https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/deset-osirelych-capat-naslo-diky-zvirecim-zachranarum-z-plzne-adoptivni-rodice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Deset osiřelých čápat našlo díky zvířecím záchranářům z Plzně adoptivní rodiče

11.6.2024 19:55 | PLZEŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Letošní počasí, zejména dlouhé období prudkých dešťů a chladu, nepřálo na západě Čech hnízdění čápů. Výkyvy počasí řada mláďat nepřežila. Ochránci přírody ze spolku DES OP Plzeň, kteří v Plzeňském a Karlovarském kraji monitorují desítky hnízd a starají se o ně, letos zaznamenali méně čápat než v jiných letech. V uplynulých dnech dali vybraným čapím rodinám k adopci deset osiřelých mláďat, která v důsledku lidské činnosti přišla o jednoho z rodičů. Například pět čápat museli odebrat z hnízda v Plané na Tachovsku, kde samce usmrtil vlak, řekl ČTK Karel Makoň z DES OP a ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.
 
Osamocený rodič není většinou schopen se o potomky postarat, krmit je a chránit. S umisťováním osiřelých čápat na hnízda k náhradním rodinám mají plzeňští ochránci přírody zkušenosti. Za víc než 30 let uskutečnili přes 150 adopcí s úspěšností 97 procent.

"Letos se nám na stanici sešlo z různých míst deset mláďat. Po jednom, maximálně po dvou, jsme je přidali do hnízd, kde byla většinou dvě mláďata. Na těch hnízdech bylo prokazatelně víc čápat, ale některá uhynula, takže jsme adopcí doplnili na původní počet," řekl Makoň. Deset adoptovaných čápat za sezonu je podle něj v porovnání s jinými roky vysoké číslo.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Plzeňští ochránci přírody na západě Čech evidují na 80 čapích hnízd nebo hnízdišť, některá jsou už léta opuštěná. Obsazeno je kolem 60 hnízd, mladé vyvedli čápi na části z nich.

Za tři dny ornitologové při hledání adoptivních rodin se stejně nebo podobně starými mláďaty najezdili přes 600 kilometrů, překontrolovali přes 50 hnízd a okroužkovali na 60 mláďat.

"První předběžné kontroly adoptovaných mláďat na náhradních hnízdech po 24 hodinách vypadají zatím dobře, ale příroda je nevyzpytatelná, a tak dokud nebudou všichni naši svěřenci létat, je na jakékoliv závěry ještě čas," poznamenal Makoň.

Při kroužkování a adopci se ornitologové setkávají s různými překážkami. Například na hnízdě v Kdyni narazili na vosí hnízdo. "Kolega Miloš Paisker byl napaden a paralyzován vosí hlídkou a musela za něj lezení na další hnízda převzít Hana Makoňová. Série štípanců do obličeje zhruba ve 13 metrech nad zemí byla nejenom nepříjemná, ale i nebezpečná," řekl Makoň.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Na hnízdě v Poběžovicích bránila mláďata bojovná samice. Při loňském kroužkování posekala jednoho z ochránců přírody zobákem tak, že s rozklovanými klouby na ruce musel nasadit antibiotika a dvoutýdenní léčbu hluboko zanícených šlach.

"Samice srdcařka bojovala urputně i letos, ale nakonec se kolega Karel Rada na hnízdo dostal bez újmy, i když to chvílemi vypadlo všelijak. A protože místní pár rozhodně patří k těm statečnějším, dostal od nás do hnízda ke svým třem stejně starým mláďatům ještě jedno mládě naše, původem ze Záchranné stanice živočichů Huslík z Poděbrad z lokality u Kněžmostu," uvedl Makoň.

Čápi si většinou poradí i s dešti, letos ale dlouhotrvající a chladné počasí přišlo ve chvíli, kdy na řadě míst byla mláďata velmi malá a slabá. Horší to bylo i s hledáním potravy. V dlouhotrvajících deštích zemědělci nesekali vysokou trávu a čápům se obtížněji hledal hmyz a potrava pro potomky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist