Zelený kruh: Poslanci prosazují těžbu štěrkopísku bez ohledu na životní prostředí a berou kompetence inspekci životního prostředí
Účelem je zrychlení a usnadnění těchto správních řízení a významné omezení procesní ochrany práv vlastníků, obcí i dotčené veřejnosti na jedné straně a veřejných zájmů chráněných zvláštními zákony na druhé straně. Mezi privilegované postupy se přitom bude řadit i těžba štěrkopísku.
„Poslanci se rozhodli urychlit a usnadnit výstavbu strategických staveb zcela nestandardní cestou. Ačkoli vláda slíbila předkládat zákony důležité pro plnění svého programu standardní cestou, jsme svědky zcela opačného postupu. Dopady zásadních návrhů neměl nikdo šanci prověřit, veřejná diskuse o nich neproběhla,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.
Pod hlavičkou novely liniového zákona však najdeme i návrhy, které s urychlením výstavby vůbec nesouvisí. Konkrétně poslanec Šimek (KDU-ČSL) navrhl návrhem číslo 3363 zrušit kompetenci České inspekce životního prostředí řešit případy, kdy v rozporu s ochranou přírody a krajiny koná fyzická osoba nepodnikající. Typicky jde o nelegální kácení stromů nebo jejich poškozování a možnost rychle obrany v takových případech.
Přečtěte si také |
ČIŽP se zbaví 33 míst a některých agend. Aby bylo na lepší platy pro zbývající inspektory
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Miroslav Vinkler
13.10.2023 17:53Devastace přírodního dědictví nabyla takové intenzity , že by bylo vhodné zbavit se pokrytectví a zrušit veškeré orgány ochrany přírody.
Vše začalo novelou stavebního zákona (2017), která vyloučila spolky z ůčasti ve správních řízeních.
Korunu tomu nasadil Ústavní soud, který rozdílem jediného hlasu v plénu, rozhodl že tato novela je v souladu s ústavou.
Od té doby se ČR stala banánovou republikou a již si nemusí hrát na formální ochranu ŽP.
Proto všechny orgány ochrany přírody zrušit bez náhrady.