Karel Srdečný: Zelená úsporám: nestandardní standardy
Méně přísný požadavek ministerstva životního prostředí (MŽP) vychází nejspíše ze snahy zjednodušit stavebníkům život, protože dosáhnout parametru 15 kWh/m2 není u rodinného domu opravdu nic jednoduchého. Proč tomu ale říkat „pasivní energetický standard“?
Jinde se v programu Zelená úsporám setkáme s pojmem „nízkoenergetický standard“, který je pro rodinný dům definován jako potřeba tepla na vytápění maximálně 70 kWh/m2.rok a pro bytový dům max 50 kWh/m2.rok. Pojem „nízkoenergetický dům“ či „standard“ není v ČR nikde závazně definován; odborná veřejnost však již léta chápe „nízkoenergetický dům“ jako dům se spotřebou pod 50 kWh/m2.rok. Viz také ČSN 730540.
Snahou MŽP bylo podpořit domy i bez strojního větrání s rekuperací tepla. Proto ona hranice potřeby tepla 70 kWh/m2.rok. Proč tomu ale říká „nízkoenergetický standard“ a zvyšuje už tak velký zmatek v této oblasti, je záhadou.
Zajímavé je, že podle podmínek programu Zelená úsporám se do oněch 50 kWh/m2.rok nezapočítává vliv vytápěcího systému, tj. ztráty v kotli a rozvodech. Jde o potřebu tepla, nikoli spotřebu energií. To je jednoznačně směřováno proti situaci, kdy je jako nízkoenergetický prezentován téměř jakýkoli dům vytápěný tepelným čerpadlem, bez ohledu na kvalitu stavebního řešení.
Program Zelená úsporám je jistě velmi chvályhodná věc, bohužel nerespektování odborného názvosloví snižuje jeho důvěryhodnost.
reklama
Online diskuse
terminologie nestačí - 11. 5. 2009 - MartinTermíny jsou sice důležité, ale posuny v normových požadavcích na budovy by byly obrovským přínosem pro úspory emisí, pár čísel... Většina zákazníků vyžaduje, aby stavba splňovala normy...Bohužel v českém stavitelství není zatím závazné jakékoli energeticky úsporné stavitelství, takže Zelená úsporám sice může zalepit ty starší budovy, ale mezi tím jako houby po dešti rostou domy, které zdaleka nelze nazvat úspornými, ale pouze "ziskovými". |