv na uživateli honitby. Takže otázka má být - dělají majitelé lesů a polí dostatečná opatření proti škodám?
3. Těžko se to asi stane fotbalistům, že ano? Jinak opět nechápu, proč by za to měl nést odpovědnost spolek? Znáte zákon o zbraních a trestní právo? Dostudujte a nebude klást hloupé otázky.
Odpovědět
JD

Jan Drbušek

19.6.2020 08:34 Reaguje na regis24
Ad 1: Vysoká zvěř se opravdu nerovná jen jelen (možná v mysliveckém slovníku), patří zde také daněk, srnec, muflon, kamzík, divočák, los, kozorožec, zubr; srnec bývá někdy počítán ke zvěři drobné (nízké) nebo t. zv. střední, ale u nás ho řadíme ke zvěři vysoké.

Ad 2: Když mají majitelé lesů a polí automaticky přiřazené své pozemky k nejbližším honitbám, kde se může zvěř lovit a dokrmovat, tak povinnost chránit své pozemky před zvěří, o kterou se stará někdo jiný, je absurdní. Krásně to popsal pan Pitek, který je majitelem několika pozemků a bývalým myslivcem: https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jak-na-skody-z-premnozene-zvere-musime-se-zbavit-komunistickeho-pojeti-myslivosti-rika-daniel-pitek
Odpovědět
ar

arbiczech

19.6.2020 23:41 Reaguje na regis24
Tak na dovysvětlení - já jsem své vzdělání psal čistě proto, že o pár řádků výš jsou různé chytré postřehy některých o tom, jak tomu nikdo jiný nerozumí. Tak abych věděl, zda se s mnou slovutní páni myslivci vůbec budou bavit...
Takže na rozehřátí:
ad 1 a 2 / To je totiž to vaše "sčítání" na které si jak zemědělci, tak ekologové stěžují řadu let
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/ustecky-kraj/3122813-botanici-varuji-pred-muflony-ohrozuji-podle-nich-vzacne-rostliny-v
Dále o nesmyslnosti této ochrany už tu byl dán odkaz na rozhovor s panem Pitkem. A úplně ad absurdum pak, je, když si myslivci vykrmí prasata a stát jim pak platí za jejich odstřel protože se přemnožili... geniální.
ad 3/ to samozřejmě bylo rýpnutí. Nicméně je zajímavé, jak myslivci vadí lesákům, ekologům, ochrnácům zvířat i zemědělcům... Ale jasně oni za nic nemohou. To je totiž přesně ta nulová sebereflexe.
Odpovědět
Hu

Hunter

20.6.2020 05:54 Reaguje na arbiczech
Sčítání? Můžeme jistě diskutovat o tom, zda je tento způsob zatížen chybou 5-10-20%, protoze chybovost tam zcela jistě je. Vy znáte nějaký jiný plosne proveditelny způsob, který bude lepší?
Odpovědět
ar

arbiczech

19.6.2020 23:50 Reaguje na regis24
A pokračujeme:
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/ustecky-kraj/3122813-botanici-varuji-pred-muflony-ohrozuji-podle-nich-vzacne-rostliny-v
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.6.2020 10:25 Reaguje na arbiczech
Podívejte se do minulosti arbiczechu. Botanici varovali před kozou bezoárovou. Musela z Pálavy pryč a nyní ty tamní trávníky aby nezarostli, musí udržovat domácí ovce a kozy. Samozřejmě to něco stojí. Dřív byla údržba tamního bezlesí zadarmo. Kamzík v Jeseníkách. Pomalu po sto letech jeho existence najednou ničí vzácnou květenu. Místo něj má být zase pastva domácích zvířat. Navíc byl ten kamzík v místech výskytu významnou složkou potravy rysa. Kamzíka nechceme a tak je otázkou čím by se v těchto nadmořských výškách měl ten rys, kterého naopak chceme, živit. Nemáme v republice zase tolik věcí u kterých bychom mohli říci , že jsme nejlepší na světě. O chovu muflona to říci šlo. Bohužel je to práce myslivců a tak se musí ze zásady a pro dobrou ochranářskou věc ten muflon zlikvidovat. Takto by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Těch přehmatů ať přiznaných nebo tvrdošíjně zapíraných je hodně.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 16:51 Reaguje na arbiczech
Ad 3 - no já znám spoustu auto-moto-klubů a kolik asi tak umře každý víkend na silnicích lidí? A možná to na studijním oboru aplikované ekologie studentům neprozrazují, ale ono každý rok umře nějaký ten elektrikář, vodák, pokrývač, taxikář, ale i zástupci jiných profesí. Jak je to jenom možné?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.6.2020 15:57 Reaguje na Hunter
Všechny zakázat. Smysluplní jsou pouze ekologové. No je tu otázka. Kdo na ně bude dělat?
Odpovědět
ar

arbiczech

19.6.2020 23:42 Reaguje na Hunter
Střelnou zbraní jo? Hustý!
Odpovědět
Hu

Hunter

20.6.2020 05:50 Reaguje na arbiczech
To je přeci úplne jedno.
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2020 15:06 Reaguje na arbiczech
Ad3. Policie a Armáda ;)
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 08:39 Reaguje na regis24
Zatím tu vidím hlavně spoustu ubohosti a hlouposti ze strany myslivců a jejich fans.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:56 Reaguje na Lara E.
Nápodobně, najednou jsou tady všichni vlastníci lesů a sadů....
Odpovědět
AM

Anežka M

18.6.2020 11:14
"Tradice" norování je hnus a barbarství hodné středověku, patří na smetiště dějin a tam snad i skončí. Nepopírám, že se nějaký predátor nemůže přemnožit, ale pokud k tomu dojde, lze jeho stav regulovat humánněji. Vzdát se norování by myslivci - narozdíl od snížení stavů černé zvěře - mohli hned. Je to snadné a zadarmo. Nestálo by je to nic, jen změnu pohledu na svět. Jenomže nechtějí, a to o nich prozrazuje víc než tisíc PR článků.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 15:11 Reaguje na Anežka M
Už je všem jasné, že jste duhová aktivista, nemusíte to pořád opakovat.
Možná ještě to o zrušení myslivosti a že chcete vše ponechat na přírodě. Pak to bude kompletní.
Odpovědět
MD

Monika D

18.6.2020 11:20
No krásně jste ty zelené "milovníky přírody" vychválil. Chodívám se psem do lesa denně. Napajedlo pro zvěř nemáme v okolí žádné. Předpokládám, že myslivecký spolek čítá na stovky, né li tisíce členů. A chlubením se vysázením 5700 stromů je dost chabé (my jsme v našem rodinném lese vysázeli za jaro 500 stromů a dalších 500 budeme sázet na podzim, tzn. 1000 stromů za rok, pouze v pár lidech a vy se za celý myslivecký spolech chlubíte necelými 6000?). Jinak myslivce u nás v lese potkávám pouze pokud je nějaký hon, jó to se jich sejde nebo při mysliveckých plesech. Dobrovolné činnosti k ochraně přírody jsem zatím bohužel svědkem nebyla..
Odpovědět
VW

Vlastimil Waic

18.6.2020 14:35 Reaguje na Monika D
Sázeli jste na svém a ve svůj prospěch. Myslivci sází obvykle na cizím a v prospěch veřejnosti (či majetkově vlastníka pozemku). Čísla jsou navíc minimální - jedná se o počty podpořené dotacemi. Realita bude vyšší.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 15:15 Reaguje na Monika D
Asi z neznalosti nebo hlouposti ze sebe děláte trubku.
Stromy si sazite ve svém lese ve svůj prospěch. Myslivecké spolky sázejí převážně na cizích pozemcích pro obecný prospěch - zlepšení krajiny jako celku.
Napajedla se budují tam kde jsou potřeba, to že jste žádné neviděla, neznamená, že v té honitbě žádné není.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.6.2020 16:11 Reaguje na regis24
To jsou zajímavé reakce. Nejprve v půl třetí pan Waic něco napíše a pak za 3/4h to samé ... v řadě obratů skutečně doslova ... regis24 napíše ještě jednou.
Svět je plný překvapení ... a nebo vlastně ne.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 16:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to podezřelé, že může dva lidé můžou mít stejný názor? A nevím jestli jste to pochopil, oba jsme myslivci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.6.2020 21:51 Reaguje na regis24
Mít stejný názor samozřejmě podezřelé není vůbec. Používat zcela identické víceslovné obraty už zvláštní je.

Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 17:34 Reaguje na Svatá Prostoto
No já chtěl napsat to samé, ale kolegové mě předběhli. Asi jsem taky držiltel loveckého lístku, co už nějaký ten stromek zasadil.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 19:33 Reaguje na Hunter
Všechno je to kampaň a píše to za nás jeden člověk.
Asi Kutal...
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 20:22 Reaguje na regis24
Asi.....
Odpovědět
dm

david matoušek

18.6.2020 15:30 Reaguje na Monika D
Upřímně, 500 stromků za jaro v několika lidech a ve svém lese? Předpokládám že jako uvědomělá ekoložka listnaté sazenice. Není to spíš zahrádka? V normálním terénu a sponu by to měl jeden člověk za dve šichty
hotové. Vy se teda moc nepredrete ani na svým. Nebo to bude vsechno jinak.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 16:59 Reaguje na david matoušek
To jste na ní ještě hodně hodnej, ať už jamková nebo štěrbinová výsadba, nebo výsadba obalovaných sazebnic, to dřív dělaly báby ve školce za jednu šichtu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.6.2020 19:11 Reaguje na Hunter
Já nevím, my jsme měli při očkování ovocných stromků, což je nesrovnatelně náročnější operace, než výsadba, normu 1500 ks za 10ti hodinovou směnu, dotyčná by si nevydělala ani na osolenou vodu
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 20:51 Reaguje na Jakub Graňák
Jj, to je ten rozdíl mezi příspěvky těch ekoaktivistů, kteří se naučí používat nějaký ten odborný termín a vzbudit zdání, jak vědí o čem mluví. Jenže jak přijde tvrdý na tvrdý, tak se hned ukáže jak lžou, protože jim absolutně chybí jakákoliv reálná praxe a zkušenosti a to nic nenahradí. Osobně si myslím, že ty jejich příspěvky jsou absolutně vylhaný. PS - doufám že jste si všimnul, jak jsem označení zachraňbrouk vyměnil za výraz ekoaktivista :-) :-):-).
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

19.6.2020 07:09 Reaguje na Hunter
Ó, ano, všiml jsem si a oceňuji:-)

Jinak s tou normou byla docela sranda, protože jak už to tak u takových norem bývá, nedokázaly ji plnit ani ženské s třiceti rokama praxe. S cenou 30 halířů za kus, za celý den v předklonu v řádku, si ti nejlepší vydělali kolem 400 kaček za den. Prostě, jak se u nás na Bruntálsku říká: "K..va kšeft":-)
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 08:49 Reaguje na david matoušek
Jakože myslíte, že paní během jara nedělala nic jiného než sadila stromy? Tak ano, nepochybně přesně takto je obrat "za jaro" myšlen...
Sice si tu s dalšími pány pěkně mastíte ego, ovšem vaše připomínky jsou zcela bezcenné a bez jakéhokoliv smyslu. Chápu, že se snažíte si kopnout za každou cenu, ale aspoň minimální kontakt s realitou a zdravým rozumem by neškodil.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 09:05 Reaguje na Lara E.
Tak tohle už vůbec nechápu??? Vy, realita a zdravý rozum.
Odpovědět
RT

Richard Toman

19.6.2020 09:14 Reaguje na Lara E.
No tak par jsou min.2, takze tech 500 stromku, pokud nejsou uplne netahla, mohli dat klidne za jeden den. Dost casu delat z jara neco jineho treba pro blaho vsech a prirody obzvlast. Pravdu mate. Tak co to bylo? Psani na Ekolistu snad ne.
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 09:29 Reaguje na Richard Toman
Pánové výše točí svou kritiku na absurdním předpokladu, že "z jara" znamená sázet celé jaro normovanou rychlostí jako v zaměstnání. Poté, co upozorním na nesmyslnost tohoto předpokladu,
mám vám předložit k zhodnocení náplň svého času? To byste mě rozesmál. Proč bych to dělala? Nemám potřebu se donekonečna obhajovat před diskutéry na internetu:)
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 09:38 Reaguje na Lara E.
Ta proč by se měli obhajovat myslivci před vámi? Navíc o té sadbě psal někdo jiný. Trochu schíza, ne??
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

18.6.2020 16:09
já mám ty kluky myslivecký rád , páč se s nima dobře chlastá, ale serou mi, že mi můžou vlízt do lesa, kdy chtěj. Na nájem kašlu, nechci, aby mi vůbec někdo lezl do lesa, i přiblblí majitelé čoklů co tam choděj kálet a sbírat houby. Soukromej majetek je snad nedotknutelnej ne ?
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 16:33 Reaguje na Robert Jirman
Však žádný problém. Proveďte potřebná opatření a nechte si pozemky prohlásit za nehonebni.
Pro začátek musíte udělat oplocení...
Odpovědět
dm

david matoušek

18.6.2020 22:38 Reaguje na Robert Jirman
Je, tak pokud chceš mít jistotu, že ti tam nikdo nevleze, tak si ho oplot. Všechno jde, když se chce, viz.regis 24.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2020 09:26 Reaguje na Robert Jirman
Je otázka přes kolik soukromých majetků lezete Vy, než se vůbec na ten svůj dostanete?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.6.2020 19:20
Nebyl bych na myslivce tak příkrý, jako řada zdejších diskutérů. Znám jich docela hodně a stejně jako kdekoli jinde se mezi nimi najdou jak super lidi tak i idioti. Jediná věc, co mi na jejich činnosti vadí (s rezervou) je určitá rezignace na regulaci škodné (kuny, lišky, straky, sojky...), samozřejmě chápu, že to v této věci není jednoduché, ale když mi po intravilánu obce přes den rajzuje liška, co mi třikrát za sebou vybere slípky, tak mě to poněkud s.re.
Odpovědět
re

regis24

18.6.2020 19:32 Reaguje na Jakub Graňák
Toto je bohužel jen o jednotlivcich. Navíc každý kdo se dá na intenzivní lov šelem (nikoliv jak se uvádí "škodné") se vystavuje veřejnému lynči. Mě pravidelně píši maily a zprávy o tom, že jsem vrah chudáku zvířátek...
Opakovaně po několik let po sobě lovíme ve dvou lidech v honitbě lehce přes 1000 hektarů kolem 30-40 lišek... Znát je to na stavech zajíců a na klidnejsich majitelich slepic...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

19.6.2020 07:21 Reaguje na regis24
Vím, někoho, jako jste Vy bychom u nás uvítali, slípky má u nás každý druhý a všichni svorně kafráme, jak nám je ty ludry rezavé decimují.
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 09:14 Reaguje na Jakub Graňák
Pane Graňáku, nespoojeným majitelům sadů se tu hojně doporučuje řádně si své pozemky zabezpečit. Asi by bylo vhodné udělat totéž pro vlastní slepice.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 09:18 Reaguje na Lara E.
No není problém, jen jestli by to nebylo moc kruté k těm chlupatým predátorům. Všechno jde.
Odpovědět
re

regis24

19.6.2020 13:10 Reaguje na Lara E.
Kolik máte slepic a jak je máte zabezpečené? Jaké stavy lišek jsou v honitbě?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.6.2020 19:33 Reaguje na Jakub Graňák
Když jsem jezdil monitorovat výskyt sovky, mnohokrát mi na farmě či hned u ní přiskočila liška nebo kuna, někdy obě najednou, a to byl potom pěkný jekot. Mladé mají ve skladech sena a pod. a v noci vyráží do vsi. A mohu potvrdit, že s regulací už to není to co kdysi. Prostě stará škola odešla a těch nástupců je jako šafránu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

19.6.2020 07:17 Reaguje na Karel Zvářal
Pravdu díte, u nás se o to starali dva staří stréci, jeden už je po smrti a druhý už moc starý, ty mladší a mladé polovníky zajímá jenom co jde strčit do mražáku, což na druhou stranu není zas až tak špatně, páč divočáků je tu taky něurékom.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:10 Reaguje na Jakub Graňák
Upřímně, dnes nejde ani o ten mražák, jako spíš vůbec o to něco udělat na víc, nad rámec své práce a na úkor volného času, nějaký ten "krok navíc" a nedej bože bez zisku, výdělku a pro blaho ostatních. To se dneska nenosí, za to kritika všeho jo.
Odpovědět
RT

Richard Toman

19.6.2020 08:24 Reaguje na david matoušek
Pravdu mate, staci tahle diskuze. Kolik z tech vlastniku lesu, sadu, tady na ekolistu dalo podnet k zahajeni spravnich rizeni, kolik se soudi s myslivci o nahradu skod. Konkretne, kdo, kde, o kolik? At si to muzem snadno overit a dat mu za pravdu I ho podporit?
Odpovědět
Hu

Hunter

19.6.2020 19:29 Reaguje na Jakub Graňák
S tou sojkou je tu takový malý problém pane Granák. Oni si totiž ekologisti vymodlili její celoroční ochranu (co na tom ze uspesne likviduje pevce). Zák. 449/2001, par.2, písmeno c. Takže bohužel.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.6.2020 10:41 Reaguje na Hunter
Na to, že jeden z největších plenitelů ptačích hnízd je nyní již pátým, na krmítkách se nejčastěji vyskytujícím pěvcem, je to minimálně důvod k zamyšlení. Bohužel tady zase platí to známé. Co uchvátí ekologové a další ......to již nechtějí pustit. Ať se děje co se děje. Ochrana na věčné časy.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

18.6.2020 19:58
Dobrý den,
ve spolek. Občas si čtu na netu zprávy a komentáře k těm zprávám. Jsem ročník 1965 vidlák z vesnice, který se rozhodl v 25 letech, že nějak pomůže přírodě. Nejdostupnější byla myslivost, s otcem jsem chodil do lesa krmit zvěř, sázeli se lesy, chytali zajíci ( co potom bolševik prodal kapitalistovi do Francie ) atd, tak jsem nějak pokračoval.( je to můj koníček). Lov byl vždy skutečně za odměnu.
Nevím kde se bere v této době tak hluboká nenávist k myslivcům. V historický dobách byl vždy prezentován myslivec jako řádný vzdělaný a rozumný člověk. ( staré filmy, literatura dokonce dobré příklady jsou i v pohádkách). Pro část společnosti jsou to vrazi co vše zabijí (včetně pejsků a kočiček, protože prý není zvěř) a pro druhou část jsou to šetřílkové, kteří neloví zvěř (především spárkatou, která je tak přemnožená že okusuje 50 lété borovice.. ). Samozřejmě jsou dobří i špatní myslivci. Stejně tak jako jsou dobří i špatní lékaři, policisté, učitelé... jen dobrých politiků je opravdu málo.
Každý vlastník pozemků si musí dělat opatření tak aby minimalizoval škody. Správné osevní postupy, ochrana v sadech (vlastním hobby 60 ar sad, i réva v něm roste). V lese stačí kultury včas natřít nebo oplotit listnáče. (Koupil jsem si za své peníze cca 5ha holin ty jsem s rodinou uklidil (dříví bylo do kamen) a zalesnil, vysadili jsme cca 50 000 ks sazenic. Často jsem slýchával proč to děláš ani vnoučata z to nebudou nic mít).
Je zajímavé, že na velkých lesních hospodářstvích, kde majitel hospodaří jak v lese, tak myslivecky nejsou tyto škody zveličovány ba naopak jsou tolerovány. I ten největší současný nepřítel prase divoké má v lese své místo a to především sběrem larev hmyzu. Předchozí diskutér tvrdí že černá devastuje lesy, jak asi rozrýváním drnů, zarýváním žaludů atd. Viděl jsem sežranou 1 ha paseku (velikost vánočních stromků) od chrousta... "Přemnožená" jelení zvěř nemůže za to, co člověk minulosti špatně zalesnil a za tříleté sucho. Při zřízení přezimovacích obůrek jsou opět dostatečně eliminovány škody zimním spasení. Za těch 30 let ně nikdo nevyzval, abych pomohl ulovit tuto tz. přemnoženou zvěř.
Zkuste se zamyslet každý nad sebou, jinak děti uvidí jen ve večerníčku jelena Větrníka s hajným Robátkem.
Jaroslav
Odpovědět
JD

Jan Drbušek

19.6.2020 08:39 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Asi je současný názor na myslivce reakcí na zkušenosti s jejich chováním, tím, že střílejí sami sebe a vyhrožují střílení všeho okolo. A pejskové a kočičky vážně nejsou zvěř a trochu pochybuju, že byly za minulého režimu. Viz zkušenosti bývalého myslivce: https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jak-na-skody-z-premnozene-zvere-musime-se-zbavit-komunistickeho-pojeti-myslivosti-rika-daniel-pitek
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:49 Reaguje na Jan Drbušek
Kolik cca, +-, ročně zastřelí myslivci sami sebe nebo někoho jiného? Díky.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

19.6.2020 11:57 Reaguje na david matoušek
Ročně pokud vím tak jsou usmrceny v souvislosti s myslivostí cca 3 lidé. Z 99,9% je to příčina hrubé porušení několika předpisů a zásad. Statisticky to je 0,003% myslivců. V automobilech denně umírají 2-3 lidé. To je 0,01% řidičů. Jsou tací co jezdí a za celý týden nevyjdou z chlastu... Nepamatuji se, že by na společném honu někdo nadýchal.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

19.6.2020 11:52 Reaguje na Jan Drbušek
e) usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,
Zákon o myslivosti 449/2001 - myslivecká stráž
Jinak pana Piteka sleduji a fandí mu, ale i on odveze jednou svůj dobytek na jatka a Vy si koupíte buřta..
Odpovědět
re

regis24

19.6.2020 13:05 Reaguje na Jan Drbušek
No zrovna Pitek není úplně vhodný případ. Sám sebe pasoval do role nejchytřejšího sedláka, lesníka, myslivce, úředníka, poslance, novináře...
Přitom tuším není členem ČMMJ a jediné o co mu jde je vlastní honitba kde by si mohl lovit podle sebe - tedy prodávat povolenky na trofejovou zvěř...
Jo a lesarnu dělal potom, co ho vyhodili z gymplu...
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

20.6.2020 12:14 Reaguje na regis24
Kdybych nějak koupil nebo podědil celých 500ha, taky bych hospodařil sám. Samozřejmě bych prodal část odlovu (asi většinu), ale kontroloval bych si populaci sám. U bylo by dohadování. Porovnám-li velká hospodářství ( jezdím okolo Kinských a Černinů) tak ač nerad musím si přiznat, že hospodaří dobře. Lépe než jiné spolky. Věřte nemusíte být v ČMMJ a můžete být dobrý myslivec.(jsem členem ČMMJ). Při kontrole pojištění zjistíte kolik myslivců není v ČMMJ a zastávají řadu funkcí v státních orgánech (životní prostředí, zemědělství ).
Odpovědět
re

regis24

21.6.2020 04:04 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Nejde o to, co s tím chce udělat. Jde o to, jak se prezentuje. On nemá dostatek souvislych pozemků na vlastní honitbu, no tak co - dá se do kupy s Bláhou z Duhy a jede po snížení výměr honiteb. Nemá to žádný logicky důvod, jen ten, že on chce svoji honitbu.
Jinak hospodaří pěkně, ale je to pokrytec a lhář.
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 08:27
Nevěděla jsem, že jsem Ekolist nově zařazuje i humoristické příspěvky. V tomto případě jde ovšem o humor značně vyčpělý a otřepaný.
Tradiční ublíženecké kníkání o tom, kolik času a financí musí nebožáčci myslivci věnovat svému koníčku, značné přeceňování vlastní role a samozřejmě nesmí chybět kopnutí do predátorů. Pánové (a dámy) vytáhněte hlavy ze svých sedacích partií a uvědomte si, že je rok 2020, vaše staré poučky a názory jsou už hodně dlouho úplně mimo.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:39 Reaguje na Lara E.
Každopádně humoristickými příspěvkem je třeba i ten váš. Ta potřeba sdělit své vidění světa, viďte.
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 08:54 Reaguje na david matoušek
Ano, ta potřeba, kterou mají hlavně myslivci.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 08:57 Reaguje na Lara E.
Vy ne, to je důležité a viditelné hned...
Odpovědět
RT

Richard Toman

19.6.2020 09:02 Reaguje na Lara E.
No hele, po zverejneni clanku se tady hned objevilo tak 5 kritickych prispevku, tak kdo ma tu potrebu se ke vsemu vyjadrovat :-)).
Odpovědět
LE

Lara E.

19.6.2020 09:16 Reaguje na Richard Toman
Zatímco myslivci tu v diskusi mlčí jako zařezaní.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 09:19 Reaguje na Lara E.
Reagovali až druzí, to je ten rozdíl.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.6.2020 11:08 Reaguje na Lara E.
Pokud se nepletu, Hunter a p. Matoušek myslivci jsou a já, ač nemyslivec, oceňuji jejich věcné argumenty namísto vašich nic neříkajících. Typický projev ekoaktivisty.
Odpovědět
dm

david matoušek

19.6.2020 11:43 Reaguje na pavel peregrin
No aktivní myslivec už dlouho nejsem, ale pobaví mně všichni tihle "majitelé" lesů a sadů, co se vyrojí, když jde o myslivce a zvěř. Nerozporuju, že dnes některé zveře a někde, je hodně a že na tom nesou vinu i myslivci, ale hlavně nejen oni, je to systémový a komplexní problém. Proč je problém s prasetem a vysokou i v Německu, Rakousku, Polsku..Od kdy je navíc ta zvěř "přemnožená"? I za komunistů se dělala ochrana lesa, protože i kdyby byl jeden srnec na 100 ha, tak vám v jehličnatém lese tu neoplocenou listnatou paseku spase. Co taky má zvěř žrát v smrkových monokulturách? A za ty může zvěř a myslivci? Trošku jako debata o vejci a slepici. Co bylo první? Zvěř za současný stav lesů nemůže. To nikdo nepopře. Otázka je co dál a zvěř bude tou odepsanou položkou.
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2020 11:56 Reaguje na pavel peregrin
Přesně jak říkáte. Ekoaktivisté se svými otřepanými frázemi proti myslivcům, které dávno neplatí nebo ani neplatily. Jim prostě vadí, že myslivce potřebují stejně jako zemedělce, protože to oni ještě s lesníky utváří a budou utvářet naši krajinu.
Jistě není všechno správně a chyb je až dost, ale tyto aktivisté, dle mé zkušenosti především ženy z měst co se přistěhovaly na vesnici, kritizují zrovna nesmyslně.
Je zajímavé, že 99,9% lidí na vesnici nemá s myslivci problém. Žijeme prostě spolu. Pak přijde takováto aktivistka a začne všechny přesvědčovat o své pravdě. Okamžitě je na okraji vesnické společnosti a lidé se jí zákonitě vysmívají a pohrdají. Pak kope samozřejmě o to víc. Nakonec se vyklidní a alespoň částečně zapadne.
Naštěstí jsme jen díra na Vysočině. Něco jiného jsou vesnice u měst. Tam je tlak těchto lidí horší. Velice lituji myslivců a zemědělců v této oblasti.
Bohužel život lidí na vesnici ovlivňují pomýlení městští lidé, protože jsou zmanipulovaní ochránci a volí politiky, kteří pak tvoří duze a spol. zákony na míru.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.6.2020 21:29 Reaguje na DAG
Je to tak, souhlasím s vámi.
Odpovědět
Ja

Jan

19.6.2020 22:22
No kdyby člověk občas nešel do lesa a neviděl tam výsledky té "tvrdé" práce (nedej bože, aby potkal i myslivce) tak by mu těch myslivců začalo být i líto, jak je ta nenávistná veřejnost "nemá ráda" (samozřejmě ponoukaná hnusnými ekologisty kteří o přírodě nic nevědí a bydlí v Praze v paneláku..).
Nu ale pokud se budou myslivci prezentovat tak jako doposud, tak se nic nezmění, spíše naopak. A zrovna tenhle článek mi přijde (stejně jako mnoho jiných) jako něco co bylo psáno spíše pro myslivce než pro širokou veřejnost..
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 01:46 Reaguje na Jan
Jendo, to si chodis obcas takhle do lesa, vid a hned vis vsechno nejlip :-)).
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 06:54 Reaguje na Richard Toman
Přesně tak :)) Jsem totiž (ve vší mě vrozené skromnosti) velmi chytrý.. :D
Ale vážněji, opravdu Vám připadá tento článek a všeobecně prezentace ČMMJ jako povedená a prospívající dobrému jménu myslivosti? Mě osobně tedy moc ne.
Přestože má myslivost nezastupitelnou úlohu v práci se zvěří (a to zpochybňuje myslím málokdo) a jako taková by měla být oceňována, právě myslivci si svým chováním a prezentací vysloužili to jak jsou posuzováni veřejností.
Ať říkají co chtějí tak za to že je nemá společnost "v oblibě" nemůžou "ekologisti" (mimochodem, všiml jste si že ty má většina společnosti ráda ještě méně?) ale jen oni sami.
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 07:41 Reaguje na Jan
No nevim, kdyz tak zasatram v pameti co znam lidi, tak bych rozhodne nenapsal "spolecnost, verejnost". Te vetsine je totiz nejaka myslivost ukradena, stejne jako ziv.prostredi obecne. Co konkretne myslite tim "chovanim a prezentaci"?
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 14:00 Reaguje na Richard Toman
To že je myslivost všeobecně negativně vnímána není nic neznámého a sami myslivci to vnímají jako problém, viz mnoho článků ve smyslu "jak zlepšit náš obraz na veřejnosti" na různých mysliveckých fórech či v časopisech..
Nu o chování myslivců myslím bylo napsáno více než dost, je to vděčné mediální téma (co by to bylo za sezónu kdybychom nečetli několik článku o, v lepším případě, zastřelených psech či postřelených pánech v zeleném, v horším případě pak o mrtvých..). O jejich laskavém chování k "civilistům" v lese by se myslím taktéž daly psát romány..
A prezentace? Myslím že zde jsou obří rezervy. Neuškodila by trocha sebekritiky, nepomáhá ani neustálé urážení oponentů, a nebo třeba přílišná sebechvála (viz třeba článek pod kterým diskutujeme).
Není náhoda že se mladým nechce do kamizolky, mimochodem v práci s mladými myslivecká sdružení neskutečně zaspala (čest těm pár výjimkám).
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 17:25 Reaguje na Jan
Uprimne, prekvapilo mne ze jste nakonec vubec neprekvapil. Nic konstruktivniho a konkretniho.
Myslivost neni vetsinou vnimana negativne, pac neni vnimana vubec, jak uz jsem psal. To negativni je spis individualni, ze nekdo nekoho pokaral za volne pobihajiciho psa, lozeni tam kam se nema (treba z duvodu jeho bezpecnosti). Pisete "vdecne medialni tema". Kde? Krome ekologickych stranek. Krome pripadu postreleni ci zastreleni pri lovu si nepamatuju napr. v TV jedinou reportaz o myslivosti. Navic jak je to casto vs. zraneni, umrti pri jinych koniccich, praci, doprave atd. Dejte mi nejake odkazy na clanky o zastreleni psa. A s tou mladezi, kde nezaspali (ikdyz bych to tak nenazval), kde jich jsou plne stavy? Ve sportu, u rybaru, ve Skautu?? Nikde, dnes jsou na tabletech, mobilech a PC. Takze argument trochu mimo misu. Mladi dnes chybi vsude, kde je trochu prace, driny, nepohody a odmenou je vetsinou jen lepsi pocit, nikoliv penize.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 18:20 Reaguje na Richard Toman
Tak tedy trochu konkrétního:
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/pes-strelba-myslivec-usmrceni-police-vysetrovani-vystrel-zvire-stare-briste-vysocina.A190321_061646_jihlava-zpravy_mv
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/myslivec-na-hodoninsku-zastrelil-psa-od-soudu-odesel-s-pokutou-40314119
https://trebicsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/myslivec-dostal-trest-za-zastreleni-psa-20121101-rg6n.html ...jen pár příkladů o zastřelených psech z vyhledávače.
.
Jak vnímá veřejnost myslivost? nechme promluvit samotné myslivce : https://www.myslivost.cz/Myslivecke-forum-(1)/Myslivci-a-verejnost---jak-zlepsit-mineni-o-nas-
http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=vypsanidiskuze&id=994
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10169538516-tisic-let-ceske-myslivosti/2406-tajemstvi-hubertova-cechu/
.
O myslivost se většina národa opravdu nezajímá, to ale nebrání tomu aby na to neměl takový člověk názor, a dle samotných myslivců jde povětšinou o názor kritický. (To samozřejmě není jen o myslivosti, stejně tak se spousta lidí nezajímá třeba o politiku, zdravotnictví, školství, OP.. a stejně se k tomu bude vyjadřovat)
O vděčném tématu pro média jsem mluvil právě ve smyslu povedených lovů kdy se místo zvěře střílí myslivci navzájem. Čí chybou je že v televizi není pár zajímavých pořadů o myslivosti? Proč nejsou na hlavních informačních portálech zajímavosti z myslivosti když z jiných oblastí být můžou (třeba právě z ochrany přírody)? Já to vidím jako jasnou chybu myslivců a ČMMJ zvláště. Článek pod kterým diskutujeme je jasným příkladem nekvalitně odvedené práce...
.
A nakonec, mladí že chybí všude? Zvláště tam kde je trocha práce, dřiny a nepohodlí? Opravdu to tak vnímáte? Jakožto rodič dvou dětí Vám musím oponovat, zájmové kroužky jsou plné, mnohdy už ani neberou nové členy, skautům neustále přibývá členů, pionýři jsou také početní, Duha, Brontosauři, dobrovolní hasiči.. nikdo z nich si nestěžuje na nedostatek dětí (spíš vedoucích, dětí je prostě moc)...
Ono jen naříkat že dětem se nechce a že jen sedí u televize či PC a proto nejsou mladí myslivci je opravdu chybou myslivců samotných (jak vidno z příkladů výše uvedených, děti opravdu jen nesedí u PC).
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 19:43 Reaguje na Jan
No nevim, vsude si stezujou, ze zajem deti neni, asi je u vas dobry oddil. A z vyhledavace, 3 clanky, 2 novejsi, jeden stary skoro deset let. To teda ti myslivci tech psu moc nezastreli, na to kolik jich po lesich, polich skrz nevychovu, nezvladnuti nezodpovednych majitelu beha. A ty zvasty o strelenych si nechte, viz muj minuly prispevek. Kazdopadne hodne koukam na zmenu retoriky, takze to asi tak s tim negativnim pohledem horke nebude, diky.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 20:02 Reaguje na Richard Toman
Kde si stěžují že zájem dětí není? To by mě opravdu zajímalo.
.
Chtěl jste odkazy na zastřelené psy, ty jsem Vám poskytl, bohužel jste neuvedl požadovaný počet odkazů a já se domníval že budou stačit první tři co mi vyběhnou v prohlížeči. Omlouvám se že jsem nepochopil že jich potřebujete více..(kolik?) :)
Popravdě nerozumím co myslíte těmi žvásty, že se každoročně pár myslivců navzájem postřelí či postřílí není tajemstvím a že jde o oblíbené téma novin také ne.
Odpovědět
RT

Richard Toman

20.6.2020 20:48 Reaguje na Jan
Par? Takze 1-2. A to ne kazdorocne. Oblibenym tematem to novin neni, protoze je jich malo. Jeden, dva clanky rocne je moc nevytrhnou, nemyslite? Trochu to prikraslujete mi prijde. Kolik umre motorkaru, plavcu, rybaru, amaterskych pilotu kazdy rok? Tak kde je ten problem? Furt mi z toho vychazi subjektivni, ne verejny nazor. Kolik tech odkazu potrebujete vy ke svemu negativnimu hodnoceni? Kolik teda ti zlotrili myslivci rocne tech psu zastreli? Navic znam spis vic lidi, co sejri nezodpovedni pejskari nez nejaci myslivci, ktere drtiva spolecnosti zna max. ze serialu Policie Modrava. No a deti, nam chybi do fotbalove a hokejove pripravky, do rybarskeho krouzku se jich taky kazdorocne hlasi min, a v okoli to je podobne. A pokud, tak zase nevydrzi.
Odpovědět
dm

david matoušek

20.6.2020 21:30 Reaguje na Richard Toman
No jedna vec je zájem samotných dětí, druhá zájem rodičů, a jak na ne tlaci. Taky nemám kladne zkušenosti...a bude to jenom horsi si myslím.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 21:43 Reaguje na david matoušek
Já bych to tak černě neviděl, nejen osobní zkušenost, ale i statistiky mluví vcelku jasně. To že dítě nevydrží v nějakém kroužku dlouho nevnímám jako problém, naopak je dle mého lepší pokud vyzkouší více a zůstane u něčeho co ho baví. Taky hodně záleží na vedoucích jak dokáží nadchnout děti. Zde mají výhodu právě univerzálnější organizace typu skaut či pionýr..
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 21:34 Reaguje na Richard Toman
opět a asi naposled zopakuji že o názoru veřejnosti na myslivost nemluvím jen já ale i myslivci sami.
Co se týče dětí, statistiky mluví jinak než vy. Možná bych se zamyslel proč děti u vašeho fotbalu nevydrží (u nás mají dětí dost).. domnívám se že mobilama to nebude.. :)
Odpovědět
dm

david matoušek

20.6.2020 17:51 Reaguje na Jan
Přílišnou sebechvalu teda z článku zrovna necítím, max. klasické PR, což zrovna tady na Ekolistu dělá kde kdo, včetně všech ekospolku. Jinak nic nového neprinasite. Spíš to nakonec vypada, že vám taky někdo někdy šlápl na kuří oko a třeba opravnene, nebo jste zblblej z eko/masaze , tak je z toho najednou ta většinová negace, že. Zajímá mne ale hlavne to laskavě chování k civilistům, to rozvedte, dekuji předem.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 18:54 Reaguje na david matoušek
I PR se musí trošku umět.. a dle mého se ČMMJ PR moc nedaří.. :)
.
K dalšímu bodu, opravdu nejsem ten kdo by zpochybňoval důležitost myslivecké práce, považuji ji v dnešní přírodě za nezastupitelnou. Mám kamarády myslivce, i v rodině by se nějací našli. To jen pro upřesnění. Kromě pár setkání s myslivci prohánějících se po lese v džípu a jejich výhrůžkami: "toho psa si uvažte nebo ho zastřelím" mi v podstatě nikdo na kuří oko nešlápl (tak malicherný zas nejsem):), naopak oceňuji třeba místního nadšence kterému není zatěžko provést děti po lese, ukázat jim, vysvětlit proč musí střílet zvěř..
Co mě nepřekvapuje je vaše narážka na ekomasáže.. mám pocit že toto se stalo univerzální výmluvou na to proč se myslivcům nedaří, ze všeho viní ekologisty, nikdy sebe (čest výjimkám :).
A laskavé chování k civilistům? Popravdě zde jsem přestřelil a omlouvám se, klasičtí vesničtí myslivci (kterých je už pomálu) jsou většinou v pohodě, (pokud si tedy zrovna nespletou psa s jelenem trampa se srnkou, nebo kolegu s prasetem). A neklasičtí myslivci v SUV prohánějcí se po lese žádné chování nemají.. ti opravdu ne..:)
Odpovědět
dm

david matoušek

20.6.2020 21:06 Reaguje na Jan
Jenom k poslednímu odstavci, protože to stačí k obrazu vašeho pohledu na myslivost. Hlavně ta zavorka. Zbytecna diskuze. Samozřejmě to je zase urazka oponenta, že. Jako chlape, neuvedl jste v žádném ze svých prispevku jediný rozumný a objektivní argument, vy nevíte nic, sorry.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 21:27 Reaguje na david matoušek
tak samozřejmě že vím všechno.. :D
Je pěkné že druhý odstavec ignorujete u posledního se pozastavujete..
Mimochodem to co jsem chtěl říci původně a nějak jsem zabředl do zbytečné diskuze je to že myslivci nezvládají nejen svou práci v lese ale hlavně prezentaci směrem k veřejnosti, což netvrdím jen já ale i samotní zástupci myslivců..
(mimochodem když na podkladě mého posledního odstavce dokážete vyhodnotit můj vztah k nim, dovolím si na základě vámi použitého výrazu "eko/masaze" vyhodnotit váš vztah k veškerým ochráncům přírody jako negativní.. pěkné zjednodušení že:) Ale že nám to jde:)
Odpovědět
dm

david matoušek

20.6.2020 21:32 Reaguje na Jan
Dík za potvrzení.
Odpovědět
Ja

Jan

20.6.2020 21:38 Reaguje na david matoušek
jen se zeptám, co si představujete pod pojmem "rozumný a objektivní argumet" díky..
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2020 10:33 Reaguje na Jan
V první řadě objektivní argument je založen alespoň na nějakém minimu znalostí a pochopení souvislostí. Bohužel to minimum znalostí většině rádoby ochranářům chybí. Tento článek to celkem jasně dokládá. V článku se píše o vysazení třinácti tisíc stromků a keřů. Kdo ví o čem je řeč nebude uvádět nebo argumentovat stromky vysazenými v rámci lesního hospodářství. Ono totiž jde o kompletně zabezpečené poloodrostky či odrostky plodonosných dřevin či keřů v rámci ozeleňování nelesní půdy,tvorby biopásů a podobně. Pokud myslivci hovoří o zlepšení komunikace z veřejností tak v první řadě jde o vyvracení nesmyslů a útoků různých ekotrotlů kteří ovšem píší a většinou napadají myslivce většinou za zcela jiným účelem. Pomalu za každým jejich článkem je uvedeno číslo jejich účtu s žádostí o podporu široké veřejnosti. Zatímco myslivci jsou tu již nějaké to století, různí ochranáři se ve velkém líhnou ( jak komáři) posledních třicet let. Otázkou je, kam se to v posledních letech za působení eko.....posouváme?
Odpovědět
DA

DAG

20.6.2020 10:46 Reaguje na Jan
Neznám moc lidí, kteří mají s myslivci problém. Vlastně je znám hlavně z internetu. U nás jsou myslivci ve vážnosti.
I ta kritika která se dady vyskytuje, tak jen staré otřepané fráze. Navíc nikdy neplatily nebo už jsou dávno pasé.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

22.6.2020 10:23
Několik tezí.
Spárkatá přemnožená je, oko není xxxx. Takže proč nestřílíte více, myslivci a myslivkyně ?
Kočka dovede vyplenit hnízdo březňáčků skorem tak sofort jak ježek.
Divočáci lovci hrabošů ? To je tuze směšné cha, cha , cha...
Opuštěná stodola - hnízdiště dravých ptáků. Stojany pro kánňata. Hluboká orba. Ale i ta chemie, zatím asi nechceme na pole vypouštět užovky červené nebo kobry.

V době antismrkové (díky těžařské, ne kůrovcové kalamitě) a poantismrkové může okus malých listnáčů znamenat fiasko celého toho pochybného projektu.
Takže dotace ?
Dobrá, nezapomeňme ale i na myslivce (ale i na to, že zvěř migruje), dotovat pouze dnešní těžaře (a zítřejší holináře ?) by bylo morbidním.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2020 00:07 Reaguje na Joseph Chlor
Tak toto je již opravdu síla. Nevím co je směšného na tom, že divočák je úspěšný predátor a to nejen drobných hlodavců. Směšné a k smíchu jsou naopak ty vaše téze pane Chlore. O vaší první větě a tedy o stavech spárkaté se dá ještě diskutovat, tedy diskutovat s lidmi co o tom mají alespoň nějaké povědomí. Dál to je ale již pouze nesmyslný výlev idiota. Copak to asi bude za "ptáčka" ten březňáček že má hnízdo? No a ten ježek coby sofort plenitel březňáčků je ovšem vtipem roku.Další nesmyslné výplody člověka co nezvládá ani učivo přírodopisu základní školy již nemá cenu asi moc komentovat.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

24.6.2020 14:34 Reaguje na Jarek Schindler
Ty divočáky masově honící a lovící hraboše nasaďte na Jižní Moravu, minimálně se lidstvo zas jednou poveselí.
Cvičíte je sám...nebo ve spolku s Hunterem a s tím druhým exotem , co si taky přišel odplivnout ?
Ano, žere je, coby mršiny ...a možná nějaké to hnízdo výjimečně vyryje.

Hmmm. takže ježek v těch 25 stupních, které u nás jsou již takřka pravidelně - spí zimním spánkem. A v noci mi to u noh, když jsem na rybách asi chrastí co - schindler, se svým vždy pohotově připraveným chrastítkem ? :-D

To je tak , když lidi z města zapátrají na googlu a wiki...a pak mudrují.
Pak ale dokonce ani on sám není schopen si ulovit hraboše, a to má jistě mnohem výkonnější mozek jak prase, možná má i rychlejší nohy a pracky....že by to bylo tím, že nemá rypák ? Aha, to bude tím, že je nežere.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.6.2020 06:08 Reaguje na Joseph Chlor
Nevím jestli zrovna teze (spíš něco jiného :-)), ale divočáci hraboše samozřejmě loví, naprosto zkušeně a neomylně vyrývají jak dospělce, tak hnízda s mláďaty. Prase je všežravec a živočišná složka potravy (od červů přes hmyz, měkkýše až obratlovce) je zastoupena v nějakém poměru vždy, výrazněji třeba při vyšším výskytu ploskohřbetky, sosnokaze, chrousta, hraboše.... Že by ježek jako hmyzožravec likvidoval březňáčky slyším opravdu poprvé :-):-). Jen tak mimochodem, v době kdy se rodí březňáčci, ježek obvykle spinká zimním spánkem spravedlivých ježků :-):-). Ale na ekolistu se člověk pořád učí a dozvídá se nové a nové poznatky :-):-).
Odpovědět
dm

david matoušek

23.6.2020 06:58 Reaguje na Hunter
Spíš mně přijde, že si pan Chlor ubalil včera po ránu pěknýho špeka, asi dobrý matroš. Není nad to začít pracovní týden zhulený či nalitý :-)).
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

24.6.2020 14:20 Reaguje na david matoušek
Mi zas připadá, že nejste nic, než člen nevycválané smečky.
Asi taky často cestou z hospody pozorujete jak divočák utíká za hrabošem, to je vskutku inspirující !!

Hezký den.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

24.6.2020 14:18 Reaguje na Hunter
No já teda vím od myslivců nebo chovatelů divokých prasat, že převážně to prase žere již uhynulé hlodavce, ale nevadí.
Vy asi jste viděl ten lov hrabošů na vlastní oči, s tím se nedá nic dělat. Na to není odpověď.
Ježek hmyzožravec....taky dobrý. Povíme to žížalám nebo vejcím od bažanta, i plazi se zaradují, jak jim to Hunter krásně vymyslel. Díky onklu Googlovi a tetce Wiki.
Bože...a todle si říká " Hunter".
Odpovědět
Hu

Hunter

24.6.2020 15:52 Reaguje na Joseph Chlor
Ale jo, viděl a mockrát. Když u nás byla před lety gradace hraboše, tak noc co noc rudly černé luxovaly hraboše na TTP mnohem úspěšněji než dravci a sovy. TTP byly přerytý, že se přes to nedalo chodit a bylo to pro ně tak atraktivní, že když tam člověk střelil sele, tak za hodinu ty rudly byly zpátky. Stálo nás to peníze na náhradu škod, protože se to muselo celý komplet zavláčet a srovnat. Na loukách to vidíte běžně, jak prase jede po norách hrabošů a vyrývá je. Věřte si čemu chcete. Ježek opravdu jablíčka na ostnech nenosí a se zmijí bojuje jen vyjímečně. Před lety jsem si přivezl ze Střední Asie ježka ušatého (Hemiechinus auritus), trošku aktivnější lovec než náš běžný ježek západní, bez problémů konzumoval zabité laboratorní myši a myší holátka, ale že by byl schopen ulovit živou myš, tak to určitě ne. Náš ježek opravdu březňáčky nelikviduje. Nesmíte věřit všemu, co vám kdo nabulíkuje. A patří mezi hmyzožravce ať se vám to líbí nebo ne.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

24.6.2020 15:42
Několik poznámek k přemnožení spárkaté zvěře (pokud se s tím nic neudělá, tak nás čekají krušné časy, tlačí se totiž na nahrazování jehličnanů listnáči, což je samozřejmě, bez nějaké ochrany výsadby i náletů - náročné na finance, raut pro nejen to zvěř spárkatou). Krušné holiny po celé naší hranici ?
Regulátoři stavu - myslivci, nerozeznají reprodukčně zdatný kus od kusu neduživého. Vlci ? No comment, dycky jsme je hubili.
Myslivci prý podvádějí při sčítáních (ne lidu, zvěře !!) , podsazují prý čísla až desetkrát. Není prý na to bič, zatím. Navíc prý jsou sami nadregulátoři (kdo kontroluje myslivce ?...a kdo kontrolora myslivce ?)někdy myslivci, konflikt zájmů , korupce ?
No a přemnoženou zvěř navíc ještě přikrmují, čímž mj. brání i té selekci evoluční (což ale dělám taky, mi nejde přes srst aby zvířátka hynula hlady....přiznávám se).
Poškozené stromky lze sčítat přeci jen o něco málo věrohodněji - než zvěř, prý tak odvozují úživnost lesa ve vztahu ke zvěři v některých oblastech Německa. Co by les neuživil - odkrágluje se, třeba i přes to nepřikrmování, pro ty kdo nemají rádi když stříká krev, že - Huntere ?
Dotace, lidé si takřka již uvykli na to, že dostanou na všecko dotace - proč by tedy měli mít zájem o to předcházet škodám, když je dostanou uhrazeny, vypsat papír pohodlnější jak práce v terénu ? Gulášek ze srnčího na úkor daňového poplatníka ?
Zvěř migruje, vlastnictví je (až na nějaké ty historické epizody a kšefty) však přísně lokalizováno (a čím dál tím více roztříštěnější, zde nutno zmínit i pachty, nájmy) , další antagonismus.
Chudí myslivci, kteří nemají na patrony ? Mám radu, zcela zadarmo - místo nové Audiny ať jezdí do honiteb Oktavkou. Zbytek dají na ty patrony, cibuli a zavářku.

Co nevyplení těžařská kalamita a co spískají dotační zásahy, to sežere vysoká a spol. ? Pak další dotace ?
No a nebude už pozdě, neumoří nás sucho a povodně ?
Ja tak, můžeme pít pivo a jíst srnčí guláš, to je pravda. Místo dřeva přihodíme na oheň ty papírky, které si říkají " peníze". Obujem si gumáky , oblečem tepláky...a vzhůru na bál do Oděsy !!
Odpovědět
Hu

Hunter

24.6.2020 15:58 Reaguje na Joseph Chlor
Možná už to fakt nehulte, evidentně vám to nedělá dobře a třeba vám pak v únoru a březnu nebude nic chrastit pod nohama.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.6.2020 20:59 Reaguje na Joseph Chlor
Že by měli v blázinci vycházky nebo nové připojení? Řekl bych, že pan Chlor ani neví co chrastí a hlavně kde mu chrastí.
Odpovědět
dm

david matoušek

25.6.2020 06:35 Reaguje na Jarek Schindler
No podle slohu to bude asi trochu "zvláštní a zajímavý" pán, už jen ten nick. Každopádně se ptát a hned si sám odpovídat, to tak člověk často nevidí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist