Česko má ode dneška nové chovné stádo zubrů evropských. Novou dynastii má založit zubří býk Tábor
Přepravu zajišťovali pracovníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, kteří mají v Česku s převozem velkých kopytníků největší zkušenosti. Na místo určení přijel zubří samec zhruba půl hodiny před polednem. Po několika minutách už vyšel z přepravní bedny a začal prozkoumávat aklimatizační ohradu.
Za několik dní se připojí ke třem zubřím samicím odchovaným v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.
„Vznik nové chovné skupiny je velmi důležitý. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce. Teprve až jejich počty přesáhnou deset tisíc, bude tento ohrožený druh možné považovat za zachráněný,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci a koordinuje chov zubrů v rámci celé České republiky.
Zubří stádo má u Rokycan k dispozici přibližně padesátihektarovou rezervaci. „Tam budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká ředitel Zoologické zahrady Tábor Evžen Korec. Vůbec poprvé tak byl zubr odchovaný v tuzemské zoo vypuštěný v rámci české rezervace. Dosud české zoologické zahrady vyváželi své přírůstky do rezervací v Polsku, na Slovensku a dalších zemích.
Rezervace u Rokycan vznikla v loňském roce. Velcí kopytníci tam od té doby pomáhají s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. V říjnu loňského roku tam přijelo stádo divokých koní z milovické rezervace.
„Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směnil s městem Rokycany za jiný.
Bývalé rokycanské cvičiště leží na jižním okraji města. Protéká tam Rakovský potok, ve kterém žije rak kamenáč. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Na území této evropsky významné lokality se vyskytují také užovka obojková, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin tam roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.
reklama