Hřebci divokých koní z Milovic našli dočasné útočiště na Kozmických ptačích loukách
Moravskoslezský kraj se tak stal pátým regionem v České republice, kde vznikla rezervace pro divoké koně. Po Středních Čechách, které byly v roce 2015 vůbec první, postupně přibyly další lokality v Královéhradeckém, Plzeňském a Jihomoravském kraji.
Ještě před příjezdem divokých koní se Kozmické louky rozrostly na 63 hektarů. Podmáčené pastviny s tůněmi poskytují útočiště především různým druhům vodních a mokřadních ptáků. „Považujeme za nezbytné tuto nádhernou přírodu obnovit a zachovat pro další generace. Je společenskou odpovědností nás všech starat se o krajinu, ve které žijeme tak, aby zůstala dlouhodobě zdravá a funkční,“ vysvětlil zakladatel rezervace Kamil Lisal, majitel společnosti Semix Pluso.
Úloha divokých koní v těchto místech bude podobná, jako na dalších lokalitách, kde se již vyskytují. Spásáním udržovat pestré porosty tak, aby potlačovali agresivní druhy trav a vytvářeli prostor pro vzácné květiny.
Původně měla na Kozmické ptačí louky odjet menší skupina klisen. „Panu Lisalovi patří velké poděkování za to, že nám pomohl v obtížné situaci. Kvůli zpoždění dlouhodobě plánovaného rozšíření milovické rezervace nakonec přijal výrazně více zvířat a především úplně jiná, než na jakých jsme byli domluvení. To nám poskytne potřebný čas na rozšíření rezervace v Milovicích,“ ocenil Dalibor Dostál. Až se podaří milovickou rezervaci rozšířit, budou na Kozmické louky poslány původně plánované klisny.
Kozmické ptačí louky jsou uceleným systémem mokřadů a vlhkých luk, které poskytují dostatek potravy a hnízdních příležitostí širokému spektru živočichů. Lokalita slouží hnízdícím druhům ptactva, především bahňákům, jako je čejka chocholatá nebo vodouš rudonohý, ale objevují se tam i vzácnější druhy, které v naší krajině obvykle již léta nehnízdí. Tito ptáci na Kozmických ptačích loukách odpočívají při svých dlouhých tazích a hledají potravu. Je to například koliha velká, tenkozobci opační, ale i téměř desítka různých druhů vodoušů.
Lokalita se stala finalistou letošního ročníku soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlásila Nadace Partnerství, pro projekty napomáhající adaptaci krajiny na změny klimatu.
Přečtěte si také |
Obnova mokřadů, zelená továrna, přeměna krajiny nebo čistírna vody na střeše - to jsou nápady, které získaly cenu Adapterra Awards 2019reklama