Plochy pod elektrovody jsou důležitá stanoviště pro přírodní rozmanitost naší krajiny. Škoda je ničit půdní frézou
V posledních letech se ale metody údržby ploch pod elektrovody mění a jejich význam pro zachování přírodní rozmanitosti zásadním způsobem klesá. Firmy najímané distributory elektrické energie v současnosti stále častěji využívají pro přírodu zhoubné technologie. Nejčastěji je to frézování dřevin. To je metoda, která nadrtí nejen dřeviny, ale i všechno živé co se dostane mezi nože půdní frézy. Vzniká tak kaše ze směsi půdy, rostlin, rozdrceného hmyzu, rozsekaných ještěrek, slepýšů, ježků, plchů či ptačích mláďat. Vzniklý mulč je navíc plný živin, takže podporuje růst kopřiv, ostružin, bodláků, mnohých invazních druhů a hlavně dalších dřevin. Důkladně prohnojené dřeviny pak rostou o to rychleji a celý proces se musí opakovat častěji.
Bohužel teď energetici přicházejí s metodou, která přírodní rozmanitosti ještě zhorší. Vysazování keřů a mezi nimi dokonce cizokrajných invazních druhů na přírodně cenná bezlesá místa pod elektrovody nemá s ochranou a podporou přírody zcela nic společného. Navzdory tomu, že dnes jakékoli vysazování čehokoli do přírody vypadá pro mnohé laiky jako bohulibá a pro přírodu pozitivní činnost, je tomu v tomto případě přesně naopak.
Vysazení souvislých pásů křovin je z hlediska biodiverzity smrtícím rozhodnutím. Rozsáhlé, jednotvárné plochy výsadeb neumožní existenci širokému spektru druhů vázaných na kombinaci ploch holé půdy, kvetoucích bylin, trav a obrážejících dřevin, kterou vytvořilo časté opakované vyřezávání. V dnešní krajině je tato mozaika významným, mnohdy dokonce posledním domovem řady ohrožených rostlin, motýlů, samotářských včel a vos, brouků ještěrek, ptáků či drobných savců. Zánik stanovišť pod elektrovody a znemožnění migrace živočichů může být pro mnohé druhy příslovečnou poslední kapkou.
Příroda pod dráty
Naše iniciativa Příroda pod dráty je podpořena stanoviskem odborníků a vědeckých společností, ve kterém požadují rychlé přehodnocení těchto pro přírodu zcela kontraproduktivních aktivit. Naším cílem je osvěta a vytvoření jednotné metodiky, podle které bude probíhat údržba pod elektrovody směrem k obnově bezlesých stanovišť a podpoře druhů na ně vázaných. První metou je tak uspořádání kulatého spolu za účasti zástupců státní ochrany přírody, energetických společností a dalších relevantních subjektů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
smějící se bestie
14.5.2023 08:22ideální místa pro různorodost, ale to by to museli upravit tak, aby se to dalo sekat kosou, stejně jako horské louky/ tak 2x do roka.
Ale to je práce, něco takového nejsou zelený snad ani schopni, zvlášť když by to bylo bez tv kamer, že !
Vladimir Mertan
14.5.2023 08:56Veľmi by som polemizoval z názorom prínosu živín do pôdy, podrtené drevo predsa nie je hnojivo a neobsahuje nadbytok dusíka ani fosforu. Viem si predstaviť, že energetici posúdia frézovanie ako veľmi drahé a bude sa to plošne postrekovať herbicídom.
Slavomil Vinkler
14.5.2023 09:14 Reaguje na Vladimir MertanAle jak píše bestie, je to vícepráce, kterou by měl hradit stát, my fšichni. .
Radim Polášek
14.5.2023 16:26 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Jeřábek
14.5.2023 22:33 Reaguje na Slavomil VinklerMůže "lízat" jen centimetr pod povrchem humusu, aby pařízky nevadily při sečení.
Nevím ale jestli údržbu ploch pod elektrovody hradí stát, a nebo správce rozvodných sítí, tedy máme to započtené přímo v sazbě za elektřinu.
Ale pokud tam ta rozmělněná hmota zůstane, tak to je pro správce sítí super počinek - zůstanou tam všechny živiny, zvětší se vrstva humusu a tak mohou zas za několik let objednat a nám dřív napočítat nové vyčištění.
Radim Polášek
14.5.2023 16:44Pokud se ta plocha má využít jako neprodukční a přírodní, tak podle mne by se na tyto , plochy měl zpracovat projekt na jejich ošetřování uhzaní nákladů - zaplacení lidí či subjektu, co to bude provádět. Jedině pravidelným ošetřováním se totiž dá ve většině krajiny zajistit jednak ekologickou kvalitu takových ploch a jednak trvalost kvality takových ploch. Jen málokde se totiž dají zajistit současně technické požadavky na plochy pod rozvody elektřiny a současně dodržet bezúdržbovost těch ploch, daná hlavně tím, že se tam nerozšíří a nevyrostou náletové dřeviny.
Podle mne má na většině takových ploch u nás největší ekologický přínos kombinace keřových a nízkých dřevitých porostů, které se dosáhnou jejich pravidelým selektivním vyřezáváním a odstraňováním vyřezaného dřeva s pravidelně sekaným, aspoň dvakrát za rok trávníkem. Kde odstraňování veškeré posekané biomasy vytvoří během 5 - 10 let onen žádoucí stav nízkého obsahu živin v půdě, který vyústí v rozšíření kvetoucích rostlin, které udělají z toho trávníku kvetoucí trávník. Střídání pravidelně sekaného trávníku coby pastva od jara do podzimu a krytu drobného křoví tak vytváří vhodný biotop pro množství zváířeny, ptáků i hmyzu.
Majka Kletečková
14.5.2023 18:01Naprosto souhlasím s tím, že je třeba zabránit tomu, aby tyto biotopy zanikly kvůli nevhodné změně jejich údržby. Je třeba přestat s celoplošným frézováním těchto ploch, jejich obohacováním živinami, osazováním nepůvodními invazními keři (např. pámelníkem bílým). Snižuje to druhovou bohatost, cenné a druhově nejbohatší plochy pod elektrovody jsou hlavně ty, které jsou na živiny chudé.
Majka Kletečková
14.5.2023 18:24Dík všem, kteří se v této věci angažují!
Vladimir Mertan
14.5.2023 19:17Pavel Jeřábek
14.5.2023 22:43Nicméně je potřeba si ale říci, kdo u nás bude ty plochy pod elektrovody šetrně ošetřovat.
Už dnes na manuální práci si musíme najímat lidi ze zahraničí, i když třeba migrantům z Afriky by tato práce mohla být celkem blízká.
A taky si říci kam se uloží ta vyřezaná a vysečená organická hmota.
Je rozdíl udělat někde vzorový kousek, a nebo následně takovou údržbu zavést na celé území ČR.
I když peníze na takovou údržby by nebylo problém započítat (navýšit) poplatky za elektřinu - přenosovou soustavu. A tím každého občana zapojit do péče o krajinu a přírody. Určitě by byli spokojeni, že se mohou podílet na rozšíření biodiverzity.
Slavomil Vinkler
15.5.2023 07:30 Reaguje na Pavel JeřábekBřetislav Machaček
15.5.2023 09:48 Reaguje na Pavel Jeřábekvysláni se mít lépe a připravit zázemí pro scelení rodin, které je
sem vyslaly. Máte mylnou představu, že budou vděčni za takovou dřinu. Na tu je nenaverbujete a ani je k ní nepřinutíte.
Radim Polášek
17.5.2023 14:58 Reaguje na Pavel JeřábekPřirozeně pokud tam získá nájem třeba nadšenec, který tam bude chtít starým způsobem produkovat třeba seno, třeba sekáním kosou a ručním sušením trávy, tak těžko mu to bude místní pracovník dělat za peníze. Stejně jako to usušené seno možná bude kvalitní, ale pokud by jeho prodej měl krýt náklady, bude obrovsky drahé a tím neprodejné.
Z hlediska zachování přírody - kvetoucího trávníku by se tam ale mohlo sušení sena cca dvakrát ročně přímo požadovat. Posekaná tráva každý rok ve stejnou a správnou dobu při sušení uvolní do půdy semena kvetoucích rostlin, které, když ta půda nebude při odvážení usušeného sena příliš přehnojená, tam budou prosperovat a časem za nějaké roky vytvoří onen žádaný kvetoucí trávník.
Břetislav Machaček
15.5.2023 09:58ponechat na hromadách zetlít a vytvořit tak podmínky pro hmyz, houby atd.
Levné, účelné a ekologické!
Slavomil Vinkler
15.5.2023 12:46 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
15.5.2023 20:08 Reaguje na Slavomil Vinklerzbavit části živin odvozem dřeva k otopu a zbytek kumulovat
na několika malých hromadách. Zbytek půdy bude po čase tak
vysílen, jako kdysi v výmladkových lesích (plundr lesy) a bude domovem na živiny málo náročných rostlin. Ty hromady
jsou požehnáním pro hmyz, drobné ptáky, plazy a drobné savce. Je to jako na pastvině. Místy je tráva spasena a tam
je půda chudá na živiny. No a jinde vyhnojena trusem zvířat.
To je ta vzývaná pestrost porostu různě na živiny náročných rostlin. Kosená a nehnojená louka s neustálým odvážením
sena je na živiny chudá a naopak mulčováním posečené tráva plstnatí a jsou potlačovány rostliny potřebující na živiny chudou půdu. Dobytek s prominutím nekadí na pastvině zcela
rovnoměrně, ale preferuje například zastíněná místa, kde
odpočívá při poledním slunci. Tam je další rok metr vysoká
tráva a jinde tráva skomírá, ale to je ta pestrost!
Radim Polášek
17.5.2023 14:48 Reaguje na Břetislav MachačekBude třeba se rozhodnout podle konkrétních podmínek. Jestli to má být ekologické a potom se za ty práce bude muset něco platit a těžba dřevěné nebo travnaté biomasy bude pouze menší kompenzace nákladů. Anebo při nájmu zadarmo nájemce bude produkovat to dřevo nebo třeba seno ve snaze zaplatit náklady a potom to nebude příliš ekologické.