RNDr. Jiří Hanzlíček: Zastavme šílené návrhy Evropské komise
Činí kolem čtyř a půl milionu hektarů. Při zajištění alespoň úměrné soběstačnosti ve výrobě potravin je zapotřebí kolem dvou a půl milionů hektarů. Zbytek nebude dostačující pro pěstování biomasy a její spalování i zajištění plodin na výrobu biopaliv. Významné zdražování palivového dříví vytváří veškeré předpoklady pro drancování lesů. Opět zde bude nutný dovoz některých surovin, přičemž ekologický přínos bude nevýznamný.
Důvodem ke zpřísnění navrhovaných hodnot EK má být ochrana klimatu před oteplováním. Proklamované představy o antropogenních vlivech lidské činnost nejsou jednoznačně prokázány a ve skutečnosti budou pravděpodobně málo významné. Obrovské bilionové náklady na alespoň částečné splnění chimérních představ významně navýší ceny energií, potravin, pohonných hmot a mnoha dalších komodit. Pro představu státy Evropské unie se na globálním vypouštění skleníkových plynů podílí emisemi kolem 36 procent, ČR 0,3 procenty. Zbylé emise připadají na Čínu, Indii, USA a další rozvojové země. Evropská unie svět nespasí, stávající závazek z Kjóta o snížení emisí o 8 procent do roku 2012 plní dnes pouze kolem 3 až 4 procent (vyjma ČR) a raději o tom nemluví.
Jedinou útěchou, je že doba plnění je v nedohlednu, přibudou další vědecké poznatky a pod ekonomickým tlakem řady členských států bude vše reálně přehodnoceno.
reklama
Online diskuse
Pan Hanzlíček by si měl možná ujasnit čísla - 25. 1. 2008 - Jakub KašparPan Hanzlíček by si měl před sepsáním textu možná nejprve ujasnit čísla. Především, Česká republika má podle návrhu Evropské komise (o němž se bude jednat ještě minimálně celý letošní rok) zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie opravdu na 13 %. Ovšem počítáme-li tento podíl z konečné spotřeby energie do roku 2020. Pak ale platí, že zvyšujeme ze současného stavu 6,1 % (nikoli ze 4 %, jak tvrdí pan Hanzlíček). Návrh Komise přitom v podstatě odpovídá reálnému využitelnému potenciálu obnovitelných zdrojů, který do Bruselu poslala sama česká vláda (na základě výpočtů expertů ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí), který činí 12,5 % konečné spotřeby energie. Teoretický potenciál OZE u nás je ještě vyšší a je samozřejmě možné, že technologický rozvoj a ještě ambicióznější, než předpokládané,využití potenciálu energetických úspor umožní, aby tento podíl byl vyšší. Vláda ale při formulaci svého kvalifikovaného odhadu preferovala držet se "při zemi" a neslibovat nejisté.Pan Hanzlíček měl možná na mysli podíl OZE na spotřebě primárních energetických zdrojů (tedy podíl na zdrojích, nikoli na produktu). Pokud měl na mysli tento způsob přepočtu, pak jsme dnes zhruba na 5,1% podílu OZE a tentýž údaj, schválený vládou a odeslaný Komisi hovoří o potenciálu 8,6 % v roce 2020. A návrh EK pro ČR přepočítaný ke stejnému základu je 8,9 %. To nejsou žádné zásadní rozdíly, ale naopak velmi dobrý a pro ČR pozitivní základ k jednání. Rozodně na tom nevidím nic "šíleného". |