Narušené výhledy rovná se pokažený výlet do přírody? Organizace upozorňuje na vizuální smog v krajině
„Není to bohužel daň za nezbytný pokrok, ale spíše ledabylého zacházení s krajinou při umisťování infrastruktury v ní,“ hodnotí Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
Inspirativní přístup k ochraně nenarušených výhledů do krajiny našli odborníci v Jihoafrické republice. „Tam je nedílnou součástí ochrany přírody termín „sightshed“ označující krajinný prostor, který člověk vidí při pobytu v přírodních rezervacích. V tomto prostoru jsou přísná pravidla pro umisťování infrastruktury. Ochrana krajiny před vizuálním smogem je dokonce automatickou součástí plánů péče o národní parky a jiné rezervace,“ popisuje Miloslav Jirků. Díky tomu lze i v rezervacích v těsné blízkosti lidských sídel či obklopených zemědělskou krajinou na chvíli zažít pocit opravdové přírody. „To je bohužel v českých přírodních rezervacích výjimkou,“ porovnává rozdíl s českým přístupem Jirků.
Jihoafrická republika přitom není žádným zaostalým státem, kde by menší množství různých objektů v krajině mohlo být dáno nižší ekonomickou úrovní. Naopak. Roční hrubý domácí produkt (HDP) této země je o 100 miliard amerických dolarů vyšší než HDP České republiky (údaje za rok 2019) a životní úroveň je srovnatelná s EU.
Jihoafrická republika zvládá citlivě i začlenění různých informačních prvků pro turisty v krajině. „Bohužel, v Česku jsou různé rozcestníky a informační tabule velmi křiklavé, ohromně početné, lépe řečeno všudypřítomné a mnohdy i nevhodně umístěné. Návštěvníky, kteří prchají před vizuálním smogem z měst do přírody tak pronásledují tyto rušivé prvky i v krajině,“ doplnil Miloslav Jirků.
Také v mnoha zemích Evropy prochází umisťování technických prvků v přírodě pečlivou úvahou. „Například vysílače pro mobilní sítě bývají v okolí západoevropských přírodních rezervací maskovány jako stromy,“ upozornil Miloslav Jirků.
Narušené pohledy na krajinu přitom neznamenají jen pokažený výlet do přírody. „Stále více studií z celého světa ukazuje na významný vliv přírodního prostředí na zdraví lidí. Nejde přitom jen o znečištění ovzduší nebo vody. Ale také o blízkost zeleně, klidu nebo prostředí, kde by lidé neustále nebyli zatěžováni různými informacemi nebo přítomností jiných lidí. Právě proto by Česká republika měla věnovat ochraně posledních míst s nenarušenými výhledy maximální pozornost. A také postupně obnovovat alespoň ta místa, kde byly výhledy necitlivě narušeny v posledních letech,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jirka Černý
21.8.2021 12:08smějící se bestie
21.8.2021 12:39Takže žádný dráty v krajině.
Pavel Jeřábek
22.8.2021 01:11 Reaguje na smějící se bestieA do země dávat kabely zas neprospívá vodnímu režimu, ve své podstatě výkop pro kabely i po uložení kabelů slouží jako meliorace.
U nás by prozatím stačilo, abychom na kdejaký pahorek nestrkali rozhlednu a hodně si to rozmysleli s těmi větrníky na elektřinu. U nás jsou zatím na zalesněném horizontu územním plánem zakázané, ale to je jen o tom, kdo zpracuje zastupitele, aby změnili ÚP