https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/komu-slouzi-modre-trojuhelniky-na-stromech-ptakum-i-lesnikum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komu slouží modré trojúhelníky na stromech? Ptákům i lesníkům

1.4.2019 10:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Označení doupného stromu.
Označení doupného stromu.
Zdroj | Lesy ČR
1. dubna je jednak apríl, jednak Den ptactva. Připomínají si ho jak ornitologové, tak i lesníci. Společně po celý rok v porostech rozmísťují stovky budek a dělají i další opatření. Na Křivoklátsku, v okolí Lužné a Nižboru například označují stromy s dutinami, ve kterých hnízdí ptáci. Ty pak lesníci netěží a nechají je přirozeně rozpadnout. Informují o tom Lesy ČR.
 

„Abychom zachovali hnízdiště, značíme takzvané doupné stromy s přirozenými dutinami nebo s těmi, které vytvářejí datlovití ptáci. Modrý trojúhelník je asi 130 centimetrů nad zemí i na stromech, v nichž se dutina teprve začíná tvořit, nebo na kterých hnízdí větší a vzácnější druhy ptáků,“ řekl Radek Adam, lesní správce z Křivoklátu z podniku Lesy ČR.

Dutina pro datla.
Dutina pro datla.
Zdroj | Lesy ČR

Zvláště chráněný je například holub doupňák, sýc rousný, kulíšek nejmenší, žluna šedá nebo strakapoud prostřední. „Čím je kmen silnější, značek je více, aby byl strom v porostu ze všech stran snadno identifikovatelný. Pokud tyto dřeviny nejsou nebezpečné, netěžíme je a dřevo necháme přirozeně rozpadnout,“ pokračoval Radek Adam.

Během desetileté spolupráce lesníků s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix se jen na Křivoklátsku označilo 763 stromů, z toho 663 doupných, 56 významných, 26 stromů s hnízdy dravců nebo čápa černého a 18 odumřelých.

Velikost dutiny se rozlišuje podle vletového otvoru – datlí je největší. Má zpravidla oválný otvor široký osm centimetrů a vysoký jedenáct. Žluní dutina má nejčastěji kruhový tvar o průměru pět až sedm centimetrů. Nejmenší dutiny s průměrem vletového otvoru tři a půl až pět centimetrů jsou obvykle strakapoudí. Řada dutin je ale také přirozených.

Lesníci s ornitology na Křivoklátsku také zjišťují obsazenost ptačích budek, loni to bylo 75 procent ze 472 kontrolovaných budek. Jejich nejčastějšími obyvateli bývají různé druhy sýkor nebo chráněný lejsek bělokrký. V budkách se ale často usídlí i další živočichové včetně drobných hlodavců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

1.4.2019 10:32
Když je v článku zmínka o doupňákovi, tak u toho je zajímavé, že se v posledních letech u nás šíří jeho městská populace, takže třeba v Praze jde dnes o běžného ptáka. Mám dojem, že i trochu vytlačuje hrdličku zahradní.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist