https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/malajsie-chysta-orangutani-diplomacii.ohrozeny-druh-chce-darovat-tem-zemim-ktere-od-ni-kupuji-palmovy-olej
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej

14.5.2024 10:37 | KUALA LUMPUR (ČTK)
Světový fond na ochranu přírody se však domnívá, že Malajsie by se měla spíše soustředit na ochranu orangutanů v jejich přirozeném životním prostředí. "Vyzýváme Malajsii, aby své obchodní partnery raději pozvala do země, místo aby posílala orangutany pryč," uvedl WWF.
Světový fond na ochranu přírody se však domnívá, že Malajsie by se měla spíše soustředit na ochranu orangutanů v jejich přirozeném životním prostředí. "Vyzýváme Malajsii, aby své obchodní partnery raději pozvala do země, místo aby posílala orangutany pryč," uvedl WWF.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
 
"Malajsie doufá, že získá stejnou pověst jako Čína svou pandí diplomacií," řekl malajsijský ministr Johari Abdul Ghani.

Orangutani, jejichž domovem je Malajsie a Indonésie, patří ke kriticky ohroženým druhům. Na ostrově Borneo jich žije asi 105 000, dalších několik tisíc jich je na Sumatře, uvádí Světový fond na ochranu přírody.

Tropické lesy, které orangutani obývají, jsou ale postupně káceny s cílem rozšířit zemědělskou půdu, především plantáže palem olejných.

"Malajsie nemůže k otázce palmového oleje zaujímat obranný postoj. Místo toho musíme zemím po celém světě ukázat, že jsme producentem palmového oleje, který vyznává udržitelnou výrobu a který je připraven chránit lesy," řekl ministr. Dodal, že jeho země je připravena nabídnout hlavním dovozcům malajsijského palmového oleje - Číně, Indii nebo Evropské unii - jako gesto dobré vůle orangutany.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) se však domnívá, že Malajsie by se měla spíše soustředit na ochranu orangutanů v jejich přirozeném životním prostředí. "Vyzýváme Malajsii, aby své obchodní partnery raději pozvala do země, místo aby posílala orangutany pryč," uvedl WWF.

Také organizace Justice for Wildlife Malaysia je přesvědčena, že by malajsijská vláda měla zvážit alternativy k této diplomatické iniciativě.

Palmový olej se využívá k výrobě řady produktů, jako je zmrzlina, sušenky či kosmetika. Poptávka po palmovém oleji ale vede k rozsáhlému odlesňování a ničení biotopů ohrožených zvířat, jako jsou právě orangutani.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.5.2024 19:06
To je chytrý. Chcete chránit orangutany? Tak se o ně starejte a za svý.
Odpovědět
Sl

Slovan

17.5.2024 09:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je tak chytrý, až to jde krásně obrátit. Chcete abychom kupovali váš palmový olej? Tak chraňte orangutany a jejich životní biotop, protože v ZOO jich máme dost.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist