Josef Novák: Zvěř a hnutí DUHA
A argumentace o škodách, které hradí každý daňový poplatník, je přímo demagogie. Ale hlavně mě překvapuje, že i živočichové se dělí na rovné a rovnější. Na jedné straně se uznávají hospodářské škody na lese (z ekologického hlediska to nejsou škody), ale hospodářské škody od predátorů se neuznávají, i kdy dosahují každoročně také řádů stovek milionů a daňový poplatník to pozná například každoročně na ceně kaprů. Vzhledem ke škodám, které působí rybožraví predátoři, stoupají výrobní náklady.
Z ekologického hlediska je zvěř nutný činitel v lese, který přispívá k biodiverzitě a napravuje škody, které způsobuje člověk vysazováním stejnověké monokultury a umožňuje růst i nehospodářských druhům dřevin a keřů. Na sebevíce spasením "poškozené " pasece postupně vyroste les. Akorát to trvá déle, přes různé keře až po stromy. Není daleká historická doba, kdy se v lese ještě pásla domácí zvířata a les vyrostl. V té době zde byli běžní lesní kurové - tetřev, tetřívek a jeřábek, protože les vypadal trochu jinak.
Pokud v lese vznikají škody od zvěře, není problém jen na straně zvěře. Ale hlavně na straně člověka. Pokud bude mít zvěř dostatek jiné potravy nebude škodit. Bohužel z našich lesů vymizely udržované květnaté louky, kde mohly tančit lesní víly a zvěř nacházela dostatek potravy. V současnosti jsou louky buď silně zanedbané, kde rostou pouze tvrdé trávy, které zvěř nežere, nebo jsou zalesněné (dle filozofie, že nejlepší listnáč je smrček) případně rozježděné "ekologickou lesní mechanizací" se zbytky neodvezené dřevní hmoty.
O vytváření různých políček pro zvěř, sečení lesních cest a vysévání různých krmných plodin do pasek se dočteme pouze v historické literatuře nebo jako o nové zkušenosti ze zahraniční cesty. Bohužel pouze publikované v odborném časopise, ale u nás naprosto nežádoucí.
Les se postupně mění v obrovskou tělocvičnu, kde vedle pokorného pěšího turisty, sviští na kolech cyklisté za doprovodu psích miláčků, které ohrožují jezdci na čtyřkolkách, kteří potřebují někdy vybít svůj adrenalin jízdou cestou necestou.
Toto ekologickým aktivistům nevadí.
Kde má zvěř klid a dostatek potravy, jsou škody v lese minimální. Případným zájemcům z hnutí DUHA jsem ochoten ukázat místa, kde bez problémů zmlazuje buk a na udržované louce se pase až 50 muflonů vedle stejného množství daňků.
Přečtěte si reakci Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA.
reklama
Online diskuse
souhlas - 15. 1. 2009 - Jiří ŠtoksaNaprosto souhlasím s panem Novákem, jde tu především o podmínky, které my lidé zvěři uděláme.Pokud je v lese klid, nejsou tam jen monokultury a je tam aspoň část věcí které zvěř potřebuje k životu nebudou škody tak výrazné spíš by se dalo říci žádné.Okus,ohryz a loupání způsobuje zvěř především proto, že je neustále vyrušována lidmi a musí se uchylovat tam kde ten patřičný klid je, v těch místech se ale přirozeně nudí a je stresována(stejně jako my předtím než jdeme k zubaři) a proto působí škody straháváním kůry.Ovšem toto je pouze jeden faktor.Každopádně však pojem přemnožená není na místě.Nápravu lze hledat i jinde než u zvěře. |