https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-poslanci-prosazuji-tezbu-sterkopisku-bez-ohledu-na-zivotni-prostredi-a-berou-kompetence-inspekci-zivotniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Poslanci prosazují těžbu štěrkopísku bez ohledu na životní prostředí a berou kompetence inspekci životního prostředí

13.10.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Poslanci v rámci projednávání novely liniového zákona (tisk 410) předložili zásadní změny s cílem razantně omezit práva občanů, obcí a vlastníků nemovitostí, kteří mají být dotčeni výstavbou dopravní a energetické infrastruktury. Zelený kruh upozorňuje, že některé z návrhů v případě schválení zásadním způsobem omezí ochranu životní prostředí. Ačkoli se má podstatně změnit více než devět zákonů, návrhy neprojednala vláda ani experti z legislativní rady vlády.
 
Mezi návrhy, které zásadním způsobem ovlivní životní prostředí, patří především nová pravidla pro těžbu nerostných surovin. Komplex návrhů, předložený poslancem Hájkem (Pirstan, návrh číslo 3185) zavádí zvláštní, privilegované právní režimy pro správní řízení o stanovení dobývacích prostorů, povolování těžby a vyvlastňování nemovitostí ve prospěch těžby. Ložiska strategických nerostů se mají vymezit nařízením vlády. To považuje Zelený kruh za neústavní.

Účelem je zrychlení a usnadnění těchto správních řízení a významné omezení procesní ochrany práv vlastníků, obcí i dotčené veřejnosti na jedné straně a veřejných zájmů chráněných zvláštními zákony na druhé straně. Mezi privilegované postupy se přitom bude řadit i těžba štěrkopísku.

„Poslanci se rozhodli urychlit a usnadnit výstavbu strategických staveb zcela nestandardní cestou. Ačkoli vláda slíbila předkládat zákony důležité pro plnění svého programu standardní cestou, jsme svědky zcela opačného postupu. Dopady zásadních návrhů neměl nikdo šanci prověřit, veřejná diskuse o nich neproběhla,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.

Pod hlavičkou novely liniového zákona však najdeme i návrhy, které s urychlením výstavby vůbec nesouvisí. Konkrétně poslanec Šimek (KDU-ČSL) navrhl návrhem číslo 3363 zrušit kompetenci České inspekce životního prostředí řešit případy, kdy v rozporu s ochranou přírody a krajiny koná fyzická osoba nepodnikající. Typicky jde o nelegální kácení stromů nebo jejich poškozování a možnost rychle obrany v takových případech.

"Zelený kruh považuje za nepřijatelné, aby se šetření na úřadech a případné propouštění zaměstnanců inspekce, které považujeme za opatření dočasné, propisovalo do trvalých změn zákonů chránících životní prostředí. Z praxe víme, že nelegálnímu kácení stromů lze bránit zejména rychlým a účinný zásahem inspekce životního prostředí. Tato změna bude mít v případě schválení fatální následky,“ uvedl Jiří Dlouhý ze STUŽ.


reklama

 
Další informace |
Zelený kruh je asociace, která sdružuje 91 významných ekologických nevládních organizací (mj. Frank Bold, Greenpeace, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická) působících v České republice. Asociace se věnuje plošnému monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech. Dlouhodobě se zabývá problematikou účasti veřejnosti na rozhodování o záměrech a projektech s dopadem na životní prostředí. Zelený kruh se také věnuje koordinaci výběru nevládních expertů a expertek do mezioborových pracovních skupin a poradních orgánů a komisí vlády a koordinuje vznik společných připomínek, pozic a veřejných vyjádření ekologických organizací k významným situacím v ochraně životního prostředí.

Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

13.10.2023 15:36
Všechny ty možné inspekce a kontroly nám tu trošku přerostly přes hlavu a začaly si žít vlastním životem, ať už čižp, finančák nebo třeba čoi. Cestou nejmenšího odporu hledají kde by mohly komu napařit pokutu a původní smysl se vytratil. Čím jich bude méně, tím lépe.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.10.2023 17:53
Ochrana přírody pozbývá smyslu , neboť státní moc nerespektuje ani platné zákony .
Devastace přírodního dědictví nabyla takové intenzity , že by bylo vhodné zbavit se pokrytectví a zrušit veškeré orgány ochrany přírody.

Vše začalo novelou stavebního zákona (2017), která vyloučila spolky z ůčasti ve správních řízeních.
Korunu tomu nasadil Ústavní soud, který rozdílem jediného hlasu v plénu, rozhodl že tato novela je v souladu s ústavou.
Od té doby se ČR stala banánovou republikou a již si nemusí hrát na formální ochranu ŽP.
Proto všechny orgány ochrany přírody zrušit bez náhrady.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.10.2023 18:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ústavní soud je z větší části vyměněn
Odpovědět
ig

14.10.2023 04:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Spolky moc tlačily na pilu. Kdyby se spokojily s menším výpalným a nezdržovaly tolik, mohly tu řádit pořád.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.10.2023 18:26
a co Ústavní soud?
Odpovědět
MP

Milan Ptáček

16.10.2023 14:58
Nejdřív se stávkuje proti otevření, pak proti provozu a nakonec i proti zasypání, protože časem se tam zabydlely rybičky, ptáci, raci broučci a nevím co ještě. No, prostě profesionální potížisté.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.10.2023 00:08 Reaguje na Milan Ptáček
Ano, to je přesné. Ono se stačí podívat na to kolik bývalých lomů či pískoven je v současnosti chráněno. Pro tu dnes neustále vzývanou biodiverzitu jsou tyto prostory v jinak většinou monotoní krajině přímo biorájem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist