https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenek-sobotka-fotovoltaika-a-trh-ono-to-jde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Sobotka: Fotovoltaika a trh? Ono to jde…

27.3.2019
Ukazuje je se, že to jde.
Ukazuje je se, že to jde.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už jsme si zvykli, že zprávy, které k nám přicházejí z německé energetiky, bývají v posledních letech kontroverzní. Jednou je to velký otazník, co bude po definitivním odstavení jaderných elektráren za čtyři roky. Pak zase, zda útlum uhelných zdrojů nebude vykoupen rusko-německým projektem Nord Stream. A konečně, že za rychlým zdražováním elektřiny v Německu jsou dotace na obnovitelné zdroje.
 

Nedávno se ale objevila zpráva, která předznamenává, že takovéto diskuse budou dříve či později pasé. Energetický gigant EnBW spolu s realizátorem solárního parku u Roztoku oznámily, že v Německu byl poprvé uzavřen kontrakt na dodávku elektřiny ze Slunce, která nemusí být dotována. Cena solárních panelů dále padá a efektivita přeměny sluneční energie na elektrickou dynamicky roste. Když jsou k tomu posilovány energetické sítě a zavádí se akumulace a další inovativní technologie, vznikají stále příznivější podmínky pro investice do obnovitelných zdrojů ve střední Evropě. Čili pomalu, ale jistě se ukazuje, že i v našich zeměpisných podmínkách to jde.

Samozřejmě, na oslavy je ještě brzo. Neznáme detaily kontraktu. Zato víme, že kupujícím je energetický gigant, který si může dovolit dopředu garantovat takovou cenu, jakou by menší hráči těžko mohli. Dalším faktorem je rozsah projektu – podle oznámení obou stran se jedná o 85 MW, což je i na Německo ve fotovoltaice celkem obří zdroj. A konečně, elektrárna ještě nestojí, má se tak stát v příštím roce.

Čas ukáže, zda bude tento kontrakt životaschopný a nakolik rychle strhne širší trh. Jisté však je, že tímto směrem se prostě energetika, a nejen ta evropská, bude dlouhodobě ubírat. Ponaučení pro nás? Česká politická a úřední reprezentace by se měla zbavit syndromu nepovedené podpory obnovitelných zdrojů podle zákona z roku 2005. Jinými slovy, neměla by se v regulaci vydávat do opačného extrému a „velké fotovoltaice“ házet klacky pod nohy, jak jsme toho stále ještě svědky.


reklama

 
foto - Sobotka Zdeněk
Zdeněk Sobotka
Autor je CEO fotovoltaické skupiny Solek Group.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

27.3.2019 08:25
Sobotko naložte si tu vaši studii do lihu,možná vám to žvanění o výhodnosti fotovoltaiky déle vydrží.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

27.3.2019 11:22
Ano, zjevně je tam spousta neznámých a na jásot rozhodně není vhodná doba. Co vlastně obsahuje ten kontrakt na dodávku elektřiny ze Slunce, která nemusí být dotována? Obsahuje ten kontrakt povinnost výkupu za nějaké ceny, byť je v dané době elektřiny přebytek? Nezanedbávají se třeba v tomto případě náklady na zajištění energetické bezpečnosti, které automaticky přebírá stát? Nepočítá gigant se ztrátami, ale je to pro něj v zeleném Německu dobrá reklama? Manipulace je v současném světě dovedena téměř k dokonalosti a toto asi nebude výjimkou. Také stojí za povšimnutí, kým byl článek napsán a proč asi.

Odpovědět

Jan Šimůnek

9.4.2019 07:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Právě povinné výkupy za silně nevýhodné ceny (i v době, kdy komerční elektřina má cenu nulovou nebo dokonce zápornou) jsou to, co dělá lidem průvan v peněženkách, a čeho by se měl ujmout nějaký "populista" s programem, že to zruší. Ono je to víc peněz než poplatek za návštěvu lékaře, slibem jehož zrušení svého času bodovala ČSSD.
Odpovědět
VK

Václav Kain

27.3.2019 12:16
To tady byl dokonce článek o tom,že na dobíječkách ve Vídni bude použita jenom ekologická elektřina.Mě fakt případá,že se doba naprosto vymyká normálu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.3.2019 14:58 Reaguje na Václav Kain
Je přeci dávno známý fakt, že Rakušáci mají v zásuvkách pouze elektřinu, která nepochází z jádra.
Teď to bude ještě lepší, teď už ve Vídni umějí oddělit i tu ekologickou - jen bych rád věděl: Která to je, ta "ekologická"?
Podle mne totiž ta jediná opravdu ekologická je právě jaderná... Kdo potlačí strach z výbuchu, ten musí uznat, že jaderné elektrárny zatěžují životní prostředí mnohem méně než kterýkoliv jiný zdroj. Nanejvýš snad teplem, které zvyšuje teplotu ve vodních tocích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.3.2019 15:09
"... Čili pomalu, ale jistě se ukazuje, že i v našich zeměpisných podmínkách to jde."
Nikdo nikdy netvrdil, že to v našich podmínkách nejde. Nejde o to, že to nejde, nýbrž o to, že to není samospasitelné řešení, jak se to rádo prezentuje, a celková výhodnost je v reálu daleko za tvrzeními propagátorů fotovoltaiky. Myslím výhodnost PRO SPOLEČNOST - výhodnost pro solární barony je nesporná.
Když je řeč o dotacích, tak pokud by je vůbec měl někdo dostávat, tak pouze ten, kdo vyrábí fotovoltaickými panely elektřinu, aniž by jimi pokryl lány úrodné půdy.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

29.3.2019 16:38 Reaguje na Karel Ploranský
A pak je tu hit: státem dotovaný odporový ohřev bojleru FV elektřinou. Ideální je brát zelené bonusy 13 Kč/kWh a ohřínat si tím venkovní bazén.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist