https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/invazni-rostliny-jsou-ekologicka-bomba.ale-casovana-zjistili-vedci.vybuch-umi-odlozit-i-o-stovky-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Invazní rostliny jsou ekologická bomba. Ale časovaná, zjistili vědci. ‚Výbuch‛ umí odložit i o stovky let

9.3.2024 04:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jitrocel kopinatý může být v USA v klidu až 177 let, než se rozšíří.
Jitrocel kopinatý může být v USA v klidu až 177 let, než se rozšíří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mohsen Mesgaran / UC Davis
Jitrocel kopinatý je u nás zcela běžná rostlina. V USA ale patří mezi zavlečené, invazní rostliny. V novém prostředí se dokáže držet zpátky velmi, velmi dlouho. Než se naplno projeví jeho invazní potenciál a způsobí ekologickou spoušť. Podobně to je s celou řadou dalších invazních rostlin po celém světě. Vyplývá to z nové studie, vedené Kalifornskou univerzitou v Davisu.
 
Výzkum publikovaný v časopise Nature Ecology and Evolution se zabýval více než 5 700 druhy invazních rostlin v devíti oblastech světa. „Jedná se o dosud nejkomplexnější analýzu rostlinných invazí,“ uvedl hlavní autor Mohsen Mesgaran, odborný asistent na katedře rostlinných věd na UC Davis.

„Čím déle je invaze neaktivní, tím je pravděpodobnější, že ji budeme ignorovat,“ vysvětluje Mesgaran. „Tato latence umožňuje přehlížení invazních rostlin, což přispívá k tomu, že se nakonec stanou vážnou hrozbou. Jsou jako invazní časované bomby.“

Dlouhá období dormance

Mezinárodní tým zjistil, že téměř třetina invazních rostlin, které analyzoval, vykazovala období zpoždění mezi introdukcí a rychlým rozšířením, přičemž průměrná doba byla 40 let. Nejdelší období klidu – javor klen ve Velké Británii – trvalo 320 let.

Například v Česku zcela běžný jitrocel kopinatý je ve Spojených státech nepůvodní a invazní. A podle studie má ve Spojených státech nejdelší dobu dormance - 177 let. Rostlina byla do Spojených států zavlečena v roce 1822 a je zde hojně rozšířena.

Mračňák Theophrastův, který byl zavlečen jako možná plodina na výrobu vláken, může být v klidovém stavu až 50 let, než se rozšíří a ohrozí kukuřici, sóju a další plodiny.

Nepůvodní druhy jsou obvykle zavlečeny dvěma způsoby: náhodně nebo záměrným dovozem pro léčebné, okrasné, zemědělské a jiné účely. V Kalifornii bylo asi 65 % invazních rostlin zavlečeno vědomě.

Globální herbaria

Výzkumníci vytvořili seznam invazních rostlin v Austrálii, Velké Británii, Irsku, Japonsku, na Novém Zélandu, Madagaskaru, v Jihoafrické republice, Japonsku a Spojených státech a použili záznamy z herbářů, které jsou digitalizované a přístupné online, aby získali globální údaje o místě a čase pozorování druhů.

Poté se zaměřili na trendy, aby zjistili, zda druhy vykazují klidové fáze, a pokud ano, jak dlouho. K odhalení období zpoždění byla použita analýza časových řad, po níž následovala druhá analýza, která porovnávala klima během klidových a expanzních fází.

U některých druhů, které napadly různé regiony, se období klidu lišila podle lokality. V dobách, kdy se druhy šířily, se v 90 % případů klimatické podmínky lišily, což naznačuje, že rostliny čekaly na vhodné podmínky nebo se přizpůsobily, aby přežily v prostředí, které kdysi nebylo vhodné, uvedl Mesgaran.

Plánování do budoucna

Vědomí, že v budoucnu mohou hrozit problémy, je klíčem k řízení škůdců a k prevenci rozsáhlé invaze a hospodářských ztrát v budoucnu. To znamená, že pěstitelé, politici a další by měli brát v úvahu toto možné období klidu u nepůvodních druhů.

„Problémem je, že většina modelů, které máme k dispozici pro hodnocení rizik, abychom zjistili, zda se druhy stanou invazními a budou v budoucnu představovat problém se škůdci, nepočítá s touto opožděnou fází nebo fází dormance,“ řekl Mesgaran. „Neznamená to, že nebudou představovat problém, je to jen klid před bouří.“

Dalšími kroky ve výzkumu bude zkoumání původního klimatu invazních druhů ve vztahu k podmínkám v těchto novějších lokalitách.

Na výzkumu se podíleli vědci z Univerzity Karlovy a Botanického ústavu v České republice, Stellenbosch University v Jihoafrické republice, Taizhou University v Číně, University of Gottingen a University of Konstanz v Německu, University of Melbourne v Austrálii a University of Vienna v Rakousku.

Výzkum podpořily granty Německé výzkumné nadace, Nadace české vědy, Akademie věd ČR, Belmont Forum a European Biodiversity Partnership.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.3.2024 10:19
globalizace obchodu zajišťuje přísun nepůvodního.
Co jsme si zasadili, to vyroste, jak se ukázalo.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.3.2024 20:05
Invazivní je přece příroda sama o sobě. A nic přírodního není navíc, je tady od nepaměti a všechno má svůj úkol a opodstatnění. Ale invazivní nelze zaměňovat s pomateným názorem původní - nepůvodní.... Otázka škodlivosti nebo prospěšnosti nějakého druhy v daném místě a prostředí je naprosto diskutabilní a spíše věcí názoru. Např. já považuji za špatné tzv.bezásahové zony a hromady starého tlejícího dřeva v lesích. Považuji to za stejně škodlivé jako mít v baráku houbu, šváby nebo moly a neřešit to.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

11.3.2024 07:08 Reaguje na Milan Milan
a čím jsou ty hromady tlejícího dřeva v hospodářském lese tak škodlivé ? myslíš že byly škodlivé i třeba někdy před 1000 léty po nějaké vichřici kdy nebylo koho kdo by ty hromady dřeva ještě před zhnitím z lesa ukradl ? jinak souhlasím s tím že škodlivost či prospěšnost nějakého !zavlečeného" druhu je přinejmenším diskutabilní. dneska byl v tv pořad i tomto problému a tam bylo řečeno - někde řvou pryč s invazívním akátem a jinde zase jsou nasraní včelaři že jim je tam někde, kácí ! nehledě k tomu, že kůly z akátového dřeva jsou nejlepší na ohradové kůly a i dřevo na topení.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.3.2024 09:08
nepůvodní druh (i když ne invazivní) jsou i brambory. Když zemědělec vidí, ža na vedlejším poli pšenice lépe roste, dává mnohem větší výnosy, chce ji také pěstovat. Pokud lesy hůře fungují s monokulturou smrku, přesýchají, jsou napadány kůrovcem, lesník sáhne po lepší odrůdě, zlepší techniku pěstování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist