https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vlastimiln-waic-hlasem-ceskych-myslivcu-je-ceskomoravska-myslivecka-jednota
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlastimil Waic: Hlasem českých myslivců je Českomoravská myslivecká jednota

26.3.2021
Sdružujeme 55 000 myslivců. Co je pro nás výhodné, posoudíme sami.
Sdružujeme 55 000 myslivců. Co je pro nás výhodné, posoudíme sami.
Českomoravská myslivecká jednota je již 98 let většinovým hlasem českých, moravských a slezských myslivců. V současné době sdružuje a obhajuje společné zájmy 80 % držitelů loveckých lístků. Mezi tyto zájmy patří mj. ochrana myslivosti jako kulturního dědictví a ochrana přírody, krajiny a volně žijící zvěře. Důrazně se ohrazuje proti snahám jiných osob hovořit „v zájmu“ myslivců.
 

Poslanecká sněmovna v těchto dnech projednává návrhy novely zákona o myslivosti. Někteří poslanci a nátlakové neziskové organizace v debatě o těchto zákonech vystupují s argumenty, které mají budit dojem, že představují názory či dokonce hájí zájmy myslivců.

Hovořit jménem většiny myslivců, a tedy reprezentovat jejich zájmy, je oprávněna pouze Českomoravská myslivecká jednota, která jako jediná organizace v České republice většinu myslivců na základě dobrovolnosti sdružuje. Jednota je demokraticky řízenou organizací, tedy její názory reprezentují názory většiny jejích členů. Vyjádření jiných osob, která jsou v rozporu s veřejně známými stanovisky Českomoravské myslivecké jednoty, nemohou být za většinový názor českých myslivců považována. Totéž platí i pro jakoukoli snahu využívat myslivce a jejich domnělý prospěch k obhajobě změn myslivecké legislativy.

Českomoravská myslivecká jednota se ohrazuje proti snaze Hnutí Duha, Svazu vlastníků půdy, Asociace soukromého zemědělství, Pro Silva Bohemica a dalších organizací prezentovat tzv. saský model mysliveckého hospodaření jako výhodný pro myslivce. Jsme přesvědčeni, že nikdo jiný než myslivci sami není způsobilý hodnotit, co bude pro myslivce výhodné.

Největší myslivecká organizace také odmítá snahu stejných organizací a poslance Petra Bendla obhajovat zavedení bezpodmínečného práva lovu pro vlastníky některých honebních pozemků ubývajícím počtem aktivních myslivců. Je pravda, že aktivních myslivců ubývá. Na množství ulovené zvěře se to ale neprojevuje. Myslivci své úkoly objektivně zvládají a bez větších obtíží plní plány lovu. Argumentaci nevyžádanou pomocí myslivcům považujeme za čistě účelovou.

V případě zájmu o jakékoli stanovisko myslivců prosím kontaktujte Českomoravskou mysliveckou jednotu.

O Českomoravské myslivecké jednotě

Českomoravská myslivecká jednota je organizací sdružující české myslivce již od roku 1923. Pro svých 55 000 členů i širokou veřejnost ochraňuje myslivost jako kulturní dědictví a aktivně pečuje o její trvalý rozvoj. Podporuje činnost myslivců v oblasti péče o zvěř a krajinu, organizuje zkoušky z myslivosti, pro myslivecké hospodáře, zkoušky upotřebitelnosti loveckých psů a sokolnické zkoušky. Od místní až po mezinárodní úroveň zajišťuje společenské akce, udržuje a rozvíjí myslivecké tradice. Děti a mládež vede k poznání přírody a respektu k ní. Organizuje soutěž dětí a mládeže s padesátiletou tradicí Zlatá srnčí trofej, pořádá výtvarné soutěže a podporuje myslivecké dětské kroužky po celé České republice.


reklama

 
foto - Waic Vlastimil
Vlastimil Waic
Autor pracuje pro Českomoravskou mysliveckou jednotu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

26.3.2021 12:35
pane Waic,doufám,že v dalším článku proberete siku na Plzensku
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.3.2021 14:25
Arogance té vaší jednoty je do nebe volající. Nedivte se potom, že jsou přehlížena i pozitiva, která společnosti dáváte.

Společnost na vás má jasný názor a v globále pozitivní rozhodně není. Částečně je to daň, kterou platíte za období totality a částečně si za to můžete vy sami i za období po roce 89.

Bylo by fajn, kdyby jste se přestali chovat jako malé děti, které nedostali svou vysněnou hračku a začali se chovat dospěle. Celému tématu myslivectví i životnímu prostředí by to rozhodně prospělo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.3.2021 15:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jako malé děti se spíše chovají všelijací aktivisti, panelákový zelený, mnohdy zmasírovaní některými médii.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.3.2021 22:35 Reaguje na smějící se bestie
On si, ten Kašpárek nevšiml, že "Českomoravská myslivecká jednota je již 98 let většinovým hlasem českých, moravských a slezských myslivců". To víte, kašpárek.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.3.2021 12:18 Reaguje na Jiří Daneš
No to jste nám toho řekl...
Odpovědět
MG

Milan G

26.3.2021 17:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
O jaké společnosti to mluvíš, nešťastníče?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.3.2021 12:20 Reaguje na Milan G
Přemýšlej Mildo, přemýšlej :)
Odpovědět
DA

DAG

26.3.2021 18:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Myslím, že společnost ani neví, že nějaká ČMMJ existuje. Nicméně musím souhlasit, že Čmmj opravdu udělala spoustu chyb a vedena byla pochybně a někteří lidé byli minimálně pro mě nepřijatelní. Krysy už ovšem opustili loď a teď to vypadá docela dobře. Takže i já po letech vstoupil.
Odpovědět
DA

DAG

26.3.2021 18:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Myslím, že společnost ani neví, že nějaká ČMMJ existuje. Nicméně musím souhlasit, že Čmmj opravdu udělala spoustu chyb a vedena byla pochybně a někteří lidé byli minimálně pro mě nepřijatelní. Krysy už ovšem opustili loď a teď to vypadá docela dobře. Takže i já po letech vstoupil.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.3.2021 08:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Arogantní je tvářit se jako centrální mozek lidstva a uzurpovat si právo kecat do věcí o kterých nic nevíte, pane Kašpárku. Arogantní je snažit se vystupovat jako mluvčí celé zeměkoule. Myslím si že myslivci v převážné většině ví kdo je má zastupovat. Ekospolky to tedy rozhodně nejsou. No a nezúčastnění lidé by asi měli přemýšlet o tom, proč přes vzrůstající počet různých eko...... , jde ta příroda, právě mnohdy přičiněním nekompetentnosti těchto aktivistů, tam kam jde. Tedy, čím dál tím rychleji do p....e.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.3.2021 20:52
"Já jsem myslivec a kdo je víc"???
Já mám patent na rozum a hlásám je ntu jedinou svatou pravdu, která je pro myslivce nejlepší.
Všichni ostaní, kterým se to neráčí líbit, mají plné právo se odstěhovat do Taraligapatam s právem držet hubu a krok.
A já si vždycky myslel, že nejzaprděnější naší organizací je školství....

Odpovědět
DA

DAG

26.3.2021 21:05 Reaguje na Pavel Hanzl
To je úplně stejně jednostranný přístup jaký kritizujete.
Vy také jistě pracujete a vezměte si, že za Vámi přijde nějaký odborník. Vezme Vám půlku nářadí, pracoviště a pracovní dobu a řekne, že je to pro Vás lepší.
To je totiž stejné jako u "Odborníků" z ekospolků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2021 07:59 Reaguje na DAG
Omyl. Myslivci bačují v lesích, v krajině a ta není jejich.
Krajina je obecný statek a její správa a nakládání musí být v konsensu se zájmy celé společnosti a ne jen úzké skupinky Bohem vyvolených, kteří jediní ví, co je právě pro ně dobré (přímo z článku), ale co je dobré pro krajinu jako celek (včetně člověka v ní žijícího) je víceméně nezajímá.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.3.2021 09:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslivci "bačují" ve stejné krajině v jaké chtějí bohužel bačovat i různí eko....... Jen ti eko chtějí být hlavním rozhodovacím článkem. Myslivci a rybáři na rozdíl od těch eko.... za to bačování mimo jiné vlastní práce i platí. A nejsou to nemalé částky. Platí nájmy, platí povolenky, platí škody. Platí zvelebování krajiny. Platí krmení zvěře která díky různým dalším aktivitám v přírodě nemůže využít přirozené potravní zdroje. Za co nebo spíš co vůbec platí eko.....? Nic. Spíš mají jen nataženou ruku. Nebojím se přirovnat různé ekoaktivity k černé díře. Tam se toho nenávratně ztratí.
No a čím se zaštiťují různí ekoaktivisté? Zájmy celé společnosti? Jsou opravdu zájmy eko zájmem dalších lidí nebo jsou ti další pouhým rukojmím eko.......?
Ano do myslivosti by měli kecat lidé kteří ji rozumí a ne aktivisté kteří toho většinou moc nevědí. Ve většině ani nepoznají běžné druhy u nás se vyskytujících druhů ptactva a zvěře. No hlavně jsou neomylně přesvědčeni, že vědí co je dobré pro krajinu jako celek, že pane Hanzle.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.3.2021 13:01 Reaguje na Jarek Schindler
Myslivost je činnost, která je realizována na majetku konkrétních subjektů, a tyto subjekty by měly v prvé řadě rozhodovat o tom, jakým způsobem bude na jejich pozemcích realizována.

Ne, že by to u nás hrozilo.

V reálu to pro drobné a střední vlastníky je prašť jako uhoď ... myslivci nebo aktivisti, obě skupiny jednají čistě na základě svých zájmů a majitel si může tak max stěžovat na lampárně.

A bude hůř ...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2021 16:45 Reaguje na Svatá Prostoto
No a ty subjekty o tom snad nerozhodují? On snad rozhoduje někdo za ně? Samozřejmě vždy jsou nastavena nějaká pravidla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2021 19:53 Reaguje na Jarek Schindler
Ekologové nebačují. Ekologové jsou jen odborníci, fungují jako poradní orgán těm, kdo bačují. A bačovat má zástupce lidí, tej místní samospráva (nebo kraj). A ekologové znají maximum o krajině jako celku a zabývají se taky celkem, ta musí být normální a zdravá a pak v ní můžou bačovat zemědělci, lesáci, myslivci nebo dřevorubci. Samozřejmě se ekologové taky zabývají tůňkami a mokřady a detaily, ale nikomu nebačují.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2021 16:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Odborníci. Odborníci na všechno. Jako vtip dobré.
Odpovědět
DA

DAG

27.3.2021 16:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak krajina po všecku patří jednotlivcům. Plní celospolečenské funkce, ale za to já jako její majitel nic nedostávám.
Myslivci nejsou bohem vyvolení, ale honitby si pronajímají. To ovšem není jádro pudla.
To je v tom, že myslivci ví jak dané věci fungují. A asi těžko je budete žádat o snížení stavů zvěře, která ve smrkové monokultuře vadila maximálně loupáním (tudíž dřív nikoho stavy srnčí zvěře nezajímaly), když je budete nutit do něčeho co nechtějí.
Jinak článek je o tom, že myslivce zastupuje v největší míře ČMMJ. Což je pravda. Třicet zaměstnanců DUHY nebo pár nadšenců ze Sylvabohemica nebo jak se jmenují, určitě ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2021 19:55 Reaguje na DAG
Krajina nepatří nikomu, pouze PŘÍRODĚ. Jednotlivci může patřit kousek pole nebo lesa, ale ne krajina. To je vyšší organizační celek.
Odpovědět

Jirka Černý

28.3.2021 15:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Znám někoho kdo vlastní tolik polí a lesů v jednom celku že už se bez nadsázky dá říct že vlastní krajinu, vede to dobře ale pokud někdo zazlívá myslivcům aroganci tak to bych mu přál zažít tohoto pána.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2021 19:33 Reaguje na Jirka Černý
Možné to samozřejmě je, ale vlastnictví krajiny vytváří totalitu a já jsem demokrat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.3.2021 12:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Já myslivce nijak nemusím, současně je ale nepovažuji za nějaké univerzální zlo!!!, nicméně teď jste trochu střelil vedle, bo článek podle mne není o tom, že myslivci vědí všechno nejlíp, ale o tom, že Jednota je tou organizací, která zastupuje velkou většinu z nich a její názor je v tomto směru potřeba respektovat.

Respektovat, ne s ním nutně souhlasit, to ani smykem.
Odpovědět
DA

DAG

27.3.2021 16:48 Reaguje na Svatá Prostoto
To je trefně vystiženo
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2021 19:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Já proti bouchalům taky nic nemám, jen mi vadí ta arogance a sebestřednost článku, kde se autor staví do pozice "já jsem myslivec a kdo je víc"?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2021 20:01
Myslivci jsou někdy stále postižení arogancí bývalých komunistických bařtipánů, jejichž jediná radost byla zabít nejakého nevinného tvora.
Myslivci samozřejmě hospodaří a pracují a v lese se vyznají a dělají dost dobré práce, ale tyhle móresy z nich cítím občas doposud.
Odpovědět
AM

Anežka M

29.3.2021 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Jj, přesně tak, Myslivcům neupírám znalost krajiny a zvěře a kdovíčeho ještě. A aktivní myslivecká činnost (ať už ji realizuje kdokoliv, ne nutně ČMMJ) je v kulturní krajině nezbytná. Ale ty manýry, ta arogance, ta sebestřednost...! Předkládání arbitrálně stanovených hodnot, "optimálních" (z hlediska myslivců) stavů zvěře jakožto nějaké pravdu absolutní a zjevené, z toho se mi otvírá kudla v kapse. Svět se změnil, ale ČMMJ je mentálně pořád někde v osmdesátkách.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.3.2021 12:22 Reaguje na Anežka M
Amen.. :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.3.2021 20:09 Reaguje na Anežka M
Ten tón, ten tón.......Každý asi považujeme za projev arogance něco jiného. Jinak na tu kudlu pozor. Nejen že všeobecně určitým lidem nepatří do ruky ale pokud se navíc otevírá v kapse????? Pozor ať se neříznete. No a ty osmdesátky? Vám se snad líbí, že eko a další "aktivisté" nás chtějí zavléct do let dvacátých? No a ta dvacátá leta končila krizí. Tak přemýšlím jestli u nás bude dřív ekonomická krize nebo zelená ekokrize.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist