Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Zelené dotace na zateplování budov odhalují absurditu našeho stavitelství
Při průměrné velikosti bytu 70 m2 bychom ušetřili v nízkoenergetickém standardu na jednom bytu ročně 3500 kWh, což činí přes 700 kg emisí oxidu uhličitého (CO2) při topení zemním plynem. Pokud vezmeme v úvahu všechny za rok postavené byty a jejich životnost 100 let, dojdeme k číslu 2,5 milionu tun CO2 . A uvědomíme-li si, že k podobnému číslu pravděpodobně dojdeme i v nebytové výstavbě, lehce dospějeme k závěru, že špatně stavěné budovy nás ročně stojí 5 milionu tun CO2. Na jedné straně tedy za kjótsko-japonské peníze zateplujeme staré budovy, na druhé straně si zcela bezmocně necháváme stavět budovy jen o málo méně mizerné, než ty, které zateplujeme. Snad nejvhodnějším příměrem k této situaci by mohlo být, kdybychom si při koupání nedávali do odtoku vany zátku.
Co v takovéto situaci dělat? Známe sice několik vysokoškolských učitelů, kteří se poctivě snaží vyučovat budoucí architekty nízkoenergetické výstavbě, ale to rozhodně nestačí. Snad zelené dotace zvýší počet bytů postavených v pasivním standardu na několik stovek ročně, ale to je stále zoufale málo. Pomohl by zákon, který by umožnil stavět jen v nízkoenergetickém a lepším standardu. Těch 5 milionu tun CO2 ročně ušetřených a spousta dalších uživatelských výhod za to rozhodně stojí. Nechť je to kamínek do mozaiky návrhů zákonů v rámci Velké výzvy vyhlášené Hnutím Duha.
reklama
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Jindřiška Svobodová přednáší na katedře fyziky Pedagogické fakulty MU v Brně ekologicky a environmentálně zaměřené předměty.
Online diskuse
Proklamace? Stačí jen řečnit? - 18. 6. 2009 - MartinAbsolutní prioritu musí mít zvyšování energetické účinnosti a efektivnosti |