Do budoucna nelze se smrkem jako s hlavní hospodářskou dřevinou počítat, shodli se odborníci
„Ve vyšších polohách Vysočiny by se smrk v přiměřeném zastoupení mohl stále uplatňovat. Ovšem vývoj počasí v posledních letech a klimatické prognózy do budoucna ukazují, že častěji budou nastávat podmínky, v nichž smrk zřejmě nebude dobře prosperovat," říká Václav Hlaváč, ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. "Smrk ztepilý je přirozenou dřevinou chladnějších a vlhčích poloh. Ve středních a nižších nadmořských výškách není tato dřevina schopná odolávat nepříznivým vlivům jako jsou dřevokazné houby, hmyz, vítr a podobně.“
„Záchranu nepředstavuje ani často zmiňovaná douglaska tisolistá, která sice může snášet nízkou vlhkost půdy, ale není jisté, jak by reagovala na nízkou vlhkost vzduchu," dodává Libor Ekrt z Katedry botaniky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Právě nízká vlhkost vzduchu je totiž jeden z faktorů, se kterým musíme do budoucna počítat. "Proti douglasce tisolisté hovoří i fakt, že se jedná o nepůvodní druh evropských lesů. Navíc se místy chová dokonce invazně a ohrožuje biologickou rozmanitost přírodovědně cenných lesů," říká Ekrt. Zároveň není vyloučeno, že i ji, tak jako jiné jehličnany, mohou v budoucnu při monokulturním využití decimovat škůdci. "Zásadním argumentem je i to, že máme k dispozici naši domácí jedli bělokorou, která je k douglasce plnohodnotnou alternativou,“ říká Ekrt.
„Varováním z minulosti je negativní zkušenost s výsadbami též nepůvodního smrku pichlavého v Jizerských a Krušných horách, kde horské smrčiny hromadně usychaly v důsledku kyselých dešťů," říká Václav Hlaváč. Introdukovaný smrk pichlavý měl představovat záchranu horských lesů, avšak vysazené porosty v důsledku napadení kloubnatkou smrkovou již řadu let také předčasně usychají. "S nepůvodními dřevinami je lepší si nezahrávat, zvláště v podobě monokulturních lesů,“ říká Hlaváč.
„Než opakování šablonovitých výsadeb smrku a introdukovaných jehličnanů, je daleko vhodnějším postupem obnova lesa pomocí přípravných dřevin jako je bříza, jíva nebo osika," říká Luděk Čech ze Správy CHKO Žďárské vrchy. "Ty navíc dobře snášejí mikroklimatické podmínky velkoplošných holin, zvláště při horkém a suchém počasí, kterého jsme byli svědky v posledních letech. Využít je možno také další druhy přirozeně se vyskytujících náletových a výmladkových dřevin včetně křovin, jako je líska nebo mahalebka,“ dodává Čech.
„S ohledem na místní poměry a potenciál dané lokality je nezbytné na místě vytěžených holin co nejdříve obnovit důležité ekologické a mikroklimatické funkce lesa. Porosty přípravných dřevin sice budou vypadat poněkud nezvykle, ale svoji úlohu plní velmi dobře. Založením lesa přípravného ovšem práce nekončí, konečným cílem by měly vždy být druhově i strukturně pestré a stabilní porosty cílových dřevin, nikoliv opět čisté kulturní smrčiny,“ dodává Luděk Čech.
„Především v nižších polohách Vysočiny představuje alternativu k jehličnanům také dub. Už nyní je proto výhodné v lesích uvolňovat koruny stávajících dubů, aby byla podpořena fruktifikace – tvorba žaludů. Právě přirozená obnova, případně i síje dubu, představují jedno z možných řešení, a to i z ekonomického hlediska,“ říká Jan Horník, botanik z oddělení sledování stavu biodiverzity z Agentury ochrany přírody ČR.
„Pravděpodobné budoucí klima nižších nadmořských výšek v České republice si můžeme představit jako podnebí Maďarska. Proto se alternativní dřevinou k výsadbám pro budoucnost jeví dub – a to jak dub zimní, tak i dub letní," říká Jan Roleček z Masarykovy university a Botanického ústavu Akademie věd ČR. Dub letní je podle něho velmi plastický druh, který snáší přísušky i otevřené porosty. "Dubové lesy navíc poskytují cenné houbařské terény, takže mohou nahradit smrk i v tomto ohledu,“ dodává Roleček.
„Ovšem k lesnímu prostředí patří i odumírající a odumřelé stromy, včetně na zemi ležícího tlejícího dřeva. Na tato mikrostanoviště jsou vázány mnohé druhy, včetně řady vzácných a ohrožený rostlin, hub a živočichů. Odumřelé stromy a tlející dřevo nepatří jen do přírodních rezervací, ale mělo by být v určité míře součástí i našich hospodářských lesů. Kůrovcová kalamita přináší ekonomické ztráty, ale pro přírodu není tragédií, pokud nám po ní nezbydou jen holé paseky bez ničeho a pokud se z ní dokážeme poučit,“ říká Vojtěch Kodet z České společnosti ornitologické.
„Průzkumy ukazují, že ponechání tlejícího dřeva v lese pozitivně působí na vznik nového lesa. Souše a pahýly vylepšují mikroklima pro nově vznikající les a v delším časovém horizontu také dodávají lesní půdě potřebné živiny,“ doplňuje Markéta Nováková z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.
Seminář Přírodní rozmanitost a ochrana přírody v praxi se konal 7. a 8. 2. v Telči a hostilo jej Výukové středisko ČVUT. Na 12. ročníku odborného semináře se sešlo téměř 100 odborníků, vědců, zaměstnanců státní ochrany přírody z celé ČR.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jan Škrdla
18.2.2019 22:38Jinak je na tom prvním obrázku opravdu smrk? Podle kůry to spíš vypadá jako douglaska.
Jan Škrdla
21.2.2019 12:59 Reaguje naJinak vidím tam spíše požerek lýkožrouta.
Jan Škrdla
21.2.2019 19:52 Reaguje naJan Škrdla
19.2.2019 18:44 Reaguje naPro zajímavost, jako náhrada za tropická dřeva se používá jeřáb břek, který roste v našich končinách.
O kolik bude dražší stavební řezivo si netroufám odhadnout, ale je velice pravděpodobné, že se změnám v složení lesů bude muset přizpůsobit dřevozpracující průmysl.
Jiří Svoboda
19.2.2019 19:39 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
19.2.2019 21:45 Reaguje na Jiří SvobodaPokud by se dala na OSB desky pomlet bříza nebo osika (popř. i jíva), byl by to ideální stav. Jsou to vhodné dřeviny pro obnovu velkých kalamitních holin a mnohde vyrostou samy z náletu.
Jan Škrdla
19.2.2019 22:19 Reaguje na Jan ŠkrdlaV nížinách bych tu douglasku viděl max. jako vtroušenou dřevinu. V cílové skladbě by mohl být dub, ale třeba takové dřeviny jako javor mléč i babyka, lípa nebo habr, ale také cenné dřeviny jako třeba jeřáb břek.
A jako přípravné dřeviny snad vše co vyroste (klidně i hloh, svída nebo líska).
Dá se předpokládat, že lepší situace bude na stanovištích ovlivněných vodou.
Jiří Svoboda
20.2.2019 15:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaNejdřív mě překvapila ta barva a potom že všechno, včetně trámků na lešení bylo hoblované. Inu Němci :-) Jinak se ve dřevě moc nevyznám, tohle si pamatuju jako kuriozitu.