Lidé zachraňují jednu z kdysi nejběžnějších ryb tůněk a rybníčků
„Do projektu se nám dosud zapojilo 719 respondentů, kteří nahlásili 938 lokalit s výskytem karasů. Úbytku karase obecného si všimlo 75 % z nich. Stejně tak přibývání invazního karase stříbřitého v našich vodách zaznamenalo 71 % respondentů,“ říká jeden z hlavních koordinátorů záchranného projektu, hydrobiolog Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR. Mezi respondenty, kteří se zapojili do mapování karase, se najdou skuteční rekordmani. „Nejaktivnější člověk nám nahlásil 72 lokalit. Naopak, okolo dvou set lidí se do průzkumu pouze registrovalo, a tak by mohli využít letní období a pokračovat v pátrání,“ vyzývá student zapojený do projektu, Sandip Tapkir z Biologického centra AV ČR.
V současné době lidé hlásí výskyt karase obecného zejména v rybníčcích, tůních a zatopených lomech, zatímco karase stříbřitého zaznamenali kromě těchto lokalit i v řekách a jejich slepých ramenech. „Když jsme ověřovali data od respondentů, potvrdilo se, že zejména drobné lokality jako lomy a tůně jsou opravdu posledními místy, kde je vyšší šance najít původního karase. V řekách a větších rybnících převládá invazní karas stříbřitý, který se tam dostává především při vysazování ryb, například s násadou kapra,“ vysvětluje Marek Šmejkal.
Lidé ke změnám na jejich oblíbeném rybářském místě nejsou lhostejní a píší vědcům poznámky k lokalitě, např: „V tomto rybníku pomalu narůstala populace karase stříbřitého, až karase obecného zcela vytlačila.“ V dalších lokalitách, zejména v jižních Čechách, veřejnost poukazovala i na problém s dalším invazním druhem, střevličkou východní.
Přečtěte si také |
Jak (ne)hospodařit v rybničních rezervacíchPrůzkum ovšem poněkud komplikuje fakt, že oba druhy karase jsou si velmi podobné a ne každý je správně určí. V současné době tak převažují hlášení o výskytu karase obecného, ačkoliv se mnohdy jedná o invazního karase stříbřitého. Nicméně je důležité mapovat i invazní ryby. V další fázi projektu Zachraň karase totiž odborníci vytipují vhodná místa pro zpětné vysazení původního karase. A pokud by se vysadil do oblastí s hojným výskytem karase stříbřitého, veškeré úsilí by mohlo přijít vniveč.
Již nyní je však jasné, že se díky veřejnosti podařily najít desítky míst, kde karas obecný ještě přežívá a vědci o nich neměli tušení. Bohužel na většině z těchto lokalit již není sám a pomalu jej vytlačuje a početně přerůstá invazní konkurent. „Často tady karas stříbřitý převažuje v poměru 10:1 a karas obecný vykazuje velice špatnou kondici. Někde výměna druhů proběhla tak nenápadně a postupně, že nám lidé hlásí karasy obecné, a přitom na lokalitě už najdeme pouze karasy stříbřité,“ upozorňuje Marek Šmejkal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Radim Polášek
28.7.2022 08:43Jinak tam klidně můžu chovat v přírodě nějak získané invazivního karase stříbřitého nebo klidně i střevličku východní. Tam by pro mě byl jen jediný rozdíl a sice že bych přebytečné kusy nevypouštěl do přírody, ale likvidoval.
Zbyněk Šeděnka
28.7.2022 09:05 Reaguje na Radim PolášekMarek Šmejkal
29.7.2022 08:37 Reaguje na Radim PolášekHunter
29.7.2022 08:41 Reaguje na Marek Šmejkalradim buffalo tobias
29.7.2022 11:05 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
30.7.2022 17:16 Reaguje na radim buffalo tobiasJinak akvakultura s klasickými chovnými rybami vyžaduje nádrže a další zařízení, má li se tomu člověk věnovat na takové úrovni, aby z toho byly nějaké výsledky, za aspoň 50 tisíc, lépe tak 100 tisíc.
Tady s těmi invazivními rybkami by to mělo jít odzkoušet a rozjet do dlouhodobě fungujícícho stavu za výrazně menší částku.
Miroslav Vinkler
28.7.2022 12:15Ale protože se na tom na rozdíl od OZE nedají vytřískat prachy , tak se elity vůbec nevzrušují.
Pár zoufalců z veřejnosti to skutečně nevytrhne.
Ondřej Dočkal
29.7.2022 22:59 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Selinger
29.7.2022 07:40Marek Šmejkal
29.7.2022 08:41 Reaguje na Pavel SelingerBřetislav Machaček
31.7.2022 16:12hořavkami atd. Slunkami krmili lidé kachny a karasy jsme jako děti
smažili na ohni. Rekultivace pískovny zasypáním odpadem vše zabila.
Pak byli karasi obecní v bývalém slepém rameni řeky, ale po povodni
v r. 1997 dostali konkurenci v karasech stříbřitých a slunky ve
střevličkách východních. Dnes tam není po slunkách a karasech obecných
ani památky. Zabránit v šíření úspěšných konkurentů se nedá, když už
tam jsou. To by se musel rybníček izolovat od přítoků, od přenosu
jiker vodními ptáky, před nezodpovědnými jedinci a před násadou
karasů obecných totálně vytrávit od všech ryb. Bude to průchodné
pro laickou veřejnost? No a hledat panenské vody čekající na to
cílené zarybnění nikomu nezávidím. Ony totiž nevznikají a když ano,
tak jsou spojeny s tokem a nebo je zřizuje někdo proto, že si je
zarybní podle svého. Jinak pamatuji i kaprokarasy, o které rybáři
nijak nestáli a karasy v rybnících cíleně likvidovali dravci, aby
neužírali potravy kaprům. Držím palce, ale obávám se, že to je
marnost nad marnost v době, kdy těch rizik zavlečení karasů
stříbřitých je velmi mnoho.