https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenekn-sobotka-jaky-byl-rok-2020-zdanlive-banalni-otazka-muze-prinest-prekvapive-odpovedi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Sobotka: Jaký byl rok 2020? Zdánlivě banální otázka může přinést překvapivé odpovědi

9.1.2021
Rok 2020 se asi každému z nás zapíše do paměti jako vybočující z řady let předchozích. Ne pro každého to však musí primárně být jen rok zavřených restaurací, zrušených letů nebo povinných roušek.
 

Ohlédnu-li se za dnes již loňským rokem trochu jinýma očima, pohledem spíše odhadujícím, jak asi bude datum 2020 vnímáno třeba za deset, dvacet let, vytanou mi na mysli docela jiné symboly než ty spojené s pandemií koronaviru. Jsou to hlavně rodina a soudržnost. Firma a solidarita v týmu. Důvěra ve smysluplnost naší práce.

U těch posledních hodnot bych se rád trochu zastavil. Smysl našich aktivit ve skupině SOLEK totiž není jen v samotném podnikání, ale především oborem výroby elektřiny z věčné energie slunce, čímž snad i trochu přispíváme k řešení tolik alarmujícího stavu globální udržitelnosti. Ano, loňský pokles emisí byl z velké části způsoben hospodářským poklesem. A ten samozřejmě není dobrou zprávou. Vedlejším efektem totiž může být rostoucí nezaměstnanost a s tou bývá spojena i řada sociálních důsledků. A také nárůst veřejného dluhu, tedy nekonečně nebezpečné zatížení příštích generací.

Přesto jsem přesvědčený, že i tato krize je skutečnou příležitostí, a to nejen ve smyslu podnikání a investic. Když se poučíme, můžeme se rychle posunout dále, a přitom se dostat na jinou úroveň kvality života. Rád bych věřil, že už to bude kvalita založená na ochraně člověka jako druhu, a tedy i planety jako jeho biotopu. Že ohledy nejen na zdraví jednotlivce, ale i společnosti jako celku promění strukturu ekonomiky ve prospěch inteligentnějšího rozvoje života na Zemi.

Dovolte mi příklad z mého oboru. Emise oxidu uhličitého se snížily společně s poklesem hospodářství. To si totiž v útlumu vyžádalo méně energie, a tak se i méně kouřilo z elektráren a výfuků. Dalo by se předpokládat, že až zase porosteme, emise se vrátí na původní úroveň. Když se však podíváme na data Mezinárodní energetické agentury blíže, zjistíme, že pokles emisí CO2 v energetice byl vyšší než samotný pokles poptávky.

Znamená to jediné, a to, že jako první byly odstaveny z provozu uhelné elektrárny a následně i zdroje na další fosilní paliva. Obnovitelné zdroje naopak rostly, a vůči podobným krizím se tak jeví jako bezpečně rezistentní. Tento fakt mohu potvrdit i za naše portfolio fotovoltaických elektráren, dokončených i připravovaných, všechno jelo naplno.

Něco se tedy přece jen mění, ať už je to krizi navzdory, anebo v souladu s ní. Už proto si pozitiva loňského roku pečlivě uchovám v paměti, až se k němu třeba po letech vrátím, abych se mohl zamyslet nad tím, jaký ve skutečnosti byl.

A co vy? Také jste se pokusili podívat se na loňský rok 2020 jinýma očima, než jak jej převážně ukazují média všude kolem nás?


reklama

 
foto - Sobotka Zdeněk
Zdeněk Sobotka
Autor je CEO fotovoltaické skupiny Solek Group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

9.1.2021 07:23
Tohle je přesně to, co nám může pomoci z krize, je to taky názor EU.
Rostoucí nezaměstnanost využít k budování čisté energetiky, která se v budoucnu vrátí v ceně elektřiny, prostě čistá investice do budoucnosti. A EU je ochotna nám to mohutně dotovat. Dokážeme toho využít?
S touhle garniturou ve vedení státu rozhodně NE!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.1.2021 07:53 Reaguje na Pavel Hanzl
EU žádné peníze nevlastní. Jsou to naše peníze očesané o byrokratický bruselský aparát a desátky pro různé lobbisty a předražené zakázky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2021 08:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
To nejsou žádné NAŠE peníze, protože my jsme čistí příjemci, jsou to peníze především Němců a lidí ze Západní Evropy, kteří jsou čistí plátci.
Proč byla jedním z důležitých důvodů brexitu taky dotační politika EU? Protože zkorumpované státy visegrádu dotace mohutně rozkrádaly, hrabiš není jediný (i když největší) gauner z našeho regionu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.1.2021 08:46 Reaguje na Pavel Hanzl
To ovšem nevylučuje můj komentář jakožto reakci na váš původní.
Navíc dle původního návrhu na nadcházející období jsme se měli stát čistým plátcem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2021 08:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Bruselský aparát něco stojí, řádově asi desetinu, než náš státní aparát.
Desátky lobbistů je ovšem specialita východních babišistánů, u nás to bude v určitém segmentu třeba osmdesátek až devadesátek.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.1.2021 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Za rok 2018 rozpočet evropského parlamentu necelých 2 mld EUR, rozpočet poslanecké sněmovny ČR cca 1,35 mld Kč.

Jste naivní, pokud si myslíte, že korupce a lobbismus neexistuje jinde kromě V4 a východní Evropy
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.1.2021 14:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Naivní? A anzl? Spíše něco na b...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.1.2021 14:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Naivní? A Hanzl? Spíše něco na b...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2021 17:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nesmíte počítat jen parlament. Máme taky vládu a její dotační apetit a gigantické sumy v přerozdělování.
Samozřejmě lobbing (s pevnými pravidly) je v EU normální, což není korupce a i nějaká drobná a spíš sporná korupce se najde všude. Ale něco tak děsivého, jako u nás, to nemají NIKDE. A u nás se to schovává za neurčitý pojem "střet zájmů", i když je to čistý zločin.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2021 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu. Největšího korupčního tunelu se zatím dopustili OZE struktury, kam patří i autor tohoto článku (netvrdím, že za to může). Proč na to tak rád zapomínáte?
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.1.2021 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsme a nikdy jsme nebyli. Vždy jsme odevzdávali více, než kolik jsme dostávali (při započtení nákladů na to "dostávání"). Po odchodu GB, tedy od letoška budeme oficiálně "čistými plátci" (i při maskování výše uvedených výdajů spojených se členstvím v EU).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.1.2021 14:40
K fotovoltaice je zbytečné se vyjadřovat, když se spojí fanatismus, a kšeft, tak tom prodělají vždy konzumenti toho či onoho produktu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2021 17:28 Reaguje na Jiří Daneš
Zvláště, když kupují elektřinu skoro zadara, když svítí a fučí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.1.2021 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy kupujete elektřinu skoro zdarma, když svítí a fučí? Jak jste to dokázal? A myslíte si, že fotovoltaici a větráčnící prodávají elektřinu skoro zdarma, když svítí a fučí?

V tom systému je asi něco prohnilého, co hodně smrdí!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 10:45 Reaguje na Jiří Svoboda
U nás je to dojebané a proto i přes gigantické investice do OZE se žádné nebudují.
Němci mají systém aukcí, kde si každý majitel vysoutěží svoji cenu, na kterou mu stát doplácí, když svítí a fučí a ceny jsou na nule (nechápu, jak můžou jít do záporu).
Ta cena je velmi podobná, za jakou se u nás prodává z uhláku. Pokud jde cena nahoru, vrací se rozdíl státu. To se u nás zásadně neuvádí.
Ale fabriky kupují za skutečnou cenu, tj. za skoro nulu, to jim výrazně pomáhá. Když ale nesvítí a nefučí, ceny vyskočí nahoru a rozjedou se akumulátory, přečerpávačky, paroplyny a prostě špičkové zdroje. Taky naše a Polské uhláky prodávají do Německa.
Takže naše uhláky jsou v kleštích. Obchodníci, kteří dodávajá do ČR nakupují zalevno v Německu a od našich jen tehdy, kdy je tam dráž.
Jenže naše uhláky nejsou špičkové zdroje a v tomhle režimu jsou ztrátové.
S obrovským rozvojem OZE v normálních zemích to období kdy "nefučí a nesvítí" bude stále kratší hlavně to vykryjí akumulátory všeho typu.
Rok 1938 jako konec našeho uhlí je silně srandovní datum.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.1.2021 12:59 Reaguje na Pavel Hanzl
"U nás je to dojebané a proto i přes gigantické investice do OZE se žádné nebudují."....opět kolovrátek
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 18:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste nějakou kritiku bez kdákání.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.1.2021 20:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Však na tento váš blábol jste dostal odpověď již několikrát...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 22:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
Fakt? Někdo tu vysvětlil, PROČ máme za tak gigantické peníze skoro nulový nárůst výkonu z OZE? Zkuste to zopakovat, já to nezaznamenal.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.1.2021 12:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale zaznamenal pane Hanzl, nehrajte tu hlupáka...Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2021 13:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
"S blbú babú aj kefovačka na figu".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.1.2021 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Já už vám to vysvětloval mockrát a publikoval o tom na Ekolistu řadu článků.

V roce 2005 si udělal ERÚ z ústavy a zákona o OZE trhací kalendář a nastavil podporu mnohem výše, než stanovoval zákon. Toto policajti, státní zástupci, politici i soudy včetně ústavního kryjí a nikdo za to dodnes nebyl potrestán. Z tohoto protiústavního nezákonného tunelu se budeme (pokud tu nezačne fungovat právní stát) vzpamatovávat ještě 10 let.

Jednoduchá otázka. Kdo asi v roce 2005 "motival" ERÚ, aby takto postupoval?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.1.2021 15:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Když se již do toho pustil znova i p. Svoboda, tak taky doplním, co jste již několikrát četl...

Pletete si provozní podporu a investiční podporu. To o čem neustále píšete je provozní podpora z doby solárního tunelu, která je pro tehdy zprovozněné FVE nastavená na 20 let. Přičemž 20 let se počítá od spuštění výroby. Většina těchto instalací byla spuštěna v roce 2009 - 2011, tedy budeme doplácet ještě 10 let.
Tyto provozní dotace nemají nic společného s rozvojem nových FVE nebo obecně OZE.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.1.2021 17:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě že ten Hilter u nás s tím uhlím rázně skoncoval a stali jsme se první bezuhelnou republikou na světě!
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.1.2021 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
V celé EU je to jen a jen prostředek k okrádání občanů a nic jiného.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.1.2021 15:47
OZE v akci ... https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr

Jinak samozřejmě vše je v cajku, jen vodík se holt trochu zpozdil:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2021 19:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to v cajku, v Evropě se překopává zgruntu celá energetika a probíhá to velmi bezproblémově a hlavně levně.
Bohužel, my se toho odmítáme zúčastnit, i když by nám to EU z velké části zadotovala. To je blbost zcela kolosálního rozměru a já mám pocit, že to je dělané záměrně. Tak blbý přece náš národ není.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.1.2021 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)))))))
Odpovědět
MG

Milan G

11.1.2021 20:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
To je neuvěřitelné, že jo? :-)))
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.1.2021 21:39 Reaguje na Milan G
No, naštěstí se blackout nekonal, jinak by nám v těchto dnech zamrznul úsměv :-).
Ano pane Milane, toto komentovat opravdu jinak nejde...:-)
Odpovědět
li

11.1.2021 20:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Bezproblémově?Přečtěte si dnešní článek o hrozícím výpadku elektřiny u zelených Rakušáků.Díky uhlákům mohli dál doma dřepět v teple a čumět na bednu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.1.2021 11:31 Reaguje na
Vy sem nechodíte dlouho, že?

To je prostě Hanzl ... legenda ekolistu:-))).
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.1.2021 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
"i když by nám to EU z velké části zadotovala"
"Bojím se Danaů, i když dávají dary."
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.1.2021 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Jj, Křetínský bezproblémově a hlavně levně nakoupil a teď se toho bude s gustem účastnit. A nakonec mu to ta EU i zadotuje:-).

Fakt blbej není ... pokud nejde zrovna vo čutes a Spartu:-DDD.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist