https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zastavme-silene-navrhy-evropske-komise?ids%5Bx3f353e3485a6b1c1a1e22242670f73d9%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

RNDr. Jiří Hanzlíček: Zastavme šílené návrhy Evropské komise

25.1.2008 | PRAHA
Evropská komise předložila členským státům návrh na radikální snížení emisí skleníkových plynů o 20 procent a souběžné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů včetně přidávání podílů biopaliv do pohonných hmot. ČR by měla zvýšit podíl obnovitelných zdrojů z dnešních 4 procent (nikoliv ze 6 jak udávají media) na 13 procent. To vše do roku 2020. Významnou barierou pro dosažení souhlasných představ naší vlády je například v ČR výměra zemědělské půdy.
 

Činí kolem čtyř a půl milionu hektarů. Při zajištění alespoň úměrné soběstačnosti ve výrobě potravin je zapotřebí kolem dvou a půl milionů hektarů. Zbytek nebude dostačující pro pěstování biomasy a její spalování i zajištění plodin na výrobu biopaliv. Významné zdražování palivového dříví vytváří veškeré předpoklady pro drancování lesů. Opět zde bude nutný dovoz některých surovin, přičemž ekologický přínos bude nevýznamný.

Důvodem ke zpřísnění navrhovaných hodnot EK má být ochrana klimatu před oteplováním. Proklamované představy o antropogenních vlivech lidské činnost nejsou jednoznačně prokázány a ve skutečnosti budou pravděpodobně málo významné. Obrovské bilionové náklady na alespoň částečné splnění chimérních představ významně navýší ceny energií, potravin, pohonných hmot a mnoha dalších komodit. Pro představu státy Evropské unie se na globálním vypouštění skleníkových plynů podílí emisemi kolem 36 procent, ČR 0,3 procenty. Zbylé emise připadají na Čínu, Indii, USA a další rozvojové země. Evropská unie svět nespasí, stávající závazek z Kjóta o snížení emisí o 8 procent do roku 2012 plní dnes pouze kolem 3 až 4 procent (vyjma ČR) a raději o tom nemluví.

Jedinou útěchou, je že doba plnění je v nedohlednu, přibudou další vědecké poznatky a pod ekonomickým tlakem řady členských států bude vše reálně přehodnoceno.


reklama

 
RNDr. Jiří Hanzlíček
Autor je ekologický poradce
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pojetí rizika. - 29. 1. 2008 - Ivan Sommer

Pane Dolejší, uvedl jsem svoji poznámku slovem možná v nebezpečnějším prostředí, což je významový posun oproti Vaší citaci. Dotkl jste se ale klíčového bodu pojetí rizika z hlediska jeho kvality, kvantity atd., což by bylo ovšem na dlouhou diskusi. Dokonce existuje celý obor "analýza rizika" nebo "teorie katastrof" aj.,které se problematikou zabývají. Jaderná energetika se stala předmětem politických licitací, které ji někdy téměř démonizují. Přesto pyrotechnik se může zmýlit jednou, zatímco v Černobylu udělali 6 chyb, než došlo k havárii. Jednou jsem dělal průzkum zátěží ve starém provozu na výrobu pesticidů. Dostal jsem odkazy na osoby, které tam kdysi pracovaly, abych ověřil informace. Nepodařilo se, všichni bývalí pracovníci ve věku 55-60 let zemřeli. Riziko úmrtí policisty ve službě nebo nemocného následkem nesprávně určené diagnózy lékařem je podstatně vyšší než při zaměstnání v Temelínu. V Kolíně vyráběli kyanidy, jediné nadechnutí kyanovodíku je smrtelné. Tiskem proběhla zpráva, že vědci na Masarykově univerzitě v Brně vyvinuly prostředek na likvidaci bojové látky yperitu. Nikomu nevadilo, že uprostřed statisícového města se pracuje s bojovou látkou, kvůli které USA se spojenci vpadly do Iráku. Udává se, že neopatrnou manipulací s infekčními materiály, jejich únikem - např. pravých neštovic, by lidstvo vyhynulo za cca 6 měsíců. Uvědomuji si, že jsem naznačil dosti nesystematicky a nahodile, že mohou existovat jiná velmi značná rizika, než jen z jaderné energetiky. Dovolil bych si nakonec uvést bonmot jednoho z teoretiků oboru, že největším rizikem pro člověka je narodit se, protože pak jistě zemře.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist