https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/narusene-vyhledy-rovna-se-pokazeny-vylet-do-prirody-organizace-upozornuje-na-vizualni-smog-v-krajine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Narušené výhledy rovná se pokažený výlet do přírody? Organizace upozorňuje na vizuální smog v krajině

21.8.2021 10:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ubývají místa, která by nebyla zasažena vizuálním smogem způsobeným nejrůznějšími technickými stavbami.
Ubývají místa, která by nebyla zasažena vizuálním smogem způsobeným nejrůznějšími technickými stavbami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | pxfuel
Procházka krajinou, při níž by turisty při pohledu na přírodní scenérie nerušily tovární komíny, rozhledny, sloupy elektrického vedení, vysílače, budovy, větrné elektrárny a další projevy lidské přítomnosti, je v tuzemsku téměř nemožná. V České republice totiž stále ubývají místa, která by nebyla zasažena vizuálním smogem způsobeným nejrůznějšími technickými stavbami rozesetými v krajině. Upozorňuje na to ochranářská organizace Česká krajina a Akademie věd ČR.
 

„Není to bohužel daň za nezbytný pokrok, ale spíše ledabylého zacházení s krajinou při umisťování infrastruktury v ní,“ hodnotí Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

To je scenérie! Jen kdyby tam nebyl ten sloup.
To je scenérie! Jen kdyby tam nebyl ten sloup.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | pxfuel

Inspirativní přístup k ochraně nenarušených výhledů do krajiny našli odborníci v Jihoafrické republice. „Tam je nedílnou součástí ochrany přírody termín „sightshed“ označující krajinný prostor, který člověk vidí při pobytu v přírodních rezervacích. V tomto prostoru jsou přísná pravidla pro umisťování infrastruktury. Ochrana krajiny před vizuálním smogem je dokonce automatickou součástí plánů péče o národní parky a jiné rezervace,“ popisuje Miloslav Jirků. Díky tomu lze i v rezervacích v těsné blízkosti lidských sídel či obklopených zemědělskou krajinou na chvíli zažít pocit opravdové přírody. „To je bohužel v českých přírodních rezervacích výjimkou,“ porovnává rozdíl s českým přístupem Jirků.

Jihoafrická republika přitom není žádným zaostalým státem, kde by menší množství různých objektů v krajině mohlo být dáno nižší ekonomickou úrovní. Naopak. Roční hrubý domácí produkt (HDP) této země je o 100 miliard amerických dolarů vyšší než HDP České republiky (údaje za rok 2019) a životní úroveň je srovnatelná s EU.

Jihoafrická republika zvládá citlivě i začlenění různých informačních prvků pro turisty v krajině. „Bohužel, v Česku jsou různé rozcestníky a informační tabule velmi křiklavé, ohromně početné, lépe řečeno všudypřítomné a mnohdy i nevhodně umístěné. Návštěvníky, kteří prchají před vizuálním smogem z měst do přírody tak pronásledují tyto rušivé prvky i v krajině,“ doplnil Miloslav Jirků.

Také v mnoha zemích Evropy prochází umisťování technických prvků v přírodě pečlivou úvahou. „Například vysílače pro mobilní sítě bývají v okolí západoevropských přírodních rezervací maskovány jako stromy,“ upozornil Miloslav Jirků.

Narušené pohledy na krajinu přitom neznamenají jen pokažený výlet do přírody. „Stále více studií z celého světa ukazuje na významný vliv přírodního prostředí na zdraví lidí. Nejde přitom jen o znečištění ovzduší nebo vody. Ale také o blízkost zeleně, klidu nebo prostředí, kde by lidé neustále nebyli zatěžováni různými informacemi nebo přítomností jiných lidí. Právě proto by Česká republika měla věnovat ochraně posledních míst s nenarušenými výhledy maximální pozornost. A také postupně obnovovat alespoň ta místa, kde byly výhledy necitlivě narušeny v posledních letech,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

21.8.2021 12:08
Oni maskují vysílače jako stromy, no to je úžasné! Než ze sebe začal Miloslav dělat chytrýho měl vyrazit do České krajiny a pokud má alespoň minimální pozorovací talent všiml by si spousty nezvykle vysokých, trošku zvláštně rostlých stromů. Možná ho mate že jsou využívány i v běžné krajině bez njaké ochrany. Nějakým "omylem" zapomněl na ten největší vizuální smog v podobě větrných elektráren.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.8.2021 12:39
V r.1968 psali o mini JE, které podle tehdejších předpovědí, měli nyní už být v provozu téměř pro každé větší město. A to minimálně 20let.

Takže žádný dráty v krajině.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

22.8.2021 01:11 Reaguje na smějící se bestie
Dráty na "věšácích" by i tak byly, protože je nutné pro případ výpadku takové elektrárny nahradit elektřinu z jiného zdroje.
A do země dávat kabely zas neprospívá vodnímu režimu, ve své podstatě výkop pro kabely i po uložení kabelů slouží jako meliorace.

U nás by prozatím stačilo, abychom na kdejaký pahorek nestrkali rozhlednu a hodně si to rozmysleli s těmi větrníky na elektřinu. U nás jsou zatím na zalesněném horizontu územním plánem zakázané, ale to je jen o tom, kdo zpracuje zastupitele, aby změnili ÚP
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.8.2021 20:12
Výlet do krajiny mi kazí pohled na uschlé stromy v lese. A taky na OZE.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

23.8.2021 00:08 Reaguje na Jarka O.
Vadí vám uschlé stromy v lese? To je jako by vám na životě vadila smrt.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist