https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-jsme-vypousteli-zmije-obecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak jsme vypouštěli zmije obecné

28.4.2016 14:31 (Ekolist.cz)
Vhodné místo k vypouštění zmijí nám odborně stanovil herpetolog.
Vhodné místo k vypouštění zmijí nám odborně stanovil herpetolog.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pět zmijí obecných, já a kameraman. Minulý pátek jsem spolu s kameramanem, kamarádem a kolegou Vláďou Novým jeli vypustit pět zmijí obecných na svobodu.
 

Hady jsme získali od kolegy Pavla Moulise z Rokycanské ZSŽ. Ten jich celkem 11 vysvobodil z šachty na vodoměr na Rokycansku (část jich pochází odtud), a pět mi jich dal k následnému vypuštění zpět do volné přírody. Já osobně viděl zmiji snad potřetí za život a celou mou kariéru zvířecího záchranáře. Proto jsme se s Vláďou Novým rozhodli, že než dáme zmijím svobodu, tak je zkusíme nafilmovat.

Vhodné místo k vypouštění zmijí nám odborně stanovil herpetolog MUDr. Ondřej Hes a bylo rovněž na Rokycansku. V pátek jsme proto vyrazili s kameramanem Vláďou na lokalitu a pokusili se tyto jediné u nás žijící jedovaté hady nafilmovat.

Můj respekt a tak trochu i strach z manipulace s tímto druhem nádherného, byť jedovatého zvířete, byl umocněn závěrečnou poznámkou Ondřeje Hese: „Dávejte si pozor. Teď po zimě mají zmije hodně jedu a kousnutí není žádná sranda. V létě by se ti nic nestalo, ale teď je to fakt problém. Když tak rovnou volejte.“

Kameraman Vláďa Nový natáčí právě vypuštěnou zmiji obecnou.
Kameraman Vláďa Nový natáčí právě vypuštěnou zmiji obecnou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Dorazili jsme na předem určenou lokalitu. Vyhřátá paseka v lesích u Dobříva, kde se zmije běžně vyskytují. Daleko od lidí, všude kolem pařezy, kameny a schovávačky. Slunce nádherně svítilo a já pomocí speciálního háčku, v rukavicích a s brýlemi na očích vyndal první zmiji z transportní přepravky.

Položil jsem ji na předem domluvené místo a čekal, co se bude dít. Zmije několikrát šlehla jazykem, identifikovala můj i Vláďův pach, rychle se od nás otočila a začala odjíždět ze záběru. Okamžitě volila únikovou taktiku a snažila se zmizet. Takže žádné zákeřné útočení, cílené napadání lidí, stříkání jedu a kousání se opravdu nekonalo.

To vše se pak opakovalo ještě čtyřikrát, než jsme hady postupně vypustili všechny. Zmije je opravdu velice plaché a nekonfliktní zvíře, které se lidem raději vyhýbá. Potkat se s ní venku je velká náhoda, a pokud už přijde do kontaktu s člověkem, tak se téměř vždy jedná o mimořádné situace. V žádném případě to však není zvíře, které by na vás v lese na pasece číhalo za pařezem, aby vás schválně kouslo, otrávilo a sežralo.


reklama

Jak jsme vypouštěli zmije obecné

předchozí    další
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Makoň Karel
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist