https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cesko-ma-ode-dneska-nove-chovne-stado-zubru-evropskych.novou-dynastii-ma-zalozit-zubri-byk-tabor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko má ode dneška nové chovné stádo zubrů evropských. Novou dynastii má založit zubří býk Tábor

20.5.2020 14:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Převoz zubřího býka Tábora.
Převoz zubřího býka Tábora.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
Dnes dopoledne vzniklo v Česku nové chovné stádo zubrů evropských. Do přírodní rezervace nedaleko Rokycan byl totiž přivezen zubří býk Tábor. Připojil se tak ke třem samicím, které do rezervace přijely letos v lednu. Tříletý samec, který nese jméno města, kde se narodil, se vydal na cestu před desátou hodinou dopoledne. Transport býka proběhl bez jakýchkoli problémů.
 

Přepravu zajišťovali pracovníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, kteří mají v Česku s převozem velkých kopytníků největší zkušenosti. Na místo určení přijel zubří samec zhruba půl hodiny před polednem. Po několika minutách už vyšel z přepravní bedny a začal prozkoumávat aklimatizační ohradu.

Za několik dní se připojí ke třem zubřím samicím odchovaným v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Vznik nové chovné skupiny je velmi důležitý. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce. Teprve až jejich počty přesáhnou deset tisíc, bude tento ohrožený druh možné považovat za zachráněný,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci a koordinuje chov zubrů v rámci celé České republiky.

Býk Tábor v novém domově u Rokycan.
Býk Tábor v novém domově u Rokycan.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina

Zubří stádo má u Rokycan k dispozici přibližně padesátihektarovou rezervaci. „Tam budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká ředitel Zoologické zahrady Tábor Evžen Korec. Vůbec poprvé tak byl zubr odchovaný v tuzemské zoo vypuštěný v rámci české rezervace. Dosud české zoologické zahrady vyváželi své přírůstky do rezervací v Polsku, na Slovensku a dalších zemích.

Rezervace u Rokycan vznikla v loňském roce. Velcí kopytníci tam od té doby pomáhají s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. V říjnu loňského roku tam přijelo stádo divokých koní z milovické rezervace.

„Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směnil s městem Rokycany za jiný.

Bývalé rokycanské cvičiště leží na jižním okraji města. Protéká tam Rakovský potok, ve kterém žije rak kamenáč. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Na území této evropsky významné lokality se vyskytují také užovka obojková, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin tam roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.5.2020 07:48
Padesát hektarů pro stádo zubrů? Nechtěli napsat pět set?
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2020 13:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro jednoho býka a tři krávy?
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.5.2020 14:30 Reaguje na Viktor Šedivý
krávu domácí tradičně uživil necelý hektar. zubr toho asi sežere víc a nežere seno, ale má patnáctinásobek prostoru.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist