https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-92-doporuceni-pro-stabilnejsi-cesko.je-treba-reagovat-na-sucha-ztratu-zemedelske-pudy-i-drahe-energie
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: 92 doporučení pro stabilnější Česko. Je třeba reagovat na sucha, ztrátu zemědělské půdy i drahé energie

10.4.2025
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zelený kruh, asociace ekologických organizací, zveřejnil klíčová témata a řešení, která mohou pomoci zlepšit kvalitu života lidí, stabilizovat venkov i život ve městech, snížit dopady extrémního počasí a posílit soběstačnost Česka. Materiál s názvem Životní prostředí – doporučení pro volby do PS 2025 reaguje na aktuální výzvy spojené s dopady sucha, ztrátou zemědělské půdy, drahými energiemi, úbytkem biodiverzity či přetížením měst dopravou. Zároveň dává konkrétní vodítka, jak přijímat a naplňovat závazky, které vyplývají z evropských i mezinárodních dohod a strategií, ale také z potřeb zajištění energetické, surovinové či potravinové nezávislosti Evropy.
 
Materiál pokrývá 20 témat a předkládá celkem 92 doporučení. Do přípravy se zapojilo 12 členských organizací Zeleného kruhu. U každého tématu je stručně popsán aktuální problém, jeho širší souvislosti a návrh na řešení, které je realistické, ekonomicky proveditelné a veřejností dobře vnímané.

„Zelený kruh nabízí politickým stranám a hnutím před volbami do Poslanecké sněmovny možnost bližšího seznámení s návrhy a konzultace k jednotlivým opatřením. Naší snahou je podpořit jejich reálné zakotvení do programů a následně i do praxe, aby Česká republika dokázala účinně reagovat na environmentální výzvy současnosti,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu Petra Kolínská.

Přehled témat pro nové volební období

    • Národní plán na obnovu přírody
    • Důsledná ochrana přírody na 10 % území
    • Silná krajina = silná ekonomika: Investice do půdy, vody, venkova i měst
    • Přirozené řeky
    • Odolné a udržitelné zemědělství
    • Adaptace a mitigace změny klimatu v lesích
    • Reforma územního plánování
    • Modernizace energetiky – rozvoj OZE pro bezpečný odklon od uhlí
    • Spravedlivá transformace a řešení energetické chudoby
    • Udržitelná městská mobilita
    • Ochrana zvířat do Ústavy
    • Udržitelná živočišná výroba a spotřeba
    • Ochrana divokých zvířat v zájmových a dalších chovech
    • Lepší podmínky záchranných stanic pro divoká zvířata
    • Klimatická politika (evropské a mezinárodní závazky)
    • Evropské fondy
    • Prevence vzniku odpadů
    • Výrobky bez toxických látek
    • Zapojování veřejnosti do rozhodování a spolupráce s nevládními organizacemi
    • Efektivní a víceleté financování veřejně prospěšných činností

„Povodně i vysychání krajiny, snižování rozmanitosti přírody i úbytek životodárné půdy ohrožují životní úroveň i zdraví lidí. Proto je nutné uvést v život ambiciózní Národní plán na obnovu přírody, který pomůže připravit naše zemědělství, lesy i města na dopady klimatické změny,“ uvádí Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Podle Martiny Skohoutilové z ČSOP Pražská pastvina máme už dnes stovky míst, kde obnova krajiny i ochrana přírody přinášejí hmatatelné výsledky – zadržují vodu, chrání úrodu, zvyšují hodnotu území. „Právě tam nesmíme ztratit kontinuitu. Péče o volnou krajinu i chráněná území musí být stabilní, dlouhodobá a dostatečně financovaná. Je čas zařadit ji mezi klíčové rozpočtové priority státu – s důrazem na efektivitu, hospodárnost a konkrétní přínos pro lidi i ekonomiku,“ dodává.

Martin Rexa z Hnutí DUHA pokračuje: „Do roku 2030 potřebujeme využít alespoň 10 % zemědělské půdy pro krajinné prvky, biopásy a další plochy, které chrání zemědělskou krajinu před suchem, erozí a úbytkem opylovačů. K tomu je nutné motivovat zemědělce i další vlastníky pozemků prostřednictvím smysluplně nastavených dotací.“

„Lidé potřebují jistotu, že zvládnou zaplatit energie. Část výnosů z emisních povolenek a evropských fondů musí směřovat na zateplování domů a obnovitelné zdroje – aby pomoc byla dostupná i nájemníkům a domácnostem s nižšími příjmy,“ uvedl Radek Kubala z platformy pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set.

Podle Jiřího Koželouha z Hnutí DUHA Česko nepotřebuje dotace pro uhelné elektrárny. Potřebné jsou podle jeho slov investice do úspor energie a domácích obnovitelných zdrojů. Ty přinesou levnější elektřinu, vyšší soběstačnost a čistější vzduch. „Do roku 2030 mohou pokrýt třetinu spotřeby energie. Klíčem je zrychlit povolování a výstavbu, posílit sítě a odstranit zbytečné bariéry,“ uvedl.

Miriam Macurová z Greenpeace ČR dodává: „Extrémy počasí, které jsme zažili minulý rok ve formě horka, sucha a povodní, budou podle vědců do budoucna častější a intenzivnější. Proto je nutné nastavit ambiciózní klimatické cíle do roku 2040 v souladu s evropskými a mezinárodními závazky, které jasně stanoví data ukončení spalování uhlí, ropy a plyn a ukončí financování činností, které poškozují klima a životního prostředí. Přesměrované a ušetřené finance pak musí podpořit přechod na udržitelnou energetiku, ochranu životního prostředí a podporu lidí v ČR i globálně.”

„Význam ochrany zvířat ve společnosti stoupá. Dle výzkumu veřejného mínění má 91 % Čechů a Češek za to, že ochrana zvířat je důležitou hodnotou a zaslouží si pozornost politiků. Dle dalšího výzkumu 63 % Čechů a Češek souhlasí s tím, aby se ochrana zvířat zakotvila do české Ústavy. Navrhujeme proto zahrnout závazek ochrany zvířat do Ústavy České republiky, kde v současnosti na rozdíl od ústav například Německa nebo Rakouska chybí,“ uzavřel Pavel Buršík z organizace OBRAZ - Obránci zvířat.

Zelený kruh je asociace, která sdružuje více než 90 významných ekologických nevládních organizací (mj. Arnika, Greenpeace, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická) působících v České republice. Asociace se věnuje plošnému monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech. Dlouhodobě se zabývá problematikou účasti veřejnosti na rozhodování o záměrech a projektech s dopadem na životní prostředí.


reklama

Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

10.4.2025 09:04
Děkuji za článek. Opět musím konstatovat, že zelený kruh je nejhorší zlo v našem státě. Koordinátor protistátních a protilidových struktur s cílem devastace krajiny a společnosti. Stále podporuje devastaci orné půdy velkoplošným pěstováním energetických plodin na ekologická biopaliva. Stále podporuje rozvrat energetické soustavy podporou drahých občasných zdrojů energie. Stále podporuje nehumánní vybíjení " přemnožené " zvěře. Naopak se snaží do krajiny opětovně zavléct rozšíření vztekliny ochranou hlavního přenašeče. A takto mohu pokračovat. Bohužel musím konstatovat, že naše společnost je lhostejná a tolerantní nejen k............, ale i k ekologismu.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

13.4.2025 20:54 Reaguje na Michal Ukropec
Nechápu váš komentář a myslím, že není pravdivý
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.4.2025 15:21
Já vidím obrovský problém v tom, že strašně složité, téměř neřešitelné problémy se tu interpretují a předkládají jako velmi lehce řešitelné pomocí několika jednoduchých postupů. Toho se pak politici chytají a vznikají obrovské problémy.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.4.2025 16:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Problém je v tom, že zelený kruh je placen právě producenty OZE. Takže jejich zájem je zištný a zřejmý. Peníze za devastaci krajiny. I brouka chránili aby Foresti mohli vydělávat harvestorama ve velkém.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.4.2025 09:36 Reaguje na Michal Ukropec
Mafiozita OZE lobby je, řekl bych, srovnatelná s mnoha jinými. Stále lépe tu jde "podnikat" kamaráděním se s politiky a to zjevně ve všech oblastech.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

11.4.2025 14:06
"Podle Jiřího Koželouha z Hnutí DUHA Česko nepotřebuje dotace pro uhelné elektrárny. Potřebné jsou podle jeho slov investice do úspor energie a domácích obnovitelných zdrojů. Ty přinesou levnější elektřinu, vyšší soběstačnost a čistější vzduch. „Do roku 2030 mohou pokrýt třetinu spotřeby energie. Klíčem je zrychlit povolování a výstavbu, posílit sítě a odstranit zbytečné bariéry,“ uvedl."
Stále se opakující urban legend o levných OZE. Přitom výstavba nových větrníků je podporována investiční dotací až 65% a provozní dotací až 3,50 Kč/kWh. A na staré FVE doplácíme desítky mld.Kč ročně.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.4.2025 14:26 Reaguje na Karel Valenta
Zelenému kruhu nevěřím ani slovo. Vám ano.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

15.4.2025 11:27
To jsou zase kecy. Chráníme přírodu a půdu jen do té doby, než se objeví movitý investor. Ten může zastavět jakoukoliv půdu, vykácet a zastavět meze a remízy, zasypat a zastavět "půdy bohaté na uhlík", zastavět životní prostor hnyzu, drobné zvěře, ptáků i lidí a všechno je v pořádku. A nám tady budou ekologové vykládat, jak máme zakládat meze, mokřady, vyřazovat půdu z produkce, hospodařit ekologicky. Proč by to kdo dělal? Vždyť si připadáte jako hlupák, když se na to stavební šílenství kolem podíváte. Co vy jste povinen chránit a opečovávat, to investor bez skrupulí za potlesku politiků (ale i spousty běžných lidí) zlikviduje. A ještě nám budou tvrdit, že remízky, mokřady a půda bez produkce zastaví klimatickou změnu. Ideologie žádnou změnu nezastaví. Jen znechutí ty, které za každou cenu tlačí do opatření, co slibované změny nepřináší. Ovšem vydělává se na tom asi dobře.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist