https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/evropska-komise-vyhlasila-ceny-life.mezi-nejlepsimi-je-i-cesky-projekt-life-tree-check
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise vyhlásila ceny LIFE. Mezi nejlepšími je i český projekt LIFE Tree Check

9.5.2024 05:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Kameníková / Nadace Partnerství
Velkého úspěchu dosáhl český projekt LIFE Tree Check, který se dostal do každoročního finále Občanské ceny #LIFEAwards24, kterou od roku 2006 uděluje Evropská komise nejinovativnějším, nejinspirativnějším a nejefektivnějším projektům z programu LIFE.
 
O vítězi rozhoduje svými hlasy široká veřejnost. Který projekt z devíti nominovaných ji nejvíce zaujal, bude jasné na vyhlášeni v den slavnostního ceremoniálu, který se koná 30. května 2024 v Bruselu v rámci Zeleného týdne EU.

Uspět v takové konkurenci nebude jednoduché. Soupeřem budou zajímavé projekty, jako například LIFE Ad'Apto - Deset iniciativ pružného řízení pobřeží, LIFE GreenShoes4All - Inovativní ekologická obuv, která řeší nadměrné množství odpadu a emisí CO2 v obuvnickém průmyslu, LIFE Planet Farms - Inovativní úprava vzduchu, hydroponické zavlažování a automatizované systémy pro první průmyslovou vertikální farmu v EU nebo LIFE Waste2Protein - Pilotní zařízení na výrobu hmyzího proteinu z bioodpadu jako udržitelné alternativy k rybí a sójové moučce pro krmení zvířat.

Projekt LIFE Tree Check proběhl v letech 2018–2022 a především pomáhal městům nastavit si systémová opatření vůči tepelnému ostrovu a přehřívání, které způsobuje velká koncentrace budov, lidí, aut, množství asfaltových a betonových ploch a nedostatek zeleně a vody. V takovém prostoru se klimatické extrémy, jako jsou vlny horka, projevují mnohem výrazněji než kdekoli jinde.

Dům s pečovatelskou službou Harmonie
Dům s pečovatelskou službou Harmonie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jednalo se o první velký projekt LIFE v České republice zaměřený na klimatickou změnu. Nadace Partnerství byla vedoucí partner sedmičlenného středoevropského konsorcia. Hledala nástroje, jak téma komunikovat s veřejností a obcemi. Cílem bylo, aby municipality téma řešily komplexně a nastavovaly si systémová opatření. Tak, aby se adaptační opatření propisovala do všech investičních projektů, do péče o majetek a veřejná prostranství a obecného řízení obce. Jedním z výsledků projektu je například software, který pomáhá modelovat chladicí funkci zeleně pro konkrétní území a porovnávat jednotlivé investiční modely. Využijí jej projektanti, architekti, urbanisté, správci zeleně i městské dodavatelské firmy. Mobilní aplikace Tree Check zase umožňuje hravou formou u stromů spočítat jejich chladicí efekt a jiné klimatické přínosy.

Cena #LIFEAwards24 již byla oficiálně spuštěna na webových stránkách www.lifeawards.eu a hlas pro český projekt nebo některý jiný z devíti projektů je možné poslat až do 30. 5. 2024.

Finalisté #LIFEAwards24

LIFE Ad'Apto - Deset iniciativ pružného řízení pobřeží
LIFE AQPOM - Opatření na ochranu orla skalního v Lotyšsku
LIFE Flusserlebnis Isar - Obnova řeky Isar a jejích záplavových oblastí v oblasti údolí řeky Isar
LIFE GreenShoes4All - Inovativní ekologická obuv, která řeší nadměrné množství odpadu a emisí CO2 v obuvnickém průmyslu
LIFE Planet Farms - Inovativní úprava vzduchu, hydroponické zavlažování a automatizované systémy pro první průmyslovou vertikální farmu v EU
LIFE TreeCheck - Zelená infrastruktura minimalizující efekt městského tepelného ostrova
LIFE UrbanStorm - Vývoj udržitelných a klimaticky odolných systémů hospodaření s dešťovou vodou ve městech pro severské obce
LIFE Waste2Protein - Pilotní zařízení na výrobu hmyzího proteinu z bioodpadu jako udržitelné alternativy k rybí a sójové moučce pro krmení zvířat
Strážci přírody Life+ - Zlepšení ochrany životního prostředí zvýšením účinnosti a efektivity opatření proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE a použitím materiálů Nadace Partnerství.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

9.5.2024 07:01
takovýto tepelný ostrov v mnohem menším měřítku vzniká i na vysušené, býložravci rozdupané stepi se stezkami, uválenými místy s holou zemí, rozdupanými napajedly, půdu odnese eroze a zůstanou holé kameny = totéž co městský beton (vidíme to kolem Středozem. moře, nejhorší jsou stáda koz, které okoušou keře, vyskočí až na strom a trávu vytrhají i s kořínky) = zkáza krajiny vysušením, erozí půdy a přehříváním je dovršena!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist