https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lesy-cr-chteji-do-lesu-prilakat-sovy.pomohou-proti-hrabosum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR chtějí do lesů přilákat sovy. Pomohou proti hrabošům

15.3.2020 12:52 | HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist.cz)
Obsazeno.
Obsazeno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Lesů ČR
Lesy ČR ve snaze snížit počet přemnožených hrabošů a ochránit sazenice lesních dřevin vyhlašují nový program Vracíme sovy lesu. Rozmístí do lesů budky pro sovy. Ty mají dravým ptákům usnadnit zahnízdění v oblastech, kde kvůli kůrovcové kalamitě zmizela většina stromů a s nimi i přirozené úkryty pro sovy.
 

Program zahajuje na Vysočině, v centru kůrovcové kalamity, kde mají lesníci letos v plánu vysadit bezmála deset milionů sazenic lesních dřevin a další vyrostou z nalétnutých semen.

Strom s budkou pro dravce.
Strom s budkou pro dravce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Lesů ČR

Jejich kořeny ale mohou napadnout drobní hlodavci, kteří se kvůli dostatku potravy i mírným zimám v posledních letech přemnožili. „Proto jsme přišli s iniciativou redukovat hlodavce přirozeně, a to pomocí dravých ptáků – sov, puštíků a dalších. V našich lesích rozmístíme budky, takže vytvoříme mnohem lepší podmínky pro zahnízdění těchto ptáků a co nejrychlejší rozšíření jejich populace,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podle odhadů ornitologů dokáží sovy a další dravci snížit počty přemnožených hrabošů až o polovinu.

Sovy hnízdí v dutinách stromů. S pokácenými dřevinami ale znatelně mizí přirozená sídla těchto hraboších predátorů, nahradit je tedy mají budky.

„Vyvěsíme dva tisíce speciálních budek vyrobených v našem závodu v Týništi nad Orlicí. V lesích také ponecháme doupné stromy coby přirozená hnízdiště těchto ptáků a na vytěžených, znovu zalesněných plochách pak tři až pětimetrová torza kmenů, na něž usedají. Snažíme se vysazené stromy maximálně ochránit,“ dodal Vojáček s tím, že sovy jsou během hnízdění schopné kromě hrabošů likvidovat i nežádoucí hmyz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.3.2020 07:08
Ano, sovy loví hlodavce a obsazují hnízdní budky. Pokud loví v trávě a spadaném listí, jsou úspěšné. Jen si nejsem jist, jak v tom houští se k nim budou dostávat (3K). Pokud budky nebudou oplechované, je to pozvánka pro kuny. Také sršně část budek využijí, stejně jako hojné koňadry. A jinak dobré, přirozených dutin je v dnešních lesích málo. Lesu zdar!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2020 11:45 Reaguje na Karel Zvářal
Sovník má úplně jinou konstrukci než sýkorník, koňadra v krabici s otvorem 15x15 cm nezahnízdí. A kuna není datel a do budky se neprokouše, vleze tam normálním otvorem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.3.2020 14:14
Staré doupné stromy byly nemilosrdně likvidovàny. Veškerá zvěř včetně sov potřebuje klid, kryt a krmi. Dostatek hrabošů nestačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2020 11:47
Uděla jsem párek sovníků a nevíte někdo, jak ho chránit před kunami? Musí mít velký otvor a vzdálenost větší než doskok kuny do otvoru přece nestačí. Kuna vyleze po větvi i uchycení budky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist