RNDr. Jiří Hanzlíček: Zastavme šílené návrhy Evropské komise
Činí kolem čtyř a půl milionu hektarů. Při zajištění alespoň úměrné soběstačnosti ve výrobě potravin je zapotřebí kolem dvou a půl milionů hektarů. Zbytek nebude dostačující pro pěstování biomasy a její spalování i zajištění plodin na výrobu biopaliv. Významné zdražování palivového dříví vytváří veškeré předpoklady pro drancování lesů. Opět zde bude nutný dovoz některých surovin, přičemž ekologický přínos bude nevýznamný.
Důvodem ke zpřísnění navrhovaných hodnot EK má být ochrana klimatu před oteplováním. Proklamované představy o antropogenních vlivech lidské činnost nejsou jednoznačně prokázány a ve skutečnosti budou pravděpodobně málo významné. Obrovské bilionové náklady na alespoň částečné splnění chimérních představ významně navýší ceny energií, potravin, pohonných hmot a mnoha dalších komodit. Pro představu státy Evropské unie se na globálním vypouštění skleníkových plynů podílí emisemi kolem 36 procent, ČR 0,3 procenty. Zbylé emise připadají na Čínu, Indii, USA a další rozvojové země. Evropská unie svět nespasí, stávající závazek z Kjóta o snížení emisí o 8 procent do roku 2012 plní dnes pouze kolem 3 až 4 procent (vyjma ČR) a raději o tom nemluví.
Jedinou útěchou, je že doba plnění je v nedohlednu, přibudou další vědecké poznatky a pod ekonomickým tlakem řady členských států bude vše reálně přehodnoceno.
reklama
Online diskuse
pro pana Nováka - 28. 1. 2008 - Ivan SommerVážený pane, v záležitostech životního prostředí jsem se pohyboval spíše v roli přízemního praktika a vysloužil jsem si za to mnohdy značnou nelibost z nejrůznějších stran. Realita znamená racionální uvažování v maximální míře, což ty méně znalé vyprovokuje k obviňování z technokratismu. Jenže poctivý technik úlohu člověka nepřehlíží a říká se tomu cit pro techniku, který naopak někteří ekologičtí aktivisté nemají. Neděsí mě ani jaderná energie a možná, že jsem pracoval ještě v nebezpečnějším prostředí. Důležité je snížit riziko na přípustnou mez. Vím, že to není jednoduché, ale postupujeme tak denně v mnoha jiných oborech.Opatření EU mi také občas připadala jako velice přehnaná, zjistil jsem však, že je ve skutečnosti někteří naši domácí politikové ještě více zveličovali. V zásadě však máme v Bruselu své zástupce, kteří by měli v zájmu republiky prosazovat střízlivý přístup, jednoduše řečeno, jak říkáte, odporovat či namítat, že v ČR to není reálné. Musí však mít v záloze pádné argumenty. Některé spory rozhodne čas, protože situaci řešit neumíme a věštit také ne. Jenže čekat do roku 2020 nebo déle, jak se věci vyvinout nelze, někdo se toho ani nedožije. A tak ¨přijímáním rozhodnutí podstupujeme opět rizika, a nedej Bože, dojde i k haváriím. Postup bude nutné následně korigovat a názory upravit. Tedy nic neobvyklého v historii lidstva. |