https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nalezena-mladata-nechte-v-prirode-poradi-si
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nalezená mláďata nechte v přírodě, poradí si

24.2.2021 17:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Českomoravská myslivecká jednota
S prvním jarním oteplením se v přírodě objevují také mláďata volně žijících živočichů. Již nyní v únoru můžeme narazit na zajíčky, později na jaře se přidají například srnčata. Samice obou těchto druhů nechávají svá mláďata odložená a vrací se k nim jen několikrát za den. Nález osamoceného mláděte neznamená, že je opuštěné. Nesnažte se mu pomáhat!
 

První jarní oteplení přineslo ještě vyšší návštěvnost přírody, než jakou jsme mohli pozorovat v průběhu celého kovidového roku. Zvýšený zájem o přírodu ale znamená také zvýšený příliv „zachráněných“ mláďat zajíců, který hlásí jak myslivci, tak záchranné stanice živočichů. Zajíčata ale tuto lidskou péči nepotřebují! Neodnášejte je!

Zajíčata se rodí osrstěná, vidící a s vyvinutou termoregulací. Matka zaječka je zanechává volně ležet v nadzemním pelechu. Opouští je proto, aby k nim nepřitahovala pozornost predátorů. Jedná se o její přirozené chování. Vrací se je několikrát denně nakrmit. Odnést taková mláďata proto není pomoc, spíše se pro ně jedná o rozsudek smrti – odchov v lidské péči bývá velice složitý a často neúspěšný. Podobné je to i s malými srnčaty, která se rodí v květnu a červnu. Pokud už se srnčí zvěř podaří odchovat, obvykle není možné vypustit ji do volné přírody. Zvláště srnci bývají v dospělosti agresivní a silně teritoriální, složitý je tak i jejich chov v zajetí.

Najdete-li ve volné přírodě odložená mláďata, nesnažte se jim pomáhat, obvykle vaši pomoc vůbec nepotřebují. To, že jsou momentálně osamocená, neznamená, že jsou opuštěná. Jejich matka se k nim dříve či později vrátí. Abyste mláďata ani matku zbytečně nestresovali, co nejklidněji a nejrychleji dané místo opusťte. Nejlépe stejnou cestou, kudy jste přišli. Snažte se vyhnout nadměrnému pohybu v okolí mláďat. Čím více svého pachu na místě zanecháte, tím více bude matka při návratu stresována. Mláďat se nedotýkejte ani s nimi nijak nemanipulujte. Nejen, že byste je tím ohrozili na životě, ale rovněž byste se dopustili přestupku proti zákonu, ve větším množství i trestného činu.

Ačkoliv se jedná o vzácný jev, protože divoká prasata se kontaktu s člověkem snaží vyhnout, je v současnosti již celoročně možné narazit na markazíny, malá pruhovaná selátka. Od jejich matky (bachyně) člověku hrozí bezprostřední nebezpečí. Úrazy způsobené divokými prasaty bývají závažné a život ohrožující. Doporučení i v tomto případě zní: urychleně místo nálezu opustit.


reklama

 
foto - Waic Vlastimil
Vlastimil Waic
Autor pracuje pro Českomoravskou mysliveckou jednotu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

24.2.2021 19:20
Tohle se týká nejen mláďat zvěře, ale i ptáků a dalších živočichů. Pokud bezpečně nevíte, že rodiče zahynuli nebo je skutečně opustili, tak mláďata nikdy neberte domů a ani je nevozte do záchranné stanice, ba ani na ně nesahejte. Když mládě najdete např. na silnici nebo podobném místě, kde mu hrozí nebezpečí, přemístěte ho pokud možno tak, aby na něm neulpěl váš pach.
Odpovědět

Jirka Černý

24.2.2021 21:30
Slyšel jsem že s tím pachem je to fáma aby lidi prostě na nalezené mláďata vůbec nesahaly, matka se prý vrátí i k mláděti na které někdo sahal a cítí z něj cizí pach, dává to docela smysl zrovna jako tu fámu raději nevyvracet. Jinak sele v lese viděti raději ihned zmizeti.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

24.2.2021 21:51 Reaguje na Jirka Černý
Záleží, o jaký druh jde a mnohdy i o konkrétní matku. Nebývá to kritické u ptáků, pro které není čich rozhodujícím smyslem.
Odpovědět

Jirka Černý

24.2.2021 22:21 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Myslím že se jednalo konkrétně o srnčí, kolouch má tu správnou kombinaci roztomilosti a bezbrannosti která lidi svádí ke snaze pohladit ho případě mu zdánlivě pomáhat, sele je taktéž roztomilé ale tady je veřejnost celkem dobře obeznámena s rizikem které hrozí.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

1.3.2021 13:15
Bohužel lidé dávají přednost svému uspokojení z toho, že "vykonali dobrý čin", před úvahou, jestli jejich zásah je skutečně potřeba. To by často k jejich "dobrému činu" nedošlo a tím pádem by nedošlo ani k tomu uspokojení ze sebe samého.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist