https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/malta-lovecka-sezona-vzacne-hrdlicky-divoke-v-nedeli-nezacne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malta: Lovecká sezóna vzácné hrdličky divoké v neděli nezačne

15.4.2022 14:45 | Valetta (Ekolist.cz)
Hrdličky divoké.
Hrdličky divoké.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Maltě nemůže začít jarní lovecká sezóna hrdličky divoké. Tento pták je totiž v rámci ochrany ptactva vnímán jako zranitelný, je tedy na pokraji ohrožení. Maltská ornitologická společnost (BirdLife Malta) se proto obrátila na soud, aby lovu hrdliček zamezil. V dlouhodobém boji za zákaz lovu tažných ptáků na Maltě to znamená pro ochránce přírody velký úspěch, zákaz lovu ptáků se dosud nedařilo prosadit. BirdLife Malta to oznámili ve své tiskové zprávě.
 

Lov ptáků na Maltě je považován za tradici a národní sport. I z toho důvodu má Malta výjimku z unijních směrnic na ochranu přírody. Na ostrově se tak za přísných pravidel dosud smí lovit křepelky a hrdličky divoké.

Ochránci ptactva ale usilují o úplný zákaz lovu s tím, že lovci pravidla nedodržují a loví i ohrožené druhy ptáků. Jarní lov, který probíhá od poloviny do konce dubna, se stal i předmětem referenda v roce 2015. V něm těsně převážil názor, že lov má být zachován – pro se vyslovilo 51 % voličů.

Podle šetření, jehož výsledky zveřejnila v roce 2015 organizace Birdlife International, je ve Středomoří každoročně zabito 25 000 000 volně žijících ptáků, z velké části nelegálně.
Podle šetření, jehož výsledky zveřejnila v roce 2015 organizace Birdlife International, je ve Středomoří každoročně zabito 25 000 000 volně žijících ptáků, z velké části nelegálně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | IMPEL -ESIX

Právě z tohoto pohledu je předběžné rozhodnutí maltského soudu z 13. 4. 2022 významné. Soud zatím lov pouze pozastavil, a to až do řádného soudního jednání, které se bude konat 19. dubna. Jarní lovecká sezóna přitom měla začít v neděli 17. dubna.

„Jsme spokojení, že místní soudy pochopily naléhavost této záležitosti a přihlásily se ke své odpovědnosti za ochranu evropských směrnic v naší zemi,“ uvedl Darryl Grima, předseda BirdLife Malta.

„Jako členský stát se musíme řídit nařízeními a směrnicemi EU a místní soudy jsou způsobem, jak může každý občan a občanská společnost hledat nápravu v případě porušení evropských směrnic, včetně směrnice EU o ptácích,“ doplnil Grima.

Ochránci z BirdLife Malta teď bude obesílat policejního komisaře a předsedy loveckých spolků a další odpovědné orgány s informacemi o soudním rozhodnutí a s žádostí, aby informovali o rozhodnutí všechny lovce. Kdokoli, kdo vystřelí na hrdličku před soudním projednáním příští úterý, bude porušovat zákon.

Podle organizace BirdLife Malta, která se zabývá ochranou a výzkumem ptactva, má souostroví díky strategické pozici klíčový význam pro 389 druhů ptáků z celkem 46 zemí. Na ostrově se každoročně střílení ptáků nebo jejich odchytu do sítí věnuje odhadem 15 000 lovců. Ti střílí buď pro zábavu, nebo ptáky odchytávají, aby s nimi mohli dále obchodovat.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2022 07:52
Možná by to chtělo spíše foto nějaké divoké holky, na fotu jsou pošťáci. A jinak těm maltským primitivům by slušela tradice jim každé ráno jednu fláknout, aby se probrali do 21. století.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.4.2022 08:03 Reaguje na Karel Zvářal
Nejenom jim, to se děje téměř po celém jihu Evropy.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 15:45
Aspon něco málo.Nepochopím jak nějaký uchyl muže mít potěchu z toho,že zastřelí skřivana,drozda nebo jiného pěvce.V česku se řeší ochrana a pak je během tahu ta verbež mraky vymorduje.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

17.4.2022 11:57
Byl jsem služebně několikrát na Maltě.. člověk si uvědomí spoustu věcí. Je ostrov 15m široký a 30km dlouhý, na něm žije 400 tis. velmi pracovitých lidí. Pole pokud tam jsou jsou tak velkosti našich dvorků a půl roku tam neprší. Všude je kapková závlaha, asi přečištěná odpadní voda. Je to jako kdyby, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, byli ještě dvě stejně velká města a mezi nimi spoustu vesnic.
Když jsem se ptal svou lámanou angličtinou Johna, co je zde za národní jídlo tak nějak nechápal, to co nám nejvíc chutná? Nebo co máme nejčastěji? A odpověděl mi, že nejčastěji máme králíka tak trochu unuděně. Všude venku je jen kámen ... občas vystřelené trapové patrony. 90% loví divokého králíka a zbytek co přiletí.
Pojetí našeho způsobu hospodaření v honitbách je pro ně zcela neznámý pojem. Takže historicky asi tradice vznikla především z hladu. Ne omlouvám je, ale není to nějak zvlášť masové. Většinu potravin musí dovážet dováží se i částečně voda (většina vody je z moře odsolená). Moře tam není nějak bohaté na ryby.. Je tam pár brokových střelnic na blbnutí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Malta
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.4.2022 21:40 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Téměř nulové zdroje surovin a velký nedostatek spodní vody nedává možnost nějakému rozvoji průmyslu a zemědělství. Jedině rozvinutý turistický ruch, kterému ovšem současná migrační krize dala těžce na prdel.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

19.4.2022 08:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dovolil bych si oponovat turismus jim dělá jen 10% HDP, šijí boty (dámská móda s minimem materiálu), vyrábějí polovodiče, opravují lodě, opravují letadla pro luthansu.., tesají sochy pro celou Evropu, provozují námořní obchod a mají vyspělé bankovnictví. Neprodali své banky a pojišťovny za 1Kč mateřským firmám. Jako někde ve střední Evropě. Mají velmi nízkou kriminalitu a kvalitní školy.
Nic méně k tématu, dle mého názoru tato země nemá vliv na populace ptáků..., a to hlavně k svým rozměrům. Pokud se podíváme na mapu, s tahy vidíme: Španělsko, Itálii a Celý Balkán, Řecko, Turecko a druhou stranu Afriky kde se tah již ředí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.4.2022 08:41 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Právě proto, že je to ostrůvek, tj. odpočivadlo pro ptáky vyčerpané dlouhým přeletem moře. Známému došla pustovka z Lampedusy: řidič autobusu s turisty zastavil, otevřel dveře, udělal pár kroků a vystřelil. Jeden z turistů zjistil, že pták má kroužek... Tam je to "národní sport", který nemá s kulturně vyspělým světem nic společného. Tepat a tepat!
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

19.4.2022 09:53 Reaguje na Karel Zvářal
Lampedusa je italská..., ale souhlasím s Vámi s osvětou, ať si střílí na asfalťáky.., ale je to tam barák na baráku... To takové Španělsko to je jiné. Jsou tam rozlehlé farmy a lovci co "uloví i 500ks hřivnáčů denně. Bouchalů je všude dost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.4.2022 23:09 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Díky za doplnění informací. Tohle jsem fakt nevěděl.
Odpovědět
DA

DAG

18.4.2022 13:06
Podle mě je zásadní problém v zemích, kde daní ptáci hnízdí. Když budou mít práci ideální hnízdní podmínky a malou předá i, tak Malťanum nebudou stačit náboje a ptáků bude stejně dostatek. Nebo si myslíte, že před padesáti nebo sty lety byl odlov menší?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.4.2022 14:11 Reaguje na DAG
Od padesátých let min. století se počet obyvatel na světě ztrojnásobil (loví se i v Africe!), Malta v tomto směru zřejmě nijak nevybočuje. Zvýšila se životní úroveň a tím i možnost zastřílet si ve volném čase.

A ano, problém je i predace v zemích hnízdění (např. BG opustila jen polovina vysílačkou označených hrdliček ! https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2019/Duben-2019 ).

O to větší důraz by se měl klást na snížení loveckého tlaku, když už je problém v nedostatečném odlovu krkavcovitých a ochraně dravců.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.4.2022 14:11 Reaguje na Karel Zvářal
GB
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist