https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/divoci-kone-na-cervenaku-v-pardubicich-nebudou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou

1.7.2020 10:38 | PARDUBICE (ČTK)
Stádo divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice.
Stádo divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Divocí koně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích kvůli podmínkám ministerstva obrany být nemohou. Bývalé armádní cvičiště musí být kompletně přístupné veřejnosti, ohrady pro koně by část oblasti zavřely. Přání ochranářů chovat tam koně z Exmooru se proto nesplní. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).
 

Město lokalitu získalo zadarmo loni, 20 let tam nesmí stavět komerční projekty ani pozemky pronajímat. Divocí koně potřebují elektrické ohradníky, aby zůstali ve vymezené části. Tím by město nesplnilo podmínku, že oblast musí být prostupná, dodal Charvát.

Chov divokých koní navrhli ochránci přírody, kteří se po dohodě s radnicí, také částečně starají o údržbu zeleně. Náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO) s nimi o možnosti zapůjčení několika koní z rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku již jednal. Kromě Milovic jsou koně z Exmooru na Moravě v národním parku Podyjí nebo na Plachtě v Hradci Králové.

Divocí koně jsou nenároční na péči. Spásáním agresivních travin a křovin postupně uzdravují krajinu a zachraňují před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Návrat divokých koní v jiných oblastech České republiky je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry.

Divocí koně pocházejí z anglického Exmooru. První písemná zmínka o nich pochází z 11. století. Patří tak k nejstarším záznamům o volně žijících koních v Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

1.7.2020 19:24
Blbci vžycky zvítězí !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.7.2020 23:42 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Co tím chce básník říci?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.7.2020 04:43 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
a proč by měli vítězit vždycky blbci...??? krajinu lze udržovat taky i bez těch " divokých " koní a turů či zubrů...můžou použít třeba huculy, ti jsou taky primitívní plemeno a na Muráni je chovají také podobně...nebo je i dost vhodných plemen ovcí, koz a skotu co by tam mohly prosperovat a pomáhat krajině stejným způsobem jako " divocí " koně prosazovanými úzkou skupinkou lidí co z toho patrně mají i o.k. kšeft. takové vřesové ovce by jim to tam taky vypucovaly a bez nutného ohradníku ovšem musel by se najmout solidní ovčák nebo to dát do nájmu nějakému solidnímu ekosedlákovi.hned tady nahoře je článek o málem zaniklém plemeni hucul...
Odpovědět
dm

david matoušek

2.7.2020 06:51 Reaguje na radim buffalo tobias
Navíc z těch ovcí, koz a skotu je i spousta jiného užitku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.7.2020 18:23 Reaguje na radim buffalo tobias
U Pardubic snad ještě nejsou vlci, takže v reálu by i u chovu ovcí, koz a skotu byla uzavřena krajina těmi elektrickými ohradníky a bez ovčáckých psů..
Jinak souhlas, divocí koně a zubři ať jsou výjimkou, naše krajina se v nedávné minulosti stovky let vyvíjela díky stádům ovcí, krav a třeba i těch koz a to se může všechno vrátit.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.7.2020 21:48 Reaguje na Radim Polášek
Na tom Červeňáku se nemohou pást ani huculové, ovce či kozy v ohradníku. Oblast má být zcela průchozí pro veřejnost.

Není nad pestrost. Někde exmoorští otužilí a nenároční poníci, jinde krásní huculové a někde ovce a kozy a oslíci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.7.2020 10:14 Reaguje na Majka Kletečková
Ono záleží na detailech, jak se ty ohradníky použijí. Předpokládám, že lidi na těch pláních nebudou hrát fotbal nebo něco podobného a ohradníky nebudou zabírat takovou plochu, aby je nešlo obejít.
Odpovědět
RT

Richard Toman

2.7.2020 09:27 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
To myslite vsechny z tech lidi v miste zijicich, co by radi dale tato mista navstevovali?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist