Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou
Město lokalitu získalo zadarmo loni, 20 let tam nesmí stavět komerční projekty ani pozemky pronajímat. Divocí koně potřebují elektrické ohradníky, aby zůstali ve vymezené části. Tím by město nesplnilo podmínku, že oblast musí být prostupná, dodal Charvát.
Chov divokých koní navrhli ochránci přírody, kteří se po dohodě s radnicí, také částečně starají o údržbu zeleně. Náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO) s nimi o možnosti zapůjčení několika koní z rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku již jednal. Kromě Milovic jsou koně z Exmooru na Moravě v národním parku Podyjí nebo na Plachtě v Hradci Králové.
Divocí koně jsou nenároční na péči. Spásáním agresivních travin a křovin postupně uzdravují krajinu a zachraňují před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Návrat divokých koní v jiných oblastech České republiky je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry.
Divocí koně pocházejí z anglického Exmooru. První písemná zmínka o nich pochází z 11. století. Patří tak k nejstarším záznamům o volně žijících koních v Evropě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
radim buffalo tobias
2.7.2020 04:43 Reaguje na JAROSLAV HALAMAdavid matoušek
2.7.2020 06:51 Reaguje na radim buffalo tobiasRadim Polášek
3.7.2020 18:23 Reaguje na radim buffalo tobiasJinak souhlas, divocí koně a zubři ať jsou výjimkou, naše krajina se v nedávné minulosti stovky let vyvíjela díky stádům ovcí, krav a třeba i těch koz a to se může všechno vrátit.
Majka Kletečková
3.7.2020 21:48 Reaguje na Radim PolášekNení nad pestrost. Někde exmoorští otužilí a nenároční poníci, jinde krásní huculové a někde ovce a kozy a oslíci.