https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/chvala-mokradu-aneb-jak-prezil-triangl-letosni-horke-leto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chvála mokřadu Triangl. Během horkého léta byl pražskou oázou

12.10.2018 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Triangl, mokřad s jezírkem přímo na území Prahy.
Triangl, mokřad s jezírkem přímo na území Prahy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Prášil / Český svaz ochránců přírody
Máme za sebou velmi horké a suché léto, které ukázalo, jak důležité v regulaci klimatických výkyvů jsou mokřady. Nejen ve volné krajině, ale své místo mají i ve městech. Český svaz ochránců přírody taková místa chrání a pečuje o ně. Jedno z nich leží přímo v centru Prahy. Triangl.
 

Letošní léto lze považovat opravdu za extrémní. Podle údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem spadlo v Praze a Středních Čechách v červenci jen 34 % srážek oproti dlouhodobému průměru. Teploty naměřené během léta v pražském Klementinu byly v průměru nejvyšší za celou dobu, co meteorologická stanice v Klementinu funguje, tedy od roku 1775. Oproti dlouhodobému průměru byly vyšší o 3,7 stupňů. Důsledek je známý. Rozpálené město, spálené trávníky (zejména ty intenzivně sečené), dřeviny leckde připomínající pokročilý podzim. Na mokřadech je ale situace úplně jiná.

Hezky je to vidět na mokřadu Triangl. Lokalita leží pouhých 6 kilometrů od centra Prahy, na dohled má rozsáhlé aglomerace Zahradního Města, Hostivaře a sídliště Skalka, po okraji vedou důležité dopravní tepny (železniční trať na České Budějovice, Jižní spojka). Jezírko, srdce celé lokality, má sice o něco méně vody, než obvykle touto dobou, ale stále nějakou má. A zbytek plochy, byť bez vody, si stále uchovává alespoň vlhkou půdu. Poletuje zde několik druhů vážek, vše kolem zelené. Oáza.

Hodně se teď mluví a píše o adaptačních opatřeních a strategiích. Právě takováto místa jsou pro snesitelné žití ve městech v extrémně horkých časech klíčová a je třeba je všemožně chránit. Konkrétně Triangl zachránili začátkem 90. let minulého století ochránci přírody před zavezením. Později prosadil Český svaz ochránců přírody jeho prohlášení významným krajinným prvkem a před patnácti lety završil snahy o jeho záchranu odkoupením klíčového pozemku s jezírkem. V současné době se věnuje především připomínkování plánovaných dopravních staveb, které by mohly lokalitu ohrozit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist