Jak se dají snižovat celkové emise CO2? Nechme mrtvé dřevo v lesích k zetlení
Jak stromy poutají a uvolňují uhlík?
S využitím slunečního záření stromy přeměňují atmosférický CO2 a vodu (s rozpuštěnými živinami) na uhlíkem bohaté organické látky pro stavbu svých těl. Zjednodušeně lze konstatovat, že cca 50 % biomasy stromů je tvořeno uhlíkem. Stejně jako u lidí, i život stromů končí smrtí, po níž se mrtvá těla stávají potravou rozkladačů, kteří složité organické látky postupně rozloží zpátky na atmosférický CO2. Tak lze zjednodušeně popsat koloběh uhlíku v přírodě.
Rychlost rozkladu mrtvého dřeva závisí na druhu dřeviny a klimatických podmínkách. V tropických lesích s teplým a vlhkým klimatem probíhá rozklad relativně rychle, a i u stromů velkých dimenzí trvá maximálně desítky let. V lesích mírného pásu a zejména boreálních lesích probíhá rozklad výrazně pomaleji, kdy se stromy velkých dimenzí rozkládají i 100 let a u některých druhů dřevin i několik stovek let.
Tyto rozdíly velmi pěkně ukazuje i aktuální článek v časopisu Nature, kde se můžeme dočíst, že 93 % do atmosféry zpět uvolněného CO2 z rozkladu mrtvého dřeva pochází z tropických pralesů. Příspěvek všech lesů mírného pásu i dosud rozsáhlých boreálních lesů činí jen zbylých 7 %, což je výrazně méně, než činí jejich podíl na světové „zásobě“ mrtvého dřeva. Ta je v lesích mírného pásu a boreálních lesích autory článku odhadována na 35 % světové „zásoby“, přičemž je zřejmé, že ve velké části těchto lesů zůstává jejich potenciál pro ponechání mrtvého dřeva nenaplněný z důvodu jejich hospodářského využití (kdy je veškerá dřevní hmota vytěžena). Kupříkladu právě tato skutečnost by měla vzbudit pozornost společnosti hledající cesty k zastavení rostoucích emisí CO2 v atmosféře.
Úloha hmyzu při rozkladu mrtvého dřeva, na níž článek publikovaný v Nature upozorňuje především, je významná z hlediska celkové bilance uvolněného uhlíku v tropických lesích, zatímco v lesích dále od rovníku výrazně méně. Vzhledem k velkému objemu mrtvého dřeva v tropických lesích, jeho rychlé dekompozici a významné úloze hmyzu pak jsou „průměrné“ globální hodnoty uvedené v článku daleko od reality našich lesů. Nečiňme z nich proto žádné jednoduché závěry ve vztahu k našim lesům a jejich budoucnosti. Bylo to podobně pošetilé počínání, jako bychom spojili průtoky Vltavy a více než tisíckrát vodnatější Amazonky a výsledný průměr, prakticky neovlivněný hodnotami naší druhé největší řeky, následně používali k úvahám o dynamice jejích průtoků.
Letmý pohled na planetární toky CO2
Lesní ekosystémy v globálním měřítku poutají zásadní množství uhlíku. Další obrovské množství uhlíku je uloženo v lesní půdě, který se při odlesňování z velké části uvolňuje do atmosféry. Lesy zároveň každý rok ohromné množství CO2 z atmosféry v rámci fotosyntézy poutají. V rámci respirace a právě rozkladu mrtvé biomasy pak lesy CO2 do atmosféry i uvolňují, celková bilance uhlíku je ale pro lesy pozitivní. Tzn. lesy poutají každý rok více uhlíku, než kolik ho uvolní. Rozkladem mrtvé biomasy stromů se do atmosféry uvolňuje podobné množství CO2 jako antropogenním spalováním fosilních paliv (box).
Ale toto množství CO2 je pouze malá část z celkového množství CO2, kterého živé stromy „prodýchají“, to znamená uloží do svých těl a tedy pro danou chvíli „spotřebují“. Proto je porovnání množství CO2 uvolněné rozkladem mrtvé biomasy s množstvím C02 z antropogenních emisí zavádějící. Je zároveň potřeba uvést, kolik C02 lesy celkově poutají a jako rozdíl mezi nárůstem živé biomasy a rozkladem mrtvé biomasy a respirace stromů. V zásadě mnohem důležitější informace pro lidstvo je, že lesy ve výsledku každý rok poutají více uhlíku, než kolik ho uvolní a proto z části odnímají z atmosféry část antropogenně emitovaného CO2. Pokud by to stromy přestaly dělat, zvyšování CO2 v atmosféře by se zásadně zvýšilo. Až ⅓ emisí CO2 produkována člověkem konci v suchozemských ekosystémech, bez nich by nárůst CO2 v atmosféře byl mnohem výraznější.
Box:
Zastavme se ještě u srovnání množství CO2 uvolněného do atmosféry rozkladem mrtvého dřeva a spalováním fosilních paliv. Z výsledků výzkumů (otištěných mimo jiné rovněž v časopise Nature) vyplývá, že lesy ukládají uhlík (spotřebovávají CO2 z atmosféry) nejen v prvních desetiletích svého života, kdy stromy intenzivně přirůstají, ale i ve stáří několika stovek let. V této době je zde podstatná část uhlíku poutána v mrtvém dřevě. Z něj se ovšem nevyhnutelně část uhlíku rozkladem uvolňuje zpět do atmosféry.
Pokud se zaměříme jen na posledně uvedenou část uhlíkového cyklu, snadno dojdeme ke zcela chybnému k závěru, že z lesa je potřeba všechno mrtvé dřevo odstraňovat, abychom snížili emise CO2 do atmosféry. Tak to ostatně ve velké části kulturně obhospodařovaných lesů mírného pásu dodnes děláme (z jiných důvodů ovšem, doufáme). Podíváme-li se však na celkovou bilanci uhlíku v lesích jako na celek, dospějeme k přesně opačnému závěru. Větším využitím potenciálu lesů pro akumulaci mrtvého dřeva bychom posílili jejich roli v ukládání CO2 z atmosféry. Uložení v mrtvém dřevě je sice dočasné, ale objem uhlíku nepřetržitě poutaný v mrtvém dřevě ležícím v lese nelze rozhodně považovat za zanedbatelný. Překvapivě je tak správné řešení, na jehož konci je zvýšení emisí CO2 do atmosféry.
Z uvedených faktů je zřejmé, že informace o množství C02 uvolněného z rozkladu mrtvé biomasy v lesích vytržené z kontextu celkového uhlíkového cyklu nedává žádnou relevantní informaci. Rozklad biomasy je přirozený planetární proces a nelze ho zastavit. Lesy i tak zásadně pomáhají poutat velké množství antropogenně produkovaného CO2. A nelze jednoduše říct, že mrtvá biomasa je zdrojem CO2 a proto je lepší jí například spálit anebo v lese nenechávat žádné mrtvé dřevo.
Jak nám lesy v globálním měřítku mohou pomoct vyřešit klimatickou změnu?
Z výše uvedeného je zřejmé, že lesy nám mohou pomoci řešit klimatickou krizi dvěma způsoby:
-
1. V nejbližších kritických 50 letech budou lesy poutat v biomase stromů více uhlíku, než kolik ho budou uvolňovat v rámci respirace a dekompozice mrtvé biomasy a celková bilance bude pozitivní.
-
2. Lidé budou využívat produkty založené na biomase stromů (dřevě) takovým způsobem, který zaručí dlouhodobé uložení uhlíku například v domě postaveném ze dřeva. Případně budou produkty na bázi dřeva nahrazovat produkty založené na fosilních zdrojích.
Celé to vypadá velmi jednoduše. Ale bohužel „ďábel vězí v detailu“. Můžeme si to ilustrovat na dvou příkladech.
-
1. Pokud vykácíme 1 ha pralesa, vytvoříme obrovský uhlíkový dluh na tomto 1 ha a zásadně přispíváme ke zvyšování CO2 v atmosféře. Splacení tohoto uhlíkového dluhu tím, že na lokalitě naroste nový les se stejnou zásobou uhlíku bude trvat dvě stě a více let. A tolik času nemáme, pokud chceme zpomalit probíhající klimatickou změnu. Pro nás je klíčových dalších 50 let. Proto je tak zásadní ochrana stávajících pralesů, protože jejich kácením uvolňujeme do atmosféry ohromné množství CO2. Kácení a odlesňování pralesů představuje zásadní zdroj emisí CO2. A tento uhlíkový dluh vzniká, i když maximálně využijeme vykácené dřevo z pralesa, protože pouze malá část se využije na produkty s dlouhou trvanlivostí. Tento uhlíkový dluh vznikne i v případě, že celou biomasu z pokáceného pralesa využijeme na energetickou štěpku, tu přivezeme do Evropy a tady ji spálíme ve vysoce efektivní spalovně místo fosilních paliv. My sice nespálíme fosilní paliva jako je uhlí nebo ropa, ale i tak je výsledná klimatická stopa vysoce negativní. Množství energie uložené na jednotku biomasy dřeva je výrazně nižší než na stejnou jednotku biomasy fosilních paliv. I tady vzniká zásadní uhlíkový dluh a celková bilance je negativní. Proto celá řada vědců upozorňuje, že pálení biomasy ze stromů není uhlíkově neutrální a nepředstavuje systematické řešení klimatické krize.
-
2. Pokud vykácím 1 ha hospodářského lesa a zároveň hospodařím udržitelně, tzn. celková těžba v daném území je stejná jako nárůst biomasy v daném území, uhlíkový dluh se nevytváří. Pokud ale vykácené dřevo využiji na produkty s krátkou životností jako je papír, přínos takového lesa k vyřešení klimatické změny je nulový. CO2 z těchto produktů se rychle uvolní do atmosféry a celková bilance je nulová. Pokud dřevo využiji jako stavební materiál a nahradím jím materiály založené na fosilních zdrojích, přispěji tím ke snížení emisí CO2 z fosilních zdrojů. Ale kolik % dřeva se využije na takový typ produktů? To záleží, co ze dřeva vyrábím. Pro ČR existují odhady, že pouze 30 % vytěžené biomasy se využije na produkty s životností delší než 10 let. Pokud vyrábím ze dřeva produkty na jedno použití, jejichž spotřeba celosvětově zásadně roste, vytvářím obrovský tlak na zbývající lesy ve světě a výsledkem je opět uvolňování CO2 a negativní bilance. Bohužel pouze menší část států na světě je schopna zajistit na svém území to, že těžba dřeva nepřekračuje přirozený nárůst biomasy.
Přečtěte si také |
Ať žijí mrtvé stromy!
Tak jaký je závěr?
Lesy představují obnovitelný zdroj, který má ale zároveň své limity. Je potřeba chránit stávající pralesy a přírodní lesy, protože poutají ohromné množství uhlíku a každý rok toto množství o kousek navýší. Z hospodářských lesů dává smysl využívat dřevo především v produktech s dlouhou trvanlivostí. Množství dostupné biomasy ve stávajících lesích pro energetické účely je nejen v ČR, ale i globálně je omezené. Pálení biomasy by se mělo omezit na lokální efektivní využití nevyužitelných zbytků. Převoz biomasy na dlouhé vzdálenosti není efektivní a vytváří obrovský uhlíkový dluh.
Podporovat by se měla spíše dekarbonizace průmyslu a dopravy a využití obnovitelných zdrojů jako je větrná nebo sluneční energie. V tropických oblastech je pak záhodno zastavit odlesňování primárních pralesů a podpořit znovu zalesňovaní již degradovaných půd.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (66)
Dalibor Motl
29.10.2021 10:54Pavel Hanzl
29.10.2021 16:15 Reaguje na Dalibor MotlFRANTIŠEK PTÁČNÍK
1.11.2021 13:44 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
30.10.2021 09:17 Reaguje naa těžbě dříví a nakonec zasypání a utěsnění bude mít opačný
efekt. Myslím si, že reálně to popsal p. Motl a nic jiného
nebude mít efekt, pokud se z toho zase nestane součást zeleného
šílenství, kterému na nákladech a konečných dopadech nezáleží.
Ty jejich nápady se musí plnit za každou cenu a nepřemýšlet
v souvislostech.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
1.11.2021 14:14 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
1.11.2021 17:48 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKefekt v produkci CO2 technikou, než snižování CO2
zahrabáním pod zem a hlavně zatěsnění jaké bylo
v době Karbonu v bahnem.
Pavel Hanzl
30.10.2021 16:01 Reaguje naTomas Peltan
30.10.2021 18:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.10.2021 19:57 Reaguje na Tomas PeltanEfektivní by byly plantáže rychlerostoucích porostů na obrovských plochách a ty tlačit do vrtů.
Sauerkirschmann
1.11.2021 14:24 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
1.11.2021 14:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.11.2021 14:33 Reaguje na SauerkirschmannSauerkirschmann
1.11.2021 21:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.11.2021 09:24 Reaguje na SauerkirschmannSauerkirschmann
2.11.2021 10:37 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
2.11.2021 10:40 Reaguje na Pavel HanzlJarek Schindler
2.11.2021 12:34 Reaguje na SauerkirschmannBřetislav Machaček
30.10.2021 18:53 Reaguje na Pavel Hanzltak proč vůbec lidé přešli od dřevěného uhlí k tomu
fosilnímu? Možná vymyslíte nějakou dotaci, aby se to
dělalo, protože pouze jeho výroba je nákladná a taky
proč dělat něco, z čeho není zisk? Ekonomika není
charita a musí hodnoty vytvářet a ne je utápět do
ztráty. Vy jste snad schopen ve svém fanatizmu jít
cestou do mínusu a požadujete to i pro ostatní. Jen
si v praxi vyzkoušejte všechny ty vaše recepty a
pak se snad proberete ze svého bludu. Realita je
jiná, než vaše sny a procitnutí pro politiky brzy
přijde taky.
Pavel Hanzl
30.10.2021 19:59 Reaguje na Břetislav MachačekTo je o odchytávání CO2 z atmosféry, používají se na to drahé technologie CCS, ale tohle by bylo levné.
Pavel Hanzl
31.10.2021 15:52 Reaguje naUsušení na slunci a vydestilovat uhlík chce minimum energie, buď ze slunce nebo lépe z metanu uvolňovaném tímto procesem. Co vám tam proboha nevychází?
Uhlíř vyrábějící dřevěné uhlí snad musel mít za zadkem elektrárnu?
Tu hlavní energii (převedení CO2 na uhlík) provedly už ty rostliny fotosyntézou.
Galipoli Petr
31.10.2021 17:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.11.2021 14:38 Reaguje na Galipoli PetrPokud rostliny neumí fotosyntézu, tak se skutečně není o čem bavit.
Sauerkirschmann
1.11.2021 21:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.11.2021 14:48 Reaguje na Galipoli PetrCílem technologie je ten uhlík zase vrátit pod zem.
V jaké chemické i fyzikální struktuře fakt neřeším.
Jaroslav Pobeha
4.11.2021 15:45 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
1.11.2021 14:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.11.2021 14:39 Reaguje na SauerkirschmannJarek Schindler
2.11.2021 12:22 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
2.11.2021 14:34 Reaguje na Jarek SchindlerJaroslav Pobeha
4.11.2021 15:47 Reaguje na Pavel HanzlJarek Schindler
4.11.2021 16:04 Reaguje na Jaroslav PobehaJaroslav Pobeha
4.11.2021 16:42 Reaguje na Jarek SchindlerJaroslav Pobeha
4.11.2021 16:44 Reaguje na Jaroslav PobehaSauerkirschmann
1.11.2021 14:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.11.2021 14:41 Reaguje na SauerkirschmannJá píšu o principu, dokud ho nepochopíte, nemá cenu kritizovat a plácat.
Sauerkirschmann
1.11.2021 21:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.11.2021 09:27 Reaguje na SauerkirschmannSauerkirschmann
2.11.2021 10:34 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
30.10.2021 13:15Radim Polášek
30.10.2021 14:01Pro běžné lidi v zimě, pokud chtějí být v teple, zbývá už jen to topení dřívím z lesa. A všelijaké takové bláboly jako v tomto článku lidi sotva zastaví.
Joska Malý
30.10.2021 16:12Jediná depozice fosilně vázaného uhlíku, která se může z déledobějšího hlediska projevit na jeho negativní bilanci v koloběhu je tvorba sedimentů, které vedoub opět k fosilizaci. Materiál v lese a tvorba půd to neovlivní!!!
Pánové by se měli jít stydět do kouta, za takové blbosti.
Více zde: https://bioctvrtky.cz/index.php/category/20192020/
Dalibor Motl
30.10.2021 20:16 Reaguje na Joska MalýBřetislav Machaček
31.10.2021 09:19 Reaguje na Dalibor Motls velkým množstvím přírůstku dřevní hmoty řídké světlé lesy
s pouhým zlomkem té dřevní hmoty. Oni prostě nevědí, co je
vlastně jejich prioritou a hlavně bojují proti všemu, co
vymysleli naši předci a taky to praktikovali. Je to taková
"revolučnost", kdy vše předchozí je špatné , je to třeba
popřít a nahradit opačným extrémem. Jsem rád, že dožívám
a nebudu svědkem totálního zblbnutí lidstva a jeho zkázy.
Rozum nahrazuje idea prosazována za každou cenu a ta se
vyznačuje často i sebepoškozením a sebedestrukcí.
Joska Malý
31.10.2021 10:02 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
1.11.2021 10:02 Reaguje na Joska MalýRadim Polášek
1.11.2021 12:49 Reaguje na Dalibor MotlV praxi se uhlík uložený do listí nebo jehličí rozloží a CO2 uvolní za rok až dva roky, uhlík uložený ve dřevě spadlém a hnijícím v lese se rozloží a uvolní CO2 do 5 až 50 let podle druhu stromu a síly toho dřeva, uhlík ve dřevě použitém ve starém domě se rozložil, spálil atd a uvolnil CO2 do ovzduší za 50 - 150 let.
Uhlík ve dřevě použitém na stavbu dnešního novodobého "energeticky neutrálního" domku se rozloží, spálí atd a uvolní CO2 do atmosféry za 10 - 30 let, déle dnešní novostavby nevydrží.
Uhlík v biomase, která se rozložila na rašelinu, zetleje a uvolní CO2, pokud se ta rašelina těží na pěstitelský substrát, za 1 - 5 let, pokud se ta rašelina netěží a zůstává v rašeliništi, rozloží se a uvolní CO2 do ovzduší za několik tisíc let.
Dalibor Motl
1.11.2021 15:48 Reaguje na Radim PolášekJoska Malý
1.11.2021 18:59 Reaguje na Dalibor MotlMě ale uhlí nevadí protože je to akumulovana solární energie, takže eko.
Dalibor Motl
2.11.2021 09:46 Reaguje na Joska MalýJoska Malý
2.11.2021 11:25 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
2.11.2021 13:07 Reaguje na Joska MalýJoska Malý
3.11.2021 22:08 Reaguje na Dalibor MotlJaroslav Pobeha
4.11.2021 15:54 Reaguje na Radim PolášekJaromír Lukavský
1.11.2021 07:35Břetislav Machaček
1.11.2021 18:00 Reaguje na Jaromír Lukavskýco je pro přírodu nejlepší. V globále plácají nesmysly a ohánějí
se vědci, studiemi a údajnými úspěchy. Nakonec lidé přijdou na
to, že je to pouze partička parazitů přisátých na dotace, která
si kope každá za ten svůj klub. Dohromady se nejsou schopni ani
domluvit na společném postupu a politice. Prostě mnoho kohoutů
na jednom smetišti a výsledek je mnohde katastrofa.
Jaroslav Pobeha
4.11.2021 15:56 Reaguje na Jaromír LukavskýPetr Šrámek
3.11.2021 18:32Jaroslav Pobeha
4.11.2021 16:00 Reaguje na Petr ŠrámekJaroslav Pobeha
4.11.2021 16:14Druhá vec - trávnaté oblasti sú podľa výskumov lepšie na zachytávanie uhlíka. Vyžadujú dostatok kopytníkov a chrobákov spracovávajúcich trus.
https://climatechange.ucdavis.edu/climate/news/grasslands-more-reliable-carbon-sink-than-trees