https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nova-analyza-poctu-ptaku-ubyva-dalkovych-migrantu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová analýza počtu ptáků: ubývá dálkových migrantů

30.3.2023 06:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Křepelka polní je zároveň druhem polním, zároveň druhem stěhovavým. Právě takové druhy u nás patří k těm nejvíce ohroženým.
Křepelka polní je zároveň druhem polním, zároveň druhem stěhovavým. Právě takové druhy u nás patří k těm nejvíce ohroženým.
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou migraci do svých zimovišť. Informuje o tom Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
 
Výzkum početních stavů českých ptáků je skutečná věda - a to doslova. Opírá se totiž o dvě základní složky, které musí mít každý vědecký výzkum. Tou první jsou velmi pečlivě a metodicky sbíraná data, tedy údaje o druzích a jejich počtech, pořizovaná v rámci Jednotného programu sčítání ptáků. Tento program byl zaveden na počátku 80. let minulého století a dnes je součástí širokého a koordinovaného mezinárodního rámce sběru dat.

Data, získaná tímto způsobem, je nicméně třeba podrobovat matematickým analýzám, s jejichž pomocí lze vysledovat důležité, často však poměrně skryté trendy. S novou analýzou, založenou na tzv. “analýze hlavních komponent” (PCA), přišel nedávno tým českých vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Palackého univerzity v Olomouci, Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické. Přesnější pohled umožnil podívat detailněji analyzovat složitější vývoj v početnosti, který souvisí nejen s proměnami prostředí, ale i s vlastnostmi a také potřebami jednotlivých druhů.

Výzkumy odhalily několik trendů, jejichž zohlednění může mít potenciálně velký význam pro ochranářské snahy na národní, ale i mezinárodní úrovni.

Existují druhy, jejich počty u nás vykazují spíše pozitivní trendy. Obecně se daří ptákům, kteří obývají listnaté lesy nebo zahrady a parky, jako jsou holub hřivnáč, brhlík lesní nebo žluna zelená. Na početním vzestupu jsou také druhy, které dávají přednost teplejšímu klimatu. Je tomu tak patrně proto, že díky postupujícímu globálnímu oteplování se areály dříve jižních druhů stěhují stále více na sever.

Lépe jsou na tom také druhy dlouhověké, které bývají často i větší - každý si možná všiml, jak přibývá strak a sojek, totéž se týká ale i třeba řady dravců.

Ubývají naopak druhy zemědělské krajiny jako jsou skřivan polní, strnad obecný nebo koroptev polní, což souvisí s proměnou tradičního zemědělství na průmyslové intenzivní zemědělství, které nenechává prostor pro nic jiného než konkrétní pěstovanou plodinu - a tam, kde se nevyplatí, krajina zarůstá, což polním ptáků také nevyhovuje.

Vlaštovka obecná je typickým druhem s větší délkou migrace.
Vlaštovka obecná je typickým druhem s větší délkou migrace.

Tyto trendy byly už částečně známé, ale analýza odhalila nové nečekané souvislosti. Ukázalo se, že populace některých ptáků (hlavně těch vázaných na jehličnaté lesy, jako je sýkora parukářka) klesaly někdy do přelomu století a pak se pokles zastavil, zatímco u jiných skupin tomu bylo právě naopak.

Dálkovým migrantům, jako je kukačka obecná, žluva hajní, nebo cvrčilky zelená a říční, se dařilo v minulém století docela dobře a začali výrazně ubývat až po roce 2000.

"Dálková migrace vyšla jako vůbec nejsilnější faktor ovlivňující průběh populačních změn našich ptáků," říká vedoucí autor studie profesor David Storch z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Centra pro teoretická studia.

Vysvětlení může být hned několik. Druhy s dlouhou migrační trasou možná nedokáží pružně reagovat na změny způsobené klimatickou změnou a jejich návrat ze zimovišť je špatně načasovaný. Africká zimoviště mohou být také vystavena rostoucím tlakům ze strany člověka.

"Zatímco některým negativním změnám by na našem území teoreticky šlo zabránit třeba vhodnou zemědělskou politikou nebo vhodným hospodařením v lesích, nejvýraznější faktory ovlivňující naše populace zřejmě souvisejí s globálními změnami klimatu a s proměnami prostředí na zimovištích a tahových cestách, což jsou dlouhodobé procesy, kterým lze čelit snad jen globálně koordinovanou akcí," shrnuje profesor David Storch.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.3.2023 07:27
Bodejť, na pobřeží středozemního moře je moře sítí, lovců a vůbec spotřebitelů ptáků. Začíná to v EU jako Francie, Itálie, Kypr, ... pokračuje Sýrie, Libanon, jižní pobřeží Středozemí a do Afriky ....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2023 09:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

30.3.2023 08:34
Zemědělsky nevyužívaná krajina v zemích českých zarůstá, ale nikoliv křovinami, nýbrž asfaltem a betonem. A neslyšela jsem jediného ochranáře, který by ráčil poukázat na to, že v krajině zastavěné a zaasfaltované se nedaří polním ptákům. Bodejť, to přeci není pole, tak je to už nezajímá. Pro ně za úbytek ptáků můžou výhradně zemědělci. Ptáci ubývat budou, protože nemají kde žít. I kdybyste měli všechno zemědělství ekologické, polní ptáci v zastavěných oblastech žít nebudou. Dokud se člověk bude tlačit do volné krajiny, potud budou ptáci ubývat. Ptáčkařům navzdory.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2023 09:10 Reaguje na Marcela Jezberová
Tak ono je to i v městských parcích, kde musí být též všude asfalt a svítí se celé noci, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.4.2023 06:58 Reaguje na Marcela Jezberová
Zelení ekologové měli již před 30 lety prosadit účinné zákony k ochraně půdy. Ve vládách od začátku byli. Měli 30 let a nic panic.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.3.2023 09:02
Je nějaký faktor, který ptákům "hraje do karet"? Ne, není: přibylo lidí (někde až desetinásobně), včetně lovců. Zintenzivnilo se zemědělství (pesticidy), v minulosti regulovaní predátoři jsou dnes chráněni. K tomu doprava, skla, vrtule, nádrže včetně olejových van... A nejsou to jen tahoví migranti, kde je dříve hojný vrabčák, chocholouš či sýček? Jako "úspěch" ochrany synantropizace poštolky, straky a sojky - takže čemu se divíme? Ten úbytek jde (s několika výjimkami) napříč skupinami, proto to málo, co zůstává, musíme chránit s maximálním úsilím. Počínajíc regulací přemnožených druhů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2023 09:11 Reaguje na Karel Zvářal
1**
Odpovědět
DA

DAG

2.4.2023 18:31
Je to smutné, ale mám obavy, že to dopadne tak, že některé druhy vyhnou a jiné se zde usadí. Například husice Nilska nebo již běžný druh Hrdlička zahradní. S přírodou jak ji známe se budeme muset rozloučit. I přes armádu státních úředníků ochrany přírody nebo právě proto se to podle mě nezachrání.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist