https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenekn-sobotka-ceska-energetika-se-stale-mota-v-kruhu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Sobotka: Česká energetika se stále motá v kruhu

9.5.2020
Jak rozetnout energetický kruh?
Jak rozetnout energetický kruh?
V závětří koronavirové krize učinila vláda koncem dubna dvě zásadní energetická rozhodnutí. Jednak rozhodla o dostavbě obřího jaderného bloku v Dukovanech, jednak vyškrtla solární energetiku ze zdrojů, které budou moci soutěžit v aukcích o nabídku na trhu.
 
Obě rozhodnutí jako by byla z minulého století. Co vládu motivuje takto jednat dnes, kdy obnovitelné zdroje ve všech vyspělých ekonomikách získávají navrch a kdy naopak tradiční jádro spěje k útlumu? Na jednu stranu je pochopitelné, že je třeba hledat bezpečné řešení dodávky energie v době, kdy se tlumí fosilní zdroje. Na stranu druhou tím stát nejen rezignuje na tržní řešení, ale do budoucna naše peněženky nešetří, ale prodražuje.

Už teď je jisté, že netržní podpora jádra cenovými kompenzacemi bude zdražovat elektřinu, respektive zatěžovat daňové poplatníky. Princip je vlastně stejný, jako v případě dřívější tolik kritizované podpory solární energetiky zákonem z roku 2005. Oba zdroje si tak jen prohodí role. Naopak vyloučení solární energetiky z možnosti soutěžit v aukcích o nejvýhodnější dodávku elektřiny je podpásovka, která jde nejen proti trendu, ale opět nevede k tlaku na efektivitu, a tudíž i optimálnímu poměru výkon/ cena.

Stigma z nepovedené energetické politiky minulých let si tak neseme dále a vlastně jej potvrdil i ministr Karel Havlíček na tiskové konferenci, kde rozhodnutí oznámil. Mluvil o „tunelu solárníků“, a mezi řádky si tak posluchač odnesl dojem, že jde o jakousi pomstu. Populismus jako vždy škodí racionalitě a stejně tak je tomu případě české energetické politiky, která pokračuje v chůzi ode zdi ke zdi. Přitom je téměř jisté, že během pár příštích let se dnešní zásadní energo-politická rozhodnutí zase změní. Nasvědčuje tomu vývoj technologií, které politická a úřední rozhodnutí předbíhají.

Až bude zase možné cestovat, doporučil bych ministrům, aby se podívali do světa. Tam, kde jsou v transformaci na bezuhlíkatou energetiku dále než my. V Chile, kde působíme už šestým rokem, zajišťují vlády energetickou bezpečnost především decentralizací a diverzitou. A podpora obnovitelných zdrojů, v našem případě menších fotovoltaických elektráren, nespočívá v subvencích, naopak je tržně konformní. Je to win-win-win situace v trojúhelníku spotřebitel – investor – stát.

V Česku takový trojúhelník nemáme, spíše se tu točíme v kruhu.
reklama

 
foto - Sobotka Zdeněk
Zdeněk Sobotka
Autor je CEO fotovoltaické skupiny Solek Group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (92)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.5.2020 10:39
Už jsem to tady psal k příspěvku paní Davis.

"podíváte-li se na mapu Evropy a zjistíte-li se některá veřejně dostupná data, potom se shodneme na tom, že délka pobřeží Německa je 2389 km , Rakousko má dlouhodobě 60% elektřiny z hydroelektráren a třeba jižní Španělsko má 320 dní v roce,kdy svítí slunce, východní část Chile 300 dní/rok.

ČR má 0 délku pobřeží, výroba elektřiny z vody je zanedbatelná a počet slunečných dnů je v průměru 63 dnů/rok.

Doporučil bych zase vám, abyste se toulal po ČR a nehleděl tolik do světa.
A taky porovnával naše podmínky s podmínkami jinde.
ČR prostě nemá takový potenciál pro OZE , ale má vysoký potenciál dojít k nízko emisním zdrojům (jádro) a tak plnit direktivy EU a snižovat emise CO2.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2020 11:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlas s panem Vinklerem. V kruhu se neustále motají ti, co do našeho vcelku optimálního mixu bez ustání šijou. Jádro je čistý zdroj, možná trochu dražší, ale za tu jistotu jistoty to rozhodně stojí.
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

9.5.2020 11:31 Reaguje na Karel Zvářal
Jádro je u nás záloha i pro Německo, když jim vypadnou větřáky nebo fotovoltaika. Jako záloha je to neocenitelné s rychlým náběhem i velkou kapacitou. Jádro má jen několik nevýhod. Musí se zabezpečit proti teroristům (zejména těch IT, kteří jsou schopni na dálku odstavit třebas nemocnici v Berouně nebo v Brně) a nesmí mít v sobě zabudovaný SW z USA, protože ten je vysloveně nebezpečný, jak si mohli na vlastní kůži osahat lidé ve Venezuele, kdy jedna část sítě po druhé řízeně vypadávala "Maduro veřejně prohlásil, že se jedná o útok CIA" - https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/venezuela-vypadek-elektriny-caracas_1903300640_pj).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2020 13:59 Reaguje na Pavel Kalenda
Maduro veřejně prohlásil, že jeho zpackaný komunismus mu vybudovali Amíci, že je tam hlad, protože znárodnil Američanům ropnou infrastrukturu a dotáhl ji do krachu, Amíci taky můžou za to, že milión Venezuelanů muselo utéct, protože by zdechli hlady.
Amíci mohli taky za našeho "amerického brouka" a můžou taky za to, ruský bot pan Šimůnek má pořád starý program na vytváření fake news.
A samozřejmě můžou taky za to, že ty špitály napadli ruští hekři. Je dobré mít univerzálního viníka, to pochopí i úplný tutan.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.5.2020 18:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Vtip americké politiky vůči Venezuele je v tom, že jim platí ani ne třetinu právě ve světě platné ceny za ropu a vydávají ji za americkou těženou z břidlic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 09:56 Reaguje na Jiří Daneš
To ale není vtip, to je ruský hoax.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.5.2020 13:06 Reaguje na Pavel Hanzl
To je, protože venezuelská ropa je úplně jiná ropa než ta těžená z břidlic.
Venezuleská ropa je podle mýžch informací těžká ropa, zatímco ta těžená z břidlic se řadí mezi lehké ropy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 08:09 Reaguje na Radim Polášek
Ruské demagogie a hoaxy se většinou dají lehce poznat, mají ruskou logiku. V Rusku se zcela normálně podvádí, lže, korumpuje a šidí, tak to jejich demagogové považují jako normální na celém světě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.5.2020 17:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Za ty roky, co jsme v EU, jsme se mohli přesvědčit, že tyto typy chování jsou naprosto charakteristické pro země původní E 12. Přinejmenším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 10:51 Reaguje na Jan Šimůnek
Zkuste příklad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2020 12:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Píšu to pořád, my máme obrovskou rezervu právě ve fve. Stačí si přece vzít 1 kWp instalovaného výkonu, což je řádově 6m2 (3 standardní panely) a ten dá za rok průměrně 1 MWh. Když si vezmeme plochu použitelných střech, pakrkovišť, odstavných ploch atd. atd. tak nám to dá několik nových Temelínů.
Odpovědět
ig

9.5.2020 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl
A já vám zase pořád odpovídám, že směšujete instalovaný výkon a pohotový výkon. Řečeno jazykem matematiky sčítáte hrušky a jablka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2020 21:09 Reaguje na
Igu, vy to hrozně komplikujete! Instalovaný nebo pohotový... to je všechno slovíčkaření. Propro sťáčka typu pohádkového dědečka je klíčové slovo VÝKON. A jinak jste trefil hřebíček, resp. jsme u jádra (problému).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 09:59 Reaguje na
Vysvětloval jsem tu i "velbloudí" a "kachní graf".
Ten pohotový výkon řeší. Fve má jinou strukturu výkonu, což ví úplně všichni a je to dávno vyřešené.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.5.2020 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě, že to vyřešeno není, protože FVE produkují elektřinu v době, kdy ji nikdo moc nepotřebuje (snad s výjimkou klimatizací, ale těch u nás není tolik jako v těch USA). V době, kdy bychom elektřinu potřebovali, dávají FVE minimální nebo nulová výkon. A skladovat elektřinu v dostatečném množství neumíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 11:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste v životě neviděl denní graf spotřeby elektřiny u nás?
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.5.2020 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Špička je ráno a dopoledne, po většinu roku před východem slunce nebo krátce po, kdy FV panely nic nevyrábějí. Odpolední špička je ve dvě, v letním čase v jednu astronomického času, tu FV panely mohou pokrýt. Večerní špička je opět mimo funkční období FV panelů.
Trochu do toho v posledních letech zasáhla klimatizace.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2020 20:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale denní akumulace v zásadě není neřešitelný problém. Tvrdý ořech jsou ale třeba měsíční výpadky OZE v zimních měsících. Nelze vymyslet rentabilní akumulaci, kterou nabiji/vybiji 3-5x do roka. Stejně tak je obrovský problém s rentabilitou zdroje, který na povel využiji 5-10% času v roce.

Všechny tyto vícenáklady je třeba přičíst k "levné" elektřině z OZE. A čím jich bude v mixu více, tím bude zálohování složitější a nákladnější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 06:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle je přece dávno vyřešené, možností je několik a můžou se křížit. Dělá se to cenou, tj. na straně spotřebitele, dělá se to akumulací v bateriích nebo vodních přečerpávacích, dělá se to špičkovými elektrárnamai (vodními a paroplynovými). Samozřejmě stabilizovat každou vteřinu síť je makačka pro počítače. Taky velmi pomůže decentralizace výroby, ta odlehčí celou síť, prostě žádný fatální problém to dávno není.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.5.2020 08:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Decentralizace regulační problém naopak zhoršuje. Zejména pokud nemá ten kdo síŤ řídí právo odstavit od sítě jakýkoliv zdroj. A to myslím fyzicky odstavit že žádnou energii prostě dodávat nebude (a též za ní nedostane zaplaceno)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 08:15 Reaguje na Vaclav Sobr
Tohle je přece čistě technický (nebo spíš právní) problém, který je v normálních zemích řešen dlouhodobě a trvale. Ještě mi napište, že v noci slunko nesvítí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že to sice řeší mnozí, ale vyřešeno to nemá nikdo. OZE jsou prostě silně destabilizující součást energetické soustavy, která obecně škodí víc, než co prospěje těch pár kWh, které do ní pustí (většinou v nevhodnou dobu).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 16:13 Reaguje na Jan Šimůnek
Pořád ty blbosti. Německo má z OZE 48% spotřeby Seveřani daleko víc, Rakousko zavřelo poslední uhlák a všichni asi svítí svíčkama.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.5.2020 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Svítí krom své vodní energie (na rozdíl od nás mají podstatnou část Alp a mohou je devastovat výstavbou přehrad) jadernou energií z Dukovan a z Francie. Tedy ti, co si nepořídili ten vynález, který vložen do zásuvky odráží "radioaktivní elektrony", původem z JE.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.5.2020 16:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Proboha!!!! přečtěte si nejdříve, co jsem napsal, a až pak odpovídejte na to, co jsem napsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Však jsem odpověděl. Jenom ne rentabilitu zdroje, který pojede na třeba 25% výkonu ročně. Jak to počítají nevím, ale pokud bychom měli zálohovat na zimu řádově 10% spotřeby, tj. jen soláry (jaderky, větřáky, vodní atd. jedou celoročně), tak je možno vyčlenit už odepsaný uhlák nebo paroplyn.
Jak se to dělá ve skutečnosti, zeptejte se v Rakousku nebo Německu, nebo kdekoliv jinde, kde to už léta běží.
Odpovědět
ig

10.5.2020 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdyby to bylo vyřešené, tak už je to dávno předmětem soukromého (nedotovaného a necinknutého) byznysu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:08 Reaguje na
Taky to samozřejmě předmětem toho byznysu je, jen za loňský rok bylo instalováno na světě asi 5000 GWp ve fv elektrárnách.
Normální je soutěžit cenu na burzách, jen my jsme zase jen za pitomce.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20334-cesko-prichazi-o-levnou-solarni-energetiku
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Předmětem byznysu jsou akorát dotace. To je asi jako ve středověku, kdy se brala ženská jako "přívažek k věnu". A ženili se i tací, co o tu ženskou jako takovou zájem neměli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 15:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Nejvíce se staví v zemích, kde pojem dotace vůbec neznají (třeba USA). Neplatný pokus, zkuste to znovu.
Odpovědět
ig

11.5.2020 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Kvetoucí byznys si představuju třeba jako když vznikaly benzínové pumpy v devadesátých letech. Na každém rohu jedna, dělal to "každý" od poctivců po šejdíře, předháněli se kdo dřív koupí práva na jaké lukrativní místo, ... Nevšiml jsem si, že by byly po Praze prodejny fv panelů, zaplatíš a druhý den nastupuje parta montérů :-) Všechno jsou to projekty na dlouhé lokte, horkotěžko promazávané dotacemi, kdepak, takhle lukrativní obchod nevypadá :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 15:47 Reaguje na
V 90. letech jsme byli progresivní a demokratická země, dnes jsme skanzen fašistického babišismu, nejvíce připomínajíci dojíždějící bolševismus 80. let s Miloušem Jakešem v čele.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

9.5.2020 21:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ona elektřina z FVE zas tak čistá není, protože se zapomíná na to, že výroba panelu je energeticky náročná a panel za dobu své životnosti i v optimálním případě (u nás ovšem zdaleka optimální podmínky nemáme)vyrobí jen čtyřnásobek elektřiny spotřebované na jeho výrobu. Elektřina na výrobu jde zpravidla z čínských uhelných elektráren.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2020 21:06 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Proto se tam tolik čmoudí a lid chodí s rouškami. Těch mají haldy, i na vývoz.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 21:31 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Nezapomíná. Pan Hantzl tvrdí, že FV panely rostou na Panelovníku Fotovoltaickém, a tento, protože je z ideologického principu zelený, tak chlorofylové barvivo nejenomže CO2 neprodukuje, ale naopak spotřebovává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 10:05 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Fve panel je energeticky náročný přibližně jako tabulové sklo plus ptákoviny kolem.
"Dnes EPBT ve střední Evropě dosahuje u nejlepších technologií 100 násobek vyrobené energie oproti vynaloženým energetickým nákladům, včetně recyklace."
Zdroj: https://www.email.cz/download/k/NJJYgMNU8quzDlg04aiVph40GqLU9BnRT9QYR4bdcEqSSyAYj4nqvF0wZ_rpPPMGREh_EjA/tz-cfa-28042020-final.pdf
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.5.2020 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Křemík se taví při podstatně vyšší teplotě než sklo. Navíc ho musíte získat čistý (jako takový se v přírodě prakticky nevyskytuje). To je zase energeticky náročný proces. A po skončení relativně krátké (v porovnání třeba s oknem) životnosti se musí ekologicky zlikvidovat. A opět je to výrazně náročnější než recyklace / likvidace tabulového skla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud si nepřečtete ten článek, nemá cenu se s vámi o tom vůbec bavit.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.5.2020 18:31 Reaguje na Jan Šimůnek
Uživila by se fabrika na fv panely napájená lokálně pouze OZE?
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 05:25 Reaguje na Karel Tejkal
Zcela jistě ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 07:05 Reaguje na Karel Tejkal
Samozřejmě. Projekt vypadá jako pískovna na sklářský písek obklopená panely, ty dodávají energii strojům i fabrice a vyrábí vodík. Ten rozpaluje pece a v noci přes palivový článek dodává elektřinu. Jsou tam samozřejmě nějaké lionky a možná setrvačník, stálo to někde na okraji pouště (v animaci).
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Já už viděl v animacích věcí ...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.5.2020 13:07 Reaguje na Pavel Hanzl
1kWp instalovaného výkonu potřebuje v reálu asi 20 m čtverečních.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:12 Reaguje na Radim Polášek
Ten výpočet je přece velmi jednoduchý. Výkon slunce pro naši zemi je asi 1kWp/m2, účinnost běžných panelů se počítá 18%. Z toho vychází 5.55 m2/1kWp.
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

11.5.2020 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
To je jen bohapustá teorie, protože to platí pro kolmý osvit. Ale ten reálný je úměrný funkci sinus a ta je vždy (kromě jednoho bodu) menší než 1. Takže i z mé vlastní zkušenosti vyplývá, že pravdu má spíše Radim Polášek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 10:21 Reaguje na Pavel Kalenda
Píšu přece o jednotkách kWp (peak), což je samozřejmě kolmý osvit.
Proto se počítá, že instalovaný 1kWp dá za den (24 hodin) jen 3 kWh energie, tj. 8x méně, než stabilní zdroj.
A pan Polášek píše, že instalovaný 1 kWp potřebuje 20m2, což není pravda.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 21:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě jste neprobral geotermál, a biomasu.
Odpovědět
MG

Milan G

10.5.2020 14:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinkler, tady je to jen o opakování. Pořád dokola musíte něco někomu opakovat. Chytrému napověz, blbce nakopni, bohužel to tady nejde. Takže zbývá opakovat.
Opakování je matka moudrosti, ale jak se říká všeho s mírou :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2020 12:32
Přesně tak, tahle paravláda nás táhne někam do minulého století, čekám každou chvíli, kdy se s velkou pompou a giga dotací začnou oživovat parní lokomotivy.
Nejhezčí jsou úvahy o tom, kdy se zdvihneme z koronavirové krize, to je fakt dobrý. Odpověď je dnes úplně jednoduchá. S tím, co máme ve vedení státu, tak NIKDY. A příští volby jen potvrdí, že čecháčci nemají na to být evropským národem.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.5.2020 16:05
ČEZ by mohla být zelenější firma. A docela i je, třeba ESCO, to je dobrá dcera. Ale vláda, její majitel, ji tlačí do jádra. Proč, to nepochopím. Ale se státními zárukami se bude jaderka stavět dobře. A hlavně, bude drahá elektřina. Lidé budou závislí, o to přeci jde.
Copak bychom mohli potřebovat nezávislé občany, s elektrárnami na SVÝCH střechách, co nedávají vydělat distribuci? Nezávislost, to tak.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.5.2020 18:26 Reaguje na Katka Pazderů
Zatím je drahá kvůli FVE a bude drahá kvůli elektroautům. Není třeba mít moc fantazie, stačí umět počítat (sčítat).
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 09:27 Reaguje na Jiří Daneš
Vy dokážete získat informace ohledně stavby ceny dodavatele energií jako je třeba ČEZ? Můžete nám tu to vaše "sčítání" předvést?

Pokud Babiš nezíská dotace z EU (jako, že nezíská), tak ty nové bloky JE zaplatíme my všichni.... a bude to X krát víc než by stálo dotovat občany, aby měli své lokální zdroje energií... a ti by z toho čerpali hned několik pozitiv... o občany ale politikům nejde... jde jim o jiné mocné (jako je ČEZ, atd.), se kterými uzavírají mocensko-ekonomické pakty na úkor nás všech....

Jádro není čistý zdroj, ani bezpečný, ani levný, ani stálý, .... ale věřte si čemu chcete...

Škoda, že je v ČR tolik lidí jednoduše manipulovatelných jako vy... v ČR by se po těch 30 letech žilo už o dost líp... "naštěstí" takový jako vy tomu srdnatě brání a politici a bohatí vám za to velice děkují...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 11:26 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ČR už nemá standardní demokracii, ale korporátní systém řízený "jako firma". Takže má úplně jiné priority. Fve na střechách je dobrá pro lidi, ale ne pro "firmu", protože se z toho těžko vybírají daně. Takže to nebude firma podporovat, radši podpoří mastodonta JE, protože na tom se dá giganticky loupit "pro firmu".
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.5.2020 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně..
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Raději nacpat peníze do něčeho, co se osvědčilo a funguje, než do krámů, které z principu věcí fungují mizerně, pokud vůbec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak investujte do parních lokomotiv, ty u nás osvědčeně jezdily víc, jak 100 let.
Odpovědět
ig

9.5.2020 20:46 Reaguje na Katka Pazderů
Mně v tomto případě nevadí být závislý, protože jako nezávislý (=ostrovní) uživatel domácí fve bych si nemoh v noci pustit pračku nebo třeba soustruh :-). To je zase můj pohled na nezávislost - můžu si soustružit kdy se mi zlíbí a nikdo mi do toho nemůže kecat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:38 Reaguje na
Mohl. Ale nepustíte. Stát vám zdraží elekřinu tak, že budete zase jen votrokem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.5.2020 21:29 Reaguje na Katka Pazderů
Kačenko, a ten svůj slint píšete z PC napájeného ze FV ze střech, nebo z toho hrozného Temelína? A jak to uděláte v zimě a v noci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 10:10 Reaguje na Katka Pazderů
Přesně tak!! Fve dává občanu nezávislost, což je přímo proti zájmům našeho establishmentu.
Do jádra je tlačena vláda z Ruska, protože je potřeba vytvářet energetickou závislost celé země, nikdo snad nepochybuje, že to bude stavět Rosatom. Doufám, že to tu celý řachne dřív, než se k tomu tato neschopná vláda rozhoupe.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.5.2020 11:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se podíváte na Německo, tak tam jsou od OZE rozvody prakticky stejně centralizované jako od jiných druhů elektráren, akorát je to celé dražší a složitější. Jde o soubor velkého množství malých zdrojů, které se musejí nějak pospropojovat, zatímco napojení velké elektrárny na síť je jednodušší.

A nikdo vám nebrání dát si na střechu a fasádu panely, na vršek střechy větrník a odříznout se od sítě. Akorát vás to přijde na podstatně větší peníze a spoustu elektrických spotřebičů si nebudete moci dovolit provozovat. Proto to lidi dělají jen tam, kde síť není k dispozici a jsou nějaké překážky (i mimoekonomické) proti vybudování vedení.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.5.2020 13:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavně že třeba v Německu nakonec prakticky všechny velké fotovoltaické i větrné farmy vlastní nakonec velké mezinárodní investiční fondy.
Mnohem větší než byly původně německé energetické firmy, které byly zelenými jdoucími za fatamorganou zelené energetické nezávislosti od provozování OZE elektráren odstaveny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:15 Reaguje na Radim Polášek
Píšu o fve na střechách, které vyrábí energii pro vlastní spotřebu, jak osobní tak firemní.
Ty mají v Německu násobnoý výkon než všechny solární parky připojené do sítě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže pokud to není provozováno v ryze ostrovním režimu (= objekt nemá žádné spojení se sítí), tak to nárazy do sítě (přepojování ze solárů na síť a zpět) dělá taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 15:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste snad projektent fve?
Viděl jste někdy projektanta fve?
Víte co je to projektant fve?
Slyšel jste o něčem takovém, že existuje projektant fve?
(jen zkouším, co má pan bot na ramce za informace).
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.5.2020 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Nic z toho nepotřebuji. Na tohle opravdu stačí fyzika ze základní školy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2020 22:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Přesně tak, test vyšel přesně tak, jak jsem čekal. Nemáte tam ani ťok.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.5.2020 13:16 Reaguje na Katka Pazderů
Do jádra netlačí ČEZ ani vláda ani nikdo jiný, ale zdravý rozum.
A drahá elektřina bude hlavně díky OZE, hlavně až podíl OZE překročí přirozenou regulační kapacitu naší rozvodné soustavy a bude třeba investovat miliardy na dodatečnou akumulaci, na všelijaké zdvojování a násobení dálkových vedení podobně jako v Německu a nna jinak v podstatě zbytečné investice do chytrých sítí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.5.2020 16:09 Reaguje na Katka Pazderů
Vláda není její majitel, dokonce ani ČR není její majitel, je pouze majoritní akcionář. A těch dalších akcionářů tam není zase tak málo. Takže ČEZ být zelenější samozřejmě může, ale pouze takovým způsobem, že to nebude znamenat majetkovou újmu všech (!) jeho akcionářů. V opačném případě by to mohlo s Benešem&spol. dopadnou časem bledě a celkem chápu, že se mu do tepláků nechce. Ani ve jménu vyššího zeleného dobra.

Což je mimo jiné důvod, proč žádné představenstvo do JETE bez těch záruk nepůjde.

Myslím, že jim stačily ty průsery na Balkáne.

Jen pro pořádek, já nejsem ani pro, ani proti, bo jsem nějaká relevantní čísla neviděl a tedy netuším, jaká jsou rizika.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2020 17:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Problém je, že giga JE vyrábí elektřinu násobně dráž, než třeba fve. To je problém, který může celý projekt do budoucnosti potopit. Taky další problémy, jako obrovský nárok na vodu atd. atd.
Proto do toho nechtějí jít banky a bez nich to nepůjde vůbec.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 05:29 Reaguje na Pavel Hanzl
JE je výrazně levnější (na vyprodukovanou kWh) než FVE. Mohou jí konkurovat pouze vodní elektrárny, ale jejich potenciál je u nás prakticky vyčerpaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 07:14 Reaguje na Jan Šimůnek
Váš problém je v tom, že máte předepsaný program a podle toho jedete. Nevíte nic o cenách, nevíte, že naše potenciálně nová JE by se zaplatila za celou dobu životnosti jen tehdy, kdyby cena elektřiny šla na dvojnásobek. Taky proto se v Evropě staví jen ten nešťastný Paks a podobná tragédie ve Finsku, jinak nic.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Porovnání cen z různých typu elektráren tu bylo citováno mockrát. Do FV a větrných elektráren se musejí průběžně jen u nás cpát miliardy korun ročně, JE vydělávají a investice do jejich stavby se velmi významně a výhodně vrací. Potřebují akorát ochranu či garance proti ekoteroristům, placeným z Ruska nebo od islámských teroristů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 15:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Supr, daslší důkaz že jsete bot z Ruska, protože ten obviňuje všechny kolem, že jsou placení z Ruska.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 08:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Nicméně ekologické spolky v řadě ohledů jednají ve prospěch Ruska a dalších producentů nafty a plynu. A jestliže platí: "Koho chleba jídáš, toho píseň zpívej", tak to musí platit i v reverzi: "Koho píseň zpíváš, ten tě (nejspíš) krmí".
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.5.2020 08:00
A bylo by možné abych konečně jako spotřebitel přestal platit poplatky za síťové služby a zálohování sítě a tyto poplatky byly zpětně účtované elektrárnám s tím že tyto ať si je promítnout do ceny své elektřiny?

nikde na světě OZE nedokázalo zlevnit finální účet za elektřinu pro spotřebitele.
Formálně sice zlevní silovou elektřinu ale vše ostatní to prodražuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 08:26 Reaguje na Vaclav Sobr
Vy snad znáte cenu elektřiny a její vývoj ve všech zemích světa? Fakt?
Lidé, kteří mají na střeše fve a mají ji splacenou, neplatí za energii skoro nic (pouze fond oprav) a případně když dokupuje něco v zimě. Takže platí třeba 10% toho, co ostatní. Jim OZE elektřinu velmi zlevnila.
Ale OZE v princiopu není o zlevňování energie, ta je o bezuhlíkové výrobě. A ta má daleko vyšší cenu, než je současná ze sítě.
Pokud by se vyčíslily externality a celková zátěž životního prostředí uhláků a ropných elektráren, musela by být cena elektřiny možná desetinásobná.
Odpovědět
ig

11.5.2020 09:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak proč nemá fv panely na střeše skoro každý, když je to tak neodolatelně výhodné? Proč je nemám třeba já, když bych ušetřil 90 % nákladů na elektřinu, které nemám zrovna malé? :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 09:42 Reaguje na
Protože je elektřina příliš levná a fve je přece jen komplikace, vstupní investice, další technické zařízení, které potřebuje údržbu a tím to není úplně pohodlné. To pohodlí u nás rozhoduje, pojistky vedle dveří to přece jistí a ať se stará někdo jiný.
S rozumnou energetickou politikou bychom byli úplně jinde.
Odpovědět
ig

11.5.2020 10:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vždyť říkáte, že majitelé fv platí jen 10 % toho co ostatní. Nebo to platí jen za předpokladu, že bude mít ostatní elektřina 2000 % daň?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 10:30 Reaguje na
Instalovaný 1kWp ve fve se dá pořídit kompletně se vším za 25.000,-kč.
A ten vyrobí za rok 1MWh energie. Pokud platí soukromník za 1kWh ze sítě 5,- kč, tak má návratnost 5 let.
Těch 10% tam mám jako "fond oprav", případně spoření na výměnu panelů po skončení životnosti.
Jsou to samozřejmě hrubé a všeobecné odhady, projektant to musí spočítat napřesno i s rezervou a ztrátami atd. atd.
Ale živit tím domácnost, malou firmu a elektroauto není problém.
Samozřejmě ve velkém to jede taky, ale o tom se nebavíme.
Odpovědět
ig

11.5.2020 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A už zase sčítáte hrušky a jablka :-) Tenhle výpočet by platil kdybych měl panely 1kWp (na nějaké kosíny, viz výše, teď nedbám) a nějakou bazální spotřebu baráku 1 kW a když by zrovna svítilo slunce tak by mi klesla spotřeba elektřiny nakupované od ČEZu. Ale slunce pořád nesvítí a já jsem takový rebel, že si žárovky rozsvěcím hlavně v noci, takže by mi to zase tolik neušetřilo. Z návratnosti 5 let se tak stává 20 v lepším případě a do toho nejdu :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:37 Reaguje na
Návratnost je možná jen díky dotacím a povinnému výkupu této energie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 16:01 Reaguje na Jan Šimůnek
To není možný!!!!!
Tak naposled:
NIC NIKAM NEPRODÁVÁTE!!!!
NEMÁTE NA TO ŽÁDNOU DOTACI!!!!
Nahrejte si to někam na hard, furt to vysvětlovat nebudu!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.5.2020 17:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud se ta elektřina neprodává stylem nucený výkup za přemrštěnou cenu, tak se ta investice prakticky nikdy nevrátí. Respektive se vrátí jen tím, že máte jakousi elektřinu (pár LEDek, udržování ntb a wifi a občas si tím dobijete mobil, čas od času to může i cucnout trochu vody ze studny) a nemusíte přitom platit kilometry elektrického vedení (nebo jste v lokalitě, která z těch či oněch důvodů elektrifikovaná není a nebude). V žádném jiném případě to nedává smysluplné ekonomické parametry.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 15:59 Reaguje na
V ceně je i baterie na překonání denních výkyvů, systém nedá ale zimní spotřebu. Tak si 3 měsíce musíte dokupovat, ale třeba jen 30% dle toho, jak máte systém dimenzovaný, jaké je počasí a jak si to sám rozvrhnete.
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

11.5.2020 17:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohu ze své vlastní zkušenosti potvrdit, že malá FVE na střeše nemá návratnost kratší než 20 let a to i s dotací. Problémem je zálohování a zimní období. Takže dnes používám FVE jen jako nouzovou zálohu pro solární trubice pro případ, kdy vypadne v době největšího svitu proud a já jsem nucen honit médium v soláru oběhovým čerpadlem, aby mi těch 6 kW trubek na střeše neexplodovalo na přehřátí. Výpadky se u nás stávají tak 2x do roka. Naposledy to bylo na cca 28 hodin po velké bouřce a větrné smršti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:43 Reaguje na Pavel Kalenda
Záleží hodně na tom, jak je vaše fve stará a kdo ji projektoval.
v tomhle oboru pokrok přímo letí, ceny panelů i baterií šly na desetinu a dnešní systémy jsou daleko chytřejší, robustnější a ve výsledku levnější.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 08:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže fyzika, o kterou tady jde v první řadě, zůstává stejná.
Odpovědět
ig

11.5.2020 17:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Potíž je, že já si nic rozvrhovat nechci, je to otravné a nepohodlné. Svítím v noci, myčku pouštím po večeři a do dílny jdu něco dělat když je pod mrakem a nedá se jít ven. Proto mi vychází návratnost horší než 20 let :-) A tipuju, že až na pár skalních v tom nejsem sám :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2020 18:45 Reaguje na
Tak si ji nepořizujte, nikdo vám to nenutí.
Odpovědět
ig

11.5.2020 20:49 Reaguje na Pavel Hanzl
A z toho mám právě ten spor. Já vidím, že je to na pytel a vy zase říkáte, jak je to jednoduché, jasné a vyřešné. A co teď s tím?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist